STAD/STREEK 'Verordening woonruimte achterhaald' 'Twijfels over zelfstandigheid5 Groepering: 'Wèl een sporthal' Midden Delfland wordt 'n puinhoop immnrmi VVD: RECONSTRUCTIECOMMISSIE WIL MILJOENEN TONNEN STORTEN CDA: 20 novMftber 1880 VD/SCWtt |ii!miuiiiieii!iHsiiiniiniiiii!nnnutminiinii!ii!iinii!iiiisi!!iiiniiiuiiiiniiniii!iniiniii!niiiii!iiiiHiiminiii!iiiiiii!tiiiini!»iiiiiinniiiiiiiiiiiiinniiuii!inii!iniii!iiiiiuiiiiii!ii!t!imii!iiuiuiniiiiiuiiiiiiitii!ii!iiiiii!ii!!tnii!iiiiiiiiiii!ii!iu»uiiiiii!i^ W. van Geest {CDA) Maasland De Maas- landse raadsfractie van het CDA is tegen een uniforme Westlandse woonruimte verorde* ning. In de algemene be schouwingen wijdde fractievoorzitter W. van Geest erg veel aandacht aan dit ontwerp. Met deze uitspraak van het CDA ia meteen de stemming van de Maas- landse raad bekend. Met zes van de elf raadsleden heeft het CDA immers de meerderheid. Alvorens de heer Van Geest het CDA standpunt bekend maakte, haalde hij eerst nog uit naar de VVD en de Open Groepering. „De VVD bleek bereid met voorzichtigheid de woonruimteverordening te aanvaarden en had naast enkele kanttekeningen van ondergeschikt belang slechts moeite met de taxatie-bepa ling". „Ook de Open Groepering", zo vervolgde de heer Van Geest, „worstelde wat met het begrip onteigeningswaar- de, doch sprak zich niet uit tegen de verordening". De belangrijkste reden van de CDA-afwijzing is de volledi ge instorting van de woning markt „Het 2iet er echter niet naar uiL dat de malaise in de woningmarkt binnen afzienbare tijd uit de wereld is". „Ik ben zelfs van mening", aldus Van Geest, „dat door de slechte verkoopmogelijk heden van huizen de door stroming die er in het verle den altijd nog wel was, prak tisch tot stilstand is gekomen. We zouden meer moeten denken aan verkoopstïmule- rende dan verkoopbeperken- de bepalingen". De heer Van Geest stelde dat in Maasland ongeveer twee proeent van het woningbe stand leeg staat, waaronder huizen voor minder dan de taxatiewaarde te koop zijn. Wel is het CDA voor de mel dingsplicht bij b en w van vrijkomende woningen, zoals in de verordening wordt voorgesteld. Zinvol acht het CDA tevens het invoeren van een puntensysteem voor woningtoewijzing. „Het laat ste alleen al aldus de heer Van Geest, „omdat aan de hand van zo'n systeem dege ne die is belast met de wo ningtoewijzing zich kan ver antwoorden tegenover der den". Sporthal Ook de keuze tussen sporthal en sportzaal kreeg in de CDA beschouwing ruime aan dacht. De heer Van Geest vroeg zich vooral af, waarom het gemeentebestuur geen beroep had aangetekend te gen de beschikking van staatssecretaris Hermes omd e oude gymzaal nog niet af te. breken. Het CDA wil alsnog een nieuwe exploitatie-opzet voor een sporthal. Is dat niet mo gelijk, dan komt het CDA met een tussenvoorstel. „Zet de sportzaal dan zodanig op, dat in een later stadium 20 meter kan worden aan gebouwd. Sportzaal en sport hal zijn namelijk beiden 22 meter breed, de sporthal is alleen 20 meter langer". Bezwaar was er tegen de ver hoging van de gemeentelijke belastingen. Met name over de verhoging van de onroe rend goedbelasting van 5 procent, volgens de begroting j nodig om een gat te stoppen van 36.400 gulden. „Met dit voorstel heb ik moeite", al dus de heer Van Geest „Behalve de verhogingen H van reinigings- en rioolrecht, zullen in 1981 de elektrici- teits-, gas- en watertarieven flink stijgen. De burger zal daarom het komende jaar flink wat extra moeten beta len. Om te voorkomen dat de gemeente een extra aanslag doet, zou een onroerend goedbelastingverhoging van drie procent voldoende moe ten zijn". Ten aanzien van de volks huisvesting gaat het CDA ak koord met de bouw van 122 huizen in één keer. "Een zeer groot probleem daarbij", al dus de heer Van Geest, „blijft toch wel dat het "bouwcontin- gent van vier jaar in één keer wordt opgesoupeerd". Maasland „Hoe ver vooruit kunnen wij kij ken voor Maasland als zelfstandige gemeente". Dat vraagt de raadsfrac tie van de WD zich af naar aanleiding van de uitbreiding van het ge meentehuis. Mocht Maasland bij een andere gemeente worden ingedeeld, dan zou een vergroot gemeentehuis te groot zijn als hulpsecre tarie. De VVD zegt die gevoe lens evenwel niet met cijfers te kunnen onder bouwen. Derhalve blijft de uitbreiding van het gemeentehuis een moei lijke zaak. „Dat de huidi ge huisvestingssituatie in de dependance ongeluk kig is zal een ieder dui delijk zijn", aldus me vrouw E. Groosman. „Laat het een ieder dui delijk zijn dat de WD- fractie die situatie niet wenst te continueren". Gezien de algemene terug gang in de economie als ook het niet afkeuren van d eou- de gymzaal, verwerpt de WD een sporthal. „Een zaal eenmaal gebouwd wordt nooit meer een hal", aldus mevrouw Groosman. De VVD hecht bij het stellen van prioriteiten meer ge wicht aan de sportzaal dan aan de derde fase van sport park De Commandeur. „De zaal zal immers", zo vervolg de mevrouw Groosman haar betoog, „veel meer burgers ontspanning kunnen bieden dan de individuele verenï- gingskomplexen. Wij achten de ODO-velden zoals deze nu gesitueerd zijn zeker vol doende tot 1984". In kornbinatie met de sport zaal ziet de VVD meteen de mogelijkheid voor een nieuw onderkomen voor Pollepol. Deze jeugdsocieteit huist mo menteel nog aan de Lange - taan. Het gemeentebestuur heeft echter een plan gelan ceerd voor huisvesting aan i: de Doelstraat op de voormali ge speeltuin. Een derde belangrijk punt ïn Maasland is volgens de WD- fractie de toestand van de Koningin Julianaweg. In prioriteiten gesteld is de frac tie zelfs van mening dal voorfinanciering voor het herstel van deze weg samen met de bouw van een sport zaal als eerste aan de orde zijn. „Het wegdek vertoont zoda nige verzakkingen", aldus mevrouw Groosman, „dat het bij een kleine regenbui al lijkt alsof je door een anders droge rivierbedding rijdt". Belastingen Met de door burgemeester en wethouders voorgestelde ver hoging van de ontroerend goedbelasting van 5 procent gaat de VVD wel akkoord. „Verhogingen van 10 tot 50 procent worden in Nederland al gehoord. Maasland doet. hieraan gelukkig niet mee", aldus mevrouw Groosman. „Wij zijn geen goedkope ge meente, maar zolang wij bij het afwegen van de grote in vesteringen het belang van de burger steeds mee laten wegen en financiën zwaarder tellen dan prestige blijen wij verantwoord bezig". Wat hel verkeer betreft, noemde mevrouw Groosman de ontwikkelingen voor de Maassluiseweg hoopgevend. „Een fietspad is daar hoogst noodzakelijk. En als wij de weg eenmaal in eigendom hebben, kunnen wij ook 2elf verkeersmaatregelen ne- •Mevrouw E.J. Groosman- van Brand hof (WD) men". De VVD-fractievoor- zitster droeg darbij als sug-' gestie aan. „Een verbod tot linksafslaan van de Korte- buurt naar de Maassluiseweg tijdens de avondspits. Maasland„Bouw je een sportzaal, dan bouw je nooit meer een sporthal" Met die uitspraak van wethouder Kwakkelstein van Maas land is de Open Groepering het van harte eens. Daarom ook wijst de dorpspartij de herroepen mening van bur gemeester en wethouders af. In zijn algemene beschou wïngen gaf fractievoorzitter Mr. Johan de Wit een tweetal suggesties die tot de bouw van een sporthal kunnen lei den. B en w vinden de lasten van een sporthal te hoog oplopen en wil nu een sportzaal. Te meer daar de staatssecretaris heeft beslist dat de oude gymzaal aan de Pos liaan nog maar een aantal jaren mee moet. Juist dit laatste zet bij de Open Groepering een aantal vraagtekens. „Waarom zijn wé tegen die beslissing niet in beroep gegaan?". Als de termijn tot beroep inmiddels verstreken is, waarom wordt dan niet een nieuwe sloop- aanvraag gedaan?" „Als deze strategie lukt", al dus Johan de Wit,Jan kun nen we een sporthal bouwen waarin een exploitatietekort van 112.000 gulden wordt op gevangen. Met als resultaat dat we dan 28.000 gulden goedkoper uit zijn dan een sporthal". Een tweede suggestie van de Open Groepering betreft de bijdrage uit het onderwijs. De vereniging van het voortge zet onderwijs wil slechts ge deeltelijk van de sportzaal of -hal gebruik maken. Dit om de bouw van een eigen gym lokaal mogelijk te houden. De Open Groepering ver wacht dat het ministerie van landbouw de eerstkomende jaren niet aan die wens tege moet zal komen. „De vereni ging blokkeert hiermee dus ten eerste de mogelijkheid voor haar leerlingen om in de eerstkomende jaren vol doende gymnatiek-onderwijs te krijgen en ten tweede de mogelijkheid voor de ge meente om een sporthal te bouwen". Het brengt de Open Groepe ring tot de volgende reken som: Het voortgezet onder wijs zou de exploitatie van een hal met 90-000 gulden verlichten. Dan kan de ge meente een hal neerzetten met een tekort van 35.000 gulden. Dat is 5.000 gulden minder dan een zaal". •Mr. J. de Wit (Open Groe pering) Ook met de uitbreiding van het gemeentehuis is de Open Groepering het niet eens. Mr. de Wit. „Vorig jaar was nog 800.000 gulden begroot, nu vinden we al 1.300.000 gul den op het investeringssche ma. En al* we de architect en de adviseur van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten mogen geloven, zal de uitbreiding op 2 tot 2,5 miljoen komen te staan". „Aan een verder advies van de V.N.G. heeft de Open Groepering geen behoefte. Het lijkt er toch al op dat, naarmate er zich meer des kundigen met de plannen be moeien, de bouw steeds dur- der wordt". Wat de gemeentelijke belas tingen betreft is de Open Groepering het eens met een verhoging van vijf procent van de riool- en reinigings rechten. Wat de onroerend goedbelasting betreft, is dat echter niet het geval. Die moet minder omhoog. - Ten aanzien van de woning bouw is de Open Groepering tevreden met hel nieuwe plan van bijna 100 woning wet- en premie-koopwonin gen. Wel wordt aangetekend dat bijna alle ingeschreven Maasland se woningzoeken den de voorkeur gevn aan een huurwoning. „Ook pleiten wij", aldus frac tievoorzitter De Wit, „voor de btouw van meer kleine woningen. Verkeer Een heel hangijzer dat ook de Open Groepering naar voren bracht, is de Koningin Julia naweg. Zolang de reconstruct tie nog uitblijft, wil de Open Groepering de voornamelijk door het vrachtverkeer ver oorzaakte stroom van klach ten anders aanpakken. Mr. de Wit vraagt een onder zoek naar de juridische mo gelijkheden die de gemeente heeft om de overlast in te dammen. „De tijd is er nu rijp voor. mimmruumtiniiiiiiiiiuinuimimtiiminiraiHimimmuuimiiimttöimmimiiuutinimiiiiimiimnnMniUHuiummtiiimiuimimiBtóB Als de plannen doorgaan zal dil in de toekomst ook in Midden-Delfland gebeuren. Den Haag De recon structiecommissie voor Midden Delf and gaat se rieus praten over de mo gelijkheid om vele mil joenen tonnen Rotter dams puin in Midden Delfland te laten stor ten. Gedacht wordt aan een storthoogte van tien tot twintig meter. De stortperiode kan acht tot tien jaar duren, met een maximale aanvoer van 800.000 kubieke meter per jaar. De berging van bouw- en sloopafval moet gebeuren in toe komstige recreatiegebie den, waardoor deze heu velachtig kunnen wor den gemaakt Daarnaast wordt er aan gedacht nog eens 500.000 kubieke meter Rotterdamse bag ger in Midden Delfland te bergen. Deze onderwerpen komen aan de orde tijdens de verga dering van de reconstructie commissie op woensdag 26 november in het provincie huis te Den Haag. „Gedepu teerde Staten hebben in fe bruari 1979 het nijpend vraagstuk van de puinber- ging in de regio Rotterdam aan de orde gesteld. Het oor spronkelijke Lïckebaertplan bij Vlaardingen bevatte mo gelijkheden tot berging. Pro vinciale Waterstaat heeft thans een notitie opgesteld, waaruit naar voren komt dat gecontroleerd storten van bouw- en sloopafval de meest toegepaste methode van verwerken zal zijn. Randvoorwaarden De structuurschets Midden Delfland is op basis van een aantal randvoorwaarden na der bekeken op potentiële mo gelijkheden en dan voorname lijk die gebieden waarbij de recreatie een hoofdrol speelt Er zijn! thans basisgegevens voor negen gebieden. Bij de bergingscapaciteit is uitgegaan van een ontgraving van twin- tig centimeter boven de hoog ste grondwaterstand en een storthoogte van maximaal twintig meter. De puinmassa dient naderhand met een me ter grond afgedekt te worden. Bij de afweging van de diverse gebieden is gerekend met een benodigde capactiteit van zes tot acht miljoen kubieke meter per tien jaar. Het onderzoek resulteerde in drie gebieden die technisch mogelijkheden geven om er een püinstort van voldoende omvang te maken. Drie locaties Een van de drie locaties bleek landschappelijk, natuurweten schappelijk en recreatief moei lijk inpasbaar, De twee over blijvende gebieden zijn de Ak- kerdijksepolder (in Pijnacker), een gebied tussen de Schie en rijksweg 13 en de Aalkeet-Bin- nenpolder, tussen Vlaardingen en Maasland. De eerste blijkt nog landschappelijke kwalitei ten te hebben; de tweede nau welijks meer. In het voorstel aan de recon structiecommissie wordt opge merkt dat natuurwaarden wel belangrijk zijn, maar gezien de structuurschets zullen deze moeten wijken voor de recrea tie ten behoeve van Vlaardin gen en Maassluis. Een puinde- pöt op deze plaats hoeft vol gens het voorstel voor wat de landschappelijke opbouw van dit deel van Midden Delfland betreft niet ongunstig te zijn. „Integendeel, de cultuurhisto rische waardevolle boerde- rijengroep Zuidbuurt krijgt het depot als achtergrond in plaats van een industriële horizon. Daarbij komt de openheid tus sen de Zuidbuurt en de rest van Midden Delfland niet in gevaar. Wat de toekomstige vorm van de stortheuvel be treft lijkt op het eerste gezicht een vrij gelijkmatige vormge ving tot op maximale hoogte' hier landschappelijk goed in te passen", aldus de informatie aan de reconstructiecommissie. Negatief element Een negatief element is, dat zolang een püinstort niet is af gerond, de inrichting van het gebied niet kan worden afge rond. Een bijkomend positief element is, dat over een perio de van tien, jaar door het stor ten een opbrengst van globaal veertien miljoen gulden wordt verkregen. Voorts ligt er het voorstel tot de opslag/ van gebaggerde grond. Het verzoek is afkom stig van de gemeente Rotter dam en heeft betrekking op het maken van een open ver- binding tussen het Hartelka- naal en de Oude Maas. Ge vraagd wordt in 1981 en 1982 drca 500.000 kubieke meter gebaggerde grond te storten op de terreinen nabij het Licke- baert-oeverbos, ten noorden van de Maasdijk. De recon- structiecommissie wordt gead viseerd in principe met het 1 verzoek accoord te gaan, ander voorwaarde dat er alleen scho ne grond wordt geleverd. Over j de financiële en milieuhygië- nische aspecten moet nog na- der overleg worden gevoerd, j Bevorderd Burgemeester Te Loo heeft maandag een onderscheiding uitgereikt aan de _Schiedamse brandweerman de heer A. Oosterman vanwege zijn 12,5 jarig dienstverband bij de Schiedamse brandweer. Zes vrijwilligers werden bevor derd tot brandwacht eerste klasse; H. Boom, C.J.van der Poel, J. H.Daemen, E. Jeup, M. K. van der Ent en R. Zon neveld. De heer J.C.van Lies hout (beroeps) is bevorderd tot hoofdbrandwacht. De heren S. B. van Helden en A. ter Wal (vrijwilligers) zijn bevorderd tot brandwacht 2e klasse. 60 jaar getrouwd Burgemeester Wim Kieboom zal maandag 24 november een bezoek brengen aan Wilhel mus Suijker en zijn echtgenote Dorthea Barsboom. Op die dag is het feest voor het echtpaar want het is dan namelijk 60 jaar geleden dat ze ziin ge trouwd. Op maandag 8 decem ber brengt da burgervader van Vlaardingen een bezoek aan het echtpaar Simon van Duf felen en zijn vrouw Johanna Pons. Ook zij vieren feest om dat zij 60 jaar geleden M1 Vlaardingen zijn getrouwd. Onderscheiden Burgemeester Jan van Es zal op woensdag 26 november of verzoek van het Rode Kruis onderscheidingen uitreikefl aan donors die 50 en 25 maa| bloed hebben afgestaan. Be vergulde speld met oorkonde voor 50 bloedgiften gaat naJ" T. v. d. Berg, H.VreugdehiL M. van Dijk, S. v. d. Graaft A. Vermeer en J. de Weerfl- De onderscheiding wordt pöS* tuum toegekend aan O. Venu£ ga. Mevrouw Veninga zal d® speld en oorkonde in on1' vangst nemen. De vezilverde speld met oor konde voor 25 bloedgiften a*f worden uitgereikt aan J. Cats, K.'t Hart, J. Hofman, J. LuY* endijk, F. Pop, J. Post, R- S»«- M. van 't Woudt-v. d. Linde, J. v. d. Ham, Z. Koninft/ J. Moerman, W. v. d. Berft J, v. d- Brule, J. HuismaA P. Moerkerk, N. de Lijster- Briene.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4