SCHIEDAMSSM5 COURANT in Overlast door horeca wordt streng aangepakt Ik iteeïïi proef Zes maanden geëist in zandaffaire 'Meer aandacht voor ingekomen stukken' J Toonde 1 I Koning 101 I Ook anti-bordeel-artikel Oud-Vlaardinger Van der Lieden wil Bleiswijk uit Commissie somber over renovatie V£S-:-" krant Oud-burgemeester verschijnt niet als getuige Schiedam Als een café, diseotheek of dansschool overlast bezorgt in de ruimste zin van het woord, kan zij binnenkort streng aangepakt worden of in het uiterste geval zelfs moeten verdwijnen. Dit is mo gelijk met de invoering van de nieuwe drank- en horecaverordening. Herman Noordegraaf: Maatschappelijk werk geen extra mankracht Klacht bij rechter tegen ziekenfonds Eén bezoeker opVVD- bij eenkomst Ontvoerd meisje terecht I'S"»"" •o*oVle1 Woensdag 29 oktober 1980- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 301 -a paojna Broersvest 3 - telefoon administratie 26S091 - redactie 262566 kiachtendienst 144141 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Huizen in oude wijken zijn dikwijls niet al te brandveilig. Slechte electrische bedradingen of zelf knoeien aan de installatie is vaak het grootste probleem. Pagina drie. HetVlaardingseOX gaat er weer tegenaan. Begin volgend jaar moet het centrum aan de Zomerstraat weer bruisen van activiteit. Pagina vier. ÏIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimlIimillliMIIIIIIIIMIIIIIIIIg Do Vlaardinger Anthonius de Koning ia gisteren 101 jaar oud geworden. Burgemeester Willem Kieboom bezocht hem 'b middags in het bejaardencentrum De Meerpaal aan de Willem de Zwijgerlaan 2. De heer de Koning, die al sinds jaren in Vlaardingen woont* werd geboren in Loenen aan de Vecht. Rotterdam De Rotterdam se rechtbank boog zich giste ren in een marathonzitting over de Maassluise zand- zaak. Na een circa hegen uur durende zitting hoorde direc teur Cornells K. van het aan nemersbedrijf De Jager en Klein zes maanden celstraf, waarvan de helft voorwaar delijk, tegen zich eisen voor het aan de gemeente Maas sluis in rekening brengen van 2and, terwijl dat nooit is geleverd. Hoewel de rechtbank er uit voerig de tijd voor nam, werd gisteren niet duidelijk wie eigenlijk de eerste aan zet heeft gegeven voor het gemanipuleer met rekenin gen en facturen, dat bekend is geworden als de Maasslu)- se zandaffaire. In rapporten van de rijks accoutants- dicnst wordt gesproken over ruim 150.000 kubieke meters zand, die in het jaar 1977 aan Maassluis In rekening zijn gebracht, maar nooit in de gemeente zijn afgeleverd. In totaal zou het gaan om een bedrag van circa drie mil joen gulden. Wel duidelijk werd dat het In de gemeente Maassluis de gewoonte was het aanne mersbedrijf werkzaamheden te laten verrichten, die later in de boeken terug te vinden waren als 'geleverd zand'. Meestal ging dat om werk zaamheden, die bij het verte nen van de opdracht aan het aannemersbedrijf niet waren voorzien, zogenaamd mcer- werk. Voor welke bedragen inderdaad meer werk door De Jager en Klein is gedaan is niet meer te achterhalen. daar de betrokkenen zich in een stilzwijgen blijven hul len en de boekhouding over die jaren zowel bij gemeente als aannemersbedrijf onbe trouwbaar zijn. Zo kon officier van justitie mr Copper niet bewijzen dat de aannemer uit Goudriaan zijn eigen zak heeft gespekt door de gemeente zand in re kening te brengen zonder dat daar enigerlei werkzaamhe den tegenover stonden. Hij achtte het echter zeer aanne melijk. „Het kan haast niet anders dat cr buiten het gele verde zand plus het meer- werk ook nog eens extra zand is opgevoerd. Er moet nog een flink gat tussen zit ten. Als het met die zandre- keningen zo makkelijk ging, moet je wel heel sterk in je schoenen staan wil je de ver leiding weerstaan", aldus Copper, Daarbij wees hij niet alleen op de terecht staande aannemer, maar ook op de twee topambtenaren van de gemeente Maassluis, die zich enkele weken gele den voor dezelfde rechtbank hebben moeten verantwoor den voor hun aandeel in de zandzaak. Tot twee maal toe vroeg de offficier van justi tie de twee ambtenaren, die gisteren als getuige waren opgeroepen en dus onder ede stonden, of zij financieel niets wijzer waren geworden van de affaire. Beiden ble ven echter volharden in hun eerder afgelegde verklarin gen. Wel verklaarden de twee ambtenaren gisteren dat zij In meer verschrijvin gen de hand hebben gehad, dan de vier waarvoor zij bei den zijn veroordeeld tot tweeduizend gulden boete. In totaal waren gisteren acht getuigen opgeroepen, waar onder oud-burgemcester Van Dijck. Van Dijck, die enkele jaren na zijn pensionering als burgemeester van Maas sluis commissaris van het aannemersbedrijf werd, was echter niet op komen dagen, omdat hij in het buitenland verbleef. Zie verder pagina drie. Donderdagavond wordt de verordening in de commissie algemene en bestuurlijke za- .ken behandeld. Met het regle ment wil de gemeente meer grip krijgen op de vestiging van horeca-etabhssementen m de stad. Als een exploitant bij voorbeeld een café of disco theek m een woonstraat wil niiiiiniiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiinniiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiuiiiiitimitiiiitiitiniiiiiuiiiiitiiiiiimitiiiiiiüiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiuiiiiiü 5iiiiiiiiiitiii!ii!(iini]iiiniiiimiiiiiniuiti!nitii]iiiiiii:>[[niiiiii(i(iiiiiiiiiiiti)!iiiiiiuiii[iiiiiiiiiiiii!!iitiiiiniiiiifii!iiii![iiii[ii[iiiiii(ii!!iiiii!t!ii!t!iiiiii)iiiiiiii!iiiiii]iitiiiiiiiiiiiiniti!iitmmuiimnHtiiifr. 1 i ■Schiedam PPR-raadslid Herman Noordegraaf wil men sen die ingekomen stukken naar de gemeenteraad sturen ,tneer de kans geven het woord te voeren. Tot nu toe krijgen Geinig mensen de kans de weg van hun ingekomen stuk te -Volgen. Oplossing hiervoor ziet Noordegraaf in het verande ren van de procedure. De ingekomen stukken zouden eerst ir» de desbetreffende raadscommissies behandeld moeten Worden en, indien nodig, daarna in de gemeenteraad. Volgens Noordegraaf bespaart .dit tijd voor de gemeenteraad en zal de afhandeling sneller plaatsvinden. Hij uit zijn voor del in een brief aan burge meester Te Loo. ïn het algemeen worden de in gekomen stukken eerst m de raadsvergadering afgewerkt ,en zonodig doorgeschoven naar de desbetreffende raads commissie. Deze procedure -Vergt veel tijd. Pas na de ge meenteraad worden de stuk ken verder behandeld in de -kommissies. De mensen krij gen dan nauwelijks de gele genheid hun ingekomen stuk de grote hoeveelheid stof die over het algemeen in de raads vergadering behandeld moe ten worden, In de commissie voor Vorming en Recreatie is men al een tijd je bezig de ingekomen stukken te behandelen als agendapunt. Die stukken worden dan in de eerstvolgende raadsvergade ring behandeld als ingekomen stukken. Dit heeft als voordeel dat de brieven vaak beter tot hun recht komen. Mocht men er in de raadscommissie niet uitkomen, dan kan er alsnog in de raad op teruggekomen worden. Tevens bespaart het persoon of groep kan in een raadscommissie ook makkelij ker het woord gevoerd wor den en de stukken kan men sneller afhandelen. Voor de procedurewijziging is volgens Noordegraaf geen re glementswijziging nodig. Slechts door mondelinge af spraken tussen college en raad zou de nieuwe procedure inge voerd kunnen worden. J06 te lichten in verband met „tijd. Voor de desbetreffende beginnen, wat in eerste instan tie stuit op bezwaren bij om wonenden en mogelijke over last, kan de gemeente nu wet telijk een vestigingsvergun ning weigeren. Voorheen kon de gemeente het vestigen niet tegenhouden. Met de nieuwe verordening kan de gemeente ook voor een groot gedeelte aangeven wat voor soort 2aak er in een bepaalde wijk komt. Wordt een vergunning gewei gerd, dan is het de exploitant "verboden *drank"Jte schtmkerC Dus blijft er weinig aantrekke lijks over voor de eigenaar. Bestaande vestigingen zullen voorlopig een vestigingsver gunning ontvangen maar er zal wel gekeken worden in hoeverre overlast aanwezig is. Maatregelen die hiervoor ge troffen moeten worden zijn, uitzonderingsgevallen daarge laten, voor rekening van de exploitant. Ouk de prostitutie, voor zover die m Schiedam aanwezig is. wordt aan zo'n verordening gebonden. Die verordening is vooral gericht op de bordelen. De gemeente krijgt hei recht een bordeel te sluiten als er duidelijk sprake is van over last in de ruimste zin. Voor heen lag die beslissing bij de rechter. Het anti-bordeelarti- kel is ingevoerd om eventuele verhuizing van de Rotterdam se prostitutie naar Schiedam te voorkomen. Daarnaast is er enige tijd geleden sprake ge weest van een sluimerend bor- deelbedrijf wat grote onrust bij de omwonenden teweegbracht. De verordeningen zijn door het bedrijfsschap horeca bekri tiseerd. Zij vindt dat het eigen domsrecht aangetast wordt. De verordening meldt eehter dat de eigendomsrechten inder daad worden beperkt, maar kunnen nooit door deze rege ling teniet gedaan worden. Een eigendom geeft iemand echter niet het recht daarmee anderen overlast te bezorgen, aldus het artikel. Overlast door horecabedrijven wil Schiedam zoveel moge lijk beperken. De nieuwe verordening geeft daartoe de moge lijkheden (archieffoto).' Vlaardingen Het Vlaardingse college zal de staatssecre taris van CRM laten weten, geen behoefte te hebben aan het aanstellen van extra personeelsleden in de algemeen maat schappelijke sector. De extra mankracht Is alle Nederland se gemeenten aangeboden in het kader van een tijdelijk ar* beidsplaatsenplan, waarmee in totaal 105 extra arbeids plaatsen in het maatschappelijk werk moeten worden ge schapen. De reden dat Vlaardingen van het aanbod afziet is gelegen in de de financiële consequenties, die dat voor de gemeente zou hebben. In hei kader van het arbeids plaatsenplan had CRM een aantal gemeenten en instellin gen m het hele land bericht, dat zij voor extra mankracht uit die regeling in aanmerking konden komen. Daar was Vlaardingen in eerste instantie Hoek van Holland Het in financiële moeilijkheden ge raakte ambulancebedrijf in Hoek van Holland gaat een ge- rechterlijke procedure in gang zetten tegen het ziekenfonds Delft en omstreken. De ambulancedienst klaagt er over dat dit ziekenfonds zich niet aan de wettelijke tarieven houdt, door niet de zogenaamde paraatheids toeslag uit te keren. Hierdoor is het Hoekse bedrijf in de problemen geraakt en dreigde het eerder haar diensten te moeten staken. niet bij. Nu alle aanvragen zijn verwerkt blijkt dat veel ge meenten die wel in aanmer king voor extra beroepskrach ten kwamen, er helemaal geen gebruik van willen maken. De rijksbijdrageregeling voor du soort personeelsleden wordt per l januari ingrijpend veran derd, hetgeen inhoudt dat de gemeenten voortaan bij derge lijke functionarissen de helft van de kosten zelf moeten be talen, legen ongeveer 10% tot nu toe. Dat maakt het voor vele gemeenten en instellin gen, waaronder ook Vlaardin gen, onaantrekkelijk. Volgens een woordvoerder van de af deling algemene zaken op de gemeentesecretarie is dat ook de reden, waarom de staatsse cretaris met de betreffende ar beidsplaatsen moet lopen 'leu ren'. om ze kwijt te raken. BleiswijkDe vroegere Vlaardingse topambtenaar Jac, van der Linden, sinds enkele jaren burgemeester van Bleis wijk, heeft aangekondigd in een andere stad te gaan wonen. De burgemeester vindt dat hij niet genoeg %'erdicnt om een eigen huis in zijn gemeente tc kunnen kopen, terwijl ook in de huursector geen mogelijkheden voorhanden zijn. De gemeenteraad van Bleiswijk heelt geweigerd, zijn huidige huurwoning als ambtswoning te beschouwen 'Van der Linden moet zelf maar voor passende woonruimte zorgen,' vond de raad onlangs. De burgemeester van Bleiswijk heeft nu bij het minis terie van binnenlandse zaken toestemming gevraagd om buiten zijn gemeente een huis te mogen zoeken. De oud-Vlaardmger had al vanaf het begin problemen bij het vinden van huisvesting Nog maanden nadat hij tot burgemees ter was benoemd woonde hij noodgedwongen in Vlaardingen. Vlaardingen De commis sie voor stadsvernieuwing heeft zich gisteravond ui terst somber getoond over de mogelijkheid, op grote schaal nog renovatie toe te passen in de Vettenoordse- polder. De problemen zitten 'm daarbij niet zozeer in de kwaliteit van de huizen of de plannen zelf, maar in de financiering. De grondkos- ten zijn zo hoog, dat die niet volledig worden vergoed. Er blijft dus telkens een fors te kort, dat op de een of andere manier gedekt moet worden. Dat bleek ook weer het grote struikelblok bij de renovatie plannen voor het tweede deel van de Pieter Karei Drossaart- straat, aan de even zijde. De plannen konden best waarde ring oogsten, maar de commis sie moest wei slikken toen ze hoorde dat het tekort op de grond ruw berekend zo'n 50 0G0 gulden per jaar be draagt. Dat tekort moet op de een of andere manier worden gedekt uit het grondbedrijf, of wellicht zelfs uil de algemene middelen. Hoe dat zal gebeu ren wordt straks bij de begro tingsbehandeling besproken, maar diverse raadsleden, heten al merken er nogal somber over te zijn. Vooral Schriel (CDA) liet er geen twijfels over bestaan, zijn twijfels te hebben of renovatie op deze manier nog wel mogelijk is. Het probleem speelt overigens niet alleen bij het plan voor het tweede project in de PKD, dat in afwachting van de be grotingsbehandeling in Vlaar dingen toch alvast aan het rijk zal worden gestuurd. Het geldt in even grote mate voor de rest van het oude deel in de VOP, dat minstens zo hard aan renovatie toe is Al met al wordt het voor hel zogenaam de nader onderzoekgebied in de VOP steeds twijfelachtiger, of de slopershamer nog ge weerd kan worden. Schiedam De Interesse van de bewoners naar de VVD-avond In het Rijn mondhotel heeft welgeteld één bezoeker opgeleverd. Als reden van de lage op komst ziet de VVD onder an dere in dc starre houding van de wijkvereoiging Nieuwland. Een advertentie van de VVD in het wijkblad is door het be stuur van die vereniging ge weigerd met het argument dat het blad geen politiek orgaan is. Eerder echter werd van de zijde van de bewoners vereni ging beweerd dat folders en dergelijk propagandamateriaal met nodig zou zijn, omdat het wijkblad een bereik van maar liefst 1800 gezinnen heeft. Een advertentie zou zeker voldoen. De VVD-fraetie 2al nog con tact opnemen met de wijkver- eniging over het gebeurde. „Waarschijnlijk is Nieuwland een wijk zonder problemen," sprak Jan de Lange zijn partij genoten toe. Hel wijkbezoek aan Nieuw land is de eerste tegenvaller voor de VVD. Eerder afgeleg- I de bezoeken waren redelijk druk bezocht. „Geen nood hoor." aldus Ria Verspeek, „de volgende keer zal er van te voren meer duidelijkheid moeten zijn over de opkomst." Schiedam Het 18-jarige Schlcdamse meisje dat afge lopen vrijdagmiddag voor dc ogen van fabrieksarbei ders ontvoerd werd is te recht Zij is in Apeldoorn in het huis van een lO-jarige Turk aangetroffen. Over de achtergrond van de ontvoering is nog niets be kend. De Schiedamse politie is nog bezig het meisje, dat de Turkse nationaliteit bezit, en de arrestanten te verhoren. De politie heeft verscheidene arrestaties verricht in Den Haag. waar de gestolen wagen teruggevonden is. Apeldoorn en Schiedam, Er is nog niet bekend wie de drie mannen zijn die het meisje inde wagen meegesleurd hebben. Over de rollen van de arres tanten m de ontvoering tast de politie nog in het duister. Het onderzoek wordt voortgezet. «JHL Dit nieuwsblad. waarin u al hot nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd »n combinatie mei Rotterdams Nieuwsblad. Haal* ;ool y ntvaat- kvei°P 834 3Cfi°

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1