TAD Roelfsema schrij ft aver zij n leven 'Leerlingen de dupe van slecht stencilwerk' 9Centrumbewoners meer bij buurthuis betrekken' Posthoorn wacht op OBK-rapport Team van wijkcentrum De Haven: Dieven en buit onderschept )ud-hurgemeester (71) de ban van de tijd n Hijmans verontrust over zelfgemaakte leermiddelen Mede werkers en deel nemers welkom W.M.v.d LINDE coiffure "X - HA AR ADVIEZEN-COSMETICA Dames en heren: Dames: Auto gestolen Vuurwerk in beslag genomen donderdag 4 december 1980 VD/SC/WW Schiedam Met de Korenbeurs op de kaft, het pand raar bij harde confrontaties beleefde met actievoerders roor behoud van de Brandersbuurt,. komt van de Sehie- iamse oud-burgemeester Harm Roelfsema begin 1981 inboek uit over zijn werk en zijn leven. 'In de ban van ie tijd' is een boek van 400 pagina's, dat uitgegeven zal worden door de Schiedamse drukkerij De Eendracht BV. De prijs zal na verschijning ƒ49,50 zijn, maar momenteel Ion men zich bij de drukker nog inschrijven tegen over- aaking van 42,50. Soelfsema. 71 jaar nu, woont nog steeds in Schie- lam, aan de Zwaluwlaan nj Kethel. [n 1965 volgde hij in deze plaats J. W. Peek op als jurgemeester en in 1974 nng hij met pensioen om ipgevolgd te worden door Ane Lems. Evenals de huidige Sehie- lamse burgemeester John e Loo komt Roelfsema uit provincie Groningen, ichiedam heeft toch al jen oogje op de noorder lingen. Ook de burgemeesterskan didaat van vorig jaar, Jac ques Wallage, die door de PvdA gewenst werd, is ethouder in Groningen. Roelfsema plaatst zijn le ven en werk tegen de ach- :ergrond van het tijdsge beuren. Autobiografische frag menten worden afgewis seld door geschiedschrij ving, die de periode 1900- 1980 bestrijkt. Achtereen volgens beschrijft Harm Roelfsema het dorpsleven Ten Boer, provincie Groningen, in het begin /an deze eeuw. de kweek schooljaren van '24 tot '28 in Groningen en de crisis tijd tot aan de Tweede Wereldoorlog. 7ia onderwijs, jeugdbewe ging, werklozen werk en volkshogeschool belandt Roelfsema in de Gronin ger Gemeenschap en in de eerste jaren van de oorlog behoort hij tot de top van de Nederiandsche Unie, Hij verhaalt hoe hij daar nu tegenaan kijkt. De oorlogsjaren worden in 'In de ban van de tijd' uit voerig beschreven en steeds maakt Roelfsema hier persoonlijke kantte keningen bij. Eigen ervaringen en bele venissen, godsdienstige en politieke ontwikkelingen worden in herinnering ge bracht. Na de oorlog komt hij te werken bij Het Vrije Volk en jaars daarna wordt hij wethouder in de stad Gro ningen. Dat blijft hij tot 1952, het jaar waarin hij" wordt benoemd tot burge meester van Hoogezand- Sappemeer. Na een jaar als burgemees ter krijgt hij er een functie bij, als gedeputeerde van °e provincie Groningen. In 1958 staakt hij deze dubbelfunctie; hij verlaat Hoogezand-Sappemeer en blijft dan gedeputeerde tot 1965. In dat jaar komt hij laar Schiedam. Na zijn pensioen is hij nog actief geweest als voorzit ter van de culturele raad van Zuid-Holland en voorzitter van de sectie to neel van de Schiedamse Gemeenschap. de omstandigheden mensenleven vaak be vissend beïnvloeden, weft Roelfsema terdege ondervonden en hij maakt daa*van geen geheim. Zijn boek besluit met 'on gekamde gedachten, mij meringen over nu en straks', waarin openhartig onomwonden een me- Jjmg wordt gegeven over de tegenwoordige geeste- kjke en politieke situatie. Roelfsema laat zich hier &en als een man met hoop voor de toekomst. jP® Eendracht beveelt het vooral bij oudere hensen aan, maar wie bün leven en denken wil kmn begrijpen, moet het ^er niet voor gezien Harm Roelfsema, op deze archieffoto nog met de burgemeestersketting van Schiedam om zijn hals. houden, aldus de drukker. Korenbeurs Roelfsema's Schiedamse periode krijgt volle aan dacht, maar bevat niet al die details waarop gehoopt zou mogen worden. Volgens hem zelf is het dan ook uitdrukkelijk geen autobiografie. Maar, de Korenbeurs staat niet voor niets op de omslag. De oud-burgemeester geeft zijn kijk op de Schie damse binnenstad en de brandersbuurt (Schieno- ko), die in zijn laatste ja ren als burgemeester gro tendeels gesloopt werden. De nieuwe brandweerka zerne m de historische brandersbuurt, het bin nenstadsplan met onder meer de verlengde Passa ge, ze kwamen onder zijn burgemeesterschap maar wat belangrijker is: met zijn volle instemming tot stand. Wie zich in die tijd voor de plaatselijke politiek in teresseerde, herinnert zich de grote avond over de brandersbuurt die in de Korenbeurs gehouden werd: Roelfsema ging daar In de clinch niet vele ac tievoerders die de massale sloop bestreden. Aan zijn afscheid als bur gemeester van Schiedam beleeft Roelfsema ook geen leuke herinneringen. In zijn laatste raadsverga dering werd de orde ver stoord door de jongeren, die in die dagen café Qui- bus aan de Lange Haven wilden inrichten en lang op een bouwvergunning moesten wachten. Maar dat zijn onderge schikte punten in de tijd^ die Roelfsema in zijn boek' beschrijft Het is meer een levensloop in het teken van de politieke bewust wording. Schiedam „Stencillen ge beurt op lagere scholen te amateuristisch". Dat vindt het D'66 raadslid Rob Hij mans, die het probleem al in de commissie voor vorming en recreatie heeft aangesne den. De leermiddelen die met de stencilapparatuur worden ge maakt, zijn volgens het raadslid veelal van erg slech te kwaliteit, waarvan de leerlingen het slachtoffer zouden worden. Hijmans pleitte voor een centrale stencilinrichting er gens in Schiedam waar voor alle scholen op een professio nele manier kan worden ge stencild. Wethouder Herman Post hoorn zag de suggestie van Hijmans om practische reden niet zo zitten. Posthoorn: „Er is ooit sprake geweest van een centrale stencilplek op drie of vier verschillende plaatsen in Schiedam. Nog voordat het werkelijk uitgevoerd zou worden, bleek al dat het vervoer van het stencilwerk een pro bleem zou worden. Zodra leerkrachten op de fiets heen en weer moeten gaan rijden om stencils weg te brengen en op te halen, zien ze het niet meer zitten." Wel verzamelt Schiedam nu het stencilwerk dat op scho len wordt gepróduceerd om het hele pakket in een ge sprek over de zelfgemaakte leermiddelen met de rijksin specteur voor het onderwijs op tafel te leggen. Posthoorn zelf ziet meer in het werken met copieerappa- raten in plaats van stencil machines. „Er is" aldus de wethouder ..een aantrekke lijk apparaat op de markt waarvoor de fabrikant scho len een zeer aantrekkelijke korting geeft. Copiëren zou volgens Post hoorn vooral de voorkeur genieten omdat het een be langrijke tijdwinst op zou le veren. Onderwijskrachten staan vaak tussen de middag, of nog voor de aanvang \'an de school te stencillen. Je knjgt dan een haastklus, iets wat met het veel snellere copte- ren zou kunnen worden voorkomen. Vlaardingen Buurthuis De Haven gaat er alles aan doen om te proberen, de bewoners van het cen trum wat meer bij het buurtwerk te betrekken. Ook in het centrum is het de bedoeling, dat het buurthuis in letterlijke zin het 'huis van de buurt' is, maar in de praktijk komt daar niet zoveel van te recht. Onbekendheid van De Ha ven bij veel wijkbewoners, maar vooral de slechte huis vesting zijn daar de belang rijkste oorzaken van. Leo van Gerven, sinds vier maanden in dienst als op bouwwerker: „Als ik verge lijk met mijn vorige gemeen te, Delft, dah zijn de omstan digheden hier heel wat slechter. Niet alleen was de accommodatie daar heel wat beter; de bewoners voelden zich ook veel meer bij het geheel betrokken. Dat mis ik hier enorm." Buurthuis De Haven, een van de drie in de stad die worden geëxploiteerd door de Stichting voor Club- en Buurthuiswerk, is een van de oudste wijkinstellingen in Vlaardingen. Oorspronkelijk was het clubhuis, zoals het toen nog heette, inderdaad aan de Oude Haven geves tigd. Het functioneerde voor de gehele stad. Na enkele verhuizingen, waarbij De Haven uiteindelijk terecht kwam in het oude Weeshuis aan het Weeshuisplein, werd de organisatie wat het nu is: een instelling die zich vrij wel uitsluitend richt op het wijkwerk in het centrumge bied. Buurthuis De Haven kan voor tal van activiteiten nog best mensen gebrui ken, die willen meewer ken. De redactie van de buurtkrant bijvoorbeeld heeft versterking nodig. Daarnaast kunnen bewo ners van het centrum die geen gelegenheid hebben om actief mee te denken maar die wel eens aan een activiteit willen mee doen, zoals bijvoorbeeld de ontmoetingsactivitei ten in de nabije toe komst, zich melden. Wie over het buurthuis meer wil weten kan in het Weeshuis (ingang in de linkervleugel) binnen stappen of even bellen; 34.45.39. Marfe-Josè Davids, peuterleidster Anneke Boere, de): centrumbewoner bij buurthuis betrekken... Henny Wiersma en Leo van Gerven (overigens in willekeurige volgor- Die accommodatie in het Weeshuis kan inderdaad niet ideaal worden genoemd. De ruimte is ir» feite geheel on geschikt voor het huisvesten van een buurthuis. Op de be nedenverdieping van de lin kervleugel, die De Haven tot haar beschikking heeft, is maar één zaal die kan wor den gebruikt en daar zitten gedurende alle ochtenden en enkele middagen de peuters van de peuterspeelzaal. Op de resterende tijden kan die zaal voor andere activiteiten worden gebruikt. Op de bo- venetage is onder meer een zeer oude, kille zaal, die door een moeilijke, stijl e trap voor vele groepen wijkbewoners moeilijk te bereiken is. „Wij willen de zaak graag op knappen, maar dat gaat han- Schiedam Op de typeka mer van gemeentewerken Schiedam ligt een advies aan B en W klaar over de daklo- FINANCIER1NGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459—263977 0 Persoonlijke leningen Financieringen Hypotheken 0 Alle varzekermgen Kontfnvkredlot batskent kortweg: Raservogeld Winkelcentrum Spaland 43 Tel. 703502 Lorenizlaan SS Tel. 152016 Van Ruysdaeilaan 27 Tel. 261520 Ouddorpaestraat31 Tel. 731952 ze drumband Oefening Baart Kunst (OBK). Wethouder Herman Post hoorn wist gistermiddag nog niet te vertellen wat er in dat advies staat, maar hij verwacht het binnen een week te weten. Het advies is van een bureau voor geluidsmetingen, dat onderzocht heeft of de drum band van OBK niet te veel herrie produceert in de voor malige Mastenbroekschool in Nieuwland. Het bureau heeft maanden geleden gepeild, of de buurt bewoners geen last onder vinden van de fanfaremu ziek. Gemeenteraadsleden Luud Snel (CDA) en Arie Verlinde <PvdA) vinden dat aan de lange kant. „Het is frustrerend voor de mensen van OBK, dat zij zo lang moeten wachten," vindt Verlinde. „Sinds de brand in hun clubhuis zijn zij dakloos geweest en nu is er nog onze kerheid. Er moet nu wel snel duide lijkheid komen." Die woorden van Verlinde verleidden Posthoorn tot de belofte, dat hij er meteen achteraan 2ou gaan. Gisteren heeft de wethouder er een deel van de dag aan gewijd. Hij wist in ieder geval te achterhalen, dat inmiddels een advies van het bureau binnen is. dat eerdaags bij burgemeester en wethouders op tafel zal liggen. denvol geld kosten. Juist daarom hebben we de afge lopen jaren geprobeerd om door Paul Houkes wat eigen vermogen te kwe ken, om over enige tijd ge noeg geld te hebben voor een verbouwing Juist daarom was het zo frustrerend om bij de begrottngs-rsadsvergade ring te merken, dat ze juist dat eigen vermogen willen aanpakken," zegt Leo van G erven- Het zit buurthuis De Haven wat dat betreft dus niet mee. Toch is er ook heel wat posi tiefs te melden. Het feit bij voorbeeld, dat er diverse goed lopende activiteiten zijn en dat heel wat vrijwilligers zich voor allerlei zaken in zetten. Er is een vaste kern van zeker 150 mensen, die regelmatig binnen De Haven actief zijn. Marie-José Da vids, parttime teamleidster van de sector sociaal-cultu reel werk: „Alle activiteiten in en om het buurthuis wor den in principe uitgevoerd door een kerngroep van vrij willigers, die door een van de beroepskrachten wordt Vlaardingen Een bewoner van een pand aan de Vlaar- dingse Oosterstraat bemerkte Schiedam Een auto is gesto len uit de parkeergarage Over de Veste. De auto, die eigen dom was van een 33-jarige Schiedammer. vertegen woordigt een waarde van achtduizend gulden. in de nacht van dinsdag op woensdag dat er een aantal bankbiljetten uit zijn woning gehaald was. Na melding bij de politie werd op de Westhavenkade een man aangetroffen die in zijn kleding iets aan het weg stoppen was. Het bleken de vermiste bankbiljetten te zijn. De man is aangehouden, evenals zijn gezellin die hem op het Veerpletn stond op te wach ten. begeleid. Dat gaat m de praktijk erg goed, maar door deze manier van werken zijn er wel erg veel vrijwilligers nodig. Alle kerngroepen hebben een afvaardiging m een werkbcstuur, dat belast is met het bepalen en bewa ken van hei beleid." In verdrukking Binnen dat werkbestuur wordt overigens dikwijls als een probleem ervaren, dat de vrijwilligers veel met alge mene zaken worden opgeza deld, zodat hun eigen activi teit, waar 2e in feite voor moeten opkomen in dat be stuur, wat in de verdrukking dreigt te raken. Ook Henny Wiersma, die momenteel tij delijk in De Haven werk zaam is in het kader van een zogenaamde werk verrui mende maatregel, maar die zelf als vrijwilligster m het buurthuis is begonnen, heeft dat aan den lijve ondervon den. ,.Ik ben me destijds be zig gaan houden met de ver keersproblemen in mijn straat, de Brederostraat. Zo raakte ik ook bij het buurt huis betrokken als vrijwillig ster. Dat is bijzonder boeiend, maar in de praktijk wordt juist van de vrijwilli gers wel erg veel gevergd. Op zich is dat niet zo erg, als er maar concrete resultaten zijn, Maar neem nou die be zuinigingen in het buurt werk. We zijn maanden be zig geweest met een vierja renplan: het sociaal cultureel plan. Nu dat rond is 2et de gemeenteraad de zaak zelf op de helling met die bezuini gingen. Dat soort dingen is bijzonder demotiverend." De belangrijkste taak die het team van De Haven de ko mende maanden wil aanpak ken is het meer bij het buurthuis betrekken van de centrumbewoners. Dat zou bijvoorbeeld kunnen door het buurthuis regelmatig open te stellen voor mensen die zomaar iets willen drin ken, een kaartje willen leg gen of wat met anderen wil len praten* een open huis waar m de praktijk flinke behoefte aan blijkt te be staan. Daarnaast wordt ge probeerd aan het functione ren van De Haven wat meer bekendheid te geven. Het is gebleken dat er heel wat on begrip rond het buurthuis bestaat. Leo van Gerven: „Sommigen denken dat wij een afdeling van Rood Vlaardingen of van de Socia listische Partij zijn, omdat toevallig het PSP-pandje van Rood Vlaardingen tegen woordig ook in hel Weeshuis zit, hier schuin aan de over kant. Dat is natuurlijk erg vervelend, maar wat moet je er aan doen? Veel mensen blijken helemaal niet te we ten, dat je hier zomaar bin nen kan lopen. Daar willen we graag iets aan doen." En Henny Wiersma: „We willen ook activiteiten voor oude ren gaan ontplooien. Daar is in het centrum helemaal niets voor. Het dichtstbijzijn de dienstencentrum is in Oost. Ik denk met dat daar veel bejaarden uit het cen trum naar toe zullen gaan. Dat is veel te ver weg." Vlaardingen De politie heeft weer handenvol werk aan illegaal bezit van vuur werk. Zo werd afgelopen dinsdag van een 13-jarige jongen ruim twee kilo vuur werk afgenomen. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Hij had de partij gekocht van een I4-jarig vriendje.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3