STAD/STREEK Gymnastieklokaal vult leemte op in Woudhoek Gemeente worstelt a achttien jaar met extra leerkracht ■m W >cliiedam heeft er in één klap twee galeries bij m m II 'Triangel barstte bijna uit zijn voegen9 Auto's te water Bouwvergunning voor Rijnstraat Educatie commissie in stedelijk museum Brand in woning Nolet wil ook strijkijzers lil "Mil - '.ill maandag 1 december 1980 VO/SC/WW Schiedam De gymnastiekzaal aan het Faassenplein in Schie dam-Noord is vrijdag officieel geopend. Wethouder Herman Posthoorn kreeg de sleutels verpakt in een geel/zwart lint De deur van het gymnastie klokaal was dichtgeplakt met bjlonnen. Leerlingen van de Woudhoekschool en de Notek- raker ontvingen uit hande van de wethouder spelden om d( opening vrij te maken. Daarn. gaven enkele leerlingen een demonstratie op de nieuwe toestellen. Het gebrek aan een gymnas- tiekaccomodatie in Schiedam- Noord is hierbij opgelost. Voor 800.000 gulden heeft de ge meente een semi-permanent lokaal gebouwd, met een fun dering van beton en een bo venbouw van hout. Het gym nastieklokaal beschikt over twee nieuwe onderdelen; een verende sportvloer en een nieuwe opzet van gymnastie- kattributen. Hiermee worden de leefkrachten in staat ge steld in een zeer korte tijd optimale mogelijkheden voor de lessen te creëren. Binnenkort zullen de wijkbe woners de gelegenheid krijgen de gymnastiekzaal te bezichti gen. De gemeente organiseert deze open-avond uit het oog punt vooral de jonge bewoners bewust te maken van het mooie en dure gebouw, waar door zij vandalisme hoopt te voorkomen. Leerlingen van de Woud- hoekschool en de Notekraker prikken de ballonnen door om wethouder Posthoorn het gymnastieklokaal te laten openen. Veel belangstelling voor welziiji nsmarkt Docenten van de vri|e academie trokken zaterdag een krljtspoor van Triangel naar het academiegebouw aan de Oostha ven kade om de aandacht te vestigen op de manifestatie. Op 'Vlaardingen aktief", waren ook zangkoren aanwezig. Niet alleen om informatie te geven, maar ook om te zingen. Schiedam De gemeente Schiedam worstelt al minstens acht en jaar met een tekort aan leerkrachten tijdens bezoeken aan h®t schoolbuitenhuis. Onderwijsconsulent Lex Tigges werkt al die tij'd al in Schiedam en elk jaar weer is het probleem door scholen naar voren gebracht, 't Is dus niks nieuws, blijkt uit de ^oorden van Lex Tigges, maar een oplossing blijft al net zolang uit als het probleem naar voren is gebracht. zesde op reis naar het Khooibuitenhuis. Dat houdt in öat twee leerkrachten mee- naar het Brabantse. „Je ftebt te maken met meisjes en jongens en voor allebei de gfoepen is een begeleider no- aldus Tigges. De meester 01 juf van de zesde moet dus ^sistentie hebben op reis naar het schoolbuitenhuis, en dat houdt meestal een leerkracht *an één van de andere klassen hi. Maar daarmee komt met- het probleem naar voren, *ant de leerlingen van die an- ®ere klas zitten daardoor een T^ek zonder meester of juf. In praktijk wordt dat opge vangen door middel van een rouleersysteem. Ondanks dat systeem blijft het noodzakelijk pt kinderen één schooltijd .tochtend of middag) - of zelfs de arbeidsmarkt is voldoende ruimte om vervangers voor de klas te zetten als meester of juf naar het buitenhuis is, maar het is nu finacieel niet haal baar. De plaatsvervangend voorzit ter van de schoolraad, G. Groene wegen, gaat nu aan de gemeente meer informatie vragen om toch een oplossing te vinden voor het probleem dat al meer dan achttien jaar om een oplossing vraagt. lwee schooltijden vrij zijn. Ën is, zo schijnt het, onge wenst. k Pe schoolraad heeft zich, naar gSTgeidiog van een brief van "e jTnoroeciseschool, gebogen over oplossingen voor het pro bleem. Door leerkrachten "van de Thorbeckeschool werd naar voren gebracht dat de ge meente wel de eis stelt, dat twee leerkrachten de kinderen naar het schoolbuitenhuis be geleiden, maar dat de proble men die daardoor ontstaan, door de scholen zelf maar moet worden opgelost. Het hoofd van de school, J. Boven: „op de begroting voor het schoolbuitenhuis moet ook de begeleidende leerkracht maar worden opgenomen". Suggesties om boventallige leerkrachten op de scholen, bijvoorbeeld leerkrachten voor buitenlandse kinderen, mee te sturen zijn door leden van de schoolraad met klem van de hand gewezen, zoiets zou een zeer bedenkelijk ontwikkeling zijn, omdat het een precedent schept waardoor boventallige leerkrachten voor steeds meer klusjes zouden worden inge schakeld. Volgens Tigges is een4 oplossing van het pro bleem een moeilijke zaak: op Vlaardingen/Schiedam Zo wel in Schiedam als in Vlaar dingen raakten het afgelopen weekeinde personenwagens te water. In Vlaardingen duwden vrijdagnacht baldadige jonge ren een geparkeerde auto van af de Oosthavenkade de Oude Haven in. De politie zette nog de achtervolging in, maar kon de daders niet meer in de kraag vatten. Eveneens vrijdagnacht werd in de Sehiedamse Lange Ha ven een auto gesignaleerd. Omdat de politie niet wist of er mensen inzaten "werd de brandweer ingeschakeld. Een duikploeg constateerde dat het ook hier om een lege wagen ging. De eigenaar verklaarde dat hij de auto enkele uren te- voren op de handrem en in de eerste versnelling langs de ha ven had geparkeerd. Schiedam Voor enkele be langrijke projecten, die voor een deel reeds uitgevoerd wer den, zijn de afgelopen maand bouwvergunningen afgegeven. Het gaat om onder meer de re novatie van 39 woningen van het blok tussen Rijnstraat en Havendijk door het gemeente lijk woningbeheer. de verbou wing van het voormalige kin derpaviljoen van het gemeen teziekenhuis aan de Juliana van Stolbergstraat tot klinïsch- chemisch en isotopenlaborato- rium en verbouwingen in kan toorpanden aan de 's-Grave- landseweg (Esso Steenkool Technologie, RSV Shipknow en Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds). Ook D. W. Poot mag rijn wa renhuis aan de Groeneweg vervangen door een nieuw. Vlaardingen Het moeten duizenden mensen zijn geweest die za terdag een kijkje hebben genomen op 'Vlaardingen aktief'; „een demonstratie van unieke samenwerking op sociaal cultureel ge bied van meer dan gewone betekenis", zoals de organisatoren het vooraf al noemden. En inderdaad het was een prima demonstratie van activiteiten op sociaal cultureel gebied die in de stad worden georganiseerd. Vanaf 's morgens tien uur tot vijf uur 's avonds was de Triangel doorlopend gevuld met honderden mensen, die ook wel eens wilden zien wat er zoal gebeurd en waar zij zich mogelijk bij kunnen aansluiten. Niet aile 160 instellingen die zich op sociaal cultu reel gebied actief zijn wa ren aanwezig, maar dat was maar goed ook. Eén van de organisatoren vatte het zo samen. „Dan had den we helemaal in de ruimteproblemen geko men. De Triangel was uït zijn voegen gebarsten. Je kunt gerust schrijven dat het gebouw nu al soms te klein leek," Ook de medewerkers en vrij willigers van de meest uitéén- lopende verenigingen en orga nisaties deden zaterdag met onder voor dat enthousiasme bij de organisatie. Via diase ries, demonstraties en gesprek ken probeerden zij het publiek warm te maken voor het vrij willigerswerk of de hobby,' waarin zij een uitstekende vrije tijdsbesteding hebben ge vonden. „Een soort vrije tijds markt op sociaal cultureel ge bied, zou je het kunnen noe men", merkte een van de be zoekers op. Een ander verge leek het met de welzijnsmarkt zoals die ieder jaar in Schie dam wordt gehouden. De meest uitlopende organia- ties waren op 'Vlaardingen ak tief vertegenwoordigt. Naast een kraam van de raad van kerken, lieten medewerkers van de vrije academie zien, wat men daar zoal uitvoert en tegenover het popoverleg, dat ook zaterdag voor de nodige decibels zorgde stond het Ni- von, waarvan de leden regel matig voor dag en dauw er op uit trekken om de stille natuur te onderzoeken. Al die 'uitge stalde informatie' bracht me nigeen op een idee. Behalve dat sommige mensen 2ich op gaven voor de één of andere activiteit, werden er ook nogal wat contacten gelegd, die mo gelijk tot nieuwe activilieten kunnen leiden. Ook op mu ziekgebied vonden sommigen elkaar. Een bij het popoverleg aangesloten groep die op zoek was naar een bassist en vond er één. Een andere band die een camavalsnummer wil ma ken vond een tubaspeler. Bei de nieuwe groepsleden waren muzikanten van showband de Pijpers, die ook een kraam op de manifestatie had. Ook enkele raadsleden, waar onder burgemeester Wim Kie- boom en wethouder Arij Maarleveld waren naar de Triangel gekomen om eens te bekijken, waar zij begin vol gend jaar in de gemeenteraad over gaan praten, wanneer het sociaal cultureel plan aan de orde komt, een plan dat de ge meente bij het rijk moet inle veren om recht te hebben op subsidies bestemd voor de or ganisaties en instellingen die op de manifestatie vertegen woordigt waren. Maar, zoals al eerder opgemerkt, niet alle or ganisaties waren er. Misschien volgend jaar op een tweede 'Vlaardingen aktief, maar dan In een groter gebouw. Schiedam Het educatief beleid van Schiedams Stede lijk museum krijgt binnen kort een eigen commissie. Het is de bedoeling dat al in het voorjaar met overleg wordt gestart, waarin voor al vertegenwoordigers uit de onderwijswereld zijn be trokken. Het volgende schooljaar zullen dan resul- taten van het commissie werk zichtbaar moeten zijn. Het instellen van een com missie voor het educatief be leid is een initiatief van de j educatief medewerker van het museum, Dingenes de Vrie. r In de schoolraad is het instel len van een dergelijke com missie met enthousiasme ont vangen. Binnen de raad zijn ook al problemen geformu leerd waar de commissie zich mee bezig kan gaan houden. Eén van die problemen is het i tijdig toesturen van informatie over de tentoonstellingen die t door de scholen kunnen war den bezocht. Dat toesturen van gegevens gebeurt volgens de i onderwijskrachten veelal te laat in het cursusjaar. Het schoolprogramma is al hele- maal rond en museumbezoek i kan daardoor niet meer wor- i den ingelast Herhaaldelijk is f het voorgekomen dat deelna- me aan de speciale schoolpro- 1 jecten van het museum daar- - door niet plaats kon hebben. Educatief medewerker De Vrie acht het komende over- leg met de onderwijswereld erg belangrijk. De contacten die hij met het onderwijs heeft over de projecten voor de lage re scholen zijn te sporadisch. „Je spreekt weieens een on derwijzer na afloop van een project. Dat is eigenlijk te wei- i nig, het is belangrijk om regel- matig te overleggen en daar- voor is een commissie echt no- dig." Bovendien wil De Vrie eens overleggen welke moge- lijkheden de bestaande collec- tie biedt voor bezoekjes van het lager onderwijs. Daarnaast kan de voorlichting aan de leerlingen in stencils en boek- jes onder de loupe worden ge nomen. Vlaardingen Met brand- j wonden aan gezicht, handen i en armen is de bewoner van een woning in de Diepenbrok- straat in het Holyziekenhuis opgenomen nadat hij een brandend kussen vanuit zijn huiskamer naar buiten wilde gooien. De brandweer was er vrijdag snel bij, daardoor werd voorkomen dat de woning op de begane grond uitbrande. De gewonde man verklaarde te genover de politie dat hij de bank te dicht bij de kachel bad gezet en dat zo brand is ont staan, maar de politie ver moedt dat de man is ingedom meld met een brandende peuk en dat hij die uit zijn hand heeft laten vallen, waardoor het kussen vlam vatte. De woonkamer en de keuken lie pen ernstige brandschade op. De man was onverzekerd. Schiedam Na een 'galerie- loos' tijdperk van tien jaar heeft Schiedam dit weekein de plotseling twee galeries gekregen. Op de Hoogstraat 164a heeft zich een kunstga lerie gevestigd en vrijdag middag werd in het Nolet- ziekenhuis een galerie geo pend die vooral Sehiedamse kunstenaars en beginnend talent een plaats wil geven. De laatste luistert naar de voor de hand liggende naam Nolet. Zo blijft de naam mooi bewaard, als volgend jaar de twee Sehiedamse ziekenhuizen worden omgedoopt in Schie- 1 andziekenhuis. De hele jaren zeventig was Schiedam een witte vlek in de keten van galerietjes in Rot terdam en Vlaardingen. Er zijn wel goede kunstlokalen geweest, waarin geëxposeerd werd en waar de verkoop van kunst werd gestimuleerd. Punt 4 was wel de bekendste en ook Vrijdag werd galerie Nolel geopend. Op de foto ziekenhuls- directuer Vlootman, kunstenares Marjo van Soest en Ad van Otterioo en Boymansmedewerkster Rta Janse. de galerie van de familie i Wiegman in Passage genoot grote belangstelling in die da- gen. De namen van Cees Bouw Cees van der Geer en Simon de Graaff zijn sindsdien i gevestigd. In de tussentijd i werden ook wel exposities ge- houden in de Noordmolen en 1 het zoldertheater In de Teer- stoof, maar als galerie konden 1 die toch niet meetellen. En nu zijn er in eens weer twee. Galerie Nolet is overi gens niet uitsluitend op echte kunst gericht Naast werk van Sehiedamse kunstenaars be gonnen is met Marjo van Soest en Ad van Otterioo blijft er ruimte in het ziekenhuis voor allerlei bezienswaardigheden. Al zijn het maar verzamelin gen van het een of ander. In zijn openingstoespraak zei No- letdirecteur C.J.M. Vlootman: „Wij zouden wat graag eens een hele collecüe strijkijzers tentoonstellen." Het doel van de galerie in het ziekenhuis is de patiënten tij- dens hun lange, soms saaie da- j gen in Nolet met kunst in aan- j raking brengen. Er kan wel-1 licht een stimulerende, crea- tieve werking van uitgaan,; hoopte Ria Janse van het mu- seum Boymans-Van Beunin- gen, die ook voor een toe- f spraak was uitgenodigd. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3