SCI ÜEDAMSCHE COURANT Jeugd groept samen rond grensgebied Ik neem dê proef e na zes jaar opgerold "Èmum Onrust over ontwerp Bémëf Club- en buurt huizen leggen eisen op tafel Schrijnend tekort aan zelfstandige woningen 'Geen garage onder Veerplein Schiedamse recherche lost meer dan honderd zaken op de officier van justitie in^rotierdam. Verdovende middelen 'Bezuinigingen onaanvaardbaar' Goudriaan houdt vol: CJV wil alsnog subsidie van gemeente Honden belasting omhoog 'il sHag 7 oktober 1980" ngen. 1—18,. Aa— Lin. iis; :nn*>p n der 521; 321; irniep De en p in de week s met t dit- ilauw n: lames - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 195—4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - fclaehtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Schiedamse po litie heeft een bende opgerold bestaande uit vijf jonge Schie dammers en één Vlaardinger, die gezamenlijk 104 keer voor- namelijk in Schiedam en Vlaar- dingen hebben toegeslagen. De inbraken en brandstichtingen, die aan de bende kunnen wor den toegeschreven (onder ande re de brand in de kantine van de voetbalclub Demos) reiken terug tot het jaar 1974. Politie woordvoerder hoofdinspecteur Piet van den Hengel noemt het oprollen van de bende door de Schiedamse recherche „een gro te klapper". „We zijn met name erg blij", aldus Van den Hengel, „dat we de brand die op 13 april 1979 de kantine van Demos verwoestte cn een schade van een ton opleverde, nu hebben opgelost." Het onderzoek van de politie loopt al vanaf 21 september en duurt vol gens Van den Hengel nog steeds voort. Zes jongelui, twee van 14, twee van 16, één van 17 en één van 24 jaar, zijn al verhoord. Het rond krijgen van de omvangrijke zaak wordt bemoeilijkt doordat van erg veel diefstallen en inbraken geen aangifte bij de politie is gedaan. Vooral bij tientallen ontvreemde fietsen en bromfietsen en bij reek sen kelderinbraakjes in Vlaardin- gen vonden gedupeerden het of niet de moeite waard de politie in te lichten of beschikten zij over te wei nig gegevens over hun bezit om aangifte te kunnen doen. De meeste bendeactiviteiten hebben plaatsgevonden in de Schiedamse Gorzen en het is ook in die wijk dat de politie een begin kon maken met het oprollen van de bende. Twee van de jongens die zich verdacht ge droegen werden door een surveil lancewagen van de politie in omge ving van de Rijnstraat gesignaleerd. Het duo werd aan de tand gevoeld en dat leidde uiteindelijk tot de aan houding van de vier anderen en tot de bekentenis in 104 zaken. Tussen de bekentenissen van de bendeleden zitten diefstallen uil be jaardentehuizen, inbraken in ker ken, scholen, woonhuizen, auto's, kantines en bedrijven. Twee van de Over de vier anderen is het onder zoek nog gaande. Het is niet uitge sloten dat nog meer zaken aan het daglicht zullen komen. De recherche van de Schiedamse politie heeft het afgelopen weekend nog méér succes geboekt met het ophelderen van inbraken. Een 29- jarige Rotterdammer, die eveneens op 21 september in het nekvel werd gegrepen, heeft bekend 32 keer te hebben toegeslagen. Een halve ton heeft de dief bij elkaar weten te vergaren bij inbraken in Rotterdam en Schiedam. Alle artikelen zijn doorverkocht en het geld is opge gaan aan de verdovende middelen. >k de een m de •n 16- won. Van. i wa; en 4- jmen noei- 'eede Vlaardingen Geen kwa liteitsvermindering, geen aantasting maar uitbrei ding van het buurthuis werk, een volledige prijs compensatie, een ongewij zigd beleid en geen invoe ring van financiële drem pels. Dat zijn de eisen van het gezamenlijke club- en buurthuizen voor het ko mende jaar. Woningnood drij ft bejaarde tehuis Anne-Marijko Peterhans (D'66): wethouder Taverne moet meer aandringen. Schiedam Voordat Ie Bethelkerk in ichiedam-Zuid van ijn grondvesten ont- laan wordt, is er al inrust ontstaan over Ie nieuwe inrichting 'an de hoek Oude Jaasstraal/Nieuwe ilaasstraat )e bewonersvereni- jng Schiedam-Zuid leeft zich gisteren ntdaan uitgelaten Ter de schrikwek- end hoge huren van ie nieuw te plaatsen icjaar den woni ngen )p de plaats van de iethelkerk is een ntwerp gemaakt 'oor 38 bejaardenwo- lingen en een kerk- aal. Die bejaarden- Boningen zouden ■ond de vijf- zes- londerd gulden per naand moeten op lengen, en dat is •unt wat er bij ewonersvereni- jng niet inkan. Iemand die werkt mu die huur niet *ns op kunnen xengen. laat staan «jaarden," aldus taton Konings na- nens de bewonersve- eniging. „Dan moe- en die mensen mas- aal bij de sociale iienst aan gaan klop- «n en dat is in een ijd van bezuinigin- tn toch niet de be- oeling." ker twee weken zal bewonersvereni- ing zich beraden 'ver het ontwerp. De Bethelkerk ijkt niet al te vrolijk neer. Oe toren is al ran zijn klokken fitdaan en staat srbij, alsof het lebouw zelf de wkomstlge ejaardenwoningen |P die plek ook te luur vindt, evenals la ®wonersvereniging an Schiedam-Zuid. oto: Jacques brgman. i Schiedam In de Schiedamse verzorgingstehuizen komen veel bejaarden te recht, die best nog een zelfstandige woning zouden kunnen betrekken. Echter, door het ontstellende gebrek aan bejaardenwoningen in Schiedam worden de wachtlijsten voor de bejaardentehuizen onnodig lang. Bij de toewijzing van plaat sen in verzorgingstehuizen kijken gemeente Schiedam, stichting raad voor het be jaarden werk en de directies van de tehuizen nog zoveel mogelijk naar de urgentie van de woningzoekende be jaarden, maar Paul van Man- sum, directeur van de .raad voor het bejaardenwerk, noemt het onmenselijk voor bejaarden nog jarenlang op een wachtlijst te moeten staan. De gemiddelde leef tijd, waarop Schiedamse be jaarden in een tehuis worden opgenomen, is al 81 en dat ligt ver boven het landelijk gemiddelde. Ook het aantal bejaarden in Schiedam, 11.000, is procentueel veel meer dan in de rest van Ne derland. In het vergrijzende Schiedam moet daarom harder worden getrokken aan woningbouw Els Hellwig (CDA): woning nood onder bejaarden is zorgwekkende zaak. speciaal voor de ouderen. Die mening hebben gemeente raadsleden van verschillende politieke partijen gisteravond nog eens duidelijk naar voren gebracht. Herman Noorde- graaf (PPR) noemde goede huisvesting de ruggegraat van het bejaardenbeleid en Els Hellwig (CDA) noemde het een kwalijke en zorgwekken de zaak, dat bij het gemeente lijk bureau huisvesting al 600 bejaarde woningzoekenden staan ingeschreven. Anne-Ma- rijke Peterhans van D'66 vindt dat CDA-wethouder Riet Ta verne, verantwoordelijk voor huisvesting, harder moet aan dringen op snelle realisatie van bouwprojecten bij haar Pvd A-collega voor woning bouw, Chris Zijdeveld. Schledam/Vlaardingen Op het grondgebied waar zich twee jaar geleden rel len afspeelden tussen Schiedamse en Vlaarding- se jongeren, hebben zich nu wéér grote groepen jeugd verzameld. Gesproken wordt door politiewoord voerders van honderd vijf tig jongeren aan Schiedam se zijde en vijftig aan de kant van Vlaardingen. De samenscholingen hebben bij de Schiedamse politie geleid tot het inzetten van extra surveillances. Of dat ook aan Vlaardingse kant het geval is, wilde hoofd- inspectrice Marjan Ekels gis termiddag niet vertellen. De samenscholingen vonden zondagavond plaats, nadat de avond daarvoor nabij de bus baan een groep Vlaardingse jongelui een 16-jarig Schie- hardingen De Vlaardingse wethouder r verkeerszaken. Bas Goudriaan, blijft zijn mening dat onder het Veerplein teh parkeergarage mag komen. „De locatie «rplein is niet im frage," zei hij gisteroch- toö tijdens een toelichting van zijn beleid °w de komende jaren. „Men hoeft van mij ook geen voorstellen te verwachten in richting. Ik maak me nog steeds hard °or het collegeprogramma en daar staat in onder het Veerplein geen garage mag omen." kt deze uitspraak herhaalde Goudriaan de «ning die hij vorig jaar reeds onomwonden te tnnen had gegeven en die met name onder de P de verkeersplannen insprekende winkeliers 01storm van protest te weeg bracht. Het is dit tel van de insprekers, de meerderheid, dat een garage in het hart van het winkel- ■Qtrum zou zien. De inspraak is inmiddels af- gerond en in december zal de gemeenteraad een besluit over de parkeerloeaties moeten ne men. Eén ding is zeker: het schapenweitje, waar de gemeente ooit een garage projecteerde, zal ongeschonden blijven. Ten aanzien van de verkeersplannen voor de Holywijk, die begin volgend jaar door de ge meenteraad behandeld zullen worden, zegt Goudriaan de plannen van de insprekers de Dillenburgsingel niet af te sluiten maar met eenrichtingverkeersmaairegel te 'behandelen', over te willen nemen. De Frederik Hendri klaan moet zijns inziens echter dicht. Gou driaan: „Je hoort wel het argument dat er toch geen verkeer op zit. Nou, dat is voor mij juist de reden om te zeggen: we kunnen de Frederik Hendriklaan zonder problemen afsluiten. Er is namelijk nog altijd de veiligheid van de fietsers die je daarbij verbetert." Zie verder pagina drie. Vlaardingen De christelijke jeugdvereniging CJV heeft de gemeente Vlaardingen ver zocht om alsnog de subsidie toe te kennen voor de isolatie van gebouw Triangel. Op 26 januari van dit jaar had de jeugdvereniging verzocht om deze subsidie. Omwonenden van de Triangel hadden nogal last van geluidoverlast en daarom moesten er geluïdwe- rende voorzieningen worden aangebracht. De jeugdvereni ging diende bij de gemeente een plan in en tevens het ver zoek om subsidie. Met de plan nen ging het college wel ak koord. maar met de subsi dieaanvraag niet. Het college oordeelde dat de vereniging rijk genoeg was om de geluid- werende middelen, waar een bedrag van 30.000 gulden mee was gemoeid, zelf te betalen. Het gemeentebestuur van Vlaardingen had er evenwel geen bezwaar tegen dat de las ten van de investering opge- voerd zou worden in de begro ting van de jeugdvereniging. Tijdens de raadsvergadering van 16 november 1979 is even wel besloten om voor het jeugd- en jongerenwerk 30.000 gulden meer uit te geven. Dat geld moest worden besteed voor de geluïdwerende voor zieningen van de Triangel. Mocht de gemeente Vlaardin gen niet in staat zijn om de 30.000 gulden dit jaar ter ver lenen, dan wil de CJV de sub sidie 3.600 gulden per jaar meer subsidie. dams meisje het ziekenhuis in sloegen en ook haar 17-jarige Vlaardingse vriend verwond den. Van een direct verband tussen de gebeurtenissen wit de politie op het moment niet spreken. Hoofdinspectrice Ekels: „Dat van zaterdag is ge heel zonder aanleiding ge beurd. Het was een zeer erger lijk iets en het is ook daarom dat op de twee hoofddaders snelrecht zal worden toege past." De rellen twee jaar geleden begonnen ook met een vecht partij. Na de knok verzamel den zich toen aan beide zijden van de busbaan grote groepen jongeren, en daaruit ontston den de rellen. Volgens Marjan Ekels van de Vlaardingse poli tie ligt de zaak nu heel anders. „Het ging toen om een meisje dat door een Schiedammer was afgepakt van een Vlaar dinger. Daar is toen een sneeuwbaleffect over heenge- komen. Nu zijn onschuldige voorbijgangers het slachtoffer geworden. Zowel de Schiedamse als de Vlaardingse politie rekent op het gezond verstand van de jeugd aan beide zijden. Hoofd inspecteur Piet van den Hen gel van de politie Schiedam: „Er is voor ons op het moment dan ook nog geen enkele aan leiding om in te grijpen. Op ons grondgebied is er nog niets aan de hand. Wel houden we de boel extra in de gaten, want Vlaardingen, waar wèl wat is gebeurd, is niet zo ver van ons grondgebied verwijderd. Mocht de zaak toch escaleren, dan zullen wij passend reage ren." Marjan Ekels:,, Laat.de jeugd proberen de hersens te gebrui ken die ze hebben meegekre gen. Wat er zaterdagavond ge beurde, is buiten alle propor ties en degenen die verant woordelijk zijn, zullen dat ze ker merken. Zowel juridisch, door het toepassen van snel recht, als mentaal, want een dergelijke vorm van mishan deling dragen ze hun hele ver dere Teven met zich mee." Ook gisteravond waren er aan beide zijden van de busbaan weer groepen jongeren verza meld. In Vlaardingen roerden de pakweg veertig opgescho ten jongelui zich het meest. Hun activiteiten beperkten zich echter tot het 'agentje pes ten'. Zo werd onder andere een steen naar een politieauto gegooid. Gealarmeerd door de voorge stelde bezuinigingen hebben de gezamenlijke club- en buurthuizen de handen ineen geslagen en roepen zij een ie der op tot een demonstratieve discussieavond, aanstaande donderdag in clubhuis De Ha ven aan het Weeshuisplein 18. Op de avond, waar de ge meenteraadsleden ook voor uitgenodigd zijn, zal worden gesproken over het door bur gemeester en wethouders voorgestelde pakket bezuini gingsmaatregelen voor het' club- en buurthuiswerk, die in de raadscommissies van okto ber besproken gaan worden. Ben W stellen de gemeente raad voor de subsidies flink te verlagen. Zo willen zij in de subsidie voor het komende jaar geen prijscompensatie op nemen, de activiteitensubsidie halveren, het aantal beroeps krachten met twee verminde ren en het aantal kinderen dat een peuterspeelzaal mag be zoeken terugdringen. De club- en buurthuizen vre zen dat wanneer de voorge stelde bezuinigingen doorgaan een aantal activiteiten, waar onder de peuterspeelzalen, door de hogere tarieven ontoe gankelijk worden en wijst erop dat juist die mensen de dupe worden, die al 'gepakt worden omdat alles steeds duurder wordt: levensmiddelen, huren, gas. water en licht en de ge meentelijke belastingen'. Het club- en buurthuiswerk meent dat de gemeente het sociaal- cultureel werk alleen als fi nancieel onderwerp benadert en niet naar de behoefte kijkt, en beschuldigt de verantwoor delijke wethouders Cees Bot en Arij Maarleveld ervan met de botte bijl te hakken. De club- en buurthuizen vin den de plannen des te meer onaanvaardbaar daar de ge meente altijd heeft verkondigd dat door de invoering van een sociaal-cultureel plan in 1981 geen grote wijzigingen zouden plaatsvinden en dezelfde mid delen als voor 1980 beschik baar zouden zijn. Maassluis - Het houden van een hond in Maassluis wordt er ook al niet goedkoper op. Als de gemeenteraad er mee akkoord gaat, worden de tarie ven per 1 januari met vijf pro cent verhoogd. Vooral voor dierenvrienden met meer dan twee honden wordt het hou den van honden een dure lief hebberij. Voor de eerste hond moet in de toekomst 85 gulden worden betaald. De tweede hond levert de gemeente 107 gulden op. Voor de derde en elke volgende hond wordt een bedrag van 127 gulden in re kening gebracht Het college heeft tot de verho ging moeten besluiten in het kader van de algemene herzie ning van de gemeentelijke ta rieven. De verhoging van de honden belasting valt niet onder de richtlijnen die zijn gegeven door de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Toch is het college van Maassluis van" mening dat een verhbging van de hondenbelasting noodzake lijk is. Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met Rotterdam* Nieuwsblad. -Postc neie !:J| w

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1