SCHIEDAMSCHE COURANT Cultuurnota opgeschort Weer panden onbewoonbaar Vergaderkamer te klein voor bezoekerscommissie Ik B neem püö krant iü wmmm Eén telefoonnummer ziekenhuizen Bezuinigingen onderwijs: VOP wil overlast buurthuis beperken *5355^ Pagina twee. 'Zelfs dieven en smokkelaars bang Omgeving Blauwe Brug aardedonker Meer ruimte brandweer Anderhalf miljoen meer nodig Turken krijgen verkeers la ^es MêmmËËê mmm Philips-klanten naar Schiedam Jonge rovers met knipmes Donderdag 16 oktober 1980- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- - 104de jaargang no. 202- PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL n n De proefnemingen in Hoek van Holland hebben het aangetoond. Olie van het strand verwijderen moet gewoon met een schop. De krakers van de Vlaardingse Kethelweg hoeven niet op andere huisvesting te rekenen. Het pand moeten ze snel verlaten. Pagina drie. De volleyballende jeugd krijgt van Jos van Winsen alle aandacht. Pagina vier. Vlaardingen De behandeling van de gemeentelijke ontwerp-nota 'kunst en cultuur' is uitgesteld tot vol gend jaar. Kritiek van buitenaf en de onzekere situatie in verband met op til zijnde bezuinigingen worden als oorzaak genoemd. Ook wil men tijd winnen om de nota alsnog op een aantal punten bij te stellen. Volgens Cees Romers» voor zitter van de culturele raad, zijn er drie overwegingen die geleid hebben tot het uitstel. Men wil eerst de mogelijke beleidswijzingen afwachten, „want het heeft geen zin om straks over een utopisch stuk te praten, wanneer blijkt dat er in de praktijk niets meer kan worden gedaan." Daar naast blijkt ook mee te we gen de ontwikkeling van het sociaal-cultureel plan. Men wil eerst eens bezien of er geen overlappingen met het cultuurbeleid zullen gaan plaatsvinden. Een zwaarwegend factor is voorts de kritiek die de beel dende kunstenaars, de Vlaar dingse filmliga en de culture le groepering B'Bwana op de nota leverden. Het is duide lijk dat men daar een beetje mee in zijn maag zit. „We willen in elk geval de tijd hebben om toch nog eens met B'Bwana te praten," al dus Romers, die de kritiek van B'Bwana vergelijkt met die van de kunstenaarskring Vlaardingen '65 in het verle den. De herziene versie van de nota zou uiterlijk maart volgend jaar aan de gemeen teraad aangeboden moeten worden. Volgende week donderdag wordt het voorstel tot op schorting behandeld in de culturele raad. Voor een interview met twee B'Bwanaleden zie pa gina drie. Schiedam Het Is volgens CDA-raadslid Piet Koosen onverantwoordelijk "dat rond het splinternieuwe wijkcentrum de Blauwe Brug geen openbare verlich ting is aangebracht Vooral met het oog op de kinderen die het wijkcentrum bezoe ken is het volgens Roosen taak dat zo snel mogelijk verlichting wordt aange bracht Het christen-democratische raadslid bracht de duistere taak rond het wijkcentrum naar voren op de vergadering voor financien en economische zaken. „Ik spreek uit eigen er varing. Toen ik laatst na een bezoek^ aan de Blauwe Brug het centrum verliet stond Ik plots in het aardedonker. De enige verlichting was die van de deur achter mij. Zoiets is voor volwassenen al geen prettige situatie, maar voor kinderen is het nog een graad je erger." Volgens Roosen zijn zelfs 'dieven en smokkelaars' bang in het donker. „Ik heb eens in het aardedonker een paar smokkelaars enorme schrik aangejaagd met een doodgewoon wit laken." zei Piet Roosen op de vergadering van de commissie dinsdaga vond. Toch is het volgens Roosen zaak van de openbare veilig heid dat zo spoedig mogelijk verlichting wordt aangebracht. Bij de dienst gemeentewerken ligt volgens medewerkers van de openbare nutsbedrijven nu al een plan om lampen rond 'de Brug' te plaatsen. Maasland De brandweerga- rage van Maasland krijgt uit breiding. Tijdens de komende gemeenteraadsvergadering komt een voorstel ter tafel dat bet nijpend ruimtetekort moet terugbrengen. De thans be schikbare ruimte is zo gering .dat het brandweerpersoneel slechts met moeite langs de voertuigen en gereedschappen kan lopen. Het gemeentebestuur ziet als goedkoopste oplossing voor de uitbreiding bij trekking van een gedeelte van het pand dat thans nog door het electrïci- Jeitsbedrijf Delfland wordt ge bruikt. Om tot uitbreiding van het gebouw over te gaan, zoals aanvankelijk was gedacht, blijkt een te kostbare oplos- ang. De raad krijgt dan ook het voorstel om met de goedkope re uitbreiding akkoord te gaan. De dan te treffen voor- •®eni en betreffen slechts een bedrag ƒ3100. Schakelstation veel duurder 1 Aandachtig luiste. ren enkele Turken f= naar een Vlaarding- ae politieagent, die - hen poogt iols van de verkeersregels bij te brengen. Omdat uit statistieken blijkt dat vooral oudere Turken één op de j§ tien verkeersonge- lukken In Vlaardïn- H gen veroorzaken - vond de politie dat er [ets aan het ver- B keer,onderricht van s deze groep buiten- landers gedaan moest worden. In sa- menwerking met de s Turkse vereniging in 2 Vlaardingen ont- 1 stond hat idee om 1 verkeerstessen te h gaan geven, zodat d» Turken meer ver- trouwd raken met het drukke verkeer. 5 Gisteravond vond in H het verenlgingsge- bouw aan de Bin- g nenslngel de eerste 1 in een serie van vier S leasen plaats. Op de EE avond waren ook tol- j§ ken aanwezig, zodat ee taalproblemen de s lessen in ieder geval niet hoefden te ver- tragen. Schiedam De kosten voor het schakelstation Schiedam-Noord zijn voor Schiedam ruim an derhall miljoen gulden hoger uitgevallen dan was voorzien. In het sta tion wordt ondergronds de rechtstreeks uit Bot terdam komende stroom teruggebracht van 20.000 volt naar 230 volt. Rot- terdam betaalt iets-meer dan de helft van de kos ten; de rest komt voor rekening van Schiedam. De totale kosten voor het scha kelstation, dat is omgeven door de Rijnmondflat, de laag bouw aan de Borodinlaan en de toekomstige rijksweg' 19, komen op circa tien miljoen, enkele miljoenen meer dan aanvankelijk was geschat. Voor Schiedam betekent dat een strop van ruim 1,7 miljoen gulden. Door vertraging in de bouw, die onder andere werd veroor zaakt door overleg met de ge meente Rotterdam over de uit eindelijke uitvoering en kos tenverdeling, zijn ae kosten aanmerkelijk hoger uitgeval len dan in 1973 werd geraamd. Een andere vertragende factor die de kosten heeft opgejaagd was de inpassing van het scha kelstation in de omgeving. Zo werd na jaren touwtrekken met Rotterdam pas overéénge- komen dat het station gedeel telijk ondergronds gebouwd zou worden en het boven grondse gedeelte door met groenvoorzieningen beklede taluds aan het gezicht onttrok ken zou worden. Het is de tweede keer dat blijkt dat de kosten hoger uit vallen. Ook in 1978 werd de gemeenteraad al om een aa- vuilend krediet gevraagd voor de bouw van het schakelsta tion. Toen bleek de stede- louwkundige inpassing van het station ƒ286.650 duurder uit te vallen. Overigens krijgt het schakel station dat eind van het jaar gereed moet zijn een voor Ne derland unieke aankleding, die alles bij elkaar ruim een half miljoen heeft gekost. Zo komt aan de westzijde van het station een glooiend parkje. In het najaar zal een begin wor den gemaakt het planten van struiken en bosjes, die min stens een jaar nodig hebben zich te ontwikkelen. Schiedam De gemeenteraad binnenkort worden ge- ^vraagd negen panden onbe woonbaar te verklaren. Alle spanden liggen in de wijk oost; jue enkele maanden geleden tot stadsvernieuwingsgebied is ®«tempeld. De panden zullen alle worden gesloopt h} totaal gaat het om 27 wo ningen, waarvan de meeste Momenteel nog worden be loond. Het gaat om de panden «oerhaavelaan 115, Boerhaa- veplein 14, Rotterdamsedijk 70 72 en Celsiusstraat 24, 26, *8. 30 en 32. Alle panden ver keren in een dusdanige toe stand dat opknappen een on haalbare zaak is geworden. De gemeente zal de bewoners uitgebreid voorlichten over het aanbieden van vervangen de woonruimte, aangezien daar in het verleden nogal wat problemen mee zijn gerezen. Enkele maanden geleden nog ontstond er onder de Turken in de Mariastraat grote onrust toen zij in een aangetekend schrijven van de gemeente moesten lezen dat hun huizen onbewoonbaar werden ver klaard. «sta****»»** Vlaardingen Ook de bezuinigingsvoorstellen in de onderwijsportefeuille van wethouder Arij Maarleveld hebben heel wat opschudding in Vlaardingen teweeg gebracht. Tijdens de vergadering van de commissie voor onderwijs kwamen er gisteravond zoveel bezoe kers die hun mening over de zaak kenbaar wilden ma ken, dat een aantal zelfs op de gang moest blijven. Ver gaderkamer 10, toch behoorlijk groot, was zo vol dat er niemand meer bij kon. Zelfs de ruimte tussen de ver gadertafels van de raadsleden in was bezet. Daar speelden zo'n twintig tot vijfentwintig peuters, die in de .toekomst het slachtoffer van de bezuini gingswoede zouden kunnen worden. Het peuterspeelwerk en de zo genaamde huishoudelijk assis tentes op kleuterscholen vormden de twee hete hangij zers waar fel over werd gedis cussieerd. Volgens de bezuini gingsvoorstellen in het kader van de 5%-operatie zou het aantal peuters in het peuter- speelwerk moeten worden be perkt waardoor geld bespaard zou worden, terwijl de huis houdelijk assistentes helemaal zouden kunnen verdwijnen. Vertegenwoordigers van het peuterspeelwerk lieten er geen twijfel over bestaan, dat ze de voorstellen volstrekt verwier pen. Hun betoog mondde uit in enkele stellingen, die in de vorm van moties aan de raads leden werden aangeboden. De strekking: de kwaliteit van het peuterspeelwerk mag onder geen voorwaarde achteruit gaan. Namens de gezamenlijke kleu terscholen en de diverse ou dercommissies in de stad sprak Corry Hoogwerf. Zij liet even eens merken weinig waarde ring voor de voorstellen te hebben. De huishoudelijk as sistentes, die sinds 1957 op de kleuterscholen werkzaam zijn, kunnen niet gemist worden. Volgens het betoog van de kleuterscholen zijn ze tegen woordig zelfs nog harder no dig dan destijds het geval was, zeker bij een- en tweeklassige kleuterscholen. Diverse raads leden konden daar wei begrip voor opbrengen. Zoals met alle voorstellen in het kader van de 5%-operatïe zal ook over deze hoofdstuk ken de beslissing moeten val len tijdens de begrotingsbe handeling in de gemeenteraad, "Zowel kleuter- als peuterwerk hebben al aangekondigd, daar weer aanwezig te zullen zijn. Schiedam Vooruitlopend op de fusie tussen Nolet- en ge meenteziekenhuis worden beide ziekenhuizen aangesloten op dezelfde telefooncentrale. De centrale zal nog dit jaar worden geïnstalleerd. Daardoor krijgen beide ziekenhuizen de beschikking over hetzelfde telefoonnummer. Volgend jaar moet de fusie van kracht worden, maar eerst moet er nog een aantal problemen uit de weg geruimd wor den. Zo is nog geen overeenstemming bereikt over het per soneelsbeleid en de pensioenen na de fusie. Pas als daarover duidelijkheid bestaat en de medezeggenschapcommlssles van beide ziekenhuizen zich akkoord verklaren, gaan de zie kenhuizen offieëel in elkaar op. Besturen van de twee ziekenhuizen hebben nu alvast beslo ten een geraenschappelijke telefooncentrale aan te schaffen, zodat de ziekenhuizen zich na de fusie via de telefoon als één organisatie kunnen presenteren. Aanleiding daarvoor was de centrale van het Noletziekenhuis die aan vervan ging toe is. Met de aanschaf is in totaal anderhalf miljoen gulden gemoeid. Daarvan nemen gemeente- en Noletzieken huis ieder de helft voor hun rekening. Schiedam Met een knipmes hebben twee jongens van een jaar of veertien een Schiedams leeftijdsgenootje bedreigd en hem van zijn geld beroofd. Vijf gulden heeft het ge schrokken Schiedammertje bij de twee rovers ingeleverd, waarna het duo de benen nam. De overval vond maandag- Vlaardingen De wijkvw niging in de VOP heeft er bij de bezoekers van haar buurt huis In de Willem Pijper straat op aangedrongen, dat men vooral bij het verlaten van het pand 's avonds laat de geluidsoverlast voor om-i wonenden zoveel mogelijk be perkt Tijdens een bijeen komst met wijkbewoners die in de directe omgeving van het nieuwe buurthuis wonen bleek onlangs, dat men nogal eens opgeschrikt wordt door luidruchtige mensen, die Dej Pijpelaar verlaten. Startende brommers en auto's die met veel lawaai wegrijden vormen daarbij de belangrijkste pro blemen. In de laatste VOP-krant dringt de wjjkvereniging er bij' haar bezoekers op aan, ook aan de omwonenden te den ken. De vereniging heeft zelf ook al wat maatregelen geno men, zoals het beperken van het aantal bezoekers van de wekelijkse disco. Daarnaast gaat de ontmoetingsruimte van het buurthuis, waar iedere dag alle wijkbewoners welkom I zijn, niet later dan twaalf uur| 's avonds dicht, zodat het na die- tijd in ieder geval rustig! kan zijn rond het gebouw. In het overleg met omwonen den van het gebouw kwam ook tot uitdrukking, dat het i overdag als zeer hinderlijk wordt ervaren dat er voor het buurtcentrum zoveel gefietst of met brommers gereden wordt, hoewel hier geen rij baan is. Dit zou leiden tot ge vaarlijke situaties, mede van- wege de kleuterscholen die te genover het wijkcentrum gele gen zijn. Als het weer mee werkt spelen de kleuters re gelmatig voor de deur. Gepro beerd zal worden het betref fende gedeelte van de Willem Pijperstraat, waar helemaal geen verkeer mag komen, nog wat beter af te sluiten. Ge dacht wordt bijvoorbeeld aan een dusdanige groenvoorzie ning aan weerskanten, dat fietsers cf bromfietsers ge dwongen worden af te stap pen. Schiedam De gemeente Schiedam loopt voor op de rest van het land bij het aanbren gen van energiebesparende verlichting. De naam die de stad op dat gebied heeft is zelfs zo groot dat Philips klanten mee naar Schiedam neemt als het om toepassing van openba re verlichting gaat. Dat is ge bleken op de vergadering van de commissie voor financiën en economische zaken. Zelfs de grote buurgemeente Rotterdam, die op verlich- tingsgebied toch ook een naam heeft, past besparing op ver- lich "ng niet zo rigoreus toe als Schiedam. middag plaats op de Mgr No- lenslaan. De overvallers wa ren geen bekenden van het slachtoffer. p Dit nieuwsblad, waarin u al het meuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd i combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. -vNootvP sWte itn®*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1