STRfflf 3 Hoofdstad Operette brengt Das Land des Lachelns Wijkcentrum Oost gaat nieuw seizoen in zonder beheerder HISTORISCH Aanleg kabeltelevisie bijna rond Zouteveeneen vergeten dorp Schiedam Sinds 1976 zijn de gemeentes Schiedam en Vlaardingen bezig met de aan leg van kabeltelevisie. Een nogal ingrijpen de verandering die, gezien de mogelijke toekomstplannen een begin is van een hele reeks. Beiaard tijdens Furiade Bouw van start Biesplan Auto's geleegd Dronken man beschadigt politieauto X vrijdag 26 septembar 1980 VD/SCWW Van zwart»wit naar kleur en buitenland •De installatie op de Beethovenflat zorgt voor goede ontvangst van de kabeltelevisie. De aanleg van de kabeltelevi sie is in Schiedam bijna rond, uitgezonderd Ketbel waar nog tweehonderd woningen op de kabelaanleg wachten. Een in teressante ontwikkeling. In het begin van de jaren vijftig kwam op kleine schaal de tele visie op gang. Enorme grote gebouwde kasten met een re latief klein beeld. Schoenen uit en bij de buren kijken, want bij jouw thuis was er nog niet genoeg geld om dit nieu we fenomeen te bekostigen. In de kleuren zwart wit span nende programma's kijken op het enige net wat er toender- tijd was. Dappere Dodo, Pipo en de waterlanders en nog meer programma's die mis schien nog wel van eerder da tum zijn. De televisie ondergaat een stormachtige ontwikkeling. In 1980 kunnen we via een inge nieus systeem drie nelten in Duitsland en twee nelten in België ontvangen; in kleur! Van televisie uit Engeland is enige tijd sprake geweest maar een goede ontvangst bleek na experimenten onmogelijk te zijn. In Rijswijk schijnt het toch mogelijk te zijn Engeland op een vage manier te ontvangen. Voor een goede ontvangst zou een kabelverbinding of een door Karin Kuijpers foto; Jaques Zorgman straalverbinding de oplossing zijn. De Noordzee is de natuur lijke hinder die men onder vindt bij ontvangst. Als in de toekomst de inschakeling van satelieten zijn weg vindt, zal men uit meerdere verre lan den van televisiestations mo gen genieten. Maar dat is toe komstpraat. De CAI (Centraal-Antenne- Inrichting, in de volksmond kabeltelevisie) is aangelegd om een aantal redenen. De nood zaak van een uitgebreider pro grammapakket was duidelijk. Men wilde dit echter combine ren met een verbetering van de televisie-ontvangst dte tot dan toe geregeld werd door de Gemeenschappelijke Antenne Inrichtingen (GAI). De GAI was echter sterk ver ouderd en voldeed niet meer aan de hernieuwde eisen van de PTT. Velen kampten met een slechte ontvangst. De loca ties van de Gemeenschappelij ke Antenne Inrichtingen wa ren niet altijd best gekozen. Vooral in snel groeiende wij ken als Groenoord en Holy, waar hoogbouw afgewisseld werd door laagbouw was het moeilijk elke woning een waarborg te geven voor een goede ontvangst De zender in Lopik kon de sieunzenders niet altijd bereiken door de af wisselende woningbouw. De Beethovenflat een flat van twintig verdiepingen in Groe noord, heeft dit probleem op gelost. Daar is een uitgebreid ontvangstation geïnstalleerd. Zestien antennes waaronder ook de FM-ontvangst nemen de signalen uit de lucht op en voeren ze naar een ingewik keld net van versterkers. Zo vangt de installatie vanuit Rotterdam-Ommoord de Duit se programma's op. De ver sterkers en regelaars zorgen ervoor dat de opgevangen sig nal en geschikt worden voor kabeltransport. Via een traject-versterker, die de kabel verhezen compen seert, worden de signalen doorgevoerd naar distributie centra, meestal wijkcentra. In Schiedam zijn 24 secties, in Vlaardingen 30, die naar de wijkcentra leiden. Een wijk centrum voorziet gemiddeld zo'n negenhonderd woningen van kabelvoedmg. In de wijk centra worden de kanalen ge scheiden en opnieuw ver sterkt Ook worden in de wijk centra meerdere groepsver- sterkers gevoed door middel van een splitband. Dit is een aparte versterker voor Very High Frequenty en Ultra High F requency. Die signalen gaan naar een eindversterker die op zijn beurt weer kabels doorvoert naar de contactdoos in de woonkamer. Het hangt nog van de lengte van de kabel af of het beeld goed overkomt. Sommigen hebben meer last van ruis door de lengte Voor een iets meer dan een tientje per maand kan de be woner zijn programma's kie zen uit zeven netten. Hoe lang zou het nog duren voordat wij via satelieten Japanse teevee kunnen zien? Gouden bruidspaar Het Maassluise echtpaar Van de Windt-Boer uit de Nicolaas Beetsstraat 3a was afgelopen woensdag precies vijftig jaar getrouwd. Loco-burgemeester Koos Smit kwam het gouden echtpaar gisteren m hun wo ning gelukwensen. Pieter J.van de Windt werd op 4 ok tober 1909 te Vlaardingen ge boren. Zijn beroep was bank- werker-metaaldraaicr. Johan na M Boer werd geboren op 21 januari 1912 m het Duitse Neuwarden Het echtpaar trad op 24 september 1930 te Vlaar dingen in het huwelijk. Koninklijk onderschei den De heer J. Brands heeft van daag een koninklijke onder scheiding ontvangen van Schiedams burgemeester Te Loo De onderscheiding kwam ft' - de heer Brands toe vanwege ifi'j; I zijn veertigjarig dienstjubi- leum bij Wilton-Ftjenoord Brands heeft zich onder ande re jaren bezig gehouden met de opvang van Spaanse en Turkse werknemers in het be drijf. De taalbarrière werd door hem met handen- en voe tenwerk overwonnen. Maassluis Ter opluiste ring van de feestelijkheden van de Furieade zal stads- beiaardier Gerardt de Waardt op zaterdag 4 okto ber de beiaard van de Grote Kerk bespelen. Op het pro gramma. dat 's middags om één uur begint, staan histori sche-, matrozen en zeeliede ren. Zo zal beiaardier De Waardt onder meer 'De blan ke top der duinen', 'Ik voer laatsts over zee', 'Yellow submarine' en 'The drunken sailor' ten gehore brengen. Vlaardingen Het vorig jaar geopende wijkcentrum Oost, —officieus.geopend dan, een plechtige offieiële heeft nog nooit plaats gevonden heeft nog steeds geen beheerder. Desondanks heeft de wijk toch een aardig programma voor het nieuwe seizoen samen weten te stellen. Zo is er een soos voor volwassenen, een naai- en knipcursus en een hobby club voor alle mogelijke leeftijden. Verder zijn er speciale bijeenkomsten voor vrouwen (niet alleen 'dolle mina's'). Er is een disco voor de leeftijdsgroep van 16 tot en met 30 jaar. Zaterdagsmiddags wordt er bovendien voor de kinderen film gedraaid en er is een aparte jongerengroep. Daar naast is er dan nog de peuterspeelzaal. Aardig is misschien nog te vermelden dat de bewonersgroep Kaalslag en Zeeheldenbuurt doende is om samen met de Rotter damse Kunststichting een video serie over de wijk en het wijk» werk op te zetten. Daarbij wordt bijvoorbeeld ingespeeld op de perikelen rond alle technische onderzoeken die er naar de grond en de huizen van de Zeeheldenbuurt gedaan zijn. De film zal ge bruikt worden om tijdens inspraakavonden voorlichting te ge ven. Ook de voortgang van de inspraak zelf wil men op video vast gaan leggen. Wie meer inlichtingen wil hebben, het telefoonnummer van het buurthuis is 010 - 356954. Zouteveen was tot 1855 een plattelandsgemeente, gren- kdó aan het huidige Vlaar dingen. Schiedam en Schiplui den, De kern van dit dorp werd gevormd door een vief sprong die nu nog bestaat Hier komen de Breede Zou- teveense-, de Wlllemsoordse- en de Oostveenseweg samen. Deze wegen leiden respectie velijk naar Vlaardingen, Schi pluiden. de Vlaardingse Vaart en de Harreweg, die op zijn ieurt naar Schiedam en Delft gaat In de volksmond wordt de viersprong altijd nDg „De Ka- P^l" genoemd. Hier zou in 1482 een kapelletje of kerkje z'jn gesticht door de Vlaar dingse pastoor Herman van boekhorst. Hij bepaalde dat eenmaal per week, echter niet °P zondag, de heilige mis op- Eedragen moest worden. De Zouteveners behoorden samen raet de bewoners van Vlaar dinger-Ambacht kerkelijk tot vlaardingen. Door de bepaling van Lockhorst liep het aantal Parochianen van de Vlaar- a'ngse kerk, ondanks het ka pelletje in de Zouteveen, niet terug. Ten tijde van de reformatie *erd het kapelletje verwoest, «adat het was herbouwd werd "et na verloop van tijd als school gebruikt en in 1719 af- £hroken. Geruime tijd trok- de rooms-katholieke Zou teveners naar Schiedam om daar hun geloof te belijden. De /laardingse parochiekerk was Enters in protestantse handen overgegaan. Later kregen de ^woners van Vlaardingen, ^laardinger-Ambacht en Zou teveen die het oude geloof trouw waren gebleven toch Jveer een eigen kerk. even buiten het vroegere Vlaardin- 8en in Emaus. De viersprong van de voorma lige Zouteveen, omstreeks 1910. Door Albert Brouwer en Ingena Vellekoop De kapel was gebouwd op de hoek van van de Oostveense- Zouteveense weg. Daartegeno ver stond een herberg, die aan het begin van deze eeuw werd afgebroken. Een andere her berg, „Het Vlaardingsche Schouw" was te vinden aan de Trekkade langs de Vlaarding se Vaart. Hier vergaderde het gemeentebestuur m de zoge naamde „Regtkamer", want een echt gemeentehuis bezat Zouteveen niet. Ook het pol derbestuur kwam hier na het schouwen van de poldersloten en dijken bijeen en genoot dan een maaltijd. De gemeente Zouteveen be sloeg een groot deel van de Zouteveense polder. Het pol derbestuur had onder andere de zorg voor de Noord-, de Middel- en de Schouwrnolen, alle drie aan de Trekkade. en was verantwoording verschul digd aan het Hoogheemraad schap van Delfland. De vierde molen, die eveneens in de Zouteveense polder stond, was ten laste van de ernaast gele gen. Holiérhoeksepolder. In 1883 werden de drie Zoute veense molens vervangen door het Schouwgemaal, op de plaats van de Schouwrnolen. Dit stoomgemaal werd in 1919 vervangen door een electrisch aangedreven installatie. Het wapen dat de gemeente Zouteveen voerde, dateerde uit de tijd dat dit gebied een ambachtsheerlijkheid was. Zouteveen kreeg dït wapen in 1651 van Johan van Mathenes- se, heer van Zouteveen. Het blazoen werd uit de familie wapens van Van Mathenesse en Van Aeswijn samengesteld. Aan de rechterkant werd het schild door een -wildeman vastgehouden, links door een beer. Voor elf ponden werd het wapen „in het glas" van het Rechthuis aan de Trek vaart aangebracht. Daaronder kwamen de blazoenen van de schepenen. Volgens het besluit van Napoleon, van 21- oktober 1811, werd Zouteveen bij Vlaardingen gevoegd. Ook Vlaardinger-Ambacht en Bab- berpolder volgden deze weg. Op 1 appril 1817 verviel dit besluit en werden de heerlijke rechten hersteld. Alleen Bab- berspólder herkreeg zijn zelf standigheid niet, maar vormde met Vlaardinger-Ambacht één gemeente. In 1828 gingen nogmaals stem men op om Vlaardingen, Vlaardinger-Ambacht en Zou teveen samen te voegen. De Zouteveners waren hierover niet erg te spreken. Door het samenvoegen met Vlaardingen zouden de gemeentelijke be lastingen worden ingevoerd. Voor Zouteveen betekende dit een „allemoodlotigste" combi natie, gezien de „sobere finan- lieéle toestand". Een samen voeging met Vlaardinger-Am bacht genoot meer de voor keur. Voorlopig was hiervan nog geen sprake. Wel gebeur de het. dat deze twee gemeen ten dezelfde burgemeester hadden. Bij de wet van 11 juli 1855 werden de twee gemeen ten verenigd onder de naam Vlaardinger-Ambacht. In 1911 volg Je de annexatie van deze gemeente door de stad Vlaar dingen. Hoek van Holland Hei ministerie van volkshuisves ting heeft groen iicht gege ven voor de bouw van 81 wo ningwetwoningen in hei Blesplan in Hoek van Hol land. De woningbouwvereniging Rotterdam aan Zee heeft de beschikking ontvangen, waar in toestemming voor de bouw wordt gegeven. Inmiddels heeft het bouwbedrijf Koudijs BV opdracht gekregen om met de bouw te beginnen en zeer binnenkort kan de eerste paal al worden geslagen. In hoeverre een en ander ook geldt voor de premie- en vrije sectorwoningen is nog niet be kend. De laatste groep van on geveer dertig woningen is nog niet verkocht. Schiedam Voor zeshonderd gulden aan knipgereedschap is gestolen uit de auto van een 31-jarige Schiedamse kapper, die zijn voertuig op de Rem- brandtlaan haa geparkeerd. Ook een regenjas, die 150 gul den had gekost, verdween uit het voertuig. Hoe de wagen is geopend is niet bekend. Een personenauto aan de Nieuw Mathenesserstraat is door onbekenden leeggehaald nadat een ruitje werd ingetikt. Tien eurocheques, twee passen een paspoort, een rijbewijs en een aantal persoonlijke be scheiden verdwenen uit het voertuig van een 34-jarige Rotterdammer. Hoek van Holland Een 27- jarige Hoekenaar heeft in een dronken bui een politiewagen beschadigd. De man werd ach tervolgd en aangehouden op het voetpad van de Cordes- straat omdat hij zich in 'ken nelijke staat' bevond. Hij was nogal recalcitrant en omdat naar zijn mening de po litiewagen niet op het voetpad mocht komen schopte hij een paar keer stevig tegen de wa gen. Het resultaat hiervan was zevenhonderd gulden schade, een proces verbaal en een paar uur cel ter ontnuchtering. Een moment opname uit de operette Das Land des Lachelns volgende week in het Passage theater. Schiedam Het Passage- theater brengt volgende week dinsdag Franz Lehar's succesoperette 'Das Land des Lachelns' in een uitvoe ring van de Hoofdstad Ope rette. De eerste klas tenor, die in de hoofdrol van Prins Sou-Chong over uitstekende capaciteiten moet beschikken, wordt ge speeld door de jonge Nederlan der Ton Hofman. Vele solisten waaronder Jacco van Renesse, Lily Loerkcns en Johan van der Zalm zullen hun stemge luid kenbaar maken in Das Land des Lachelns. Want wie kent niet de onster felijke melodieen als: Immer nur L&cheln, Dein ist mem ganzes Herz en Beim Tee a Deux. Hoewel de operette oor spronkelijk niet zo vrolijk eindigt is dat bij de Hoofdstad Operette wel het geval. Regis seur Alexander Pichier heeft in samenwerking met de diri gent John Kapper en choreo graaf Gerhard Senft het stuk zodanig gewijzigd dat het pu bliek tóch tevreden naar huis zal gaan. Toegangsprijzen 20, 17,50 en 15. CJP en Pas 65 geldig. De kaartverkoop is reeds van af dinsdag begonnen, tijden 12.30 - 16.00 uur en 18.00 - 22.00 uur. Aanvang 20.15 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3