STAI/SÏREEK 'Ik heb het tij mee gehad...' 1 'Ik hen een vechtster.,. Wij willen daar helemaal niet weg!' Omgaan met borstkanker Intelligent sparen anno1980. Met de Meesrente-rekening. KIEN EB HEN Steen en Brons IMOO Chinees verbouwt pand van Granada BANKMEES HOPE NV ■Degaande man Jan Meester (D'66 Afscheid Van Hogendorp- laan te gevaarlijk De komende vrouw Manda Kapil: Van der Most CJV 9 Jan zonder vrees Intrige de klok rond Sint artistiek Hans Dorrestijn woensdag 12 november 198U VD/SC/WW Maassluis Jan Meester :(D*66) heeft afscheid genomen ivan (ie gemeenteraad, daartoe ■gedwongen door een verhui- •zing naar Amsterdam. Gedu- - rende tweeënhalf jaar had hij zitting in dit bestuursorgaan. Officieel werd hij met vrien- idelijke woorden uitgeluid door ■burgemeester Jan van Es tij- •dens de laatste raadsvergade ring: in minder officieel ver- .'band hebben de collega-raads- tieden hem het allerbeste toe gewenst •„Intermenselijk gezien was de verstandhouding met alle ver stegen woord igers van de ande- !re politieke partijen buitenge woon goed" aldus Jan Meester, ;„maaf politiek gezien kon ik -hier het beste met de mensen Ivan de'PvdA overweg. Hun uitgangspunten liggen het meest dicht bij de onze. Maar .ook met de leden van de ;VVD-fraetie zaten wij vaak op [één lijn. Het CDA stond wat •verder van ons af en met de PPR was het wisselend: de ene ikeer paste hun mening volle- idig in ons straatje, de andere ;keer lagen we mijlenver uit el- ;kaar. Daarom is samenwer- king van D'66 met de PPR ook ipiet mogelijk: zij zijn vaak principieel drammerig en 'overvragen dikwijls, wat niets 'oplevert. De politiek van D'66 ;daarentegen is pragmatisch: •als het einddoel niet haalbaar is ijveren we voor een tussen doel. Binnen onze fractie vra gen we ons altijd af wat haal baar is en we proberen dat ;door argumentatie te berei den," Vervelend De raadsvergaderingen waren voor het scheidende raadslid l het moeilijkste en daardoor meest vervelende deel van het —yfS werk. „De voorstellen die op tafel komen zijn in de commis sies al ruimschoots voorge kookt. Binnen de commissies is voldoende ruimte voor dis cussie; je toetst eikaars mening voor het standpunt wordt be paald. Dat vond ik prettig werken. De maandelijkse raadsvergadering is dan min of meer een herhaling, die ei genlijk meer op het publiek gespeeld zou moeten worden maar dat ligt me niet zo. Het aardigste aspect van de afgelo pen jaren was eigenlijk de steeds toenemende openheid en openbaarheid, één van de programmapunten van D'66. Wat dit betreft heb ik het tij mee gehad: er wordt op dit ge bied steeds meer verbeterd" aldus Jan Meester. Gevraagd naar de directe in vloed van de raadsleden op de gemeentelijke politiek ant woordt hij: „Er komen niet zo veel voorstellen vanuit de raad. Daarom was het voor mij een aardig succesje dat mijn voorstel van vorig jaar om het honorarium van raadsleden te bevriezen door mijn collega's werd overgenomen. Voor waarde was dat dit financieel voordeeltje voor de gemeente ten goede zou komen aan het sociaal cultureel plan. Spittend in de begroting kwam ik pas het bedrag bij toeval nog eens tegen. Het was als extra subsi die voor Ozobleu opgevoerd. Het gaf toch wel voldoening toen ik dat bedrag van zo'n slordige 17.000 gulden weer te genkwam." Na een dienstverband van ruim 34 jaar heeft de heer M.Jansen de Schicdamse ge meentedienst verlaten. Naast zijn functie van chef van de afdeling ^stedebouw van de dienst gemeentewerken is hij 25 jaar lid geweest van de straatnamenconi missie, 20 jaar van de welstandscommissie en sinds de oprichting lid van de commissie stadsverfraai'mg. Vrijdagmiddag zal de heer Jansen op een receptie van vier tot half zes in de recrea tiezaal van het stadskantoor afscheid nemen van zijn colle ga's. Oudercommissie De Korenbloem: Vlaardingen De oudercom missie van De Korenbloem wil dat er op korte-termijn maat regelen worden genomen om de verkeersveiligheid op de 'Van Hogendorplaan te verbe- Ueren. Al geruime tijd klagen verschillende schoolbesturen dat de situatie voor de kinde ren te gevaarlijk is. Vooral bij bet oversteken lopen de kin deren te veel risico, is de me ning van veel ouders, De gemeente stelde de ouders .voor om een moederbrigade in te stellen. Er bleek echter van. de kant van de ouders maar "weinig animo om deel te ne tten aan een dergelijke briga de. Slechts één moeder was bereid om deel te nemen. Voorlopig ziet de gemeente geen aanleiding om extra maatregelen te nemen, 2oals het plaatsen van dure stoplich ten. Volgens het stadhuis is het vooral het gevoel bij de ouders dat de situatie gevaarlijk is, dat de onrust veroorzaakt. Of de situatie nu ook daadwerke lijk ze gevaarlijk is als de ou ders zich voorstellen wordt in twijfel getrokken. Er is een enquête gehouden waaruit naar voren kwam dat de ver keerssituatie op de Van Ho gendorplaan niet zo gevaarlijk was voor de kinderen. Om de ongerustheid bij de ou ders voor een deel weg te ne men wil de gemeente alsnog proberen een moederbrigade van de grond te krijgen. Via een advertentie zullen ouders gorden opgeroepen om zich beschikbaar te stellen. De ge meente is bereid om de moe ders van een passende uitrns- ting te voorzien, Ook voor de °pleiding zal de gemeente Zorgdragen. v Maassluis Via cursussen, training, het aanleren van ver gadertechnieken en het nauw lettend volgen van het ge meentelijk gebeuren heb ik me terdege op mijn werk als raadslid voorbereid. Jan Mees ter heeft voor mij de spits af gebeten. Ik zal verder moeten gaan waar hij ermee ophoudt". Aan het woord is Manda Kapil (44), huisvrouw, moeder van drie kinderen en lerares op voedkunde van professie. Haar „vak" heeft zij gedurende lan ge tijd aan het vrijwilligers werk dienstbaar gemaakt; zij was actief op het gebied van de peuterspeelzalen, de speel- o-theken en het vrouwencafé en, op landelijk niveau, voor het vrijwillïgersbeJeid, Haar intrede in de gemeenteraad als enige vertegenwoordigster van D'66 is, ondanks haar intensie ve voorbereiding te vergelij ken met de duik in het diepe van een ongeoefend zwemmer.' zij valt midden in de zware en moeilijke jaarlijkse begrotings behandeling. Manda Kapil: „Het streven van D'66 om te proberen door argumenten de anderen te overtuigen zal ik binnen de raad moeten waarmaken. Dat je soms je zin niet krijgt, zodat je je dan moet inzetten voor een aanvaardbare tussenoplos sing zal me zwaar vallen. Ik ben een vechtster: ik wil alles! Er is nu, op papier, iets verbe terd op het gebied van de openbaarheid; nu moeten we onderzoeken hoe dit in de praktijk functioneert. Je blijft zoeken naar verbeteringen. Democratie is nu eenmaal geen verworvenheid maar een streven en altijd voor verbete ringen vatbaar." lntroduclieprogramma Manda Kapil roemt in dit ka der de openheid en inzet van de Maassluis ambtenaren die. bij haar voorbereidende studie van het gemeentelijk bestuur sapparaat, alle medewerking verleenden en haar een com pleet „introductieprogramma voor nieuwe raadsleden" voor schotelden, Van de vele zaken die Manda Kapil nauw aan het hart lig gen staat het gemeentelijk emancipatiebeleid misschien bovenaan. Vóór haar officiële intrede in de raad heeft zij al een notitie aan de vrouwelijke raadsleden en de diverse par tijbesturen toegezonden, be doeld als eerste aanzet om tot een emancipatie-knelpunten nota te komen. „Niet alleen de raad maar alle vrouwen van Maassluis die zich met emanci patie bezig houden zouden aan deze knelpuntennota moeten meewerken" aldus Manda Ka pil. Naast het emancipatiebeleid hebben onderwijs en, uiter aard, het vrijwilligerswerk haar warme belangstelling. Tot slot zegt ze: „In een krant Jas ik pas een artikel over mr Tineke Schilthuis, commis saris van de koningin in Dren the. Zij sprak daarin over het gat waarin een getrouwde vrouw valt, als zij haar beroep moet opgeven. Diezelfde dag kreeg ik mijn officiële aanstel ling in de brievenbus; ik was benoemd 'in de functie van raadslid'. Met die brief in m'n handen dacht ik: meid, voor het eerst na zestien jaar heb jij weer een functie. Jij bent be zig om uit dat gat te klimmen, je hebt het randje van het gat te pakken..." Schiedam „Ja. maar, wij willen helemaal niet weg, hoe komen ze daar nou bij?" Ver baasd is de reactie van Jan van der Most, die in Schiedam voorzitter is van de christelij ke jongemannenvereniging, de CJV, ook wel aangeduid als CJMV. Van der Most kon zijn ogen niet geloven toen hij onze krant van maandag las, waar in uitspraken van PvdA- raadslid Nikolaj Dielemans werden aangehaald over uit breiding van de bibliotheek op de Lange Haven. Dielemans is tegen nieuwbouw voor de bi bliotheek op het stadserf (om geving Emmaplein) en liever ziet hij een uitbreiding van de 'leeszaal in het aangrenzende pand van de CJV, Het PvdA- raadslid wijst op die plek, nu het productschap voor gedistil leerde dranken heeft laten weten geen behoefte meer te hebben aan een onderkomen in het CJV-gebouw. Maar nu Van der Most: „De indruk wordt gewekt dat wij onze ruimte kwijt willen, of dat nou aan de bibliotheek is of aan dat productschap, maar dat is helemaal niet zo. Wij weiden op een gegeven mo ment benaderd door een amb tenaar van het stadskantoor, die zei dat het productschap ruimte zocht. Of dat niet bij ons kon? Dan zouden wij ver vangende ruimte krijgen. Voor de gemeente speelde natuur lijk mee, dat het productschap voor gedistilleerd het enige schap is dat niet in Den Haag zit maar in de Schiedamse bin nenstad. 't Is net heel mooi dat het uitgerekend het schap voor gedistilleerd is, zoiets spreekt aan in een stad met een jeneververleden. Maar la ter kregen wij een brief van dc gemeente, dat het schap er van afzag- Ze hadden bouw technische bezwaren. Welnu, toen ging voor ons ook het feest met door: geen vervan gende ruimte, dus blijven wij waar wij nu zitten, Dielemans heeft dat verkeerd uitgelegd of verkeerd begrepen, ik weet het niet. maar in elk geval ligt uitbreiding van de bibliotheek in het CJV-gebouw buiten onze gedachtengang." De CJV gaat nu verder met herstel werkzaamheden in haar pand op de Lange Haven. Het commentaar van Diele mans: „Ik heb in een telefoon gesprek van een uur gepro beerd Van der Most alles nog eens rustig uit te leggen, maar hij begrijpt het niet heiemaal. Voor de CJV is er nog hele maal niets aan de hand. Die vereniging komt echt niet op straat te staan hoor. laat ze maar verbouwen, daar hebben ze altijd baat bij, óók als er ooit een tweede poging zal worden gedaan om voor vervangende ruimte te zorgen. In principe hadden ze daar ja op gezegd. Kijk, waar het mij om gaat, is een eenvoudige en goedkope oplossing voor de bibliotheek. En ik vind nieuwbouw te duur, bovendien kan je op het stadserf betere dingen doen dan daar een moderne, steriele bibliotheek neer te zetten." Jan van der Most: „Ik kan dat van Dielemans wel begrijpen, maar wij zijn een jongerenor ganisatie van vrijwilligers en wij hebben weinig zin ons pand voor niets op te gaan knappen. En ook al kan het volgens Dielemans best nog een jaar of acht duren, wat mij niet verbaast in een stad als Schiedam, dat komt het en thousiasme niet ten goede. Ik vind dat de onderhandelingen nu opnieuw van start moeten gaan en ik weet nog zo net niet, of wij dan weer bereid zullen zijn van de Lange Ha ven te vertrekken." Vlaardingen 'Omgaan met borstkanker, kunt u dat?' On der dat motto wordt morgen in wijkcentrum 't Nieuwelant een voorlichtingsavond over borstkanker gehouden. Op de avond zal een inleiding worden gehouden door mede werkers van de Provinciale Kruisvereniging en zullen en kele leden van de Rotterdamse WEBO-groep een after-care groep voor vrouwen die een borstamputatie hebben onder gaan vertellen over hun er varingen en activiteiten. Ook zal men laten zien hoe vrou wen hun borsten zelf kunnen onderzoeken en is er ruim schoots de gelegenheid vragen te stellen. Achtergrond van de avond is dat steeds meer vrouwen met borstkanker te maken krijgen. Behalve voor die groep is de avond ook bestemd voor 'ge zonde' mensen die immers in hun omgeving met de ziekte te maken kunnen krijgen. De vragen 'hoe stellen we ons op tegenover vrouwen die een borsfamputatie hebben onder gaan en. durven we erover te praten?' zullen uitvoerig aan de orde komen. De avond begint om acht uur in het wijkcentrum aan de Goudsesingel 87a. Schiedam In het pand op de Broersvest. waar enkele maan den geleden disco-dancing Granada gevestigd was, gaat eerdaags een Chinees restau rant open. De in Maassluis wo nende Chinees Hu Yung Yang is de failliet gegane discotheek momenteel nog druk aan het verbouwen. Bij de gemeente Schiedam heeft hij al reclame vergunningen aangevraagd, maar een ervan, een verticale lichtbak met de naam An Fong, zoals het restaurant gaat heten, is hem door de wel standscommissie geweigerd. De bak zou te groot en te hoog zijn. Op het stadskantoor ove rigens noemt men de vestiging van een Chinees restaurant in Granada een hele verbetering voor de binnenstad. Het is opmerkelijk dat deze keer niet geprotesteerd is door andere eigenaren van Chinese restaurants in Schiedam. Vori ge keer toen er een Chinees in de stad bijkwam, in de Groe- nelaan, schreven de verzamel de Chinezen een brief aan de gemeente waarin zij bezwaar maakten tegen die extra con currentie. „Er zijn al zoveel Chinezen," vonden zij zelf. Wethouder Reinier Scheeres sprak echter van vrij onderne merschap en stond de vesti ging van een Chinees in de Gorzen niet in de weg. Deze blijkt nu in een behoefte te voorzien: de Gorzen is er in feite op aangewezen. De Chi nees die nu op de Broersvest komt is een belangrijker con current voor de bestaande Chinese restaurants, omdat zij vooral in de binnenstad zijn gevestigd. advertentie Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden am direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge rente. Het percentage MUm wordt maande- ECU lijks vooraf vast gesteld. In november 1980 bedraagt heta^'o Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f3.000,- opnemen, (n de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Dertiende maand? Jawel. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend gaed. Geld nodig voor ba- aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. De Meesrcnte-rekemng. Wij durven elke vergelijking aan. Schiedam, Oranjestraat 64; (010) 34 02 22; Vlaardingen, Schiedamseweg 53; (010) 34 02 22. Vrijdag 14 november draait in de Vlaardingse stadsge hoorzaal een stuk van Hugo Claus. Claus, die misschien als de enige werkelijke Ne derlandse toneelschrijver aangemerkt zou kunnen worden, schreef een bijten de rapportage over het ont wortelingsproces van een jonge man. Jan zonder Vrees, een dertiger die het spoor bijster raakte en des ondanks verder moet. ge speeld door de Belgische ac teur Jan Decleir, Claus* sar casme, dal echter nooit on taardt in afstandelijke boos aardigheid maar die altijd zeer betrokken blijft bij zijn figuren, is in dit stuk in vol le ernst aanwezig. Tenslotte, om u een idee te geven dat met al het tegenwoordige toneel een lach- cn droom- fabriek is; Jan zonder Vrees komt er niet meer uit. Hij besluit uit het leven te stap pen. De acteur klimt aan het slot van het stuk op de Acteur Jan Decleir. tafel, roept ons toe dat hij graag nog een woordje had willen spreken... en dooft het licht. Jan zonder Vrees is een sterk en indrukwek kend theaterstuk. Aanvang 20.15 uur, toegang ƒ7,50. Intrige is 24 uur kunst laten zien met een babbel, drankje en een hapje, vermeldt het visitekaartje. Dit weekeind weer een vierentwintiguursexpositie aan de Hofsingel 37, Vlaardingen. in het woonhuis van de familie Gerth, Van v-ijdag 20.0Q uur tot de volgende dag 20.00 uur. de klok rond. drie kunstenaars. Andrea van Houten exposeert keramiek. Dick van Sinderen schilderijen, aquarellen en tekeningen en Jo van Oosten sierpostpapier. De komende feestdagen slaan reeds toe. Ook in ar tistiek opzicht. Vrijdaga vond opent in het Manss- sluise gemeentemuseum 'Sint Surprise 3'. een ver kooptentoonstelling die mikt op het kunst- èn Sint- minnende publiek. Werk van onder andere Bernadet- te Pfhtsch, Dea Stolk, Peter Gentenaar, Otto Zeegers en Maria Stevens. Vanaf 15 no vember. Het museum is ge opend van dinsdag tot en met zondag. 14.00 tot 17,00 uur. Ook in galerie Kunst huis RV, Weeshuisplein Vlaardingen, een zoge naamde 'Kado-expo' (geo pend vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur). En tenslotte in het wijkcen trum Schiedam-Noord, De Blauwe Brug, volgende week woensdag, aanvang 14.00 uur, knutselen in het kader van het sinterklaas feest. Twijfelen lag in zijn aard en gaf hij wel de pijp aan Maarten. Ligt hier wel Hans Dorrestijn? Zou hij wel echt gestorven zijnRegelen van de beroepstobber Hans Dor restijn. Een epitaaf voor eigen graf. Zaterdag komt deze krakende, van eigen en andermans leed vervulde dich ter/zanger, die zoals we vernamen in de nieuwe verha lenbundel van Lévi Weemoed! diens kunstbroeder is, naar Vlaardingen. In B'Bwana, Hoflaan 12. Aanvang 22.00 uur. (ii) Op de hoek van de Vlaar dingse MarnixJaan en de Dirk de Derdelaan staat een beeldje dat mei sokkel en al 1 meter en 23 centimeter, meet. Het staat daar vrij geïsoleerd, zodat iedere Vlaardinger het vast wel eens gezien, maar er nooit echt naar gekeken heeft. Het heet „Jonas en de wal vis" en wie er een beetje oog voor heeft kan in de ronde vormen een mannetje op een vu» ontdekken. Het werd in 1968 vervaardigd door de Noordhollandse kunstenaar Nic Jonk. Toen Vlaardingen dit beeld je aankocht ging dat ge-p paard met een expositie van de kunstenaar in de Vis- bank. Het gemeentebestuur van Maassluis maakte van de gelegenheid gebruik om „De Visvangst" te kopen. Dit beeld staat op hoek Zuiddijk-Haven. Ook V 6i D behoorde toen tot Nlc. Jonks klanten. Op de bene denverdieping, bij de liften, staat hun aanwinst. Ook wel eens gezien? (Tekst Marl Timmermans, foto Henk van Westering)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3