Schiedamse 'oude sokken voor het voetlicht Hollander en Braziliaanse wisselen elkaar af Met stip S'45 in Maaslandse Rozenhof Een nieuwe Ramses in De Teerstoof Steen en Brons <4) In galerie Artoteek donderdag 25 september 1930 VD/S C/WW zïg houdt. Bijna al het werk is, op de surrealistische olieverven van Van- meerhaghe na, nogal traditioneel. Maar ja. Batelaan: „Dat is natuurlijk niet zo vreemd. Als je nagaat dat wij bijna al lemaal groot gebracht zijn op acade mies met het oude stempel van schil deren naar de natuur, figuratief en zo werkelijk mogelijk, dan is dat niet zo gek. Wij 2ijn oude sokken, hè. Je moet niet vergeten, ik zou de vader van Sjef Henderickx (een bekend Schie damse kunstenaars die nogal modern werkt, red.) kunnen zijn. En die is zelf al een gevestigd man met kinde ren." Gerard Batelaan heeft zo zijn opvat tingen over de tegenwoordige schil derkunst. .Alleen maar streepjes zet ten, of duizend keer 'no\ ach, ik zeg 't is zonde van de tijd. Als er nu nog iets van compositie in zat, maar nee. Maar iedereen is vrij, we leven natuurlijk in een democratisch land." En naar aanleiding van het naturalistische werk dat er in De Rozenhof hangt: „Er zijn mensen die zeggen als ze zo'n stilleven zien: waar begin je aan. Als ik nou in éénhonderd vijfentwintigste een foto kan maken van dat stilleven, waarom zou ik dan dagen gaan zitten broeden op zoiets. Weet je die mensen begrijpen het gewoon niet." En hij knikt instemmend als zijn vrouw op merkt: „Met een foto krijg je het nooit zo levend als met schilderen." Kritisch wordt er ook aangekekente gen het comfort dat jonge schilders te genwoordig kennen: de BKE. Met enig genoegen laat hij een paar zinnen 2ien die hij overschreef uit een kran tje van het ministerie. Portee: beel dend kunstenaars stappen te gemak- „Wij zijn de oude sokken," zegt Gerard Batelaan met een relati verend glimlachje. Hij is de woordvoerder van de Schiedam se groep kunstenaars die zich S'45 noemt. Dezer dagen expo seert de groep in De Rozenhof te Maasland. Het is de zeventiende keer sinds de bevrijding dat de S'45 naar buiten treedt. De club ontstund vlak na de oorlog, en exposeerde de eerste keren in een ruimte van de bekende kun stenaarsfamilie Wiegman aan de Vellevest. „Over eikaars werk praten is de ziel van de vereni ging geworden, zou je kunnen' zeggen. Anders hou je het ook geen 35 jaar uit Het is een soort vriendschap geworden." De expositie in De Rozenhof, Ker- kweg 9, omvat maar liefst honderd werken. Er hangen schilderijen van Ankie de Bruyn, Jaap de Raat, Goof Smit, Daniel Vanmeerhaghe, Chris van der Velden en Gerara Batelaan, pentekeningen van Hein Laupman en aquarellen van Albert Stol en Ann van Veen; Cor Don is bovendien aan wezig in de vorm van een paar ge dichten. Een bijna overvolle tentoon stelling, die een beeld geeft van waar mee Schiedams oudere garde zich he kel ijk in de regeling en zouden ook moeten proberen buiten hun beroep om inkomsten te verwerven. Batelaan en waarschijnlijk velen van zijn leeftijdgenoten vindt de regeling maar niets: „Onder onze generatie is er practïsch niemand die het zonder baantje heeft gekund. Jaap de Raat is les gaan ge ven aan de Mulo en zo verder. Of je nu huisschilder was of op de tekenka mer van een bedrijf stond, je moest toch wat. Dat kunnen jongeren nu niet meer begrijpen. Die doen wel eens spottend tegen kunstenaars die er bij werken. Tegenwoordig krijgt ie dereen maar een uitkering, ais je niet helemaal fit bent, of geen werk hebt, iedereen. Maar ik zeg, zoek toch een baantje, dat is normaal. Dat is het aar dige ook van onze club. Wij hebben ons vrijgehouden. Je hoeft niemand naar de ogen te zien. Iedereen is zo vrij als maar wat." Een wekelijkse pagina val informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 12.00 uur, naar het adrea van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (tav.J.H, Bakker), tel.010 - 352066. Ramses Shaffy, onlangs vol frisse ideeën teruggekeerd uit Amerika, komt naar Schie dam. En wel naar het zolder- theater De Teerstoof met een programma getiteld 'Gewoon Ramses'. Het programma werd geboren uit het overwel digend succes dat Shaffy had In het Metropolitan Opera House in New York. Ramses trad toen alleen achter de pia no op. 'Gewoon Ramses' Is een vervolg op dat succes. In Amsterdam draaidB het pro gramma nog maar vier weken. Ramses als zanger/compo nist, Vincent Walter speeit verder enkele toneelfragmen ten. Vrijdag 26 en zaterdag 27 september In de Teerstoof, Nleuwstraat 12, Schiedam. Aanvang 21,00 uur. Eindelijk in Vlaardingen aandacht voor de literaire me demens. De attentie komt uit de hoek van B'Bwana, waar zaterdag Johnny van Doorn, in de zestiger jaren bijge naamd "The Selfkicker', met enkele kunstbroeders het po dium zal betreden. Van Doorn was vroeger vooral performer die het geheel en ai moest hebben van zijn voordracht, later legde hij zich toe het stil lere genre van het schrijven zelf. Er verscheen van zijn hand 'De Geest Moet Waaien', een sterk autobiografisch ver haal over zijn jeugd in Arn hem en Wat daarna volgde te Mokum. Tijdens de recente zomerprogramma's van de VPRQ-radio trok hij de aan dacht met zijn causerieën 'Oorlog en pap De twee an dere schrijvers die Johnny 2ullen vergezellen zijn Harry Hoogstraten en Christiaan Cannstad. De laatste legde zich toe op de productie van sigarettenautomaatpoëzie, ge dichtjes die verspreid werden via de sigarettenautomaat. B'Bwana Vlaardingen, Hof- laan 12, aanvang 22.00 uur, toegang ƒ5,-. Gerard Batelaan met op de achter grond eigen werk... neem toch ge woon een baantje. Oud-burgemeester Harm Roelfsema van Schiedam onthulde op 30 augustus 1965 dit beeld van de Enschedese kunstenaar Gooitzen de Jong. Het staat voor de Willem de Zwijger- mavo, aan de Lidutnastraat. „Pegasus" heet het. Pegasus is het vliegende paard uit de Griekse mythologie. Wie de dichtersberg Parnassus op wilde zou dit troeteldier der muzen moeten be stijgen en op die manier,tot ongekende dich terlijke hoogten geraken. Het beeld werd mede om die pedagogische re den in de nabijheid van de school geplaatst. Waarschijnlijk om de leerlingen dagelijks met deze afwijkende mogelijkheid van carriere ma ken- te confronteren. De kunstenaar heeft ook zelf bewezen dat de lieftallige dochters van Zeus een hardwerkende kunstenaar goed ge zind zijn: Gooitzen de Jong kreeg een hele se rie hoge onderscheidingen voor zijn werk: on der meer de befaamde Prix de Rome en de Ge- raert ter Borchprijs. Omdat ook burgemeester Roelfsema niet ach ter kon blijven in kennis der klassieke oudheid memoreerde hij in zijn toespraak de wijsgeer Plato en de godheid Apollo. De onthulling, waarbij ook oud-museumdirecteur Pierre Janssen aanwezig was, verliep nogal stroef: het touwtje voor het doek zat vast. Al met al geen reden voor de scholieren om het bijbehorende feest af te gelasten. (foto Henk van Westering) In Schiedam kan men dit weekend weer volop terecht in kroegen met levende mu ziek. Zaterdagavond, 22.QQ uur, komen de in het land welbekende Amazing Roo- kwafels in weekendcafé QT!. (Lidmaatschap een tientje óf per optreden vijf gulden beta len). De Quibus heeft zondagavond de Rotterdamse iazzrockfor- matie 'Don Jules Pules band' in huis. Drummer Hans van Gennip schreef de meeste nummers. Aanvang 21.30 uur. Popmuziek ook in buurstad Vlaardingen, waar vrijdaga vond in - alweer - B'Bwana een gelegenheid formatie op treedt, bestaande uit Vlaar- dingse en Schiedamse popmu sici, De Importband is de ge- legenheidsnaam. Aanvang Galerie Artoteek, Oosthavenkade 8, Vlaardingen. Gloria Pecego, beeldhouwwerken; Gerard Ram, aquarellen en gouaches. Tot en met 11 oktober. Dagelijks geopend van 12.00 tot 17.00 uur, zaterdags vanaf 10.00 uur en vrijdagsavond bovendien van 13.00 tot 21.00 uur. kunstenaars zitten, dus zo doende. Opmerkelijk is dat haar werk erg westers aan doet. Waar in de literatuur een hele aparte Zuid-Amerikaanse stroming is ontstaan, kun je bij haar moeilijk spreken van La tijns-Amerikaans beeldhouw werk. Of het zou het brons 'Agui 1878' moeten zijn, dat toch erg veel weg heeft van een gestileerde totempaal. De andere exposant, Gerard Ram (30), is een heel rustige jongen, althans af te gaan op zijn werk: aquarellen en goua ches met deels landelijke on derwerpen, deels stillevens. Het is ook niet zo'n vrolijke heer, te oordelen naar de ron duit somber te noemen kleu ren waarin die stillevens zijn opgezet. Zelf vind ik de land schappen Rams sterkste kant, De beste onder hen ademen die typische Hollandse pol dersfeer die eigenlijk niet goed te omschrijven is, maar te ma ken heeft met een rust en be zonkenheid. Gerard Ram schildert op een ondergrond die de grove structuur heeft van goedkoop behang. Door die korrelondergrond heel licht te accentueren lijkt het alsof boven al zijn landschap een waas is komen te hangen. Een wezenlijk kenmerk van de Hollandse polder. Jan Hendrik Bakker Een Braziliaanse en een on miskenbare Hollander, en toch combineren de twee niet on aardig. Gloria Pecego werd ge boren in Brazilië, deed de af deling beeldhouwen aan de universiteit van Rio de Janei ro, Gerard Ram is een geboren Hagenaar. Alletwee exposeren ze dezer dagen in de Vlaar- dingse galerie Artoteek. Gloria Pecego, die voorname lijk om studieredenen in Euro pa verblijft, is een knap stiiis- te. Zij weet oude traditionele vormen om te werken tot een eigen stijl, die over het alge meen noga] strak is, hoewel ze het figuratieve niet schuwt Vooral het strakke, naar het abstracte toe neigende werk is erg sprekend, het meer tradi tionele wat minder. Ze maakt gebruik van allerhande mate riaal: brons, cement, hout en plastic. Betrekkelijk nieuw is de verwerking van polyester, dat ze soms wit spuit, wat het effect geeft van witte glazuur, en in het geval van een man nelijk naakt aluminiumkleu- rig. De Braziliaanse kwam in 1976 naar Europa. Zij kreeg onder andere privé-les van Fransces- co Somarnari. In 1979 expo seerde zii een keertje in de Egel in Rotterdam. Dat er dit keer werk van haar staat in een Vlaardïngse galerie is een betrekkelijke toevalligheid. Gloria logeert momenteel in het Schiedamse Proveniers huis, waar nogal wat regionale Voor enig hetero-kritisch vermaak zorgen zaterdag 27 september Juffrouw Sonïka en Tante Gré, die in de ruim te van Rood Vlaardingen, Weeshuisplein, hun travestie tenshow zullen brengen. Twee homofielen die op ta melijk komische wijze voor hun seksuele geaardheid uit komen. Aanvang 20.00 uur. In Maassluis diezelfde zater dag een concert door (zeer) jeugdige solisten, begeleid door grote Koos Bons op orgel en piano. Immanuelkerk, aanvang 20.15 uur, toegang ƒ5,- en bij reductie ƒ2,50. Warm aanbevolen voorts, een pleidooi voor het ama teurtoneel, Groetan, morgen avond in de Stadsgehoorzaal Vlaardingen met het stuk van Michael Christofer De Scha- duwkull. Aanvang 20.15 uur. Film van de Vlaardingse Filmliga: vanavond (haast u dus) Der Blaue Engel met Marlène Dietrich, aanvang 20.30 uur, en zondagavond 21.00 uur Mes in het Water van Polanski. Hoflaan 12, Vlaardingen dus. 'Oude meer', aquarel van Gerard Ram.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5