Onafhankelijk Toneel houdt kunstuitverkoop De Bloemgroep en de gezondheid: (7) Duo-expositie aan Zuiddijk Nellekes one woman show: inderdaad'verrukkelijk' Met stip 'Salon des Indépendants'in Schiedam Steen en Brons vrijdag 17 oktober 1980 VD/SC/WW Een wekelijkse pagina vol infonnalie over kunst en cultuur uit de regie. Reacties en berichten graag vóór dinsdag 1209 uur, naar het adres van deze krant, postbus 110, Vlaardingen (ü.v. J.H. Bakker), tel 010 351066. Hoewel juist de wereld van het cabaret en de kleinkunst vrou wen volkomen heeft geaccep teerd, wordt er toch nog beden kelijk met de wenkbrauwen ge fronst, als een nieuwkomer van het onderdrukte geslacht' met geheel eigen programma het to neel bestijgt. Voor Nelleke Burg, die met haar 'verrukke lijke one woman show' vana vond om 21.00 uur in het Sehie- damse theater De Teerstoof verschijnt, ligt dat toch anders. Bukman slagwerk), bewijst Nelleke Burg in alle opzichten een veelzijdig talent te bezitten. door Emile Schelvis Van een door de duivel bezeten kind tot en met de schitterende ballad 'dromen' (op de klanken van Bandy Crawford's 'One day I'll fly away") en het komi sche nummer 'het doorgezaagde weesmeisje', boeit het geheel van de eerste tot laatste mi nuut. „Ik geloof, dat deze show meer Neüeke Burg en combo Henk Sprenger. 'Een ver rukkelijke one women show'. Vanavond en za terdag 10 oktober ïn het Schiedams zoldertheater De Teerstoof, Nieuw- straat 12. Aanvang 21.00 voor jonge mensen dan de oude kern van cabaretaanhangers is geschikt", z^gt de 29-jarige Nel leke Burg zelf over haar ver rukkelijke one woman show. Of zoals bassist Koos Wilten- burg terecht aangeeft: „Er zit ten zoveel verschillende ele menten in. Muzikaal moet je je constant in een compleet ander jasje steken. Funk, disco, jazz en rock, alles komt erin voor. En Nelleke sleept je gewoon mee in haar enorme dyna miek". Als winnares van Pi suisse-prijs en de zilveren harp en natuur lijk door haar optreden bij Ro bert Long en in het Vara radio programma De Rooie Haan, kan zij bij het publiek op enig krediet rekenen. En dat is eigenlijk niets eens nodig, want muzikaal begeleid door het combo Henk Sprenger (Henk Sprenger: gitaar, klari net; Pieter de Bruin: piano, keyboards; Koos Wiltenburg: contrabas, basgitaar en John door Jan Hendrik Bakker Ooit, het lijkt al grijs verle den, deden twee Schïedamse PvdA-leden een kunstsehen- nend voorstel, dat een rel veroorzaakte die ver over de gemeentegrenzen reikte. Nu heeft het er alles van weg dat hetzelfde voorstel tot kunst verheven gaat worden. Ver koop de museumcollectie en gebruik de gelden voor nutti ger doeleinden, suggereerden de twee PvdA-ers. Volgende week volgt het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam cfie raad op, maar dan als kunst daad, als-performance, als to neel ook. 'Een museumcollectie ver kocht' is de titel van een on derdeel van de expositie 'Salon des Indépendants' die het On afhankelijk Toneel de komen de.weken in het stedelijk heeft ingericht. Hoewel, ingericht, het acteren zelf komt er ook aan te pas. Gerrit Timmers en Jan Klatter, twee leden van het toneel, zullen in een per manente performance exem plaren van de museumcollectie copiëren. U kunt de producten daarna kopen, voor vijf gulden, en dat is niet duur. Zomaar een grap, een kleine satire op een gebeurtenis die onder kunstenaars een hoop kwaad bloed heeft gezetZ Er blijkt toch meer achter te zit ten. Het Onafhankelijk Toneel is al een tijd op zoek naar ui tingsmogelijkheden die een ontsnapping bieden uit het als te strak ervaren geregelde le ven van iedere dag weer er gens anders steeds dezelfde voorstelling te moeten spelen. 'A circular play' een balle tachtige stuk naar teksten van Gertrude Stein was daar een voorbeeld van. de 'Salon des Indépendants' is een ander. De 'Salon' in Schiedam. Behal ve de uitverkooppersiflage be staat deze tevens uit een onder deel dat de titel draagt 'Een winkelstraat tentoongesteld'. Vorig jaar schilderden leden van het Onafhankelijk Toneel, tijdens de bazar op de Broers- veld, etalages. Open en bloot en midden tussen het volk. Nu hangt de winkelstraat ten toon. De achterliggende gedachte was precies dezelfde als het idee om in het museum te gaan schilderen. Jan Klatter' licht toe; ,.Met «Gerrit hebben '.wij ooit eens het plan opgevat iets over beeldende kunst te maken, maar dan met in de zin van Het Leven van Van Gogh, maar anders. We zijn etalages gaan schilderen etalages zijn een soort stillevens, maar nooit zoals je ze zou kunnen beden ken we zijn gewoon rustig op straat gaan staan. En dat was onze voorstelling over de beeldende kunst. En op een be paalde manier merk je dat dat toch verrassend werkt. Mensen zien absoluut niet waarom het gaat. Totdat ze vragen: wat doet u? Je wijst en zegt: kijk, ik schilder die étalage achter u. En dan gaan ze kijken of alles klopt. Of alles er is. En zo laat je, zonder dat je drammerig wordt, toch iets zien van wat naar mijn idee het meest we zenlijke van de kunst is: het bezig zijn zélf. het kiezen van vormen en kleuren." En nu, tijdens de 1uitverkoop acteurs in het museum? „Dal is prima. De menseft 2ijn het niet gewend, ze kijken met een soort argeloosheid naar je. En die argeloosheid hebben wij nodig. De manier waarop kunst gemaakt wordt is uit het zicht verdwenen. Ik heb het idee dat onze opvatting van de kunst sterk negentiende-eeuw5 is,' sterk bepaald door de kunstfi losofie en -beschouwing als we tenschap. Er is een kloof tussen de mensen die dingen maken en mensen, vaak geprofessio naliseerd. die dat aan den vol- ke presenteren. Ik vraag me af of die splitsing wel goed is." Vanaf zaterdag in het Stedelijk Museum: acteurs als schilders en schilders als acteurs. Tot 2? oktober. Want dan is de collec tie uitverkocht. Jan Klatter op het podium waar de uitverkoop gaat plaatsvinden. Toneel in het museum, schilderen de acteurs en acterende schilders. Ook nu weer is de gezondheid het onderwerp van <fe Bloemgroep. 'Een stukje van de wereld' heet het toneelspel waarmee de groep volgende week naar Vlaardingen komt Het stuk gaat over Katy en Elma. twee vrouwen die ongeveer dezelfde klachten hebben, maar pas na talloze operaties komt de aap uit de mouw: de lichamelijke pijn heeft een psychische oorzaak, die direct verband houdt met de situatie thuis. Het programma heeft de vorm van een personalityshow. Katy brengt op haar eigen onberekenbare wijze het verhaal over haar leven en dat van Elma. Donderdag 23 oktober, zaal harmonie. Vlaardingen. Kaartverkoop vanaf morgen. Sinds 1961 staat deze bronzen dame onafgebroken en vruchteloos iets of iemand uit het water te roepen. Ze staat op de hoek van de Mamixlaan en de Dirk de Derdelaan in Vlaardingen; het water vormt een onderdeel van het Heempark/- Schapenweicomplex. De voorbijganger wordt normaal alleen met haar bronzen achterwerk geconfronteerd en daarom leek het fotograaf Henk van Westering dienstig om ook haar gezicht eens te laten zien. Hij heeft daar wel een paar natte voeten voor over moeten hebben. „De Roep" werd in 1961 gemaakt door beeldend kunstenaar Han Rehm. De westwijkjeugd, die aan haar sterke armen pleegt te slingeren, noemt de bronzen dame .Stoere Stien" en ook de benaming „Blote Mien'* doet opgeld. „Een goed geïntegreerd beeld' zegt Maarten Bot, Vlaardings culturele man. „Kunst is pas echt kunst als mensen er ook echt mee omgaan". Het bronzen kunstweck is twee meter hoog en het staat op een zandstenen voetstuk. (tekst Mari Timmermans, toto Henk van Westering) In het gemeente museum van Maas sluis aan de Zuiddijk werd vrijdaga vond een opmerkelijke expositie ge opend. Een schilder en een beeld houwster stellen gezamenlijk hun werk ten toon. Ineke van Dijk, veer tig jaar en wonende in Gouda, maakt zeer herkenbare beelden. Een voor beeld daarvan is de portretplastiek van Herman 'van Veen. Zij maakt ook beeldgroepen, kleinplastieke*" en penningen. Ineke van Dijk maakte een brons plastiek van Herman van Veen. Adrie Mouthaan, eveneens veertig jaar en wonende in Rotterdam, heeft een lange en succesvolle weg afge legd langs vele kunstvormen en ex poseert nu met aquarellen en teke ningen in een impressionistisch aan doende stijl. De duo-expositie heeft in enkele da- ten tijd al een record aantal bezoe- ers getrokken: meer dan vierhon derd. Een kunstenaar kan eigenlijk niet meer erkenning wensen.... Het Schiedams weekendcafé QT'. ontvangt zaterdagavond de Haagse formatie Jan Kin. Zelf is de groep erg vaag over wat voor soort muziek er wordt geproduceerd, maar het heeft te maken met de stijl van David Bowie. Doch allemaal eigen nummers. Aanvang rond 22.00 uur. In de Quibus, aanvang 21.30, zondag 19 oktober, de groep Strawberry Jam. Ook theater De Teerstoof begeeft zich nu op het gladde ijs van de exposities. In de 'wandelgangen' aldaar hangen van oktober tot eind december schilderijtje, zachte schilderijtjes zoals ze die zelf noemt, van Annemieke Westdijk. 'Bekijkbaar' vanaf 1 uur voor de voorstelling. Vanavond in het Kerkcentrum Holy. Reigerlaan 47, het jubileumconcert van het gemengd koor Marcato, dat zijn tienjarig jubileum viert. Jo Mulder is de dirigente, Ria Korpershoek begeleidt het koor aan de piano. Aanvang 20.00 uur, kaarten ƒ4,50. Een andere Ria zal dit weekend uitbundig in het zonnetje staan: Ria Borgmeijer, 25 jaar dirigente van het Shell mannen- en vrouwenkoor. Koren waaraan veel Viaardingers goede herinneringen zullen hebben bewaard. Haar jubileum wordt zaterdag 18 oktober op toepasselijke wijze gevierd met een groot concert in de Rotterdamse Doelen (aanvang 20.00 uur). Uitgevoerd zullen worden vier liederen van Brahms, 'Veld oi soldatenmis* van Martinu, Psalm 150 van Benjamin Britten en bekende delen uit de Carmina Burana van de Oostenrijkse componist Carl Orff, Uniek voor Nederland is voorts de opvoering van 'De Samson* van Joseph Horovitz, Muzikale medewerking wordt, behalve door de twee Shellkoren, verleend door de Marinierskapel onder leiding fran J.J.Koops, terwijl Ria Borgmeijer zelf de directie zal voeren. Kaarten 2ijn verkrijgbaar voor/10,-, met een reductie voor CJP-ers en 65- plussers van ƒ1,50. Bestellen bij mevrouw Van Es 010-74.33.43 of aan de kassa van De Doelen. Het tweede concert in het kader van het Belgisch- Nederlands cultureel verdrag. Zondagmiddag, 15.00 uur. Visserijmuseum, Vlaardingen. Ook dit maal, evenals vorige keren, Belgische musici. Kamermuziektrio 'Jan Vanhar. Uitgevoerd zullen worden een compositie van Jan Vanhal, Chatschaturjan. Milhaud, Rouma, Mason en Dubois. Film Zaterdagavond, 20.00 uur in filmhuis RV, Weeshuisplein Vlaardingen, een film van de japanner Mizoguchi 'Ugetsu Monogatari'. Aanvang 20.00 uur. En dan zondag 19 oktober, onder Auspiciën van de Vlaardingse filmliga, de eerste echte Humphrey Bogart: 'Maltese Falcon*. Hoflaan 12, Vlaardingen. Aanvang 21.00 uur. Humphrey Bogart In B'Bwana zaterdagavond het Maarten van Regteren Al- tena Kwartet Oktober jaz zmaand, vandaar. Aanvang 22.00.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5