STAD/STREEK 1 Da toe 'istenplan is verdraaid leuk' W ij kvereniging Kapelpolder van start Vruchtbomen onder 't mes 9 Ook federatie naar school Oude Kerkhof 1 Schiedam barst van de mogelijk heden CDA bang voor gevolgen hypotheek garanties De Hoek helemaal geïsoleerd Bjselaerts dubt over renovatie 52 huizen Zuid Ketel Vaert op gas en water ARP-kies- vereniging morgen opgeheven Na twee Jaar voorbereidtn& Gemeente vergadert sneller dan de tijd W.M.v.d LINDE donderdag 11 december 1883 VD/SC/WW Schiedam De Schiedammer, die maar niets aan zijn stad vindt zijn stad vindt en niks te zoeken heeft in 'dat oord', moet dat beeld maar eens van zich afschudden. Want een positieve gedachte over de stad zou een heleboel dingen ten goede komen. Althans, dat gevoel krijg je als je het gemeentelijk actieplan 'Werk maken van toerisme' doorleest. Want als het aan de werkgroep van dit actieplan ligt, is heel Schiedam binnenkort een oord van rust en jolijt, cultuur en gastronomie. In de discussienota 'Werk maken van Toerisme' van de gemeente is een keur van mogelijkheden aangedragen voor een verregaande toeristi sche ontwikkeling in de jeneverstad. Schiedam kan heel wat worden mits een krachtig stimulerend beleid wordt gevoerd in samenwerking met betrokken groeperingen en instan ties, is een van de conclusies Enige maanden nadat de VVV de nota 'Schiedam schenkt meer dan u denkt' over de be staande toeristische attracties in Schiedam uitgebracht heeft, is deze week het toeristenplan van de gemeente op tafel ge komen. Bedoeling is om nu eens te inventariseren welke potentiële mogelijkheden Schiedam in zich draagt om toeristen te lokken en de stad voor de inwoner aantrekkelij ker te maken. Daarin speelt de VVV een belangrijke rol. Brainstormenderwijs heeft de, gemeente niet de al bestaande attracties geïnventariseerd, maar alle mogelijke attracties, die Schiedam toeristisch kan bieden, onderzocht. En dat zijn er heel wat: terrasjes aan de Lange Haven, een molenweek, de welbekende Sehiedamse distilleerderijen met proeflo kalen, oude ambachten herin voeren. een rijdend kermismu- seum bij de Maasboulevard, de scheepvaart, fietsroutes in Midden-Delfland, een jongere- nor.tspanningscentrum in Noord, een evenementenplaats voor regionale en lokale ge beurtenissen, boerenherberg, noem maar iets geks op en het zit erbij. Creatief Luchtkastelen zijn uitgesloten. 'Elke mogelijkheid is zorgvul dig onderzocht en potentiël mogelijk geacht, mits het be leid hierbij krachtig gevoerd wordt', meldt de nota. Maassluis Het CDA in Maassluis is bang voor de fi nanciële gevolgen van garan tieverstrekkingen voor het be talen en aflossen van hypothe ken. Door de gemeente Maas sluis zijn al 1900 garanties ver strekt. In 1980 waren er vier gevallen van gedwongen ver- Koop van woningen omdat de eigenaren niet aan hun ver plichtingen ten aanzien van rente en aflossing konden vol doen. Dat heeft de gemeente Maassluis en het rijk zo'n 120.000 gulden gekost. Het ziet er naar uit dat het aantal eigenaren dat niet aan de verplichtingen kan voldoen in 1981 nog zal stijgen. Lande lijk was dit aantal in 1980 50.000 en de verwachting is dat dit zal stijgen tot 70.000. In totaal is door de gemeente Maassluis al voor 125 miljoen gulden aan hypotheken gega randeerd. Hoe de gemeente de financiële verantwoordelijk heid zal moeten opvangen Wis ten de CDA' ers tijdens de le denvergadering nog niet. In ieder geval moet worden voor komen dat snel tot gedwongen verkoop van huizen moet wor den overgegaan. Als het moge lijk' is wil men meer in de richting gaan van eerst de ren te en aflossing voorschieten totdat de persoonlijke finan ciële toestand van de betrok kenen is verbeterd. Volgende week, tijdens de begrotingsbe handelingen, wil de CDA-frac- tie mei voorstellen in deze richting komen. Hoek van Holland Het tele foonverkeer in Hoek van Hol land is enkele uren gestoord geweest door een grote kabel storing, Een flink deel van de abonnees was helemaal niet bereiken. Over de oorzaak van de storing was in het begin nogal wat onduidelijkheid. Te- lefoonbezitters klaagden over het feit dat zij niets wisten van de uitschakeling. Zij dachten dat het ging om werkzaamhe den. Dat bleek dus niet het ge val. Er vrij ernstige kabelsto ring was de oorzaak van het ongemak. door Karin Kuijpérs Een dergelijke opzet kan voor Schiedam veel betekenen. Aandacht voor het toerisme is van gunstige invloed op het leefklimaat, concludeert de werkgroep. „Verbetering van dat leefklimaat betekent voor Schiedam méér bedrijvigheid en dus méér werkgelegen heid." Maar dat moet groot scheeps aangepakt warden. Alle media moeten hierbij in geschakeld worden; dagbla den, radio en televisie, beur zen en zelfs vliegtuigmaat schappijen. Voor het echter zo ver is zullen er nog de nodige discussies daar is de nota in beginsel voor opgesteld ge voerd worden. Een eerste commentaar op het plan was in de commissie fi nanciën en economische zaken dinsdagavond al te horen. De uiteenlopende reacties beloven nog heel wat teweeg te bren gen in de raad. VVD-raadslid Cor van Tilborg vindt het actieplan 'Werk ma ken van toerisme' het zoveel ste ontstaansverhaal over Schiedam en verwijt de ge meente niet samengewerkt te hebben met de VVV, „Die twee nota's hadden heel ge makkelijk in elkaar geschoven kunnen worden," volgens Van Tilborg. „Ik zie dat als een sig naal dat er iets schort aan de samenwerking tussen de ge meente en de VVV. Nog even en dan hebben we twee VVV's in de stad," verweet hij het college. Wethouder Scheeres antwoordde dat een poging om samen te werken met de VVV wel degelijk had plaatsgevon den. „De afspraken bleken door talloze misverstanden echter niet gehonoreerd te worden," aldus Scheeres. „Wij zien de VVV zeker als eén be langrijke functie in het toeris tisch beleid en willen hen niet voor de voeten lopen." Andere geluiden kwamen uit de linkse fracties. Met name CPN'er Ulferd Bruseker vond dat er op een verdraaid leuke creatieve manier toeristische zaken naar voren gehaald werden. „Deze nota is voor waardenscheppend," stelde hij. Het actieplan zal eerst nog verschillende adviescommis sies doormoeten, voordat het in de raad besproken wordt. Wat de discussienota nu al lemaal voor mogelijkheden biedt, kunt U morgen lezen. Zakkendragers aan het be gin van deze eeuw in Schie dam aan het werk. De ge meente zou de oude am bachten graag heringevoerd zien als toeristische attractie. Maassluis Maassluis is een wijkvereniging rijker. Na een voorbereiding van maar liefst twge jaar vol tegensla gen is de wijkvereniging Ka pelpolder ('t Stort) dan toch van de grond gekomen. Tij dens de oprichtingsvergade ring in het toekomstige wjjk- gebouw aan de Troelstra weg was direct al een groot aantal leden van de nieuwbakken vereniging aanwezig om te praten over de wijkvereni ging. j Aanwezig was ook de verant woordelijk wethouder Koos Smit, die in een inleidend praatje inging op het nut van een wijkvereniging. „Natuur lijk is het een goede zaak dat de wijk een wijkvereniging heeft. Ik neem aan dat er in het bestuur van de wijkvereni ging fantasie genoeg is om tot een aantrekkelijk programma te komen. De accomodatie moet nuttig worden besteed. Activiteiten voor jong en oud. Voor mensen die uit het ar beidsproces zijn geraakt en dia in het wijkgebouw terecht kunnen voor tal van activitei ten." De wethouder ging verder in op het nut van een wijkvere niging naar het gemeentebe stuur toe. .JEen wijkvereniging is een gesprekspartner met een verbinding voor direct en effectief overleg. In een kleine gemeente als Maassluis kun nen persoonlijke verhoudin gen nog op de voorgrond blij ven staan. Dat persoonlijke Er waren heel wat belangstellenden voor de oprichtingsvergadering. contact is belangrijk voor een goed contact tussen gemeente en wijkvereniging." Speeltuin Koos Smit kon jammer genoeg niet meedelen wanneer de goekeuring van Gedeputeerde Staten voor de aanleg van de speeltuin in de wijk af zou ko men. Hij had verwacht dat GS deze week toestemming zou verlenen, maar de definitieve beslissing is wat vertraagd. In de wandelgangen wordt echter gefluisterd dat de beslissing van gedeputeerde staten nog slechts een formaliteit is en dat GS al positief heeft be schikt over het krediet van 20.000 gulden. Een speeltuin is onmisbaar in dc Kapelpolder. De kinderen hebben momen teel geen plaats waar zij kun nen spelen in de wijk. Zij mo gen dan ook meepraten over de inrichting van de speeltuin. Tijdens de rommelige, maar uiterst geanimeerde bijeen komst in het voormalige GSD- gebouw werd ook het bestuur gekozen en de contributie vastgesteld. Het bestuur wilde de contributie, gezien de op bouw van de wijk, niet al te hoog maken. Tenslotte ging ie dereen akkoord met 15 gulden per jaar per gezin. Cor den Engelsman, de kers verse voorzitter, was verheugd over de grote opkomst uit de wijk. „Het viel gelukkig mee. Mensen uit de Kapel polder zijn geen vergadermensen; die willen actief bezig zijn." Hij stelde direct: „Ons wijkcen trum moet de hele dag open zijn zodat iedereen er altijd te recht kan." De wijkbewoners kunnen zelf ook activiteiten ontwikkelen. Altijd kunnen zij bij het bestuur terecht voor su- gesties. Eén van de aanwezi gen maakte van die mogelijk heid direct gebruik. Onom wonden klonk het met een donkerbruine stem: „Ik wil wel even zeggen: geen Stella Artois, maar Heineken bier. Van dat Belgische bier krijg je alleen maar koppijn." De sug gestie werd direct door het be stuur overgenomen. Alvorens de wijkvereniging echt kan gaan draaien moet er nog heel wat vertimmerd wor den aan het gebouw. De ge meente heeft hiervoor 46.420 gulden subsidie beschikbaar gesteld. De totale verbouwing, zoals het uitbreken van wan den, neemt de gemeente voor haar rekening. De afwerking zal de wijkvereniging zelf doen. Waarschijnlijk zal het tot eind januari 1981 duren al vorens de activiteiten in het wijkcentrum echt van. start kunnen gaan. Momenteel zijn er al 175 gezinnen lid van de wijkvereniging. In de wijk staan 277 woningen- Niet ie dereen is dus nog lid. Een groot aantal buitenlanders in de wijk maakt het extra moei lijk om leden te winnen. Vaak bestaat er bij hen een drempel, maar het bestuur zegde toe er alles aan te doen om ook deze mensen over de drempel heen te helpen. Vakkundig snoeien Is te leren. Maasland De dadendrang van de werkgroep die zich be zighoudt met het knotten van wilgen is niet te stuiten. Na de knotwilgen zijn nu de fruitbo men aan de beurt. Fruitbomen komen bij veel boerderijen in Midden-Delfland voor en heb ben daar mede een beeldbepa lende functie, zoals dat zo mooi heet. Daarnaast vindt men ze m particuliere tuinen en tuintjes. Ook fruitbomen hebben on derhoud nodig en regelmatige snoeibeurten. Het is daarom dat een medewerker van het consulentschap voor fruitteelt uit Tiel zaterdag 13 december een snoeide monstra tie komt geven.. Plaats van handeling: de boomgaard aan de Parallel weg, evenwijdig aan rijksweg 20, van de eigenaren Van der Hoeven-van Geest. Men begint om 13.30 uur. Voor nadere in lichtingen kan men bellen naar Vlaardinger Henk van der Mark. telefoon 347759 of naar de heer Abbas. telefoon 01899-19691. Het is haast over bodig te stellen dat iedere amateur-fruitteler bij deze de monstratie welkom is. Schiedam Minister Bee- laerts van Blokland zal bin nenkort een besluit nemen over een bedrag van 4,2 mil joen gulden, dat woningbouw vereniging Volkshuisvesting nodig heeft voor de renovatie van 52 woningen in <ie Gor zen, De gemeenteraad zal maandag die aanvraag van de woningcorporatie formeel be krachtigen. De bedoelde reno vatie van de vooroorlogse wo ningen tussen Brielsestraat en Heenvlietsestraat in Sehie- dam-Zuid komt neer op 81.365 gulden per woning en dat heeft een huurverhoging van 170 gulden per maand tot ge volg. De gemiddelde huur komt dan op 242 gulden. Deze 52 woningen van de Volkshuisvesting, als corpora tie aangesloten bij de SSSW, zijn als enige huizen in dit deel van de Gorzen nog niet gere noveerd, omdat zij volgens plannen van tien jaar geleden gesloopt zouden worden. De grond kon beter worden aan gewend ter verbetering van de woonomgeving. De Gorzen had meer groen nodig, vond men. Vooral de toenmalige wethouder voor de woning- dienst. Eef Coïlé, verzette zich daartegen en niet bepaald om dat de Maasboulevard groen genoeg bood. Vooral de stij gende vraag naar goedkope huurwoningen deed de inzich ten veranderen. Later zijn 23 van de 52 huizen als wisselwo ningen gebruikt bij andere re novatie in Schiedam-Zuid en binnen enkele maanden zal nu daar het herstel worden aan gevat. Schiedam Ook de Sehie damse federatie voor het club- en buurthuiswerk zal zich ves tigen in het leegstaajnde schoolgebouw aan de Oude Kerkhof 10. De federatie komt daar te zitten samen met de Sehiedamse Gemeenschap. De twee belangrijkste overkoepe lende organisaties van de stad Schiedam komen dan samen in één gebouw. Leo Herwig, coördinator van wat voluit heet 'stichting federatie van Sehiedamse instellingen voor soeiaal-culturcel werk en sa menlevingsopbouw', hoopt in de toekomst dan ook op een beter contact met de culturele SG. Op het ogenblik doen fe deratie en SG niets samen, hoewel er vele raakvlakken in het werk zijn. Te denken valt aan beter samenspel in het vormings- en ontwikkelings werk. Dc federatie voor het club- en buurthuiswerk is op het ogen blik veel te krap gehuisvest in een oud pand aan de Over- schiesestraat, vlak boven de vroegere sociëteit van de Tem pel. Schiedam De gemeente Schiedam kan wel snel zijn. Soms moeten Schiedammers maandenlang wachten op ant woord van het stadskantoor, maar als het om het gemeente bestuur zelf gaatis er spoed. Verbluffende spoed zelfs, als wij kijken naar de agenda voor de raadsvergadering van maandag. Punt 13 gaat over erfpacht Een terrein van 1250 vierkan te meter aan de Algerastraat wordt uitgegeven aan het Bot- terdamse bedrijf Euro Saté BV, dat zich in Schiedam wil komen vestigen. De grond, die de Saté-fabriek zal krijgen, was vroeger bestemd voor de Sehiedamse woningbouwvere nigingen, die er hun SSSW- kantoor wilden vestigen, maar zij hebben dit plekje laten va ren en de voorkeur gegeven aan grond aan de Abel Tas manstraat in Kethel. Een voorstel hieromtrent zal de ge meenteraad 'binnen afzienbare tijd' kunnen verwachten, zo slaat het in punt 13. De gronduitgifte aan de SSSW is punt 12... ili Schiedam Het industriege biedje Ketel Vaert, aan de Ker- klaan bij dorp Kethel, wordt weldra aangesloten op gasnet en waterleiding. Dat gaat de o- penbare nutsbedrijven Schie dam (ONS) iets meer dan een ton kosten. In de meerjarenbe- grotmg van de gemeente Schiedam is daar geen reke- ning mee gehouden, maar om- dat het project wel rendabel is, maakt dat niet uit. De ge- meenteraad zal er maandag zonder meer toe kunnen be- sluiten. Kabel-tv De zeven woningen en de winkel, die op de hoek van Singel en Emmastraat door leerling-bouwvakkers worden neergezet, worden aangesloten op de kabeltelevisie. Dat wordt nogal prijzig, vergeleken met- routine-aansluitingen. De ONS hebben er 7215 gulden voor nodig. Tussendoor kan dan nog een tot woning verbouwd pakhuis op de Groenelaan worden meegenomen. Ook van dit krediet wordt echter niet zo'n punt gemaakt De aansluiting van die woningen, op gas-, elektriciteits- en wa terleiding wordt relatief juist, weer heel goedkoop, en 't een, compenseert 't ander. Maassluis De ARP-kiesver- eniging Maassluis wordt, nu dc eenwording van het CDA een feit is, opgeheven. Tijdens een feestelijke bijeenkomst mor gen, 12 december, in de Imma- nuelkerk aan de Lange Boone straat zal dit gebeuren. N< ruim 98 jaar in Maassluis werkzaam te zijn geweest wi het bestuur met zo maar af scheid nemen van politiet Maassluis. Het is de bedoelin| om er een happening van U maken die met droefgeestig is Eerst zal de secretaris van dc ARP-kiesvereniging 'Vrees God en eert den koning', Wirr van der Spek, een historiscl overzicht geven over het rei len en zeilen gedurende de bij na 100 jaar. Daarna zal Wi van Dinter aan burgemeester Jan van Es het boekje over handigen 'ARP Maassluis, per sonen en momenten uit eer bijna 100-jarige historie'. Ooi staat er een forumdiscussie Of het programma over het he den en de toekomst var ARP/CDA. Na afloop van het officiële ge declte is er een gezellig samen zijn met een hapje en eer drankje. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. L -I FINANCIERINGS- EN ASSURANTIEKANTOOR J ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459 263977 0 Persoonlijke leningen 0 Financiering an O Hypotheken 0 Alle verzekeringen Kootlnukrodlet botekmt kortweg: Resorvegekf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3