SCHIEDAMSCHE COURANT PvdA zet mes roting m beg] Kosten- déskundige voor stadsvernieuwing ïk ..steent dei i roef Duizend mensen naar open huis Schiemond Trouwen voor één tarief •$S2?sS*'~ Dubbeltje investeren: kwartje lagere huur Kat ja bestaat tien jaar Stadsvernieuwing „centraal tijdens CDA-vergaderingen College aarzelt over subsidie aan "Maaskant' 9 Activiteitensubsidie weg in vijf jaar 9 Badhuizen dicht 9 Arbeidsvoorwaarde gemeentépersoneel Hans Bakker nieuwe voorzitter PvdA Uaandag 3 november 1980 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - •104de jaargang no. 214 - 6 PAGINA'S - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - 1:1achtend!eri-i 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De Partij van de Arbeid heeft danig het mes gezet in de Vlaardingse begroting. Allerhan de op zich nuttige zaken heeft de fractie geheel of ge deeltelijk overboord gezet in het kader van de bezui nigingsoperatie, die deze partij destijds zelf via een raadsmotie in gang heeft gezet. Daarbij zijn ook tal van activiteiten het slachtoffer De Partij van de Arbeid, de eerste fractie die haar visie op de bezuinigingen naar buiten heeft gebracht, komt in totaal tot een bedrag van ongeveer een miljoen gulden dat van de bestaande posten in de begroting beknibbeld kan worden. Dit geld is bedoeld om in 1981^ de nodige nieuwe activiteiten te kunnen ont-* wikkelen. Voldoende is dat overigens nog niet: om alle nieuwe wensen uit te kunnen voeren is zo'n 1,4 miljoen gulden nodig. Ook uit het wensenpakket zal dus wat de PvdA betreft nog het nodige gestreept moeten wor den. De belangrijkste besparing denkt de partij van Hans Versluys te kunnen vinden in de secundaire arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. Op telefoon- en reis kostenvergoedingen en tal van andere posten moet volgens de partij zo'n 300.000 gulden te besparen zijn. Een belangrijk bedrag wil de partij vinden door het verhogen van de ta rieven van de zwembaden, hetgeen in totaal zo'n 88.000 gulden oplevert. Het sluiten van de nog bestaande badhuizen levert bijna 60,000 gulden op. Een belangrijke post is ook die van de activiteitensubsidies van de club- en buurthuizen. De Partij van de Arbeid wil deze subsidie in vijf jaar afbouwen met 20 procent per jaar, zodat er in 1986 helemaal niets meer aan subsidie verstrekt wordt. De partij gaat er van uit dat activiteiten in club- en buurthuizen kostendekkend moeten zijn: deelnemers aan activiteiten zullen behoorlijk mee moeten betalen. De buurtinstéllingen hebben zich al met vuur verzet tegen die ge dachte. Voor 1981 levert het bezuinigen op deze post"zo'n 36.000 gulden op. Ook de huis houdelijk assistentes op de kleuterscholen moeten op den duur verdwijnen, vindt de 3vdA, De partij stelt voor een vacaturestop mie steüen,.zodat bij vertrek van de huidige assistentes geen nieuwe mensen meer mogen worden aangetrokken. Dezer dagen worden de reacties van de andere raadsfracties in de Vlaardinse gemeenteraad verwacht geworden, die in de afgelopen weken al inzet waren van emotionele acties, inderhaast op touw gezet door de betrokken groeperingen. Ook de fel bevochten ac tiviteitensubsidies voor de club- en buurthuizen en de huishoudelijke assistentes bij de kleuterscholen zitten in het PvdA-pakket verwerkt Schiedam Hans Bakker wordt de nieuwe voorzitter van de PvdA-afdeling Schie dam. Hij volgt Wim Oomen op. die twee jaar voorzitter is geweest en wegens drukke werkzaamheden de voorzit tershamer neerlegt Oomen stelt in het socialistische maandorgaan Voorwaarts na drukkelijk dat hij niet ver trekt door al het gerommel in zijn partij. De wissel van de wachtin het bestuur van de FvdA-Schïe- dam komt een maand nadat Lou van der Stel als fractie voorzitter van de PvdA plaats maakte voor Cé Brouwer. Schiedam Kinderdagver blijf Katja aan de Lange Ha ven bestaat tien jaar. Katja is als een van de eerste kinder dagverblijven in Schiedam begonnen. Zij viert dit heuglijke feit met allerlei activiteiten de komen de maand. Een eerste aanzet daartoe werd vrijdag gedaan. Om half twaalf werd de Katja vlag gehesen. 13 november za! burgemeester Te Loo een bezoek brengen aan het kin derdagverblijf. Schiedam De CDA wil dat de gemeente voor de stads vernieuwing een kostendeskundige aantrekt. 4 .Vlaardingen De stadsvernieuwing zal centraal staan tij dens een tweetal bijeenkomsten, dat het CDA deze week in Vlaardingen houdt. Ofij te beginnen gebeurt dat ^jdens de ledenvergadering de Statenkring Delfland die vanavond, 3 november, in gebouw Triangel aan de Fran- ^nstiaat plaatsvindt. Het tweede kamerlid C. P. van bijk spreekt tijdens die bijeen komst over stadsrenovatie in jaren '80. Men begint om 3.00 uar. •Pok de ledenvergadering van de Vlaardingse afdeling be steedt ruim aandacht aan het probleem. Dat gebeurt donder- *bg 6 november aanstaande. begroting voor 1981 wordt Uitgebreid besproken, waarbij d? stadsvernieuwing er in het wponder wordt uitgelicht. Wral de financiële proble men rond renovatie- en mouwbouwplannen in de oude 'rijken komen uitgebreid aan w orde. Die ledenvergadering tt'ordt eveneens m zaal Tnan- KOl gehouden en begint om ta uur. Volgens defractievoorzitter van. dp christen-democraten in de Schiedamse gemeenteraad, Siem Rosman, hebben de bewoners alle belang bij het aantrek ken van een dergelijke functionaris, die vooral nodig is in verband met de steeds stijgende bouwkosten. „Elk dubbeltje investering levert een kwartje minder huur op", aldus Rosman. In de vergadering van de ge meenteraad van afgelopen maandag, heeft Rosman de wens neergelegd in een mo tie, die zonder enig probleem in de gemeenteraad werd aangenomen. Verhuiskosten De christendemocraten stelden maandag ook de 'discriminatie door het rijk' aan de orde, waar het gaat om de verhuis kosten. Als bewoners moeten verhui zen omdat hun huis wordt ge sloopt, ontvangen zij een tege moetkoming in de verhuiskos ten van drieduizend gulden. Slooppandbewoners in Rotter dam krijgen vijfhonderd gul den méér betaald door het rijk en dat is volgens de raadsleden onbillijk. In een motie worden burge meester en wethouders ge vraagd hun invloed aan te wenden, om aan de situatie een einde te maken. De motie we/d ingediend bij de behan deling van een verordening op die verhuiskosten. Het CPN-raadslid Ulferd Bru- seker ging de motie niet ver genoeg „Het is het vragen naar de bekende weg" vond Bruseker. „De gemeente moet gewoon de verordening amen deren en 3500 gulden invullen, in plaats van de drieduizend." Bruseker was de enige die niet met de motie kon instemmen. Wethouder Chris Zijdeveld was erg met de motie ingeno men. „Het is niet reeel als je aan de ene kant van Hogeban- weg vijfhonderd gulden meer vergoed krijgt dan aan de an dere kant: vooral als het m beide gevallen om een uitke ring van het rijk gaat," aldus Zijdeveld. Op alle productie afdelingen van Schiemond demonstreerde het personeel onder grote belangstelling zijn kunnen. Zaterdag stond Vlaardings boekhandel Den Draak meer dan ooit in de belangstelling. Dé nieuwe bundel van de Vlaardingse dichter Levi Weemoedt, getiteld „Van dansen en zingen treurige dingen" werd gepresenteerd. Onder.de aanwezigen was ook schrijver Maarten Biesheuvel. Schiedam Overweldigend is zaterdagochtend de belangstelling geweest voor het open huis bij Schiemond. Bijna duizend mensen zijn bij de sociale bedrijfsgemeen- schap aan de Vijgen steeg een kijkje komen nemen en vooral van familieleden van het personeel en van op drachtgevers kwamen ver baasde opmerkingen zoals: „Ik wist niet dat er zoveel gebeurde achter die gevel. Wat wordt hier véél ge daan!" De Vijgensteeg zag er vrien delijker uit dan ooit, met al die vlaggen bij Schiemond voor de deur. En op de gras- Verschillen worden bijgetrokken Schiedam Trouwen.voor 50 gulden zal binnen afzienbare tijd niet meer mogelijk zijn. Daarentegen' zal op vrijdagmiddag trouwen niet meer het exorbitante bedrag van 400 gulden kosten. De huwelijksleges worden in Schiedam bijgetrokken en dat is hard nodig, Schiedam is door de jaren heen enorme bedragen in vergelijking met andere ste den gaan vragen. Dat verschil is door de jaarlijkse verhogingen zo gegroeid. Nu vindt de gemeente het echter tijd de hu- wel tjksgeltien recht te trekken. Het ge vaar beslaat namelijk dal de hoge tarie ven Schiedam utt de markt zal prijzen. In de wijziging van de tarieven ts echter ook vooigesteld dé zaterdagmorgen af te schaffen voor huwelijksvoltrekking Ge bleken is dal per jaar slechts zo'n zes a ze ven huwelijken op zaïeitl-g voltiokken worden. Dat is volgens het voorstel te weinig om al die ambtenaren beschikbaar te houden. In de commissie Algemene en Bestuurlij ke zaken is daaromtrent bezwaar gerezen. VVD-raadslid Cor van Tilborg vmdt dat de zaterdagmorgen gehandhaaft moet blij ven. Het leek hem een populaire dag om te trouwen en hij wil die mogelijkheid be houden, ondanks dat veel gemeenten het niet doen. Of de tarieven dan hoger zou den moeten, werd nog niet duidelijk. Voorzitter John te Loo stelde dat als de tarieven gelijk worden getrokken, de za terdag daaibtj moet zitten. Frappant is namelijk dat de verschillende tarieven die door de week heen betaald moeten worden nergens op gebaseerd zijn. Schiedam hanteert geen onderscheid naar 'klasse'. Er worden geen lopers, muziek en extra bloemen gegeven als men bijvoor beeld op vrijdagmiddag trouwt, wat de duurste tijd is. In tegenstelling tot andere gemeenten worden nooit meerdere paren tegelijk ge trouwd. Elk huwelijk wordt apart vol trokken. Aangezien 20 van de voltrok ken huwelijken mensen betreffen uit an dere gemeenten, wil de gemeente de hu welijksleges bijvijlen om zich niet uit de markt te laten prijzen. Schiedam lijkt een aantrekkelijke stad om te^trouwen. Over de hoogte van de tarieven moet nog gesproken worden. Uitgangspunt is om de totale omzet van één jaar te delen door het aantal voltrokken huwelijken en dat bedrag als vasttarief te nemen. Het koste loos trouwen blijft gehandhaafd. Dit is een wettelijke verplichting. In Schiedam kan twee keer per weck kosteloos getrouwd worden. c* velden aan weerszijden van het Spinhuispad en tot ver in de brandersbuuri stonden dikke rijen auto's gepar keerd. „Ér zijn honderden mensen meer gekomen dan wij hadden verwacht," zei de directeur van bedrijfsge- meenschap Schiemond, Wob van der Veen, na afloop. Bij de ingang kreeg elke bezoe ker een door Schiemond ver vaardigd kladblok met illu straties van oud Schiedam, Er waren verschillende rede nen geweest om het open huis in de sociale werkplaats te houden. Allereerst bestaat Schiemond vijf jaar en was er onder de 450 personeelsle den de behoefte familie en kennissen eens te laten zien wat er allemaal plaatsvindt op de verscheidene produc tie-afdelingen. Ook waren opdrachtgevers wel eens nieuwsgierig naar de gang van zaken bij Schiemond. Directeur Van der Veen: „Hoe onze werkwijze is, lie ten wij eigenlijk nooit graag zien. Er zou dan zo gauw een sfeer zijn geschapen van mensen kijken. Voor het personeel is het niet leuk tel kens weer bekeken te wor den." Bij de organisatie van het open huis bleek dat alle werknemers aanwezig wil den zijn om de activiteiten te demonstreren. „Daarom heb ben wij er maar een gewone werkdag van gemaakt," al dus Van der Veen. Hij vertelde nog dat het ge meentebestuur financiële ruimte wil vrijmaken om nu al voorbereidingen te treffen voor een nieuw pand voor Schiemond, dat er in 1985 zal moeten zijn omdat dan het huurcontract in de voormali ge jeneverfabriek van Wen- neker afloopt. Vlaardingen Het Vlaar dings college van B en W 1 aarzelt mee te betalen aan de financiering van een aantal cursussen op het Christelijk Vormingscentrum 'De Maas kant' te Maassluis. Het vormingscentrum is het enige christelijke centrum in de regio van Hoek van Hol- land tot Rotterdam. Motief van het Vlaardings college niet zonder meer ja te zeggen op de vraag van Maaskant om subsidie wordt gevormd door de huidige be zuinigingsvoorstellen, waarin de suggestie staat voortaan niet meer mee te betalen aan onderwijsvormen buiten de stad waar wel Vlaardtngers staan ingeschreven. Daarmee zou een oude rege ling, die nog dateert van 1956, over boord gezet wor den. Het gaat om een bedrag van vier vijfduizend gul den. Het Christelijk Vormïngs- centrum 'De Maaskant' wil 1 zich dit jaar gaan richten op het vormingswerk dal een vervolg geeft op de cursussen voor werkende jongeren. Deze dag- en avondaetivitei- 1 ten worden voor 70 procent door het rijk betaald en voor 5 procent uit de portemonnee van de cursisten zelf, terwijl de gemeenten die de deelne mers leveren voor de reste rende 25 procent op behoort tc draaien. Mocht Vlaardingen besluiten niet mee te betalen, dan ver valt er voor een aantal i Vlaardingers waarschijnlijk de mogelijkheid deel te ne- i men aan de bedoelde cursus- I sen. JL Dit nieuwsblad. waarm u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder exlra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. toeltv oïtótw" p,dleS' posWO' vJooM^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1