Sociale woningbouw in Maasland Ik neem~ proef Nieuwe regeling voor steun bij stadsvernieuwing 'Stadsuitbreiding tegengaan door grote obstakels' Scheeres opent nieuw pand vati Van Eeslcren Gevleugelde krijgt aangepaste tuin Intentieverklaring voor eigenaar bewoners Zuid CDA: grote zorgen over grondbedrijf Polderweg afgesloten Gehele bevolking moet betalen deze krant Katjais Schiedams oudste dagverblijf voorkinders. Feest op de Lange Haven: het tienjarig jubileum is bereikt Pagina drie. KobusKuch laat kinderen zelf theater maken. Pagina vier. Ook de vereniging voor christelijk onderwijs in Schiedam jubileert. Zij bestaat een eeuw. Pagina vijl. Twaalf mille aan sieraden gestolen Snelheids controle Eerste paal. I juni 1981 Vrijdag 7 november 1980- SCHIEDAMSCHE COURANT •ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 104de jaargang no. 218 -4 paska's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262568 - klscbtendierat 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL r Vlaardingen /«De gezamenlijke - club- en buurt- huizen in Vlaar- dingen, verenigd in het zogenaam de instellingeno- verleg, overwe- gen in beroep te gaan tegen een te verwachten gemeenteraads- besluit flink op de activiteiten- subsidie te kor- Xtem Het is vrij- wel zeker dat de raad dit besluit zal nemen. Volgens Paul Blokker, voorzit- - ter van bet in- Club- en buurt huizen overwegen beroep stellingenover- leg, zal het be roep zich voor namelijk richten op de procedure le gang van za ken die de ge meente heeft ge volgd. Blokker meent dat de ge meente daarbij buiten haar boekje is gegaan door nu reeds te bezuinigen op plannen die nog niet eens goedge keurd zijn, daar bij doelend op het sociaal-cultu reel plan voor 1981 dat nog niet is afgerond. Hij beschuldigt de gemeente van willekeur en on behoorlijk be stuur. Voor een uitge breid interview met Paul Blok ker iie verder pa gina drie. Schiedam Wethouder Rei- nier Scheeres van financien en economische zaken heeft gisteren het nieuwe bedrijfs pand van Van Eesteren BV èan de Kommiezenlaan geo pend. De Rotterdamse aannemer is met haar afdeling voor ver bouwing, onderhoud en re novatie (VOR), naar Schie dam gekomen omdat ze in Botterdam uit haar gebouw was gegroeid. De afdeling VOR van Van Eesteren heeft 120jnedewerkers en een iaa' rornzet van 15 miljoen. Rei nier Scheeres opende op ambachtelijke wijze het nieuwe pand van Van Eeste ren. Vlaardingen Het beeld „Gevleugelde" van de Vlaar- dingse kunstenaar Leen Drop litonflat komt na bijna ach staan die de maker er in 1973 i De tuin rond het beeld had toen eigenlijk moeten worden ff] aangepast, maar het gemeentebestuur had er toen geen geld meer voor. De „Gevleugelde" kwam in een onaangepaste tuin te staan. Nu, 1980, bleek de oude tuin rond het bejaardenflat zoveel te zijn verzakt dat een grote opknap- en ophoogbeurt op zijn plaats leek. En waarom dan niet meteen de plannen van Leen Droppen? Hoewel de kunstenaar het omliggende hek ook verwijderd had willen zien blijft dat na een levendige inspraakprocedu re gehandhaafd. Geen enkele bewoner voelde daar iets voor. „Dat hek is voor hen een soort bescherming en dat willen ze zo houden." zegt directeur Verburg. „Ja, je kan er natuurlijk zo overheen springen, maar het blijft toch minder uitnodi gend. De bewoners van de onderste woonlaag willen liever niet heel Vlaardingen langs hun raam hebben. Het hek blijft dus. Of die gedeeltelijke aanpassing geschiedt mede naar aanlei ding van onze rubriek „Steen en Brons", waarin dit pro bleem al eerder aan de orde kwam is niet zo goed na te gaan,' Gemeente kri j gt greep op kleine bedrijven Stadsvernieuwing beeft eigen krant Schiedam Burgemeester en wethouders zullen een intentieverklaring opstellen over de woningen tussen de Dwarsstraat en de Groene- laan. Daarmee wordt dan in een vroeg stadium onzeker heid weggenomen bij eige naar-bewoners in het ge bied, over de toekomst van hun woningen als de stads vernieuwing de Zuidelijke wijk aandoet. De bewoners- vereniging Schiedam-Zuid wil daarnaast ook meer aandacht voor woningen tussen Middelharnissestraat en Zeestraat. Dat blijkt uit de stadsvernieuwingskrant Zuid die gisteren is versche nen. Met de krant, die zowel in het Nederlands als in het Turks is opgesteld, wil het voorlopige projectteam voor de stadsvernieuwing in Zuid de belangstelling ver groten. „Wij kunnen ons voorstellen dat veel bewo ners en bedrijfshoofden nog niet op de hoogte zijn van de huidige stand van za ken" schrijft het project team en de krant is bedoeld om daaraan een einde te maken. Het gaat in deze eerste publicatie om alge mene informatie, aldus het projectteam. In volgende kranten worden meer speci fieke problemen rond de stadsvernieuwing onder de loupe genomen. Schiedam De gemeente Schiedam krijgt meer greep ap de kleinere bedrijven in de stad. Met sub sidies kan het verhulzen van bedrijven naar belie ven worden bevorderd of afgeremd. De uitgebreide mogelijkheden zijn een gevolg van een nieuwe ver ordening, die in december door de raad moet wor den goedgekeurd en voorlopig alleen van kracht zal zijn in het stadvemieuwlngsgebled West 1. Als goedkeuring inderdaad voor het eind van het jaar plaatsvindt strijkt Schiedam ook nog eens terug werkende subsidie voor 1S80 op: dat betekent dat 4 ton extra. Schiedam/Vlaardingen Herhaaldelijk is er tijdens de in- spraakmarathon voor Midden-Delfland op gewezen, dat aan ufi randen van dit poldergebied voorzieningen moeten wor-. den getroffen die verdere stadsuitbreiding helpen voorko men. Vooral A. van der Schee, de belangrijkste woordvoer der van de streekcommissie die de inspraakbijeenkomsten bijwoont, benadrukt voortdurend dat kleine parken of re- freatievelden aan de gemeentegrenzen een onvoldoende ga- jantie zijn dat verdere woningbouw richting Midden-Delf- «nd wordt vermeden. van der Schee: „Die bossen, zoals gedeputeerde Borgman ze wil aanbrengen aan de stadsranden, die zijn een goede barrière ter bescherming van Midden-Delfland, want die worden niet zo- j^aar weer omgekapt. Een sporthal is ook een goed object om ge beenten van verdere woningbouwplannen af te houden, want zon hal breken ze echt niet een-twee-drie af. Maar een sport ed is zo verplaatst en dat geeft dan weer ruimte voor een paar tientallen woningen. En met zulke stadsuitbreiding is Midden- Delfland niet geholpen." Van der Schee doelt met name op uitbreidingsplannen in Schie dam, Vlaardingen en Delft De Broekpolder, Woudhoek-Noord de Kerkpolder hebben volgens Van de Schee geen bestem ming» die obstakels van formaat' bevatten om het polderland- Knap blijvend van oprukkende stedebouw te verschonen. Vlaardingen CDA-fractie- leider Jo Schriel heeft zich tijdens de ledenvergadering van zijn partij opnieuw zeer bezorgd getoond over de te korten bij het grondbedrijf. Hij is van mening dat uit eindelijk de gehele Vlaar- dingse bevolking voor de te korten op zal moeten draaien, al wilde hij nog niet zeggen hoe. Schriel zei gisteravond: „Er is maar één oplossing en dat is op zeer korte termijn nieuw bouw." Renovatie is daarbij practisch niet meer 'im frage*. Schriel refereerde aan een ge sprek dat onder de vorige re gering tussen het college en oud-staatssecretaris Schaf er plaats had gevonden, toen de tekorten zich reeds begonnen af te tekenen. Schmier zou toen gezegd hebben: „U heeft zich die problemen zelf op de hals gehaald, u lost ze dus maar zelf op ook." Schriel concludeerde dat er daarom, hoe dan ook, nu een politieke beslissing genomen zal moeten worden. „Als we dat nu niet doen, dan worden we straks, wat we nu ook be zuinigen, geconfronteerd met gigantische problemen bij het grondbedrijf zodat we dan als nog een artikel 12 gemeente worden." Hij meent dan ook dat het tekort van 26 miljoen zo snel mogelijk moet worden weggewerkt. Overigens wilde Schriel nog niet zeggen of het CDA de komende raadsverga dering met een motie over de grondpolitiek zal komen. Wel maakte hij duidelijk dat als het college niet reageert op de alarmkreten van het CDA die motie onvermijdelijk is. Ook gaf hij te kennen dat in het ge val van een motie deze betrek king zal hebben op alle Vlaar- dingse saneringsgebieden. Ook CD A-wethouder Wijnstok (huisvesting) hield een krach tig pleidooi voor nieuwbouw', zij het in een iets ander ver band. Sprekend over de enor me behoefte aan woningen voor kleine huishoudens zei hij: „Het is in Vlaardingen be slist noodzakelijk dat er op zeer korte termijn een bouw- stroom op gang komt van klei ne eenvoudig opgezette wonin gen." Daarmee verklaarde hij zich een medestander van de jongeren die in de stuurgroep een- en tweepersoonshuishou dens al vaak te kennen heb ben gegeven dat het inrichten van oude gebouwen voor klei ne huishoudens niet echt zo den aan de dijk zet. Jaarlijks krijgt Schiedam, als de verordening wordt aange nomen, 400.000 gulden van het rijk, om steun te verle nen aan bedrijven die door de stadsvernieuwing in nood komen. Zo krijgen winke liers in een ontvolkte wijk geld als de klanten wegblij ven. Maar ook kan een bij drage worden gegeven ais de ingang moet worden ver plaatst na herinrichting van de buurt. In aanmerking voor dergelijke uitkeringen komen alleen kleinere be drijven met maximaal 25 werknemers. Daarnaast kan de gemeente subsidie geven als verschillen de winkeliers in één pand gaan zitten. Zo'n concentratie is in ogen van wethouder Rei- nier Scheeres vaak gewenst; „Kleine winkeliers liggen vaak ver uit elkaar en trekken daardoor weinig klanten. Als mensen, die hun boodschap pen zo snel mogelijk willen doen, voor alle dagelijkse be nodigdheden in één pandje of een rijtje panden terecht kun nen, neemt het aantal klanten vanzelf toe. De gemeente kan daarbij stimulerend optreden en de kleine winkeliers meer kansen geven in de concurren tiestrijd' aldus Scheeres. Na het vaststellen van de ver ordening wordt door de ge meente een inventarisatie ge houden van het aantal bedrijf jes in een wijk. Bekeken wordt welke zaakjes m een buurt aanwezig zijn en welke er nog bij zouden moeten komen. Met die gegevens wordt een 'ruim telijk-economische structuur' vastgesteld waarin staat hoe veel bedrijfjes van welke aard gewenst zijn in de wijk. Het is op basis van dat plan, dat enig zins vergelijkbaar is met een bestemmingsplan, dat subsi dies worden gegeven. Net als bij bestemmingsplan nen komt er een mogelijkheid tot inspraak op zo'n sociaal economische structuur. Hoofd van bureau economische aan gelegenheden mr Jaap Brou wer: „Het komt op zijn minst ter inzage te liggen en boven dien zal er een inspraakavond worden gehouden voor be langhebbenden." Inspraak op de nieuwe verordening zélf is er niet gweest. Allereerst van wege de haast die moest wor den gemaakt, maar daarnaast meent wethouder Scheeres dat „inspraak hierbij eigenlijk niet nodig" is. „Met de verordening heeft toch niemand moeite aldus de wethouder. Schiedam Een juweliers zaak in de Van *s Gravezande- straat is beroofd van sieraden ter waarde van 12.000 gulden. De etalage werd vernield en de dader(s) namen in een greep een aantal gouden rin gen en armbanden mee. Het is niet bekend of er een alarmin stallatie aanwezig was. In de Boterstraat zijn uit een bedrijfspand 3 regulateurs- klokken en 1 Friese staartklok ontvreemd met een waarde van 800 gulden. Twee luidsprekers en een mo bilofoon zijn gestolen uit een vrachtwagen die geparkeerd stond aan de Maasdijk. De* waarde bedraagt 3000 gulden. Schiedam Bij een snelheids- controle op de Churchïliweg tussen 16.00 en 17.00 uur heeft de politie 21 processen-verbaal uilgeschreven. De hoogste snelheid bedroeg 95 kilometer. Schiedam De Polderweg tussen de Rolbrug en de Ker- klaan in Kethel zal donderdag 13 november voor alle verkeer afgesloten zijn tussen negen en twaalf uur. De dienst Gemeen tewerken gaat dan een be staande oude brug voor pand Polderweg 19/21 vervangen door een nieuwe brug. J&asland De gemeenteMaas- «nd staat aan de vooravond van belangrijk bouwproject. In het £*Iplan UW Va van het bestem- ^ftgsplan Commandeurs polder pret binnen afzienbare tijd na- pfljk gestart met de bouw van 98 «etxwbouw woningen. Het zijn joningen in de sociale sector, be- Fande uit 51 woningwet- en 47 woningen. Naar ver- ihtmg gaat de eerste paal in 1981 de grond in, waarna de woningen in de periode tussen fe bruari en november 1982 worden opgeleverd. De 98 huizen worden gebouwd in een driehoek tussen de Kruiskade, de Barch en de Hofsingel tot aan de Bot ting. Voorheen was op dit terrein on dermeer de tuin van Duyvestein ge vestigd. De laatste jaren werd het als volkstuinkomplex gebruikt. Behalve de woningwet- en premie- woningen, voorziet het nieuwbouw- komplex ook nog in 24 woningen die in de vrije sector worden gebouwd. Het gehele komplex behelst derhalve 122 woningen, waarmee Maasland de contingenten 1979, 1980, 1981 en waarschijnlijk ook nog een stukje van 1982 opgebruikt Er zal dus tussen deze en een volgende bouwfase een groot gat zal vallen. De lijst met wo ningzoekenden zal na de bouw van 98 sociale woningen dan ook nauwe lijks geslonken zijn. Volgens Maasbands burgemeester J. van den Brink bestaat er voor de wo ningwet- en premiewoningen grote belangstelling. „De premies zijn dan ook erg aantrekkelijk", aldus de heer van den Brink. „Het is misschien wel de laatste keer dat we Maasland zo goedkoop kunnen bouwen. Volgens een op dit moment nogal globale raming bedraagt de maxi mum nriic l/n n n n—cimin A „lAnÏM mum prijs van de premie A-wonin- 145.000 gulden. De verleende gen premie is afhankelijk van het belast baar inkomen, dat in ieder geval niet hoger mag zijn dan 40.300 gulden. Buiten de premie ligt er echter nog een aantrekkelijk voordeel voor de kopers te halen. Over het eerste jaar verstrekt het rijk namelijk nog een extra belastingvrije bijdrage van 5.000 gulden. In januari aanstaande belegt het ge meentebestuur een informatie-avond over het nieuwe bouwplan in de Commandeurspolder. JBL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met Rotterdams Nieuwsblad. «pf581 iidM01 .,c4>uA pollek®

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1