I _l(6) Ton van de Water en de kuch in de zaal Met stip Vrouwelijke kunstenaars willen gemengd zwemmen ONI jubileert '1 1 11' inStedeliik Museum Schiedam Steen en Brons Fotografen verteiien donderdag 9 oktober 19SC VD/SC/WW ON! repeteert voor 'De Waaier' too'n beeld Menig Maassluizer zal jarenlang in de veronderstelling hebben verkeerd dal er in het Vondelpark een beeld staat van een Siamese struisvogeltweeling. Fout! Ornithologen zullen er ook niet goed raad mee weten, maar het fraaie kunstwerk steil „twee plevieren" ,voor. Of ..pluvieren" volgens sommige taal kundigen. Ook daarover zijn de menin gen verdeeld. Om van dit beeld te kunnen genieten hoeft men geen vogelkenner, geen taal kundige en evenmin een kunstkenner te zijn. Sinds 1967 staat dit beeld in het Vondelpark. Wie ter hoogte van de Jan Luykenstraat het park inwandelt loopt er bijna automatisch tegenaan. Het werd vervaardigd door de Amster damse kunstenaar Henk Ittman en de gemeente Maassluis bekostigde het uit de algemene middelen. Los van de zoge naamde éénprocentsregeiing dus. Oorspronkelijk was het de bedoeling om dit beeld bij zwembad De Dolfijn te plaatsen, maar daar zou men er slechts beperkt van kunnen genieten: Het zwembad is namelijk alleen overdag en in dc zomer geopend. Men vond de „Twee Plevieren" te mooi om ze op zo'n weinig toegankelijke plaats weg te stop pen. Vandaar. Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en berichten graag voor dinsdag 12.00 uur. naar hel adres van deze krant, postbus 110. Vlaardingen (t.a.v. J.H, Bakker), tel 010-352066 Niemand die beweert da! het amateurtoneel in deze regio niet bestaat. Alleen de gemeentegids van Vlaardingen vermeldt al zeven verenigingen. En. eendagsvliegen blijken het geen van alle te zijn. Zo viert toneelgroep ONI dit jaar haar 25-jarig jubileum. Een gelegenheid die we aangrijpen om eens met een aan het toneel ver knochte amateur te pra ten. Ton van de Water is vijftien jaar lid van ONI en heeft een aantal uitge sproken meningen over het amateurtoneel. Thuis ligt hij, hoogopge- blokt, al een maand in bed. Hij klopt demonstra tief op zijn pyjamajasje, wat een akelig hol geluid tevoorschijn brengt. Rugo peratie gehad, helemaal in het gips. maar we zouden het hebben over toneel. Kun je ONI als toneel groep eens typeren? Hij geeft een uitzetting over het verschil in reper toire dat de diverse toneel- Damesorkesten. "uitgeve rijen uitsluitend voor vrouwenliteratuur en fe ministische beeldhouw sters geselen sinds de zoge naamde tweede feministi sche golf de publieke opi nie. Vrouw-zijn is alles doordringend, ook in de kunst, luidt het credo. 'Fe minisme Internationaal* heette de tentoonstelling, die vorig jaar in Den Haag werd gehouden. Een expo sitie. waarvan niet ont kend kan worden dat zij een discussie losmaakte, maar waarvan tevens vast staat dat zij veel vrouwelij ke kunstenaars nogal bit ter stemde. Nogal wat vrouwen vonden de ten toonstelling eenzijdig en een ontkenning van al die vrouwen die niet direct fe ministisch herkenbare kunst maakten. Elf van deze ontstemde vrouwen, een groep Am sterdamse kunstenaressen, exposeren momenteel on der de titel '1 1 11' allemaal losse individuen, vandaar in het stedelijk museum van Schiedam werk, dat nu weer eens de kunstenaar in de vrouw, en niet het omgekeerde, wil onderstrepen. Een ge sprek met twee van hen. Truus Wilmink en Marion Crezée volgt hieronder. Ontkennen dat vrouwen het in het kunstbedrijf moeilijker hebben dan hun masculiene soortgeno ten doen ze in elk geval niet. Marion, die naast haar eigen werk veel illu straties verzorgde, onder meer voor de Groene Am sterdammer en de New York Times: „Voor vrou wen is het veel minder een vak. Zo wordt dat ge zien tenminste. Het is iets dat je er naast hebt. Goh, leuke hobby heb jij, hoor je vaak. Je wilt als vak vrouw serieus genomen worden en dat is soms moeilijk. Wat mijzelf be treft, ik was allang in de kunst bezig toen het femi nisme opkwam. Ik stond aan het begin en daar richtte je je leven op in. Je hebt een klein bedrijfje en bent volledig zelfstandig. Truus Wilmink en Marlon Crezèe... kwaliteit is het belangrijkste. Maar het betekent nog niet dat zoiets ook in je werk tot uitdrukking moet komen." Wat hen voornamelijk steekt en irriteert in de fe ministische beeldende kunst is niet de boodschap, maar de verloochening van de kwaliteit als kern van het werk. Woede van wege de negentiende eeuwse censuur die tijdens de selectie van het werk voor 'Feminisme Interna tionaal' werd toegepast, toen bleek dat alleen dui delijk herkenbare feminis tische 'plaatjes' werden toegelaten, abstracte kunst werd stelselmatig buiten de deur gehouden. Marion: „Ik ben daar geweest en mijn reactie was: dus dit is wat vrouwen makent' En Truus Wilmink: „In het feminisme worden soms dingen naar voren gehaald waarvan je zegt: dat illu streert wel aardig wat het vrouwenprobleem is, maar het heeft geen enkele kwaliteit. En kwaliteit ij verdomd belangrijk. Mijr God, ik heb daar werk ge zien, waarvan ik zeg: dat is op een achternamiddag op een keukentafel even in elkaar geflanst." Kwaliteit staat voorop. Niet alles zomaar mooi vinden omdat het toevallig door een vrouw is ge maakt. Wat is dan hun maat. wat noemen zij dan kwaliteit? Na enig denken en voorzichtig formuleren komt de omschrijving: „Kwaliteit is werk dat met een enorme aandacht en concentratie is gemaakt, waaruit liefde blijkt voor het vak en het materiaal." Precies dat wat de meeste feministische kunst mist. De twee exposanten her kennen in de nieuwe Muziek, muziek, zei de gek. Morgen avond in het kader van de jazzmaand in B'Bwana een optreden van Ron Snij ders. jazzfunk van het beste kaliber. Aanvang 22.00 uur. Jazz ook in de Schiedamse Quibus, waar 12 oktober het LNH Quintet optreedt, aanvang 21.30 uur. Het genre klassieke muziek wordt dit weekeind vertegenwoordigd door een orgelconcert van de Engelse musicienne Doreen Chadwlck, die zon dagavond om acht uur in het Passage theater van Schiedam. De avond daar voor in de Immanuelkerk van Maassluis een concert van het Rotterdams Baro- kensemble met medewerking van vo caal ensemble 'Cantate', onder leiding van Kees Glaubitz. Solisten Gert van der Endt (fluit). Coory v.d. Haak (so praan) en Koos Bons (orgel). Aanvang 20,15 uur. V. li verenigingen laten zien. Dan: „Wij zitten er eigen lijk een beetje tussen in. tussen de onderbroekenlol en het zware werk. Wij brengen gewoon gezellige blijspelen waar de flauwe kul niet helemaal van af druipt, maar iets serieus mag je er af en toe best tussendoor gooien." Is er bij jullie vereniging zijn. de mensen zijn nog niet voldoende vrij, zoiets moet groeien." Hoe komt dat, denk je? „Dat is moeilijk. Weet je. in feite is het zo dat welke scène je ook speelt, eeu ge vechtsscène. een liefdes scène. in elk geval iets waar emoties bij komen kijken, je daar eigenlijk over zou moeten discussie door Jan Hendrik Bakker Vorig seizoen bracht theatergroep Carrousel 'De Draaikolk' in première. Het bleek een zeer emotioneel stuk over de problemen van het afkicken. Tekst schrijver Ed Verkade bracht wekenlang door in het heroïne-af kick centrum van dr. Trimbos. De Draaikolk geeft een ge concentreerde weergave van zijn in drukken. Zaterdag komt het stuk, dat theater en documentaire combineert, in het jongerencentrum Ozobleu, Pres, Steynstraat 2, Maassluis. Aanvang 21.00 uur. Volgende week donderdag en vrijdag in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal een nieuwe muzikale comedie van Eli Asser; 'Sam Sam'. Medewerking onder andere van Adèle Bloemendaal. Lex Goudsmit en Hans Boskamp. In zoldertheater De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Schiedam, vrijdag en zaterdag bovendien cabaret Vangrail met 'De jonge wedu we zoekt een stapelbed'. Aanvang 21.00 uur. Film is er voorts natuurlijk van de Vlaardingse Filmliga. Hoflaan 12, Vlaardingen. Vanavond draait daar TUn chante. 1'autre pas' van Varda (aanvang 20.30 uur) en zondagavond, 21.00 uur. Harakiri van F.W. Murnau, een film over de strijd van een samoerai Legen de onrechtvaardigheid. Deze verder voor zich sprekende zwart-wit foto van Frans Prins vormt een onderdeel van het ei gen materiaal aan de hand waarvan de fotografen Frans Prins en Eric van Straaten, respectievelijk uit Vlaardingen en Maas sluis, iets zuilen vertellen over hun werk. Maandag 13 oktober, tijdens een door de AFV georgani seerde speciale foto-avond, Produktiestraat 25, Vlaar dingen. Aanvang 20.00 uur. wel eens de behoefte iels moeilijks te doen, iets waaraan je hard moet werken? Ton: „Die behoefte is er wel, maar het is een kleine kern. Ik in elk geval ook. Maar de meesten voelen er niet zo voor. die willen (och het liefst met de herfst een voorstelling. Persoonlijk vind ik dat jammer, maar ja, de vere niging moet toch een be paald gezicht houden, je moet het met elkaar eens zijn. Er blijkt toch altijd een bepaalde schroom te vrouwenkunst een hang naar de dogma's van het sociaal realisme. Met de Amsterdamse, sigaren ro kende kunstenares, Mart ha Röling, kunnen ze het dan ook wel eens zijn. „Het feit dat ik een kut heb heeft geen reet te ma ken met mijn kunst," schetste deze vrouw haar positie als beeldend kun stenares ooit eens in klare taal. door Jan Hendrik Bakker Wal Truus Wilmink voorts mateloos dwars zit is de enigszins mystieke opvattingen die binnen de feministische kunstkrin gen in zwang zijn. Er is een tendens 'het vrouwe lijke' te zoeken overal waar men vermoedt dat dat in de paternialistische samenleving verloren is gegaan. Zo komt men soms tot haast religieuze concepten als 'de oermoe- der'. Truus: „Ik vind datje als kunstenares best enig historisch gevoel kunt hebben. Het besef waar je van daan komt en waar het heen gaat. Als de femi nisten zeggen: de oermoe- der, nou, daar heb ik geen moer mee te maken. Ik sta in het nu, ik wil niet terug naar af." Wat de groep '1+1 11' met de reizende expositie, die na Schiedam ook an dere steden aan zal doen, is vooral discussie. „Wij hopen echt dat er nu eens een discussie loskomt. Tot nu toe is die toch steeds een beetje in de vrouwen beweging blijven hangen. Waar het om gaat is: wij willen niet meer in het meisjesbad. wij willen ge mengd zwemmen!" ren en het met elkaar be spreken. Maar ik ben wei eens bang dat sommige le den er huiverig voor zijn dat zoiets hun eigen emo ties loswerkt. Maar ja, je mag ook niet vergeten dat een amateur iemand is die zo uit de winkel of het kantoor komt en geen op leiding heeft waar hij dat soort dingen geleerd heeft." „Veel mensen denkén dat toneel iets met andere kle ren te maken heeft. Dat als ik me schmink, dan ben ik een andere vent Maar dat is met waar. dat bestrijd ik ten zeerste. Een goede ~eteur heeft schmink en kleren niet nodig, dat is meer voor het publiek. Zoals jij daar zit. in die kleren, ik ben er van overtuigd dat je in diezelfde kleren een oude vent van tachtig zou kun nen spelen. Het gaat er om dat het vanbinnen uit komt." Over her culturele klimaat van Nederland tenslotte is Ton niet zo te spreken. „Je merkt het als je met kaar ten moet gaan leuren voor een voorstelling. Oh, hoor je dan, toneel, da's niks voor mij. De mensen zitten liever voor de teevee. Het is hetzelfde als met voet bal. Je moet eigenlijk, hoe wel tegenwoordig is het ook anders natuurlijk, je moet eigenlijk naar het stadion gaan. En daarom zeg ik: kom naar het thea ter, proef die sfeer! De ac teur die je ziet zweten en hoort hijgen. De kuch in de zaal." Zwetende en hijgende ac teurs ook aanstaande za terdag in de Vlaardingse stadsgehoorzaal, waar ONI een jubileum voorstelling geeft. Het wordt 'De Waaier* \'an de Italiaan Carlo Goldoni. Een blijspel in vier bedrijven. Regie Ernest Hoogstraten. Aan vang 20.15 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5