SCHIEDAMSCHE COURANT I Zijdeveld haalt bakzeil met tramplannen Politie neemt wapens af van jongeren 'Schiedam niet Ik nest* dê-pra ••r.""''*"'" krant Ook filmliga en B^Bwana verwerpen cultuurnota Ouders ziek: kinderen eten mee met bejaarden Bazar trekt veel publiek 'Klaas Kater' wil rolschaatsbaan füÊimsmÈÊSm Sociaal-cultureel plan ter inzage Ht PK Verwisseling Weduwen hebben het moeilijker met een zaamheid Jeugdgemeenteraad definitief ter ziele tonderdag 9 oktober 1980- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 197 iMCOWS 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Do ontwerp-nota kunst en cultuur van de gemeente Vlaardingen is vol strekt onaanvaardbaar. De nota laat alles bij het oude en durft bestaande voorzieningen niet aan te pakken. Er ontbreken een duide lijk beleid en visie op de cultuur. En de cul turele raad van Vlaardingen zou moeten worden opgeheven, omdat deze slechts func tioneert ais dekmantel van een quasi-beleid en nieuwe ontwikkelingen in de weg staat, Aldus concluderen het Vlaardings Podium B'Bwana en de Vlaardingse filmliga in een reactie op het ontwerp van de kunstnota, dat dit jaar nog door de gemeenteraad in stem ming zal worden gebracht De kritiek van de groep Vlaardmgcrs on de nota Is fundamen teel afwijzend. Men werpt de gemeente voor de voeten dat nergens concreet de uitgangs punten en doelstellingen van het te voeren beleid omschreven staan en dat financiële argumenten gebruikt worden om het gebrek aan visie te camoufleren. Vraagtekensworden ook geplaatst achter wat de briefschrijvers 'heilige koeien' noe men. Gewezen wordt op de grote bedragen die onder meer het Visserij museum, het Oranje-carillon en het zogeheten Reederhuys jaarlijks opslokken. Het bedrag dat daar te genover staat aan geld voor nieuwe initiatie ven is, vindt men, veel te mager. Wat men de gemeente vooral kwalijk neemt, is dat het nut van deze 'heilige koeien' niet ter discus sie wordt gesteld. Het niet functioneren van de culturele raad bestaat, volgens de brief schrijvers, voornamelijk daaruit dat deze raad een dergelijk beleid altijd gelegitimeerd heeft. Voorts wijzen de filmliga en B'Bwana het educatieve karakter van de nota scherp af. Met de beeldende kunstenaars, die al eerder hun ongenoegen over het welzijnskarakter van de nota naar buiten brachten, is men van mening dat de nota het autonome ka rakter van de kunst volko men miskent. Bovendien „worden op onoordeelkundi ge en verwarrende wijze de begrippen kunst en cultuur door elkaar gehaspeld." Tot slot stellen de briefschrij vers voor de bestaande voor zieningen alsnog eens te toet sen aan hun functie in ae Vlaardingse samenleving, daarbij criteria te hanteren die berusten op een opnieuw te formuleren beleid en er zorg voor te dragen dat de stad binnen afzienbare tijd de beschikking krijgt over een aantal basisvoorzienin gen, waaronder een filmhuis, een museumpje en een,mini- theatertje. De ontwerp-nota zal 23 okto ber in de culturele raad wor den behandeld. in Tweespeel-o-theken: Mickey Mouse in Vlaardingen, Ikkie in Schiedam. Kinderen komen er wel op af, alleen nog geen medewerkers. Pagina drie. Gezonde bejaarden mogen niet mef hun zieke partners mee verhuizen naar verpleeghuis Driemaasstede. Paginadrie. Voor-en tegenstanders bestrijden elkaar al jaren. Maandag komt rijksweg 1 d in deTweede Kamer. Pagina vier. Harpe Davids zit in nood. De drumband moet uitnodigingen afbellen, omdat er te weinig tamboers en majorettes zijn. Pagina vier. Buitenaardse wezens? Trefpunt geeft schermen nieuwe impuls. Sport, pagina zes. De In beslag genomen wapens, waaronder een goedendag die in de middel eeuwen gebruikt werd om iemand de hersens in te slaan. Met deze wapens waren enkete Jongens uitgerust, die rich de algelopen avonden ophielden in de buurt van de Europa boulevard. Schiedam Een staaltje van wanbeleid was gisteravond te be speuren in de raadscommissie van ruimtelijke ordening. Wethouder en voorzitter Chris Zijdeveld nam na onenigheid in de commissie het onderwerp tramtracé Koemarkt- Proveniersbrug van de agenda. Enkele raadsleden vonden het nutteloos het onderwerp te be spreken, doordat vele punten nog geen afgerond geheel waren. Top punt vond VVD-raadslid Annie Kenskers dat op het moment van de commissievergadering in een naastgelegen zaal van het stadhuis een belangengroep bezig was over de kritieke punten van het tra- montwerp. „Zo werk je alleen maar langs elkaar heen," stelde het raadslid en zij wilde op het agendapunt pas terugkomen als de belanghebbenden erbij konden zijn. Volgens Zijdeveld was dat vol strekt onmogelijk. Naar zijn* me ning ging het zuiver om een reac tie op het verslag van de in juni gehouden iraroinformatieavond-,i Een commissieadvies werd mee gevraagd. „Als u niet wilt reage-; ren, dan doet u dat niet," stelde; 'lij, maar hij negeerde daardoori olledig het ordevoorstel van het!' VVD-raadslid. Veel fracties sloten zich aan bij de opmerking van mevrouw Rens-^ kers, waardoor Zijdeveld op eent gegeven moment, zonder stem-', ming van de raadslieden, zelf hetji agendapunt terugnam. Vlaardingen De politie heeft van de week enkele wapens in beslag genomen van jon gens, die zich 's avonds in groepen ophielden op de Europaboulevard. Onder de in beslag genomen verboden wapens was een zoge naamde goedendag, een stok met ijzeren ket ting waaraan een ijzeren bal met uitsteeksels is bevestigd. Verder werden door de poli tie een wapenstok, een stilet to, een zweep en worgstokjes in beslag genomen. Tegen de Schiedam De warme maaltijden, die vanuit dienstencentrum 4 Molens dage lijks aan vele bejaarde en invalide Schie dammers worden geleverd, kunnen voortaan ook genuttigd worden door kin deren, waarvan de ouders in het zieken huis liggen. De raad voor het bejaardenwerk, die ja ren geleden een warme-maaltijdendiensl instelde, hoopt op die manier een inte gratie te bereiken tussen ouderen en jon geren. Ook hoopt de raad op die manier problemen in de leefomstandigheden van oudere Schiedammers te verkleinen. Moeders zorg valt weg als pa en de kin deren toch ergens goedkoop kunnen eten, is de theorie achter de uitbreiding van de maaltijdendienst. Wie van de warme maaltijden in de 4 Molens gebruik wil maken, kan contact opnemen met de leiding van het dien stencentrum. PPR-raadslid Herman Noordegraaf krijgt daarmee voor een deel 2ijn 2in. Hij had er bij de raad voor het bejaardenwerk op aangedrongen het contact tussen ouderen en jongeren onder meer tijdens het eten in de dienstencentra te verbeteren door de warme maaltijden door meer mensen te laten gebruiken. Zo kunnen omwo nenden van huize Frankeland bijvoor beeld meeèten met de bejaarde bewoners van het tehuis. Maar daar begint de raad voor het bejaardenwerk niet aan: „De tnaaltijdendienst moet niet gezien wor den als een goedkoop restaurant, maar als service aan bejaarde en zieke Schie dammers." Pen probleem voor veel mensen zou ove rigens zijn, dat de warme maaltijden *s middags altijd rondgebracht of in de 4 Molens geserveerd worden. Schiedam „De onroerend-goedbelasting is in Schiedam helemaal niet ho ger dan in vergelijkbare gemeenten." Dat zegt wethouder voor financiën en economische zaken Reinier Scheeres in een reactie op een brief van een toe komstige bewoner van Woudhoek-Noord, Ben van Rooy. Van Rooy heeft in een schrijven aan burgemeester en wethouders op de hoogte van die OGB gewezen. „Het staat in geen enkele verhouding tot de hoogte van de belasting in de rest van Nederland," schrijft de veron truste bewoner die zelfs heeft bere kent dat door die OGB premiewonin gen in Woudhoek-Noord niet betaal baar zullen zijn voor de modaal-inko- mens. Vlaardingen Een ieder die wil ken nis nemen van het sociaal-cultureel plan 1981-1984, als mede de inspraakre sultaten, kan terecht op de gemeentese cretarie. Op de afde ling algemene zaken (kamer 102) ligt het werkstuk voor een ieder ter inzage. Tot 8 november kunnen eventuele bezwaar schriften tegen het plan bij de gemeente worden ingediend. Scheeres ontkent niet dat er per wo ning verschillen kunnen zijn tussen gemeenten. „Maar als je de OGB per hoofd van de bevolking neemt, dan kom je in Schiedam net zo hoog of zelfs iets la ger uit dan in Vlaardingen," aldus de wethouder. Van Rooy en de wethouder troffen elkaar dinsdagavond in de Blauwe Brug tijdens het bezoek van de PvdA-fraetïe aan het noorden van Schiedam. Meer over dat bezoek op pagina drie. JR» Dit nieuwsblad, waaim ii at het nieuws uit eigen' omgeving kunt vinden, wordt sender eitia kosten besorgd in combinatie mei Rotterdams Nieuwsblad. V°el0C ws»Vsi \oWv uouv" VvJo0^lS i sv*' v6 :O0«' jongens, die in leeftijd varië ren van veertien tot zeven tien jaar, is proces-verbaal voor verboden wapenbezit opgemaakt. „Totaal onverantwoord en buiten alle proporties," zo omschrijft hoofinspectrice Marjan Ekels van de Vlaar dingse politie het in bezit hebben en dragen van derge lijke wapens. „Ik begrijp niet hoe iemand met gezond ver stand daarmee de straat op durft te gaan en vraag me af of die jongens wel beseffen wat je er mee kunt uitrich ten. Het is gewoon levensge vaarlijk om zulke wapens te dragen." De laatste dagen wordt het grensgebied lussen Schiedam en Vlaardingen, nabij de busbaan in het verlengde van de Europaboulevard, 's avonds door de politie korpsen van beide steden nauwlettend in de gaten ge houden. Er werd gevreesd voor een herhaling van de massale vechtpartijen, twee jaar gele den toen Vlaardingse en Schïedamse jongeren elkaar te lijf gingen. De samenscholingen vonden nu plaats, nadat zaterdaga vond een groep Vlaardingse jongelui een 16-jarig Schie dams meisje het ziekenhuis insloegen en ook haar 17-ja- rige Vlaardingse vriend ver wondden. De afgelopen avonden hadden zowel op Vlaardings en Schiedams grondgebied grote groepen jongeren zich verzameld. De Vlaardingse politie stuitte eerst maandagavond op vijf jongens die openlijk wapens droegen en verrichtte ook dinsdagavond een arrestatie wegens verboden wapenbe zit. Nadat de jongens eerst op het bureau werden ondervraagd en tegen allen proces-verbaal werd opgemaakt, leverde de politie hen bij de ouders af. Aangezien het in alle geval len een duidelijke overtre ding van de wapenwet en de wet op de wering van onge wenste handwapens betreft, verwacht hoofdinspectrice Ekels dat de officier van jus titie tot strafvervolging zal overgaan. „Als je met zulke wapens de straat op gaat, dan vraag je ook om problemen," aldus Marjan Ekels. „Die jongens en ook hun ouders, want die zijn per slot van rekening verantwoordelijk voor ze moeten beseffen wat het be tekent als ze iemand voor het leven invalide slaan. J'f ip Tot onze spijt is op de sportpagina van gisteren de verkeerde foto ge plaatst. In plaats van een pörtret van hoofdinspecteur Maarten Keizerwaard werd een foto gepubli ceerd van de twee jaar feleden overleden adju- ant Maarten Keizer waard. In de gereformeerde kerk op de Rotter- damsedijk was gisteren veel belangstel ling voor de bazar ten behoeve van een nieuwe kerk. Schiedam De Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk 289 is gisteren gestart met een bazar ten bate van de te reali seren nieuwbouw. Op de bazar, die in het kerkgebouw zelf gehouden wordt, is van alles te koop: volkskunst, antiek en curiosa. Een negentiende eeuws ingericht foto- atelier is de grote attractie voor foto- liefhebbers. Ook is er een rad van avontuur. De actie is ger cht op geld verzamelen voor de nieuwoouw en de restauratie van het kerkorgel. De geldactie voor de nieuwbouw van de Oosterkerk heeft al, sinds zij enkele weken geleden gestart is, 15.260 gulden opgebracht. Vanavond is de bazar nog te bezoeken van zeven tot tien uur. Schiedam Weduwen voelen zich in Schiedam eenzamer dan weduwna- ren. Het wegvallen van de partner en het uit huis gaan van kinderen leeft bij vrouwen sterker dan bij mannen, procentueel gezien althans. De raad voor bejaarden werk in Schiedam heeft uit vraaggesprekken ge leerd, dat vijftig procent van de alleenstaande be jaarden moeilijk tegen eenzaamheid kan en dat die situatie op vrouwen vaker drukt dan op man nen. Conclusies kunnen daar nog beter niet aan ver bonden worden, aldus de raad voor bejaarden werk. Bestuurslid H. L. Spier, tevens plaatsvervangend voorzitter van de indica tiecommissie bejaarden huisvesting Schiedam, heeft beslist niet de in druk dat de ouderenhulp het laat afweten. Om er wellicht beleids consequenties van te ne men zou volgens Spier ook eens een onderzoek naar de eenzaamheid bij jongeren moeten plaats vinden. Vlaardingen De jeugdgemeenteraad is nu definitief ter Ziele. Formeel had de jeugdgemeenteraad zichzelf al opghe- ven in augustus, maar de Vlaardingse gemeenteraad besloot in de vergadering van 3 september deze mededeling van de jeugdgemeenteraad voor kennisgeving aan te nemen. Het college heeft nu het definiteve besluit genomen om de jeugd gemeenteraad op te hefffen per 1 oktober 1980. Schiedam De speelcom- missie van de Klaas Kater straat wil in de binnentuinen van de straat speelvoorzie- ningen aanbrengen. In een plan, dat donderdagavond aan de commissie voor vor ming en recreatie voorgedra gen wordt, staat een aantal wensen vermeld. De speelcommissie ijvert voor een rolschaatsbaan en bewegende speelelementen zoals hobbelbeesten en een.,, carrouselschommel. Ook eenij tweetal spelaanleidingen in de vorm van polyester epsi- lons zullen dan langs het voetpad in de noordelijke tuin geplaatst worden. Bij de gemeente is hiervoor een krediet van 9100 gulden 9 aangevraagd. Dit bedrag zal1 wellicht gehaald kunnen worden uit het potje onvoor ziene wijkomstandigheden, hoopt 'Klaas Kater'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1