HONDEN, KATTEN, KONIJNEN, MARMOTTEN, RATTEN: MILJOENEN SLACHTOFFERS PER JAAR VAN DE VIVISECTIE EN COSMETICA-INDUSTRIE Frisse adem Marmotjes Alternatief B. vrijdag 14 novomber 15S0 VD/SC/WW Aandoenlijk, wit en wollig. Maar de zeep- p roe ven vin den ze minder prettig. Schoonheid is ook mogelijk zonder de wreedheid van dierproeven bij de vervaar diging van cosmetica- prodLikten.- In Engeland wordt een „menselijk" alternatief ver vaardigd dat ook in Neder land verkrijg baar is. i .4-- -,y,. *y Schoon 1 teid zonder wreedheid: een „menselijk" alternatief De rekken in de winkels staan er vol mee: tientallen soorten shampoo's, zeep, deodorants, badschuim en andere toiletarti kelen. Het moet voor de consument prettig zijn te weten dat er voor ieder type „pro- bleemhaar" een eigen shampoo te vinden is. Een minder behaaglijk gevoel krijgt men wanneer er een tipje van de sluier wordt op gelicht. Een sluier waarachter rond 1 miljoen dieren per jaar het slachtoffer blijken te zijn van proeven die moeten uitwijzen, hoe giftig of schadelijk een bepaalde stof is in midde len die onze „schoonheid" moeten ondersteu nen, dan wel vergroten. Die proeven, ook bekend als vivi sectie, zijn verschillend van aard: op de huid, pp de slijmvliezen, In de ogen en via het voedsel. De actiegroep „Stop Dierenmoord" doet er een gruwelijk boekje over open. We willen niet nalaten enkele bloedstollende voorbeelden te ge ven. zodat de lezer niet met goed fatsoen kan zeggen „wij hebben het niet geweten". De onderzoekers dan, schrijven in een rapport over een zeepproef: „le dereen weet hoe pijnlijk het kan zijn zeep in de ogen te krijgen en deze irritatie kan zelfs een paar da gen aanhouden. Daarom maakten we een vrij sterke zeepoplossing en brachten dit aan in het konijneoog. Er volgde onmiddellijk een reactie, het oog sloot zich en er kwam een lichte tranenvloed". De onderzoe kers spreken hier over een „lichte" reactie, die echter al pijnlijk is. Wat zou dan een gemiddelde of ernstige reactie zijn? Men kan aanvoeren dat konijneogen minder gevoelig zijn dan mensenogen, daarom juist is de waarde van de proef maar betrek kelijk en nogal twijfelachtig. De on derzoekers vervolgen In hun ver slag: „We besloten een andere be kende irritatieveroorzaker aan het menselijk oog, ethyl alcohol, op de dieren te testen. Opnieuw werden we teleurgesteld, omdat de konijnen onderling verschilden in hun reac ties. Maar waarom dierproeven als het als het effect op het menselijk oog al bekend is, zo vragen de te genstanders van deze proeven zich - af. Speciaal voor ademverfrissers, tand pasta en deodorants, beweren de on derzoekers, dat de vagina van de hond betrouwbare resultaten ver schaft voor beschadiging van bet slijmvlies. Voor het testen van deodorants worden ratten, op hun rug met de achterpootjes omhoog, vastgezet De pootjes worden in nauwe op schoe nen lijkende rubber buisjes gewik keld, zodat zweetafscheiding ver hinderd wordt te verdampen. Het te testen middel wordt op één pootja aangebracht, dat woidt later verge- Duizenden honden en an dere huisdie ren verdwijnen jaarlijks en worden het slachtoffer van de vivisectie en de cosme- tica-industrie. leken met het andere niet behandel de pootje. Verschalende wijzigingen in deze testen konden de omvang van de beschadigingen beter aanto nen zoals: de huid van het dier ge voeliger maken met formaldehyde, en kleurstoffen inspuiten die de om vang van het beschadigde huid-, weefsel sneller aangeeft. Wanneer men de proef één maal op een dier toepast bedekt men de huid met een pleister. Wanneer herhaal de proeven nodig zijn, wordt het dier onbeweeglijk vastgestel om te voorkomen dat het dier de test-sub stantie wegkrabt of aflikt. Dergelij ke proeven worden op één dier her haaldelijk gedurende een jaar of langer gedaan. Nog een methode is de huid proef- klaar te maken door afschaving of door het afscheuren met plakband. Hierbij wordt de plakband stevig in de huid gedrukt en er dan vlug af gescheurd, dit wordt net zo lang herhaald tot de vereiste huïdlaag is bereikt. In weer een andere tech niek wordt de veerkrachtigheid van de huid gemeten na het aanbrengen van de te testen substantie. Huidrin- gen worden met parallel lopende scheermesjes van rattenstaarten ge sneden. De kracht die men moet aanwenden om de huidring af te scheuren wordt dan gemeten. De eenvoudigste methode om hui dirritatie te meten is: marmotjes on der te dompelen in oplossingen van de te testen substantie gedurende twaalf uur- Deze test wordt ook ge bruikte voor het testen op lichaams vergiftiging, omdat de substantie geabsorbeerd wordt, voornamelijk door de rectale slijmvliezen. Deze testen zijn nodig voor haar- en oög- cosmetica; gezichtspoeders, crèmes en lippenstiften, nagellak, ontha- ringsmiddelen, parfums, zonnebran dolie, lotions en de al genoemde anti-transpiratiemiddeien. Wanneer men nu wil vaststellen hoe groot de schadelijkheid is wan neer bepaalde middelen in het li chaam te recht komen, wordt de zo genaamde orale test toegepast. De dieren krijgen of wel grote hoeveel heden van de te testen substantie te slikken (gezichtspoeder, verf voor make-up, haarspoeling e.d.)t dan wel bepaalde middelen gedurende vier uur in te ademen. De bedoeling hiervan is dat men weet, - Ike dosis nodig is om de helft van de dieren binnen veertien dagen te doden. Chronische vergif- testen worden gedurende maanden en zelfs jaren uitgevoerd. De uit werking wordt waargenomen en ais de dieren dan eindelijk dood zijn worden er analyses gemaakt. Elk cosmeticaprodukt waarvan ver ondersteld wordt dat het een gene zende werking heeft, moet op deze manier getest worden. Maar ook an dere produkten, die geen genezende werking propageren, worden op deze manier beproefd, zonder enige noodzaak. Een voorbeeld is: een zeep waarvan, wordt aangenomen dat ze goed is voor de huid en een' bactericide bevat (irgasan), wordt in enkele en in herhaalde dagelijkse doseringen tot drie maanden toe, bij ratten, konijnen, honden en apen door gedwongen voeding getest. De toxicoloog (vergifkundige) begint met een dodelijke dosis en gaat dan verder met kleinere hoeveelheden. Je kunt het je nauwelijks voorstel len, hoe iemand en dit zal zeker grote spierkracht vereisen ontza glijke hoeveelheden cosmeticapro- dukten in de kelen van de worste lende en naar adem snakkende die ren perst om er zeker van te zijn dat ze sterven. Toch wordt dit als „nor maal" en „raadzaam" beschouwd. Wanneer de laatste stuiptrekkingen geëindigd zijn, wat is dan de kennis, die met grove en wrede proeven ge wonnen is? Een feit zonder enige andere betekenis, dan dat een grote hoeveelheid van een bepaald pro- dukt een gemiddelde kans heeft een Beagle, Retriever of rat te doden. Het heeft geen werkelijke weten schappelijke waarde. Zoals een En gelse regeringstoxicoloog zei: „Het is slechts een wrede maatregel1'. Een aantal Engelsen en ook een heel enkele Nederlandse fabrikant hebben al toegegeven dat de ingre diënten voor hun toiletartikelen op dieren zijn getest op oog- en hui daandoeningen en op giftigheid. In juni Ï973 werd vastgesteld dat wekelijks ongeveer honderd nieuwe cosmetische produkten op de Britse markt verschenen om aan de (ver meende) vraag van meer dan 21 miljoen kopers te voldoen. Alleen in Engeland sterven elk jaar meer dan 1 miljoen dieren in (alleen nog maar!) cosmetische laboratoria. Maar ook in Nederland worden jaarlijks honderdduizenden dieren opgeofferd. Ofschoon de onderzoekingen steeds weer bewijzen, dat dierproeven wei nig of geen waarde hebben voor het „menselijk" dier voor wat betreft cosmetische produkten, zal dit de fabrikanten niet beletten onverhin derd door te gaan met de proeven. Zij vormen immers het bewijsmate riaal, mocht een middel toch eens een zeer schadelijke uitwerking hebben en ze voor de rechter wor den gedaagd. Toch zijn er veilige methoden voor het testen van cosmetica: op de menselijke huid, bovendien het eni ge betrouwbare middel. Men heeft al met succes wasmiddelen getest op de huid van menselijke vrijwilli gers, FRAME (Engelse afkorting voor Fonds voor Vervanging van Dieren in Medisch Onderzoek) stelt vast dat op het gebied van cosmetica testen op de menselijke huid er rap porten zijn, die al van 3954 dateren en die vooral de uitwerkingen van uitwendige medicijnen die huidaan- ddeningen kunnen veroorzaken, be treffen. In Brussel wordt een EEG-richtlijn besproken met het doel een lijst van gevaarlijke stoffen, die in cosmetica niet gebruikt mogen worden, te ver vangen door een lijst waarop alleen veilige en volledig uitgeteste stoffen vermeld staan. Dit zal er zeker toe leiden, zo vreesd men, dat nog gro tere aantallen van proefdieren het slachtoffer zullen worden van cos- metica-experimenten. De Raad van Europa zal dit jaar verslag uitbren gen over het testen van cosmetica. In dit verhaal hebben we alleen nog maar gesproken over giftige stoffen in schoonheidsprodukten. Een hoofdstuk apart zou worden de par fumindustrie, waartoe van dierlijke produkten gebruik wordt gemaakt, terwijl vervangende grondstoffen gemakkelijker, winstgevender en esthetisch verantwoorder zijn. Wie nu mocht denken dat voortaan cosmetische produkten taboe zijn, wil men een gerust geweten heb ben, kan er zeker van zijn opdat toch uit artikelen gekozen kan wor den waarvoor geen dieren hebben geleden. Het zijn de zogenaamde „Schoonheid zonder wreedheïd"- produkten, die voldoen aan de hoogste normen en 2ijn vervaardigd uit eerste klas geselecteerde noten, plantenoliën en kfuidenextracten. Ze worden in Nederland eïmpor- teerd uit Engeland onder het toe ziend oog van de Nederlandse Bond ter Bestrijding van Vivisectie en de actiegroep „Stop Dierenmoord", waavan het bestuur in Den Haag zetelt (postbus 95966, 2509 CZ). Dit bestuur en haar adviserende en uit voerende medewerkers bestaat uit o.a. huisartsen en dierenartsen. Bovendien kan men de artikelen van „Schoonheid zonder wreed heid" zelf zien op vrijwel iedere, braderie of ander evenement, waar veel publiek wordt verwacht en in de stands van de Dierenbescher ming. Oogmake-up, lippenstift, deo dorants, parfum, dag- en nachtcrè me, shampoo's, zeep: het is er alle maal en van een noodzakelijk zeer goede kwaliteit Noodzakelijk omdat de grondstoffen wel hoogwaardig moéten zijn omdat ze niet eerst op dieren getest kunnen worden. Wie nog andere verkoopadressen wil weten kan contact opnemen met Anjer 35, 2678 PC De Lier, telefoon 01745-3844.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6