STREEK Spelend tussen razende verkeer 1 Slls %'M - I -I" - Kantoren als paddestoelenen nog komt Scheeres tekort m Wegnaar school vol gevaren msmsmMsmmsmm Vrijdag 14 november 1980 VD/SC/WW Witte boorden: red- engeltjes van de Schiedamse economie De laatste jaren schieten kantoorcomplexen als paddestoelen de grond uit. Europoint, op het Marconiplein, is het Rotter damse Manhattan, betonblokken met uitzicht op de residentie, en in het havengebied van de Maasstad werken "steeds meer 'witte boorden* nu milieuhinderlijke industrie via Europoort en de Maasvlakte langzaam aan verder de Noordzee in schuift. Schiedam bouwt met min der allure maar minstens zo driftig. Kantoorgebouw 's-Graveland biedt nu huisvesting aan Rijnmond, de ANWB en de gemeente Schiedam, Torendijk, in het industriegebied, kan je met 6000 vierkante meter aan vloeroppervlak beter 'kantorenrijk' noemen, Daar vlakbij telt de Dordt- se BV Van Wijnen Vast-" goed op dit moment vijftig miljoen gulden neer voor een project van vier flats met bedrijfshallen. Opper vlakte: 17,500 vierkante meter. ,Van de kleinschalige kan- toorprpjecten wemelt het in Schiedam al helemaal: KetelVaert (1800 vierkan te meter), Interlinden (1600 vierkante meter, in de oude pindakaasfabriek van de Imco), Schrada En gineering, Fijn werk Vast goed, Van Heck Co, Su- ring SA, een groot aantal drukkerijen, een kantoor verzamelgebouw op de oude straten makerswerf aan de Hoofdstraat en niet in de laatste plaats is er het plan van Lanvas BV voor kantoren aan de Noordvestsingel, het project waarvoor de oude distilleerderij van John Melchers gesloopt moest worden. Maan niet zo gek ver weg, op het Weena en de Westblaak, hangen al ja renlang bordjes 'Te huur'- De industrie brok kelt af, de klad zit in de economie, lang niet alle werklozen zijn gewezen kantoorpersoneel en veel makelaars kunnen betrekkelijk kleine kan toortjes met geen moge lijkheid slijten (Over de Veste, 't Nieuw Werck, twee etages van 's-Gra veland). Bouwt Schie dam kantoren - voor de leegstand? H Friclieleegstand 1H „Jó, aan al die plannen die er zijn hebben wij nog niet eens genoeg!" zegt de wet- houder voor financien en economie. Reinier Scheeres. „Wij hebben een redeiijk inzicht in de behoefte aan kantoorruimte en de prog- nose is dat er tot 1985 zo'n 30.000 vierkante meter bij moet komen." „Ach, de leegstand die er is, daar ben ik met pessimis- tisch over, dat is fnctieleeg- stand. Dat zie je bij woon- ruimte c~k. Als iemand verhuist, staat zijn woning een tijdje leeg, logisch. Het- zelfde zie je in de werkgele- gen he id: honderd procent werkgelegenheid bereik je S nooit, dan zou namelijk me ss mand van baan kunnen SEE veranderen." „De leegstand van die ver- SS diepingen in *s-Graveland, ja, die is inderdaad verba- zingwekkend, maar toch denk ik dat wij nu bijna rond zijn. Er zijn al eens mensen wezen kijken, maar die namen dan op het laat- ste nippertje andere ruimte in Schiedam overigens. Maar gezien de ligging en de prijs verwacht ik wel dat 's-Graveland nu vrij snel vol zit. Van 't Nieuw Werck en Over de Veste weet ik het niet zo: 't is net iets minder centraal en verder van het station. Maar dat zijn kleine eenheden van hooguit 250 vierkante me- ter, dat het niet volkomt zegt niets over dc behoefte. De meeste vraag gaat uit naar verzamelgebouwen Torendijk bijvoorbeeld krijgt naam en faam, er is een soort agglomeratie-ef- fect dat aantrekkelijk blijkt." Groeipotentieel =E Scheeres' rechterhand Jaap Brouwer is chef van het bu- reau voor economische aan- p= gelegenheden: „Die leeg- ==j stand van kantoren in Rot- S terdam is de laatste jaren g= sterk afgenomen, 't Valt best mee. Laatst zei iemand S tegen me: heb je dat gezien, grote borden met 'te huur* SS en 'te koop' op het Weena gg en de Westblaak! Ja, dan lijkt het veel» Maar als je nu eens goed nagaat wat er fei telijk leegstaat, dan is dat hier en daar een verdieping en niet zo'n heel gebouw." „Schiedam heeft echt een groeipotentieel waar het om kantoren gaat," zegt Brou wer. En Scheeres haalt weer een bekend thema van stal: Schiedam had al tijd zo'n eenzijdige beroeps samenstelling, eerst in de je never, toen in de scheeps bouw en volgens de wet houder bleef daardoor de kantoorbouw achter bij randgemeenten zoals Delft, Dordrecht. Vlaardingen. „Dat kan vorige gemeente besturen niet zo verweten worden," vindt Scheeres. „De ontwikkelingen in het bedrijfsleven waren vroeger vrij autonoom, de gemeen ten deden nauwelijks iets aan werkgelegenheid. Toen ik wethouder werd, heette mijn portefeuille ook nog gewoon 'financien', en nu 'financien cn economie'. Nou, dat zegt genoeg." Pendelverkeer Het vergrijzende Schiedam heeft een relatief laag per centage beroepsbevolking. Van de 74.000 inwoners kunnen er 27.500 tot de be roepsbevolking gerekend worden. Er zijn minder ar beidsplaatsen: 25.000. De verhouding tussen industrie en dienstverlening is onge veer fifty-fifty met een ge- door Kor- Kegel leidelijk merkbare ver schuiving naar de dienst verlenende sector. In Vlaar dingen werkt ongeveer 45 procent in de industrie en 55 procent in de dienstver lenende sector. In Rotter dam is -het verschil nog sterker: 30 procent indu strie» 70 procent dienstver lening. Brouwer: „Let eens op het tekort aan arbeidsplaatsen in Schiedam' Dat is 2500. En nu moet je eens kijken naar de aantallen pende laars. Dagelijks gaan er 10.000 pendelaars Schiedam uit, naar hun werk, en 7500 komen naar Schiedam om hier te werken. Hetzelfde verschil van 2500. Zou je nu ëJ ne vorming, en daar sluit een kantoorbaan op aah." „En als het slecht gaat met de economie, zit je altijd tenminste nog iets gunstiger wanneer je veel kantoren in huis hebt. Want daar werkt de klap altijd langzamer door dan m de industrie: daar vallen de eerste klap pen, pas veel later bij ban ken, het verzekeringswe zen. ingenieursbureaus, noem zo maar op." Scheeres: „Ondertussen gaan wij uiteraard door met de acquisitie in de industrie. Wij blijven proberen ook industrieën voor Schiedam aan te trekken." Twijfel is weg Schiedam beschikt nu over het pendelen zo kunnen beïnvloeden dat men dich terbij huis in staat is om te werken, dan wordt ^op die manier ook de werkloos heid bestreden. De kantoor- sector is een sector waar de groei in zit, vooral door de vraag daarnaar vanuit de industrie. En wat zie je? On der de werklozen in Schie dam bevinden zich bijzon der veel vrouwen en juist de dienstverlenende sector spreekt vrouwen aan. Daar komt bij dat vrouwen iets moeilijker pendelen, omdat manlief vaak de auto mee neemt naar zijn werk, en zo past alles mooi in elkaar." Leegloop Voor een bureau dat ge bruikmaakt van allerlei gezaghebbende statistie ken is de redenatie-Brou wer wel een hoogst simpe le, maar eenvoud siert de mens. Alleen: de werklo zen, die Schiedam nu telt, zijn lang niet allemaal rijp .voor een enerverende kantoorbaan. Het dienstig personeel van morgen, komt dat dan van elders? Met andere woorden, sluit dan de theorie? Brouwer is optimistisch, een eigenschap die hij deelt met zijn wethouder. „Het is een theoretisch gegeven in de ruimtelijke economie, dat waar gewerkt wordt de mensen komen wonen. Zo kan pendel naar de ene stad de leegloop van de andere in de hand werken. Drach ten bijvoorbeeld is op die manier groot geworden en bij Al mere zal je dat weer minder sterk zien, want Amsterdam ligt vlakbij. In Schiedam heb je het vroe ger kunnen zien: distilleer derijen vertrokken naar el ders, maar namen de men sen mee." „.De werkgelegenheid in de metaalsector wordt uiterst krap, nu is er weer een ma laise in de bouwnijverheid, en ook daarom vinden we dat de kantoorsector ver sterkt moet worden. Schie dam heeft meer diversiteit in bedrijfstakken nodig. De scholing richt zich tegen woordig ook minder op vakkennis, meer op algeme- n Lege kantoorruimte op bet Weena en de Westblaak in Rotterdam weerhoudt Schiedam niet van bouten. een dikke 60 000 vierkante meter aan kantoorvloerop- j pervlak, alle kleine bedrijf- jes met een kantoortje met j meegerekend „En er zit nog in de gat in de markt," j zegt Scheeres, „er is behoef- te aan nog eens de helft zo- veel. Dat zeggen niet alleen wij, dat zeggen ook de ma- keiaars in kantoorpanden, j En wat dacht je van Van I Wijnen? Die begint met zo- maar eventjes aan een project van vijftig mil- joen Maar Van Wijnen heeft I destijds gesteld eerst de J helft van het project te l willen realiseren en de rest afhankelijk van de belangstelling te stellen. Van Wijnen twijfelde dus wel. „Die twijfel is nu weg," zegt Scheeres. „Die fasering is van de baan. mede gezien het onderzoek dat gepleegd is en de overtuiging die wij jj op tafel konden leggen. De j vier kantoorflats met de be- dnjfshaüen gaan nu :n een ruk gebouwd worden. En, het is daar aan de 's-Grave- lan'dseweg natuurlijk een prachtige locatie voor zoiets, i vlakbij de op- en afritten van rijksweg 20." De eerste paal zou begin dit jaar al geslagen wor- l den. I Scheeres: „Dat gaat nu bin- nenkort gebeuren. Zulke i grootschalige plannen lopen i altijd wel wat vertraging op, dat is met zo onrustbarend." Brouwer en Scheeres voor zien dat de nieuwe kantoor ruimten concurrerend kun nen werken met wat er in Rotterdam nog leegstaat of hier en daar nog bij gebouwd wordt. „De Coolj singel is ontzettend duur, dat is in ons voordeel. Con currerende prijzen zie je wel in Rotterdam-Oost, maar die locatie is veel min-, der aantrekkelijk dan Schiedam." I /t X fM Scheeres (rechts) en Brouwer: over leegstand niet ongerust- Schiedam Ouders houden hun hart vast. Kindertjes op weg naar school moeten voordat ze het schoolplein bereiken twee drukke verkeerswegen oversteken. Met ang stige blikjes de snelheid van het voortrazende verkeer schatten en dan razendsnel beslissen of wèl of niet kan worden overgestoken. Het zijn volgens de gemeente vooral kinderen be neden de tien jaar die met het beoordelen van het verkeer grote moeite hebben. Het grut zou eigenlijk niet zonder begeleiding aan het verkeer mogen deelnemen, zelfs al zou de route naar school zo veilig mogelijk zijn inge richt. Spelend op weg naar school: kinde ren beneden tien Jaar 2ijn niet in staat verkeerssitua ties te beoor delen. Foto: Jaap Ro2ema. Hoe onveilig het verkeer voor kinderen is blijkt wel uit cij fers uit 1972 over verkeerson gelukken in Europa. Neder land is, het blijkt uit de cijfers, voor kinderen het onveiligste land. Bij één op de twee onge lukken met voetgangers is een kind betrokken. Vijftig pro cent van de voetgangers die worden aangereden zijn jonger dan veertien jaar. Het zijn cij fers uit '72. Een jaar waarin er van woonerven en andere be schermende maatregelen voor de voetganger geen sprake was. Met die verkeersmaatre gelen is er in de tussentijd dus wel het een en ander veran derd. Maar veilig is het nog lang mei. In 1979 stelde de gemeente Schiedam een plan op om de routes tussen woningen en scholen te beveiligen. Tussen de woningen van leerlingen en hun scholen werd door de gemeente lijntjes getrokken. Kinderen die dezelfde route nemen maken een dikker lijn tje en staan dus voor een druk gebruikte route. De routes moeten beveiligd worden op die plekken waar verkeerswe gen worden gekruist en kinde ren moeten oversteken. Maatregelen Op verschillende manieren kunnen de kinderen in het verkeer worden beveiligd. De veiligste oplossing Is auto's bij. de kinderen vandaan houden door autoverkeer te verbieden of te verminderen. Snelheid van auto's kan worden ver minderd door het herbestraten van de straten tot woonerven. Waar dat niet gebeurt kunnen verkeerslichten worden ge plaatst. zebra's worden neerge legd of ouderwachten worden aangesteld. Een oplossing waarvoor wet houder Chris Zijdeveld zich ja renlang sterk voor heeft ge- "maakt is het oversteken via voetgangersbruggen. Het grote voorbeeld voor de wethouder was daarbij een plan uit Hoorn, de gemeente in Noord- Holland waar het langzaam" verkeer geheel van het snel verkeer gescheiden is. Het project is herhaald in Woud- hoek-Noord. door Richard Stomp Inpassen van voetgangers bruggen in de oude wijken bleek echter niet mogelijk. Vandaar dat gekozen werd voor het toepassen van voet gangersbruggen in Schiedam- Noo^d. Vooral op de Mozart- laan, een van de grote ver keersaders in Noord zou de brug dringend gewenst zijn. De Mozardaan dreigt in de toekomst een van de belangrij ke ontsluitingswegen te wor den voor de nieuwbouw in Woudhoek-Noord. Vijfduizend nieuwe huizen staan gepland en dat betekent meer auto's die zich dwars door Noord heen een weg naar Rijks weg 20 banen. Meer drukte dus waar overstekende kinde ren extra moeite mee zullen hebben. Lange Baan Maar' ondanks de dreigende drukte op de Mozardaan is het brugplan toch op de lange baan geschoven. Voor 1985 is het aanleggen van de ongehjk- vloerse kruisingen in ieder ge val nog niet nodig en daarna moet nog maar worden bezien of het er op de Mozardaan ooit van komt. Net als in de oude wijken het geval was blijkt het moeilijk de dingen in de be bouwing in te passen. Reacties van bewoners en van de .stich ting samenlevingsopbouw Schïedam-Noord (SSSN) wa ren ook al negatief over het aanleggen van de bruggen. De dingen zijn erg duur, bejaar den en andere mensen die slecht ter been zijn maken er geen gebruik van, en wat nog erger is, kinderen zouden het weieens als speelobject kun nen zien en over de brugleu ning gaan hangen. De veilig heid voor kinderen, waar het allemaal om begonnen is, wordt daardoor alleen maar. minder m plaats van beter. Toch wordt door de gemeente vastgehouden aan de bruggen. Mei het opstellen van de nieuwbouwplannen voor Woudhoek en Spaland zal met ongelijkvloerse kruisingen re kening worden gehouden. Ontsluiting In het noorden van Schiedam spelen ook andere ontwikke lingen mee bij de toekomstige verkeersdrukte. Het industrie terrein in de 's-Gravelandse- poider zal worden uitgebreid in noordelijke richting, naar de Polderweg toe. Tegelijk met die uitbreiding zal een verbin dingsweg worden aangelegd tussen ae 's-Gravelandseweg en de Kerklaan. Daardoor on- staat een nieuwe ontsluitings- weg voor het noorden van de staa, die wel tot gevolg heeft dat het rustieke poldergedeelte in het noorden van Schiedam meer verkeersoverlast dreigt te krijgen. Een derde ontslultingsweg in het noorden van Schiedan gepland in de richting van al-dan-met doorgetrok rijksweg 19. Woudhoekbe ners hoeven daardoor in toekomst niet heel het nooi lijk deel van Schiedam doorkruisen voordat rijks* 20 kan worden bereikt, rijksweg 19 of via een gew weg op of naast het zan chaam voor die rijksweg de Mozartlaan/Churchill' dan voor het doorgaande 1 keer worden ontlast. Volstaan kan dan worden het extra beveiligen van k singen op de Mozartlaan. keerslichten worden gepls op de driesprong MozartI Van Dalsumlaan, Bredere - Meer naar het noorden» oj kruising tussen Scheepv; weg en Faassenplein is passing zelfs niet nodig. De staande situatie met keersheuvel en zebra is gens de gemeente veilig noeg. Suggesties van bewo om ook nog een drempel i te leggen is door de gemei niet overgenomen. *t Zot bus die er in de toekomst k te rijden alleen maar hii ren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5