[STAD/STREEK Advies commissies moeten kleiner Si 3MA PvdA-fractie op bezoek in Schiedam-Noord Voor huisvesting 900 urgentieverklaringen 0ERAG i Jubileum programma D.O.V. PvdA-leider Gé Brouwer: Vrouwencafé weer open Vrijwillige Brandweer jubileert Géén terrein voor jeugd Excursie naar eendenkooi Honda weg Rijksweg vol grond Tjalk gezonken Vuurwerk erg vroeg Man molt auto's j Alleen- wonenden vermaken zich met elkaar beldjk de mooiste kollektie perzische tapijten van Nederland. woensdag 1 oktober 1980 VD/SC/WW De vijftigjarige brandweerliedenvereniging „Door Oefe ning Vaardigheeft ter gelegenheid van haar jubileum een zestal activiteiten georganiseerd. Het eerste onderdeel is al achter de rug; dat waren de spuitwedstrijden tijdens het Haring- en Bierfeest. Op 3 oktober, de eigenlijke verjaardag, wordt er een receptie gegeven in de brandweerkazerne aan de Hoflaan. Een dag later wordt, ook in de kazerne een reünie ge houden waarbij tevens een expositie van oude foto's ge houden wordt. Op 18 oktober worden er op de Markt brandweerwedstrijden gehouden waaraan bed rijf sbrand- weerploegen en collega korpsen uit de omliggende ge meenten meedoen. Daarbij is een antieke spuitwagen uit het brandweermuseum in Hellevoetsïuïs. Op 24 oktober is er een feestavond voor leden, buitengewone leden en genodigden. De fotoexposhie, die deor archiefmedewerker Struys met veel zorg is samengesteld, gaat na het feest naar het streekmuseum van Jan Anderson waar de bevolking nog langer de gelegenheid krijgt de tentoonstelling te bezoe ken. Schiedam Volgens de nieuwe fractieleider van de PvdA, Gé Brouwer, moeten de adviescommissies van de gemeente Schiedam drastisch verkleind worden. Die commissies tellen veel te veel leden om efficiënt en diepgaand op problemen in te kunnen gaan, aldus Brouwer, en dat komt de kwaliteit en creativiteit van het gemeentebestuur volgens hem niet ten goede. Kaadscommissies hebben toch geen beslissingsbevoegd heid en daarom vindt Gé Brouwer het onzin, dat de sa menstelling ervan zo nodig een afspiegeling van de po litieke verhouding in de gemeenteraad moet zijn. In politieke kringen wordt al langer aangehikt tegen de grootte van verscheidene com missies. Vooral de commissie van wethouder Chris Zijde veld, die voor ruimtelijke or dening, lijkt wel een halve ge meenteraad, zoveel leden zit- .ten erin. Dat komt door de af- 'spraken die in 1974 zijn ge maakt toen het initiatief werd genomen voor een nieuwe commissieslructuur. De PvdA wilde toen, omdat zij de groot ste partij in Schiedam is, ook sterker dan andere partijen vertegenwoordigd zijn in com missies en ook het CDA wilde in mankracht uitsteken boven de kleinere partijen. Een 'gunst', die de kleine politieke partijen werd verleend, was dat zij wel in alle commissies een plaatsje mochten hebben. Volgens Brouwer leert de er varing nu, dat er van goede beleidsadviezen vaak bitter weinig komt omdat in com missies vaak al 'gemeenteraad je gespeeld' wordt. Dat komt dan door de politieke verhou dingen. Brouwer vindt het te gen het absurde aan. dat in commissies zoals die voor ruimtelijke ordening soms ge stemd moet worden om een advies te beoordelen. Het zou volgens de nieuwe PvdA-frac- tieleidpr anders moeten. Zijn enkele partijen of commissie leden het niet met elkaar eens, dan is het aan de voorzitter, om alle adviezen op een rij te zetten en deze eventueel te be spreken in het college van burgemeester en wethouders. Maar om door een stemming in commissies de adviezen van minderheden maar te verge ten vindt Brouwer gevaarlijk. ,.Het mag bij adviezen niet om de getalssterkte gaan, te meer omdat er soms raadsleden in een commissie zitten die nooit en te nimmer een zinvolle bij- drage aan de discussie leveren. Die raadsleden hebben dan geen andere inbreng dan te stemmen over een advies. Voor een voorzitter valt het dan niet mee er zelf een me ning uit te destilleren." ,,De pest is alleen, dat het moeilijk zal zijn de commissies nu in te krimpen, doodeen voudig omdat er raadsleden in zitten die er niet uit willen. En als fractie kan je het je moei lijk veroorloven iemand er met een meerderheidsstand punt uit te gooien. Dan komt er al gauw een waarde-oordeel bij, zo van: waarom moeten die en die eruit, deden zij het dan niet goed?" Brouwer vindt dat In plaats van hoofdelijk te stemmen de zwaarte van de adviezen zelf beter bekeken zou moeten worden. Uitgaande van be trekkelijk kleine interne me ningsverschillen in de fracties doet het er volgens hem niet zoveel toe of één PvdA'er in een commissie iets zegt of dat vier PvdA'ers dat doen. Die bijval is niet nodig, meent hij. Een voorzitter zou voor elk advies even gevoelig moeten zijn en als hij dan toch de poli tieke verhoudingen zou willen peilen, kan dat ook wel door simpel naar de zetelverdeling in de gemeenteraad te kijken. In de visie van Brouwer kan met kleinere commissies veel politiek geharrewar worden voorkomen. Gó Brouwer adviezen gaa>. door stemming de mist in. Schiedam Het vrouwencafé gaat weer open. Op donderdag 2 oktober om half negen 's avonds gooit het Schiedamse vrouwencafé haar poorten weer wijd open. Iedere vrouw is van harte welkom voor een gezellige avond met een glaasje en een praatje. Voor meer informatie: Hilary, telefoon 70.82.16., Rïa 26.95.40. en Noor 15.22.57. Iedereen is welkom met goede plannen en ideëen voor het nieuwe seizoen. Vijftig jaar Burger i in Schiedam Op de Hoofdstraat komt geen voetbal- en crossterrein voor de jeugd, zoals dat door de stichting Klubhuiswerk Schiedam Zuid is aangevraagd. De braakliggende ruimte tussen de Hoofdstraat, Rijnstraat en Havendijk is volgens burgemeester en wethouder bestemd als werkterrein van waaruit ■werkzaamheden aan de buiten waterkering kunnen worden uitgevoerd. Dat zal waarschijnlijk pas over een jaar gaan beginnen, maar ook vóór die tijd kan op die plek volgens gemeentcvoorliehter Bas van Bochove niet gevoetbald en gecrosst worden. Al veel eerder ■worden er paaltjes geslagen en dat maakt het spelen van de Schiedamse jeugd op die plek onmogelijk. Waar eventueel wel tegen een balletje kan worden getrapt en op de brommer kan worden gcraced, daar" hebben b en w zich niet over uitgelaten. Er werd, volgens de voorlichter, alleen door het college beslist over het ingediende plan en dat had betrekking op het gebied tussen Hoofdstraat, Rijnstraat en Havendijk. Vlaardingen „Een soort omgekeerde py romanie" probeert bestuurslid Maat als ant woord op de vraag waarom iemand lid wordt van een vrijwillig brandweerkorps. „Nee nee, dat klinkt toch tc gek" vinden de andere bestuursleden. „Vaak is het iets wat in de familie blijft" oppert de heer Lohman. „Nee, dat is toch niet bij iedereen zo." Uit eindelijk komt bestuurslid Hoekstra met het verlossende woord: „Burgerzin; een soort verantwoordelijkheidsgevoel voor de gemeenschap." In die verklaring kunnen zo wel voorzitter Erkelens, secretaris Den Hoedt als de overige drie bestuursleden zich helemaal vinden. De Vlaardingse Brandweerlie den Vereniging „Door Oefe ning Vaardig" bestaat op 3 ok tober vijftig jaar. Reden voor de negentig leden om een klinkend feest op touw te zet ten. Elders op deze pagina vind U een overzichtje van het programma. D.O.V. stelt zich ten doel om de teamgeest van de vrijwilli ge brandweerlieden te verho gen door collectieve belangen behartiging en het organiseren van ontspanningsactiviteiten. Hoewel iedere brandweerman lid kan worden, blijven de be roepsmensen weg bij D.O.V. „Hun belangen liggen anders. Zij zijn. ambtenaar en wij doen dit uit. een soort hobby. Dat is toch een heel verschil" verdui delijkt de secretaris. Weinig burgers zullen zich realiseren dat er in Vlaardin- gen tot 1971 alleen vrijwilli gers betrokken waren bij de brandbestrijding. Zoals dat trouwens eeuwenlang het ge val is geweest. In 1968 traden de eerste „beroeps" toe tot het korps. Dal waren nog alleen maar chauffeurs, pas drie jaar daarna kwamen daar „be roeps-spuitgasten en -pijphou ders" bij. De* vrijwilligers, die zovele jaren voor de plaatselij ke brandbestrijding hadden gezorgd, leken overbodig te zijn geworden. D.O.V. bleef eehter...en niet alleen als ontspanningsvereni ging. De beroepsbrandweer kan bij grote branden nog al tijd een beroep doen op de mannen van D.O.V. en wan neer de beroeps aan het blus sen zijn staan de vrijwilligers paraat om uit te rukken bij een tweede brand. De 57 actie ve leden oefenen regelmatig, moeten een aantal diploma s behalen om „erbij te kunnen blijven" en doen veel aan „pu blic relations" voor de brand weer. Na de grote brand bij van Toors oliegoedfabriek aan de f Parallelweg in februari 1930 f besloten enkele brandweerlie- den de hiërargïeke lijn van onmondige spuitgasten en al- wetende brandmeesters te doorbreken met de oprichting van een eigen vereniging. Over voornoemde brand en de bestrijding daarvan bestond achteraf nogal wat menings verschil. Namen als Maat, Doelman, van Zanten, en Baauw moeten bij die oprich ting genoemd worden. De kersverse vereniging be staande uit 27 man, nam de training goed ter hand. Voor dien werd er jaarlijks nauwe lijks lén urtje geoefend. In 1934 werd de verening Ko ninklijk erkend. De komst van de beroepsmen sen in het begin van de zeven tiger jaren heeft binnen D.O.V. voor beroering ge zorgd: „In de afgelopen tien jaar is er veel veranderd in de brandweerorganisatie." stelt het bestuur in een overzicht, „Het grootste gedeelte van de brandweertaak is overgeno men door de beroepskern van de Vlaardingse brandweer. ,Dat de leden van D.O.V. dit niet allemaal zo geslaagd von den hoeft geen betoog." D.O.V. is geen gemakkelijke club, dat hebben de laatste tijd al meer dere instanties gemerkt Wie moet vechten voor 2ijn bestaan is niet altijd even inschikkelijk •Drie D.O.V.- bestuursleden voor een ge reedstaande professionele brandweerauto: ,,Als het nodig is staan we pa raat" Vlaardingen De Histori sche Vereniging Vlaardin-j i gen organiseert zaterdag een ,l\ excursie naar een van de weinige nog bestaande een- k; denkooien als start van het 'j nieuwe winterprogramma. *1 De najaarsexcursie is mede het 1 gevolg van het grote succes van de dit jaar gehouden voor- jaarsexcursie naar h» t oudt I- centrum van Delft. De excur-' sie zal onder leiding staan van h de heer P.Westerdijk en begint om 10.30 uur. Iedereen moei: op eigen gelegenheid naar di eendenkooi komen. De plaat; is te bereiken via het fietspac langs de rijksweg richting. Maassluis, te beginnen bij hei viaduct Broekweg en scouting- r centrum. Schiedam Drieduizenc gulden was de Honda waarc die in de nacht van zaterdagi op zondag van het Bart var- Hallen plein verdween. Eige', naar van de motorfiets met het kenteken ZH93—-4G- was een 21-jarige inwoneï van Schiedam. Schiedam De gemeenteraadsleden van de PvdA, inclusief de wethouders, leggen dinsdag 7 oktober een wijkbezoek af aan Schiedam-Noord. De PvdA-fractie trakteert geïnteres seerde wijkbewoners graag op een kopje koffie en zal in gaan op de verschillende problemen die aangedragen wor den. Om acht uur 's avonds begint de wijkbijeenkomst in de Blauwe Brug, het wijkcentrum op het Bachplein. Vlaardingen De brandweer is maandagavond enige uren in actie geweest om een rij strook van rijksweg 20 schoon te maken. De weg lag over een afstand van zo'n honderd me ter vol met grond en mest, dat van een vrachtauto was geval len. Eén rijstrook moest voor het verkeer worden afgeslo ten. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Bezoekers kunnen datgene wat zij zelf belangrijk vinden bespreken met de PvdA- raadsleden. Volgens socialis tisch woordvoerder Nikolaj Dielcmans kan er vast op ge rekend worden dat vier hete hangijzers in Schiedam-Noord ter sprake komen. Die knel punten betreffen het verou derde bestemmingsplan voor Bijdorp, het ontbreken van een beroepskracht voor het jeugdwerk, de vestiging van een woonwagenkamp aan de Koekoekslaan en de woning bouw in Woudhoek-Noord. Discussies over onleefbare si tuaties verwacht Dielemans niet: „tn feite is Noord met de opening van de Blauwe Brug een goed bedeelde wijk gewor den, als gevolg waarvan een florerend gemeenschapsleven kan ontstaan." meent hij. De PvdA-fractie bracht vorig jaar een wjjkbezock aan Schie dam-Zuid. In navolging daar van bracht de VVD wijk,bezoe ken aan Noord, Zuid en Cen trum. Dc PvdA houdt nu zijn tweede wijkbezoek in het stadsdeel, waar vijf van de ze ventien socialistische gemeen teraadsleden wonen: Nikolaj Dielemans, Chris Zijdeveld, Lou van der Stel, Peet van der Lubbe en Huub de Rutter. Ook PvdA-raadslid Jos van der Lugt is in Noord goed bekend, want hij werkt er als opbouw werker. Schiedam Het bureau huisvesting van de gemeente Schie dam beschikt momenteel over 900 urgentieverkJaringen. die de GGD heeft afgegeven voor Schiedamse woningzoeken den. Dat is een absoluut record. Terwijl het aantal woning zoekenden binnen de stadsgrenzen is gestegen tot 6133 en het aantal niet-Schiedammers, dat hier staat ingeschreven, is opgelopen tot 1971, wordt ook de stapel GGD-rapporten steeds hoger. De geneeskundige en gezond heidsdienst heeft voor een aantal Schiedammers meer ur- gentieverklaringen afgegeven. Ook dat mocht echter niet ba ten. Al enkele maanden lang hebben tegen de 400 woning zoekenden de hoogste urgen tie, maar hun kon nog geen woning worden toegewezen. Van de 678 bejaarde woning zoekenden hebben er 119 een GGD-rapport met urgentie 1 en 2 (gewenst tot zeer ge wenst) en 105 met urgentie 3 en 4 (noodzakelijk tot drin gend noodzakelijk). In augustus kwamen slechts dertig gemeentewoningen vrij en in totaal, dus samen met particuliere woonruimte, kon het bureau huisvesting 99 in geschrevenen helpen. Daar naast werden twintig woon vergunningen afgegeven aan niet-Schiedammers. Bij het bureau huisvesting aan de 's-Gravelandseweg kwa men in augustus 1990 mensen over de vloer. Van hen lieten 165 bezoekers zieh nieuw in schrijven. Schiedam Een tjalk die ei gendom is van een 30-jarige Schiedammer is het afgelo pen weekend gezonken in de Nieuwe Haven in Schiedam. De boot lag aangemeerd voor de zeilmakerij van Bingham. De brandweer is er aan te pas gekomen om het vaar tuig weer op het droge te krijgen. Schiedam Ploffende I donderbussen en sissende voetzoekers zijn dit jaar in Schiedam wel èrgij vroeg te horen. Het afge- lopen weekend werd dej Rotterdamsedijk al opge- schrikt door het geknal-, dat normaal pas veel dichter naar oud en nieuw in de stad te horen is. Een 18-jarige Schie dammer kon zijn geduld niet tot de jaarwisseling bewaren en moest zijn liefde voor harde knallen"* bekopen met een process verbaal. r Schiedam Vier auto's ir». de omgeving van de Van Be-; verenstraat in Schiedam West zijn zaterdag door een, 25-jarige Schiedammer be schadigd. De jongeman rukte drie buitenspiegels en eën| antenne van de voertuigen, af. Hij kon door de politie iri de kraag worden gevat. Dc; totale schade die de Schie dammer aanrichtte bedroeg 275 gulden. Vlaardingen De contact groep voor alleenwonenden begint na een lange vakantie periode weer mei haar activi teiten. De groep, waarbij al leenwonenden zijn aangeslo ten van 20 tot 32 jaar, stelt.zich ten doel het organiseren van activiteiten die niet leuk zijn om alleen te doen, De groep bestaat al dertien jaar en biedt elk seizoen een uitgebreid pro gramma. De groep laat ons' weten dat ze best nog wat nieuwe leden kunnen gebruik ken. Voor de eerste maal na de-zo-j mervakantie is zaterdag 4 okj tober een kennismakings- avond gepland bij een van ,de leden thuis, namenlïjk bij Aii-„ na Planken in de Koningin ne- laan 505. Op het programma voor de rest van het jaar staan onder meer een bezoek aan „de 1 dierentuin in Wassenaar. Ija- liaans eten, ton eel voorste lijp gen bijwonen, een dagje Am sterdam. een uitstapje naar Walcheren en een weekendje zeilen. Informatie over de activiteiten of over de contactgroep kan men krijgen onder de telo foonnummers 74,86".27, 74.16.52.. 34.88.36 en 35.27SE UocKintvcg 136-138 1 rrcricksplxus 9 Rubcmplcin 12 Rotterdam Rotterdam - HSIIcgcrebcrx Schiedam Tel. 010->40619 Tel 010-187700 TcL 010-261975

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3