STAD/STREEK s Piet j e Pluk knipt gewoon door Politie ging niet buiten haar boekje I J ulianabrug gesloten voor brede voertuigen KJV laakt beleid j ongerenhuisvesting Culturele raad tegen opheffen van BKR m m III Dat zijn jongens Expositie over Paralympics hui lilllllli! Vl'1 m Blokje donderdag 20 mnrvmbor 1930 VD/SC/WW Schiedam Er zitten leren riemen aan de stoel, die er uit zien als of hij er zijn klanten mee vast kan binden. „Nee," maant hij, „daar vijl ik mijn mesjes mee," De stoel heeft een dubbele zitting; na één Uant wordt de door het bilwerk warmge- worden zitting verwis seld voor een verse, koele. Hij oliet regel matig rijn schaar waar mee hij de patiënt, om huld met een wit tafel kleed, bewerkt. Een vampier? Nee, gewoon een barbier. Piet van Beurden (67) is sinds mensenheugenis kapper in Kethel. Zijn kappers- en si- garenzaakje is niet meer weg te denken uit het oude cen trum. Alom bekend als Pietje Pluk: een naam waar hij geen prijs op stelL „Ja, wan betalers noemden mij Pietje Pluk, Vroeger werd er na tuurlijk veel opgeschreven en als er niet betaald werd, was ik de kwaaie Piet, Piet de Plukker." Piet is bekend. Op de lagere school zag je altijd precies wie van de jongens er naar 'Pietje Pluk' geweest was: van voren een kuif, achter bijna kaal. En nóg knipt hij, in precies dezelfde stoel, de zelfde gezichten en wie weet met nog steeds dezelfde schaar. Scheren doet hij niet meer. „Nee, het scheren is eruit. Toen die rare sluitingstijden kwamen en de elektrische apparaten konden de boeren 's avonds niet meer terecht. door Karin Kuijpers foto: Jaques Zorgman Vaak kwamen ze alleen maar voor de gezelligheid ef- fuh naar het dorp, borreltje halen, scheren en knippen en als de tandarts toevallig in mijn zaak was, ook nog een kies laten trekken. Nu.zijn er geen boeren meer; ze zijn of dood of vertrokken uit Ke thel." 2,50 gulden Het is stil. Vier mannen op houten stoeltjes wachten op hun beurt. Piet knipt en rookt, de lange sigaar boven het hoofd van de klant. Ge spannen wacht ik op het val len van het gloeiende as. Nee hoor, als een ingebouwde wekker slaat hij op tijd zijn sigaar af. Hij is spraakzaam, mompelt wat binnensmonds op gestelde vragen en ik durf ze nauwelijks te herhalen uit angst om de serene rust te verstoren. Een vergeeld blaadje op de spiegel vertelt in geschreven schrift dat haarknippen 2,50 gulden kost. De sigaren en si garetten hebben wél de prij- zen van 1980. De kosten van snoepwaren staan geschreven op een wit kartonnetje; ree pen, babelaars en melkywai. Tot de nok toe staan sigaren dozen opgestapeld. Rookt hij de sigaren alle maal zelf op, of verkoopt hij ze ook? Gegrinnik onder de mannen. Piet: „Nee, ik rook ze niet al lemaal op." Een aanwezige klant:„Ik heb de kapper nog nooit zonder een sigaar ge zien." Hoeveel rookt hij er per dag? „Och, da's elke dag ongelijk. Als ik het druk heb rook ik meer en 's avonds as ik een kaaretje leg in de familie- cluppies steek ik er ook graag een op." Het knippen is klaar en Piet peutert in het oor van de klant om daar de aan wezige haargroei in te kor ten. Het is net of de sterk veranderde kappersnormen en de woelige harde maat schappij hem voorbij gegaan zijn. Verbazingwekkend geeft hij direct antwoord op Piet van Beurden (67): sinds mensen heugenis, barbier in Kethel. de vraag of hij ook wel v-ens punks knipt. „Nee, die ko men hier niet" Stilte. Een halve minuut later vraagt 1 .-en klant „Wat zijn dat, die waar je het net over had? Piet „Dat ziin jongens met stekelkoppen. Piet, hoe speel je het klaar om in een tijd waarin de kappersnormen zo veran derd zijn nog haar te knip pen voor ƒ2,50? „Och, je ben het gewend, dus je blijft gewoon doorgaan. Ik heb mijn handeltje er ook no£ bij en zolang d'r mensen blijven komen, ga ik gewoon door. De mensen komen hier gewoon binnenwaaien en als het te druk is gaan ze ge woon weer weg, da's nogal makkelijk." Vind je de tijden veranderd? „Vroeger was het gezelliger, je had de bakker en de krui denier bij elkaar in het dorp en iedereen kende elkaar. Kethel was toen nog een uit gestrekt dorp. Tot Tinus Ker- klaan was het Kethel en bij de Nieuwe Damlaan begon Schiedam pas. Dat is nou niet meer." Moest jij nou als kapper vroeger ook de doden in het dorp knippen? „Nee, knippen niet, wel sche ren maar dat was geen leuk karwei hoor, ze schreeuwden altijd zo." De mannen en ik kijken hem ongelovig aan en lachen wat. Wat een fantast, zie je ze denken. Piet heeft ze door en zegt:1(Nee, het is waar wat ik zeg, hoor! Je moest dan in een kamertje zonder elektrisch licht bij een kaarsje de dode scheren met een mes. Als je dan aan de adamsappel kwam dan gor gelden ze nog wat na. Je schrok je dan het ape... en zei dan: humm, U kunt het ze ker wel alleen af, hè?" En vakantie, ga je wel eens op vakantie? „Nee," gromt hij,'' „nooit, 't is toch altijd slecht weer. Ach, ik zit hier best en ik ga ge woon door." Vlaardingen De brigadier van de Vlaardingse poli tie die de fotojournalist Roel Dijkstra op nogal hard handige wijze van de afgezette spoorbrug heeft gezet op de middag na het treinongeluk heeft geen strafbaar feit gepleegd. De Rotterdamse hoofdofficier van justitie De Jong, door wie de klacht van Dijkstra is onder zocht, is van oordeel dat de politie in haar recht stond door de fotograaf van het afgezette terrein te. verwijde* ren. Van mishandeling, waarvan de Vlaardingse foto-1 graaf de brigadier beschuldigde is geen sprake, volgens e hoofdofficier. - Dijkstra was, evenals een aan tal collega's, op de spoorbrug aan het werk toen hij werd ge sommeerd het afgezette ter rein te verlaten en. achter de dranghekken te gaan staan. Toen hij aan dat bevel niet di rect voldeed werd hij tot twee maal toe dermate hardhandig aangepakt dat hij zich onder doktersbehandeling moest la ten stellen. Ook zijn camera liep ernstige schade op. Volgens de politie is niet al leen aan Dijkstra verzocht het terrein te verlaten, maar ook aan alle andere fotografen, die op dat moment het gekantelde treinstel aan het fotograferen waren. Dijkstra blijft echter bij zijn standpunt dat hij de enige was die het terrein moest ver laten. De fotojournalisten moesten het terrein voor hun eigen'veiligheid verlaten, om dat juist een begin was ge maakt met het weer in de rails zetten van het treinstel, aldus de politie. Schiedam In de cliëntenhal van de AMRO-bank in Schie dam leeft de typische sfeer van de Paralympics nog voort. In de hal is namelijk een expo sitie te zien van foto's die tij dens de Olympische Spelen voor gehandicapten zijn ge maakt in 1976 in Toronto. De expositie is te zien van maan dag 24 november tot vrijdag 28 november van 9.00 uur tot 16.00 uur. Ook op donderdag avond kunnen liefhebbers de foto's bekijken. Van 18.30 tot 20.00 uur is de hal dan geo pend. Iedereen die de expositie wil bekijken is welkom in de Gerard Verboonstraat 15. Vlaardingen De cultu rele raad van Vlaardingen is van mening dat de beel dende kunstenaarsrege ling (BKR) niet moet wor den afgeschaft. Afschaf fing zou volgens de raad inhouden dat de toch al niet rooskleurige positie van beeldende kunste naars verder zou worden aangetast. Van de huidige slechte economische toe stand moeten niet de beel dende kunstenaars de dupe worden. Op het functioneren van de de culturele raad aanbeve- regeling voor beeldende ling om in de opzet zoals die kunstenaars is nogal veel er nu is verandering aan te kritiek. Het verdient volgens brengen. Zonder meer af schaffen van de regeling zou niets oplossen. Beeldende kunstenaars kunnen vari de regeling gebruik maken in plaats van het aanvragen van een WW-uitkering. Er moeten wel kunstzinnige prestaties tegenover staan. Ook het opheffen van so ciaal-culturele activiteiten voor werklozen acht de cul turele raad een heilloze weg. Juist in situaties waar hel gaat om ontplooiingsmoge lijkheden voor burgers in achterstandssituaties moeten zulke activiteiten worden be vorderd. „rond^ Steffie, een fel foxterriër- tje, is in de Hargahoeve ge bracht, omdat hij de nieuw komers in zijn huls direkt aanvalt Niet zo erg prettig voor de baas en bazin als de visite op deze wijze door de hond verwelkomd wordt Ik kan mij dit wel voorstellen, maar toch vind ik het jammer dat deze mensen nooit om raad gevraagd hebben. Het is echt geen onoverkomelijk probleem en kan zelfs vrij eenvoudig opgelost wor den. Maar ja, dat is natuurlijk ach teraf praten en nu verblijft Steffie in een voor hem rui me asielkennel. Hij krijgt al snel de naam van „klein, fel opdondertje" wat toch wel typisch terriërachtig is. Een grote mond met een klein hartje, een soort mannetjes putter. Bij het water geven niet een gieter is Steffie de enige hond in het asiel, die een felle aanval doet op de tuit en een mooi, rond gaatje erin bijt. De voerbak in de kennel plaatsen is ook een groot probleem en. wordt al tijd gecontroleerd of ze alle tien de vingers nog bezit. Je zult wel denken: Wat. is daar nu allemaal zo grappig aan? Natuurlijk is het niet grappig als er gebeten wordt, maar Steffie is zo'n fel knapie en daarentegen toch ook weer erg aanhalig. Nu snap je het zeker helemaal niet meer? Een bijter en toch lief, daar klopt niets van. Daar is na tuurlijk wat op te zeggen. Al lereerst moeten we goed be seffen, dat Steffie een hond js. Een gedomesticeerd (tot huisdier geworden) beest, waarin zich toch nog wel oe- rinstincten kunnen manifes teren. Zoals territoriumdrift; «en eigen stukje grondbezit, dat te allen tijde beschermd dient te worden tegen even tuele indringers. Zo'n territo riumdrift kan bij verkeerde opvoeding zich lekker uitle ven met alle gevolgen van dien. Dan is het echter nog niet te laat, mits er conse- door Wim Haslinghuis beheerder Hargahoeve Signalement: Naam: Steffie Ras: foxterriër Kleur: tricolor Geslacht: mannelijk Leeftijd: 2 jaar. quent en op de juiste manier gecorrigeerd wordt. Het blaf fen bij binnenkomende gas ten kan, nooit afgeleerd wor den, dat is de natuur van de hond en zou veel straf ver gen, overigens onrechtvaar dige straf. Maar als de hond echt aanvalt, heeft hij ge woon lak aan zijn baas, gaat zijn eigen gangetje en wordt steeds agressiever in zijn ter ritorium be w a ki ng. Wel kan aangeleerd worden om het blaffen onder contro le te houden en op het juiste moment de hond op zijn plaats te laten blijven. Dit zal de eerste tijd wel met straf en veel overwicht gepaard moe ten gaan, hetgeen de snelste resultaten zal opleveren. De hond moet op commando stil zijn, maar je moet hem niet het recht ontnemen om zijn territorium te verdedigen. Dus een soort tussenoplossing door een beetje te laten blaf fen als compensatie, daarna eisen dat hij rustig in zijn mand gaat liggen. De hond zal zijn baas gaan waarderen en hem als leider accepteren, die de bewaking van de hond overneemt. Nu even terug naar het ge drag van Steffie. Kwispelend laat hij zich aanlijnen en gaat uiterst tevreden mee met zijn- begeleider. Geen problemen onderweg en bij het benade ren van een vreemde hond gaat Steffie plat liggen om hem uit te dagen voor een spelletje. Dus gewoon een vriendelijk hondje, helemaal niets aan de hand. Dag gaan we weer terug naar de ken nel. Even de lijn eraf, kennel open en Steffie wordt naar binnen gestuurd. De kennel- deur gaat dicht en Steffie vervalt met veel verve weer terug in zijn oude rol. De kennel is zijn gebied, hij zal en moet het verdedigen. Ik doe de kenneldeur weer open en Steffie is weer een aanha lig hondje. Deurtje open, deurtje dicht, iedere keer de zelfde reactie. Dan gaat de schuif tussen binnen- en bui tenkennel open. Steffie gaat naar buiten en valt met vaste overtuiging de tussenschuif aan. Dan doe ik de schuif weer open en staat Steffie weer in de binnenkennel. Plotseling kom ik op een idee en laat Steffie weer naar bui ten, maar nu zonder de schuif naar beneden te laten. Steffie schiet naar buiten draait zich bliksemsnel ora en wil de schuif weer aanval len. Zijn pootjes krabbelen in het niets, zijn kaken klappen luchthappend dicht, dan pas heeft Steffie het door. Er is geen schuif en hij heeft zich druk gemaakt om niets. Zijn koppie draait vragend naar links en weer naar rechts. Hij kijkt echt bedonderd en weet met zijn figuur geen raad. De kleine opschepper is ontman teld en Steffie weet het zelf ook. Om hem toch een ge noegen te doen, laat ik de schuif weer zakken en kan Steffie ab een Don Quichotte zijn schuif als vermeende vijand weer bestormen. Dat bedoel ik nu met een grappig hondje en ik ben blij om als een Sancho Panza te funge ren, de metgezel van deze toch wel ridderlijke hond. Steffie is echt niet zo kwaad als hij zich voordoet, maar moet een beetje ingetoomd worden in zijn verdedigings- drang. Sta als baas op het recht van leiderschap en ie dere hond zal een gemakke lijke, lieve huishond worden. Dat willen onze honden nu eenmaal, dus daar moeten we gehoor aan geven. Wordt dit echter niet gedaan, dat is de baas in de ogen van de hond een zwakke leider en zal hij zijn eigen gangetje gaan. Dat is nu juist niet de bedoeling van velen. Als je belangstelling mocht hebben in deze olijke kwa jongen, kom dan gerust langs in de Hargahoeve aan de Schiedam se Sportlaan 2. Na tuurlijk mogen we de poe ze nafdeling niet vergeten, vooral niet omdat daar eigen lijk de nood het hoogst is. Dat wil nuchter zeggen: er is veel meer aanbod dan vraag, het geen een ongezonde situatie Vlaardingen De strijd van de gemeente Vlaar dingen tegen vrachtver keer, dat nog steeds pro beert via de Prinses Julia- nabrug over de Oude Ha ven te rijden, duurt nog steeds voort. Er zijn al heel wat steeds verder gaande maatregelen geno men om het het vracht verkeer inderdaad onmo gelijk te maken, over de brug te rijden. De nood zaak om zwaar verkeer te weren is dringend aanwe zig, omdat de brug in een dusdanig slechte staat ver keert dat het risico van instorten niet geheel denkbeeldig is. Het plaatsen destijds van een simpel verkeersbord, waarmee de brug gesloten werd ver klaard voor zwaar verkeer hielp niet zoveel: tal van chauffeurs trokken zich „er niets van aan. Daarom ging de gemeente er toe over, de af- en aanvoerwegen drastisch te wij zigen. Er werden verkeersheu vels in de vorm van geleiden de druppels gemaakt, die dus danig waren opgesteld dat vrachtauto's er niet meer tus sendoor zouden kunnen. Ook die maatregel was echter niet afdoende: het vrachtverkeer reed eenvoudig over.de ver keersheuvels heen en kwam op die manier toch aan de an dere kant De laatste aanval van gemeen tewerken, die onlangs werd De laatste aanval van de gemeente op het vrachtverkeer lijkt aldoende: een stalen balk mid denin en ijzeren paaltjes moeten verhinderen, dat te brede voortuigen over de brug rijden. plaatsen van het betreffende met inbegrip van hun lading ^ord wordt de Prinses Juliana- een breedte van 2 meter te bo brug binnenkort gesloten ver- v*n gaan. Verder worden de klaard voor voertuigen die fietsstroken aan weerszijden van de brug door middel van een ander bord als officiële verplichte fietspaden aange wezen. ingezet, lijkt meer resultaat te hebben. Midden op een grote, stalen balk aange bracht waar het slecht over heen rijden is, terwijl fietsstro ken aan weerzijderi van de brug van de normale rijbanen zijn gescheiden door stalen paaltjes, die het uit do baan komen verhinderen. Tot nu toe lijkt het er op. dat die maatregelen wel afdoende zijn. Het college van B en W heeft nu besloten, de ontstane situatie aan te passen aan de verkeerswetgeving. Door het Vlaardingen Het Komité Jongerenhuisvesting Vlaardingen (KJV) blijft ageren tegen het gebrek aan huisvesting voor jonge ren. „Er wordt in Vlaardingen wel gewichtig gedaan over de verbouwing van het pand Elkerlyek aan de Oosthavenkade, maar het staat in geen verhouding tot de behoefte aan jongeren huisvesting," is de mening van het-KJV. Uit een recent Rijn- mondonderzoek Is vast komen te staan dat 60 procent van de nieuwbouw bestemd zou moeten zijn voor 1 en 2 persoonshuis houdens. Een groot deel van X en 2 persoor.shuishoudens zijn jongeren. Het KJV: „Onze wethouder voor stadsvernieuwing Gou- driaan zwaait wel met een aantal wooneenheden in het centrumgebied Holy-noord, maar dit zijn Van Dam-eenhe- den bestemd voor bejaarden huisvesting." Het KJV ver wacht niet dat de gemeentel het beleid snel zal verbeteren.. Ook niet via de stuurgroep 1 en 2 persoons huishoudens, die geen bevoegdheden heeft en waarin volgens het KJV de verkeerde wethouder zitting heeft. In de stuurgroep zit de wethouder voor woonruimte verdeling (Wijnstok) en niet de wethouder van stadsver nieuwing (Goudriaan). Het KJV wil met hardere acties en voorlichting aan politieke par tijen verandering brengen in de bestaande situatie. Het KJV gaat tevens verder met de hulpverlening aan woningzoe kenden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5