IA mm 1 Westland f^iki aan imago: Honselersdijk Kilometers kassen. Ille gale gastarbeiders. Het mannenkoor. De gemiddelde Nederlander zal al gauw deze drie kenmerken opsommen als hem wordt gevraagd waaraan hij denkt bij deze naam. De streek die de stedenagglomeraties van Den Haag, Delft en Rotterdam er (nog) van weerhoudt de zuidwest-hoek van de provincie Zuid Holland vol te bouwen met woonbunkers voor Jan Modaal en Piet Mi nimaal. Een streek ook, waarvoor de rest van Nederland een beetje de neus ophaalt. maandag 13 oktober 1580 VD/SC/WW Rabo bankier: Tuinbouw één der gezondste bedrijfs takken Dit gevoel leeft althans in het W es tl and. Voor een deel zijn de buitenlanders - al of niet il legaal - de vekiaring voor de manier waarop Men over Eu ropa's Groententuin spreekt. Een ander deel komt voor uit jaloezie. „De tuinders klagen wel, maar moet je eens kijken hoe ze er bij zitten", zegt men. Daarmee doelende op de vaak riante woonsituatie van de Westlandse tuinder. Alweer een tijdje terug beslo ten de veilingen, de zeven ge meentebesturen, de banken en andere bedrijven, dat het tijd werd het imago te verbeteren. Een en ander resulteerde in de oprichting ruim twee jaar ge leden van de stichting West- land Promotion. Vlotte Henny van Ofwegen-Weerwag heeft de dagelijkse leiding van dit p r.-breau in handen. Investeringen In het dagelijks bestuur van de2e promctiéclub vinden we dé topman van het \yestland. De burgemeester van de groot ste gemeente Naaldwijk, J. de Bruin, zit erin (hij is tevens voorzitter van het samenwer kingsorgaan van de Westland se gemeenten), de oud-voorzit ter van de CCWS in Honse lersdijk (met bloemenveiling in Aalsmeer de grootste op de wereld) P- A. J. Enthoven, en de directeur van de grote fi nancier de Rabobank Midden- Westland, die de dubbelfunctie door Andrê Vermeulen van secretaris 'en penning meester vervult. Deze direc teur, B. Uittenbroek, een self made-man pur sang, zou zelf tuinder kunnen zijn. Zó en thousiast spreekt hij over het vak, dat in de benauwde kas sen wordt uitgeoefend. En het lijkt niet alleen te maken te hebben met het niveau van de investeringen, dat de kwekers en telers met elkaar hebben bereikt. Want het niveau is hoog. in 1979 werd er in Naaldwijk, waar de bank ge vestigd is, een absoluut record gehaald van 400 miljoen gul den. Het jaar daarvoor werd nog voor 260 miljoen geinvesi teerd, in 1977 voor 220 mil joen. De verwachting van Uit- tenbroek voor dit jaar luidt: een inzinking maar net even onder de 200 miljoen gulden. Een daling van maar liefst vijftig procent. Inzinking Wie dan nog enthousiast kan rijn en geen sombere geluiden wenst te laten horen over de nabije toekomst, moet wel een groot vetrouwen hebben in de ongeveer 2500 tuindersbedrij- ven, die het Westland op het ogenblik nog telt (drie jaar ge leden waren er ruim 3400 be drijven). Tijdens een excursie bijna drie maanden geleden van de commissie bedrijfsont wikkeling en agrarische voor lichting van het landbouw schap zei Uittenbroek: „De in vesteringen in 19 73 en 1979 la gen op een zeer hoog peil. Dat is nauwelijks te handhaven. De hoge rentelasten en aflos singsverplichtingen beginnen de investeringen te drukken. De rendaraenten verbeteren niet Nu de inflatie de laatste jaren vrij laag is, stabiliseren de grondprijzen. Daardoor komt minder ruimte voor diepte-investeringen. Die diep- te-investeringen moeten nu eerst worden verdiend. Dat is niet het geval. Dus nemen daardoor de investeringen ■weer a£". Klinkt dit wellicht minder rooskleurig, Uitten broek zegt nu, ervan overtuigd te zijn dat de scherpe investe ringsdaling van dit moment niet meer is dan een tijdelijke inzinking. Alles wijst daarop meent hij. De vier .veilingen van het Westland (Noord, Zuid, Wester]ee en de CCWS) zien hun omzetten nog steeds fors groeien. „Ze (de tuinders) worden wel eens kwaad als ik zeg: de tuinbouw heeft een ei gen vermogen opgebouwd". Hoofd van de afdeling finan cieringen Weber verduidelijkt: „De meeste gezonde bedrijven bestaan voor vijftig procent uit eigen vermogen; de bank zit voor de andere vijftig procent erin". Een belangrijk deel van dat eigen vermogen vormt de grond, waarop bedrijf en huis staan. Vaak in een ver verle den voor een appel en een ei gekocht, is die grond nu goud waard. Vandaar ook, dat „de riante woonsituatie" vrij mak kelijk is te scheppen: de ban ken zijn maar al te graag be reid de bouwkosten voor een bedrijfswoning te helpen fi nancieren. De betekenis van het woord „onderpand" kan hier niet letterlijk genoeg wor den uitgelegd. Kenmerk Bedrijven gaan vaak van va der op zoon, waarbij de vader in de regel de leiding al vroeg overgeeft aan zijn opvolger(s). Uittenbroek noemt dit een gunstig kenmerk van de West- landse tuinbouw, waaraan hét Grote Bedrijfsleven een voor beeld zou moeten nemen. Hij acht het niet juist dat mana gers vaak tot na hun pensioen blijven doorgaan en de jonge ren geen ruimte gunnen. Uit tenbroek: „De tuinbouw steekt gunstig af bij andere bedrijfs takken. Het is één van de ge zondste takken uit het mid den- en kleinbedrijf. En dat zal zo blijven, want dat mid den- en Kleinbedrijf gaat het W* in de jaren tachtig nog moeilij ker krijgen, terwijl jufst de tuinbouw ondanks andere pro blemen de inzinking wel weer te boven komt".Deze andere problemen" lijken voor de tuinbouw zelf een grotere bron van onzekerheid te zijn dan voor de Rabobank. Allereerst is er de prijs voor het aardgas, waarmee de tuindere hun krs- sen op temperatuur houder. Op het ogenblik bedraagd die ruim twee dubbeltjes per ku bieke meter. Over een jaar zal een kuub ruim 26 cent moeten opbrengen. Paprikateler C. G. M. van der Valk in Poeldijk: „Ik run dit bedrijf met mijn broer. De energiekosten betekenen dat we er samen vijftigduizend gulden op interen volgend jaar. Dat is 25 mille minder in komen de man. Dit jaar is er nog geen achteruitgang, door dat we een meeropbrengst op de veiling boeken Onzekerheid Van der Valk zegt dat hét pro bleem van de Westlandse tuin der de onzekerheid is over de mate waarop de stijging van de energiekosten zich 2al ver houden tot de snelheid waar mee metboden zullen worden gevonden voor energiebespa ring. Die alternatieven moeten naar zijn mening op twee ge bieden worden ontwikkeld: er moeten teeltsoorten komen die met minder warmte kunnen groeien en bloeien, en de kas sen moeten „energie armer" worden. Het tweede probleem is dat van de werkgelegenheid. Vol gens de bankmensen is er een tekort aan krachten dat lei ding kan geven in een tuin- dersbedrijf of aanverwante on derneming (toeleveraars). Dat tekort komt volgens Weber mede voort uit het gemis aan een hogere tuinbouwopleiding in het Westland. De belang stelling zou er wel 2ijn. Men sen met dergelijke opleidingen elders uit het land aantrekken, is een moeilijke zaak. Alge meen directeur' Uittenbroek wiist op de zeer geringe moge lijkheden om een woning te vinden in het Westland. Een enquête van het Land bouw Economisch Instituut (LEI) Iaat zien dat slechts zes tig van de 2300 ondervraagde tuinders bereid is Nederlandse werklozen op te leiden voor een functie in de kas. Weber, die zelf bij het LEI gewerkt heeft: „Iedereen weet dat er in een kas hard gewerkt moet worden. Bovendien is het vaak vuil werk. De bereidheid is bij andere bedrijven of bedrijfs- de Nederlanders niet zo eroot takken", meer voor vuil en zwaar werk. Daarbij komt nog dat tuinper- soneel wordt weggelokt door Uittenbroek: rotsvast ver trouwen In Westlandse tuinbouw. •Voorbeeld van provisorische energiebespa ring; het wach ten Is op.betere alternatieven. WkN* Ci'.ïvi. Een gebied van 14.600 hectare In het westen van Nederland, waar honderdduizend landgenoten wonen, is min of meer van levensbelang voor de rest van het IandL Ook de Bondsrepubliek is voor een groot deel van haar dagelijkse vitaminen afhankelijk van dat kleine stukje zand- en kleigrond aan de Noordzee. In 1979 gingen er 211 miljard kilo tomaten, 149 miljard komkommers, 247 miljard kroppen sla, 17 miljard fcfio paprika, 25 miljard bossen radijs en 4,1 miljard kilo andijvie onder de vcilingklokken door. Minder belangrijk voor het levensonderhoud, maar toch maar mooi meegenomen, is de omzet van de bloemenveiling CCWS in Honselersdijk. .Vooral fresia's, chrysanten en trosanjers vonden gretig aftrek: respectievelijk 392 miljard stuks, 259 miljars en 211 miljard. Toch - zo blijkt telkens weer uit kranten berichten - klagen tuinders over stijgende energie prijzen en kalizout uit de Rijn. J Klagen ze echt, en zo ja ;l terecht? In elk geval ia het imago slecht. •Van der Valk: „Nog geen achteruitgang, maar onzekerheid over de toekomst, dat Is het pro bleem K Hij doelt hier op de adverten tietekst van Gist-Brocades in Delft, die ongeveer zegt: „Kom bij ons werken, dat is prettiger dan in de tuin". Van der Valk: „Veel Westlandse jongens gaan tegenwoordig liever op kantoor werken bij een toele verend bedrijf". Voor tuinder Van der Valk, een kleine man, pezig, open en eerlijk zoals de meeste West landers, en met een slimme uitdrukking in de ogen, is de huidige situatie niet alarme rend. Dat geldt voor de gehele tuinbouw in het Westland. Hij zegt: „Wij zijn de enige be drijfstak die als collectief een overschot op de betalingsbal lans heeft. Ik volg de financië le berichtgeving in de krant goed". Van der Valk is van mening dat energiebesparende oplossingen uit de tuinderswe reld zelf moeten en ook zullen komen. Studies van weten schappelijke instituten en overheidsbemoeienis is leuk, maar echt veel bruikbaars verwacht hij daar niet van binnen afzienbare termijn. Hoewel het onzin zou zijn te ontkennen dat er onderlinge concurrentie is, schromen de tuinders er niet voor hun er varingen uit te wisselen in de studieclubs. Zodoende kan de kwaliteit over de hele linie hoog blijven. En helpen ze el kaar indirect een handje de produktie en omzet te verho gen. Zoals gezegd teelt Van der Valk paprika's. Daarnaast heeft hij nog tomaten en in en kele kassen hangen druiven. Mooie volzoete Frankentha- lers, die er meer uit liefhebbe rij %dan voor de winst gekrent worden. Want echt goed doen ze het niet, aldus Van der Valk. Waarom niét? „Ik weet het niet Mijn vader van 83 zegt dat de grond tè goed is". En even later. „Wij hebben te laat ingezien dat de gasprijzen de pan uit zouden rijzen„Dat hadden we in 1973 in de galen moeten hebben. Daarom is het wel een beetje onze eigen schuld dat we in de problemen komen. Het punt is nu: waar halen we de financieringsmid delen vandaan om nieuwe in vesteringen te doen?". Licht Het aantal tuindersbedrijven in het Westland neemt voort durend af. Alleen de sterke kunnen zich handhaven. Die slokken* de kleintjes op. Deze afneming in aantallen zal doorgaan, menen Uittenbroek en Weber. Gesproken wordt van een verdere inkrimping met 25 procent Ergens anders in het land een nieuwe tuin aanleggen (zoals bij voorbeeld in Oost-Groningen, waarover wel wordt gedacht) is zinloos. Weber: „De prijzen van de klokken in het westland bepa len alles. Waar je ook begint, het lukt niet". De ligging van het Westland zou hierbij ook een rol spelen. De kusstrook vangt het meeste licht van Nederland. En zon der licht geen gewassen. Het belang van de hoeveelheid licht maakt het bijzonder moeilijk energiebesparende kassen te bouwen, die even-- veel licht doorlaten als de hui dige. Eén procent lichtverlïes is één procent productie ver lies, luidt een gouden stelregeL De westlandse tuinder leidt geen luxieus leven, zoals de leek al gauw denkt bij het zien van materiële zaken als auto en woning. De Rabobank be-, vestigt de indruk: het gemid delde inkomen ligt tussen 25.000 en 30.000 gulden pet jaar. Dat is bruto winst Maar de vermogenspositie en de toe» nemende export (nu al wordt tachtig procent van de totale Westlandse productie van bloemen, planten en groenten uitgevoerd), gekoppeld aan het geloof dat oplossingen zullen worden gevonden voor de energieproblematiek, zorgen ervoor dat de Westlandse tuin bouw één van de interessansle 'financieringsobjecten' van het Nederlandse bedrijfsleven is en blijft. Daar durft Ra bobank-direc teur Uittenbroek 2ijn hand voor in het vuur te steken. Of, om het met de woorden van paprikateler Van der Valk te zeggen: „Wat er ook gebeurt, het Westland blijft altijd be staan". c

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4