SCHIEDAMSCHE COURANT afdeling HVO gaat dicht Ouders betalen 't dubbele voor melk Frauderende ambtenaren voor rechter Ik steellij deproef Ictie brengt subsidie in gevaar Raad akkoord met tariefs verhogingen Bende inbrekers opgerold m Rien Lensvelt (SGP) controleert college Vechtpartij heeft staartje Schiedam haalt 65 radio piraten uit de ether ENFB: laat fietsers toe in Hoogstraat! Overblijf centrum heeft groot exploitatietekort l /oensdag 8 oktober 1980 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 196 4 PAGIMA'S Broers vest 3 - telefoon administratie 258091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL jchiedam De bewonersvereniging Schie- air.-West brengt met haar nieuwe ledenac- lè de subsidie voor alle bewonersverenigin- én in Schiedam in gevaar. Dat is de eerste èactie van de ambtenaar wijkzaken, André 3órnax, op de nieuwe actie van West. ials alle bewonersorganisaties ontvangt Vest per betalend lid een rijksdaalder aan ëmeentesubsidie. In de verordening, die èze subsidie regelt, staat echter niet opgeno- hoeveel een lid moet betalen, wil de subsidie worden uitgekeerd. De bewonersvereniging in West maakt met het oog daarop familie van bestaande leden voor slechts één piek lid en kan dan volgens de verordening aanspraak ma ken op een bijdrage van twee gulden en vijftig cent van de gemeente. Cornax noemt dat „een oneigenlijk gebruik van de regeling." De ambtenaar voor wijkza ken beroept zich daarbij op 'de geest van de verorde ning'. Op papier staat er volgens hem dan wel niets vastge legd, maar bij de gedachte achter de verordening is wel degelijk uitgegaan van een bepaaide contributie. Viaardingen De containerafdeling van het Vlaardingse be drijf HVO gaat dicht. Een te zwakke con currentiepositie is er de oorzaak van. Sinds kort werden er bij HVO container gerepareerd en opgeknapt. Aanvankelijk leek het goed te gaan met de nieuwe afdeling van het be drijf, maar al snel na de start werd duidelijk dat de verlie zen te groot waren. Op de afdeling werkten 37 aan. Wat er met hen gaat gebeuren is momenteel nog niet duidelijk. Verscheidene werknemers zijn nu al voor de derde maal slachtoffer van een reorgani satie binnen het bedrijf. De vakbonden hebben in overleg met de directie al wel bereikt dat de 37 werk nemers niet zullen worden ontslagen. Zij moeten elders in het be drijf worden ondergebracht. Onlangs nog startte het Vlaardingse bedrijf een grote wervingscampagne in het Waterweggebied om aan nieuw personeel te komen. De scheepswerf bood toe komstige werknemers voor aren werk indien zij bij het >edrijf wilden komen wer ken. Dat het met de containeraf deling van het bedrijf zo slecht zou gaan was toen nog niet te voorzien. Delft De politiekorpsen van Schiedam en Delft heb ben bij de aanhouding van drie Rotterdammers in totaal 21 inbraken tot klaarheid ge bracht. Zes daarvan werden in Delft [epleegd. let drietal werd bij een po ging tot inbraak in Schiedam gesnapt. 'Imdat de mannen ervan werden verdacht meer op bun geweten te hebben werd een speciaal rechercheteam gevormd, waaraan de Delftse Jolitie een aandeel leverde. ?e mannen, in de leeftijd van 20, 21 en 27 jaar, beken den in Rotterdam, Schiedam, Delft en Diemen in totaal 21 zogenaamde kapitale inbra ken te hebben gepleegd. In de woning van een van de verdachten werd bovendien oen karabijn gevonden. Voorts werden twee helers ingehouden. Schiedam/Viaardingen De Hoogstraat moet zowel in Schiedam als in Viaardingen op bepaalde tijden worden openge steld voor het fietsver- keer. Dat schrijft de af deling Waterweg-Noord van de ENFB, de eerste Nederlandse fietsersbond m haar maandblad Ties, fieser... fietst'. De bond, die zich inzet voor de belangen van de fietsers en onlangs nog jeen bord tegen het door gaande autoverkeer plaatste op de Schiedam- se Harreweg, vindt dat de Hoogstraat in beide steden vooral 's avonds open zou moeten voor de rijwielbestuurders. Tus sen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends is bijvoorbeeld een goede tijd om fietsers, in tegen stelling tot overige be stuurders, wèl toe te la ten, suggereert de bond in haar blad. Cornax: „Toen in augustus 1977 de regeling door de ge meenteraad werd vastgesteld lagen alle contributies op tien gulden of hoger. In dat kader hebben we gezegd: per lid geven wij nog eens twee gulden vijftig als aanmoedi ging- Het is dan te dol om bij een één-gulden-lid een rijksdaal der bij te passen". Binnen de gemeente wil men nu afwachten of de vereni ging inderdaad een bijdrage vraagt voor de mensen die voor 'een schijntje' lid zijn geworden. Als dat gebeurt, zal de ge meentelijke afdeling cultuur- sport- en jeugdzaken (CSJ) aan de bel trekken bij het college van burgemeester en wethouders, omdat de grond onder de verordening ont valt en subsidie in gevaar komt In welke richting dan een oplossing moet worden ge vonden, daar moet nog over worden nagedacht. Wellicht adviseert CSJ om per lid een vaststaand percentage van de contributie bij te dragen. Op een tientje zou dat twee gulden vijftig zijn, maar voor leden van een gulden kan dan hoogstens een kwartje worden geïncasseerd. Koos van der Keur, voorzit ter van de bewonersvereni ging Schiedam-Zuid, heeft al over een andere oplossing gefilosofeerd: „Je zou een minimale contributie van een tientje verplicht kunnen stellen. Dat is, zo is mijn persoonlijke mening, een veel eenvoudi gere oplossing." John de Kievith, de voorzit ter van de bewonersvereni ging Schiedam-West, ver baast zich over de reacties van de gemeente op de le denwerfactie. De Kievith: „In onze statu ten uit 1974 is het lidmaat schap van familieleden al ge regeld. Dat zou in principe gratis kunnen. Vreemd is het verder dat men" "nu de hoogte van de contributie als uitgangspunt wil gaan nemen voor subsi die. Het Vlaardingse gemeenteraadslid Rien Lensvelt (SGP), die begin dit Jaar voor nogal wat spanning zorgde in de politie ke arena met zijn voorstel collegeverga deringen voortaan voor gemeenteraads leden openbaar te maken, heelt het wel geweten. Het college heeft hem als eerste aange wezen op de lijst van raadsleden die da doorgaans besloten vergaderingen bij mogen wonen. Lensvelt sluit tevens de rij, zodat hij de enige Is die twee keer aan de beurt komt. Uit goed fatsoen kan Lensvelt als Initiatiefnemer natuurlijk niet weigeren. Gisteren was hij er voor de eerste maal bij. Zijn voorstel gaat hem aldu3 aardig wat vrije tijd kosten. Schiedam De ouders van de vijftig kinderen die overblij ven op de kleuter- en lagere school Het Windas zullen vol gend jaar dubbele tarieven moeten betalen. Het financieringstekort van het vorig jaar gestarte experi- mentis dermate groot uitgevallen dat drastische maatregelen nodig zijn. Bij de start van het Windas is men uitgegaan van een tekort van 4.000. In één jaar blijkt nu dat dit exploita tietekort ƒ20.000 bedraagt. In een adviesnota zijn een aantal maatregelen omschre ven om het tekort in te ha- Eis: driemaanden voorwaardelijk Rotterdam Twee Maassluise topambtena ren hebben voor de Rotterdamse rechtbank drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf en geldboetes van respectievelijk vier en tweeduizend gulden tegen zich horen ei sen voor het vervalsen van rekeningen Maassluis Zonder slag of stoot heeft de gemeenteraad in gestemd met een aantal door B en W voorgestelde verhogin gen van de gemeentelijke tarieven. Met ingang van het ko mende jaar zullen de tarieven met het door minister Wiegel toegestane maximum van vijf procent worden verhoogd. De door de raad goedgekeur de tariefsverhogingen geven financiënwethouder IzaSk van der Knaap wat meer armslag bij het opstellen van de gemeentebegroting voor het komende jaar. Onlangs nog liet de wethouder door schemeren dat hij de grootst mogelijke moeite had met de begroting. Dat kwam volgens hem met name door de steeds toenemende besparing op energie en water door burgerij en bedrijfsleven, waardoor de inkomsten van de gemeente teruglopen. De reinigingsrechten, die eerder dit jaar al fors om hoog gingen om de giganti sche verliezen bij de AVR te dekken, komen door het Schiedam De vechtpartij van zaterdagavond in de Aing's Disco aan de Broers- Vest. waar een 20-jarige Schie dammer gewond raakte, heeft tnaandag zijp vervolg beleefd, bijeen café op de Broersvest 's middags een Schie dammer gewapend met een. automatisch Remmgton-vuur- wapen, een van de duurste vuurwapens met 16 kogels, binnen en zette deze op de keel van de bedrijfsleider van de King's Disco. De man wilde de namen van de daders we ten die de gewonde Schiedam mer in elkaar geslagen had den. Een omstander probeerde de dreigende man tot rede te brengen en het lukte hem het vuurwapen af te nemen. Van het geval is geen aangifte gedaan bij de politie. Deze wist nergens van af. raadsbesluit voor particulie ren op 10,15 per maand (dat was 9,65). Verder stemde de raad in met ver hoging van de haven- en bruggelden, marktgelden, precariorechten, legeskosten en begrafenisrechten. Ook was de raad unaniem van mening dat de honden belasting met vijf procent verhoogd kon worden. Al leen kwam van de zijde van PvdA en PPR de wens naar voren om de hondenbelas ting te herzien. Beide par tijen menen dat de belasting op honden uit de tijd is, om dat de hondenbezitters er niets voor terugkrijgen. PPR-raadslid Jaap van der Griend zou het veel wenselij ker vinden wanneer de ge meentelijke inkomsten via de hondenbelasting in het vervolg door alle burgers worden gedragen, bijvoor beeld door de onroerend- goed belas ting te verbogen. Van der Griend: „De ge meente heft jaarlijks hon denbelasting, terwijl daar voor de hondenbezitters ei genlijk niets tegenover staat" Wethouder Van der Knaap zegde toe de zaak te bestude ren. en facturen van de gemeente Maassluis. Jan K., de direc teur gemeentewerken, en zijn afdelingschef voor civie le werken. Jan de B., hebben op eigen houtje in de jaren '73 en '74 allerhande werk zaamheden laten verrichten, die later in de boeken van de gemeente terug te vinden waren onder de post 'gele verd zand'. De zaak kwam aan het licht tijdens het onderzoek naar de Maassluise zandaffaire, waarbij de inmiddels opgehe ven en nu onder een andere naam opererende aannemer De Jager en Klein de ge meente voor miljoenen heeft opgelicht door facturen te schrijven voor nooit geleverd zand. De twee ambtenaren lieten hetzelfde aannemers bedrijf werkzaamheden uit voeren, zonder daarvoor van het gemeentebestuur goed keuring te hebben gehad, en maakten dat in de boeken aannemelijk door de post 'ge leverd zand' op te voeren. Voor de Rotterdamse recht bank kwam gistermiddag de miljoenenzwendel met de zandaffaire niet ter sprake. Hoewel officier van justitie mr J. Coppes erop had aan gedrongen de zaak van de twee ambtenaren tegelijk te behandelen met de eigenlijke zandaffaire, besloot de Rot terdamse rechtbank op ver zoek van de advocaat niet nog enkele weken te wach ten, vanwege de grote span ningen, waarin het ambtena- renduo door de hangende rechtzaak verkeerde. Over enkele weken, op 27 oktober, zal de directeur van het aan nemersbedrijf samen met een van zijn medewerkers zich voor dezelfde Rotter damse rechtbank moeten verantwoorden voor het stu ren van rekeningen aan de gemeente voor nooit afgele verd zand. Burgemeester en wethouders van Maassluis zijn, aldus de directeur gemeentewerken en zijn rechterhand bij civie le werken, niet op de hoogte geweest van hun 'verschrij vingen'. Volgens de twee ambtenaren is winstbejag nooit hun oog merk geweest om de reke ningen te vervalsen. Zij zou den het aannemersbedrijf slechts werk hebben laten verrichten voor onderge schikten die een extraatje verdienden, maar dat via de normale gebruikelijke weg nooit gekregen zouden heb ben. De werkzaamheden, die later in de facturen terug te vinden waren als geleverd zand, bestonden onder meer uit kleine verbouwingen en het ingraven en vullen van enkele benzinetanks ten tijde van de eerste energiecrisis. De rechtbank doet uitspraak over dertien dagen. (zie verder pagina 3) Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. OHoi1®'1 Ha»®' Jidto»" S«W' Ai»® Vloow Te\e'c°r" boo111 sw«° 3000-r::.— len. Zo zullen in de komende twee jaar de overblijftarie- ven worden verdubbeld. Ook, zal er vijftig procent bezui nigd worden in de kosten van fruit en melk. De Ieid- stersschaal wordt van tien kinderen naar twaalf ge bracht. Het tekort brengt een nieuw te starten over blijf centrum in Jeugdhaven Nieuwland m een benarde positie. Geke ken wordt in de commissie voor vorming en recreatie aanstaande donderdag of er genoeg financiële middelen zijn om het experiment in Jeugdhaven Nieuwland te starten. In de jeugdhaven zijn honderdvijftig kinderen die de hele week overblijven. Qua organisatie zou voor een zelfde structuur als het over- bliifcentrum op het Windas gekozen kunnen worden. In de praktijk is gebleken dat het aan de verwachtingen voldoet. Er moet echter een andere formule gevonden worden om het exploitatiete kort zo gering mogelijk te houden, ook in verband met de overblijfmogelijkheden in andere wijken. Den Haag/Schiedam Tus sen 1 januari 1979 en 1 juli van dit jaar zijn in Schiedam 65 Illegale radiozenders uit de lucht gehaald. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecretaris Neelle Smit-Kroes op vragen van CDA-parlementarïër Van der Sande. Hoofdinspecteur Piet van den Hengel van de Schie- damse politie gelooft niet dat al die 65 piraten écht grote stations zijn geweest, waarop programma's worden ver zorgd met muziek en gespro ken woord. „Echte radio-stations die uit de lucht zijn genomen schat ik op niet meer dan tien. De rest van de 65 bestaat dan waarschijnlijk uit kleinere zendamateurs, op de 27 MC," zegt Van den Hengel. „Maar zekerheid bestaat daar niet over, want wij hebben gèen kant en klare cijfers beschik baar."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1