STREEK Schetsplannen voer 1J luwen broekterrein krijgen gestalte Frankeland krijgt gedurfd mozaïek over St. Liduina Te Loo juicht het rampenplan van Groenoordtoe wS i YOJ weer aktief in kerstvakantie Eind januari info-avond 2e nieuwbouwproject VOP Glazenier Henderickx hanteert zeldzame techniek Brons Bibliotheek dicht Laatste dinsdag geen spreekuur Minder mensen zoeken woning Maker Varewijck: voorlichting nodig dinsdag 23 december 1S80 YD/SC/WW I Vlaardmgen De eerste paal voor het nieuwbouw project op het Lamoenterrein in de Vettcnoordsepol- der is nog niet geslagen, maar toch wordt er al hard gewerkt aan een volgende fase: het zogenaamde Ou- wenbroekproject, dat moet komen tussen de Zomer straat, de P. K. Drossaartstraat, de Vettenoordstraat en de Prins Hendrikstraat In dit gedeelte van de VOP, dat gedeeltelijk al 'kaalgeslagen' is. moeten een kleine honderd nieuwbouwwoningen verrijzen. In de P. K. Drossaartstraat zal een gedeelte van de bestaan de bebouwing hiervoor moeten plaatsmaken; andere panden kunnen wellicht behouden en gerenoveerd worden. De plannen voor het Ou- wenbroekterrein die naam is afkomstig van het gelijknamige meubelbedrijf binnen het plangebied dateren al van geruime tijd terugl Binnen de project groep wordt al geruime tijd aan de bebouwing van het terrein gedacht en gewerkt: architect Van der Geyp van bureau Kokon werkt al aan de uitwerking van de plan nen. Tot nu toe is over die plannen nog niet zoveel naar buiten gekomen, om dat alle aandacht op het an dere nieuwbouwproject in de VOP gericht was: dat van het Lamoenterrein. De raadscommissie voor stadsvernieuwing heeft vo rige week het concept draaiboek voor het Ouwen- broekterrein vastgesteld. In dat draaiboek staan de uit gangspunten omschreven voor de ontwikkeling van de nïeuwbouwplannen. Be langrijkste eisen zijn dat de nieuwbouw geheel uit .wo ningwetwoningen zal moe ten bestaan, in eerste in stantie bestemd voor bewo ners van sloopwoningen el ders in de wijk. Daarom ook zullen er zowel 2- als 3- en 4-kamerwoningen moeten komen. Grenzen bepalen Om hoeveel woningen het in totaal gaat staat nog niet helemaal vast. Dat komt vooral omdat de grenzen van hetnïeuwbouwgebïed nog nauwkeurig moeten worden bepaald. Ambte naar Ad Smit Duizendkunst van de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente: „Er zijn binnen de project groep nog wat meningsver schillen over de vraag, of bepaalde van de huidige woningen behouden kun nen blijven of niet. Het pand Stationsstraat 35 bij voorbeeld is zo'n knelpunt. De bewoners binnen de projectgroep willen dat graag renoveren. En zo zijn er nog wat voorbeelden van woningen die nader moeten Een gedeelte van het La moenterrein Is al 'kaalge slagen': tussen de Sta tionsstraat en de Prins Hendrikstraat. Links op de achtergrond de VOP-keet, met rechts daarnaast het omstreden pand Stations straat 35. SrHt, Het plangebied op papier. Zwart omlijnd het Ouwenbroekterrein zoals het minimaal bebouwd wordt. Over de delen die omstippeld zijn is nog geen overeenstemming binnen de projectgroep. worden bekeken. Daarom kan het aantal nieuw te bouwen woningen nog niet helemaal worden bepaald, maar dat moet ergens tus sen de 80 en 100 zijn." Peter van Nieuwenburg, coördinator nieuwbouw van de wijkvereniging en optre dend als woordvoerder voor de bewoners binnen de pro? jectgroep: „Er is bij de be sprekingen met de architect destijds vanuit gegaan, dat het invulwoningen zouden moeten zijn: huizen die je ook zomaar ergens tussen enkele renovatiepanden kunt zetten. In de praktijk bleek dat niet helemaal haalbaar, maar toch is die gedachte zo gek nog niet. Uit een funderingsonder- zoek moet blijkenwelke woningen nog opgeknapt kunnen wordenen welke niet. Het staat vast dat hier en daar karakteristieke panden gesloopt moeten worden, omdat de funderin gen te slecht zijn. Maar ra- dikale sloop en totale nieuwbouw, zoals oorspron kelijk de bedoeling was, hebben we pertinent afge wezen. En de architect-ziet goede mogelijkheden om tot een mengvorm te komen, als dat nodig is." Inspraak Vast staat dat de toekomsti ge bewoners alle vormen van inspraak krijgen, behal ve over de architectenkeuze die al eerder heeft plaatsge vonden. De bedoeling is dat eind januari een informatie avond wordt gehouden voor de hele wijk over de niéuw- bouwplannen, waarop de schetsontwerpen worden getoond. Tijdens die bijeen komst zal ook de eerste ge legenheid zijn, om belang stelling te tonen voor een woning op het Ouwen broekterrein. De toekomsti ge huurprijzen zijn dan ove rigens nog niet definitief bekend: die hangen nog van veel factoren af. Na die informatie-avond zal een bouwteam gevormd moeten worden, waarin naast ambtenaren en verte genwoordigers van woning bouwvereniging Patrimoni um, die de huizen zal gaan beheren, ook zoveel moge lijk toekomstige bewoners zitting hebben. Binnen dit bouwteam zal moeten wor den beslist over alle moge lijke detailleringen van het bouwplan. Het tijdschema, dat in het draaiboek is op genomen, geeft aan dat eind volgend jaar het complete bouwplan op papier rond moet zijn. Daarna kan, be gin- 1982, met de bouw be gonnen worden. Schiedam De Sint Lidui- navereniging heeft de Schie- damse glazenier Frits Hen derickx opdracht gegeven een kunstwerk te maken voor Huize Frankeland. In navolging van het dit jaar .gevierde 600-jarig herden kingsfeest van deze lichtge vende maagd van Schiedam wil de vereniging iets duur zaam symbolisch, aangepast "aan deze tijd, plaatsen. "Voer kunstenaar Frits Hende rickx was dit reden een voor ons land vreemde techniek aan te wenden. Uit Ravenna een plaatsje aan de Adriati- 'sche Zee heeft hij een aan- •tal mozaïeksteentjes laten ko men die de eeuwige kleur be houden. Die steentjes zijn 1300 jaar oud en elk verschillend van constructie en kleur. Hen- 'derickx gebruikt deze zoveel mogelijk onbewerkt. ,.Ik vind dat je je aan je mate riaal moet aanpassen," stelt "Henderickx in zijn atelier. VVroeger zag je de mensen die steentjes tot splinters hakken om het zo perfectionistisch -mogelijk te maken voor de al lerhoogste. Zo zie ie op de ka thedraal V2n Cnartres ge beeldhouwde figuren die bo even op de toren staan en tot in de kleinste details nagemaakt zyn. Waarschijnlijk met de ge dachte dat deze figuren dich ter bij God staan. Met het ma teriaal wat ik nu gebruik werk i; zoveel mogelijk in de oorr Spronkelijke vorm." s Ue mozaïek is voor 90% klaar. In maart zal deze een voorlo- plaats krijgen naast de j hoofdentree van Huize Fran- keiand. Henderickx heeft al diverse, keramieken en applt- caties gemaakt over Liduina. .'"Liduina moet een bijzondere vrouw geweest zijn die veel 'f"5VIteiten vanuit haar ziek- i ontplooide," zegt Hende- i nckx. „Maar ik vind wel datje haar in die tijd moet plaatsen. I tk hu eens iets heel an- f ders willen maken dan het ge-' bruikelijke ziekbed met Lidui na daarin. Alle elementen die haar tot een heilige gemaakt -.hebben vind je, zij het in ab- -sjracte vorm, terug." Frits Henderickx maakt voor de Sint Udulnavereniging een mozaïek van de lichtgevende maagd van Schiedam. Burgemeester John te Loo reikt vanmiddag de koninklij ke onderscheiding in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit aan G. N. J- .van Kralingen. Van Kralin gen is veertig jaar werkzaam bij de NV Vereenigde Glasfa brieken. Vlaardingen De Vereniging Oecumenische Jeugd (VOJ) heeft voor de kerstvakantie die inmiddels is begonnen weer een imposant programma van activi teiten in elkaar gezet Tot en met zondag 4 januari is er iedere dag in het VOJ-pand aan de Rotterdamse- weg 1 het nodige te doen. De belangrijkste activiteiten vallen op de belde kerstdagen en in het daaropvolgende weekend. Ook rond 1 januari is het VOJ actief. In de nieuwjaars nacht, vlak na de jaarwisseling, kan men elkaar tus sen 00.30 en 02-30 uur in het VOJ-pand gelukwensen. Later op de dag houdt men tussen 14.00 en 17.00 uur een nieuwjaarsreceptie. Alle activiteiten van het VOJ in deze periode zijn sa mengevat in een handzaam programmaboekje, dat in het jeugdcentrum nog wel te krijgen is. Men kan pok even bellen via 35.73J6. Vlaardingen De vesti gingen van de gemeente bibliotheken in Vlaardin gen zijn gesloten op woensdag 24 december (na 16.00 uur), donder dag, vrijdag en zaterdag (25, 26 en 27 december). Hetzeffde gebeurt op voor woensdag 31 decem ber, donderdag 1 januari, vrijdag 2 januari en za terdag 3 januari. Vanaf maandag 5 januari is al les weer als vanouds. De markten in Holy ver vallen op donderdag 25 december (eerste kerst dag) en donderdag 1 ja nuari (nieuwjaarsdag). Schiedam Burgemeester John te Loo houdt op dinsdag 30 december geen spreekuur.' De eerste burger van Schie dam is verhinderd om die laat ste dinsdag van het jaar de be volking te woord te staan. Dat gebeurt daardoor pas weer op dinsdag 6 januari, tussen ne gen en tien op zijn kamer in het stadskantoor. Zoals bekend houdt de burgervader alleen spreekuur voor de zaken uit zijn eigen portefeuille: politie, brandweer en voorlichting. Schiedam Het aantal wo ningzoekenden in Schiedam is in de maand november ge daald. Negenenvijftig mensen minder komen sinds de no- vembermaand in de kaarten bak van bureau huisvesting voor. Daarmee is het aantal woningzoekenden gekomen op op 7607. Eenentwintig mensen met de hoogste urgentie zijn die vori ge maand aan een woning ge holpen. Toch blijft de urgen- tielijst zwaar bezet: 271 men sen wachten nog op een ge schikte huisvesting. Schiedam „Zo'n rampenplan voor Groenoord kan ook heel goed gebruikt worden voor andere wijken van de stad. Het belangrijkste is dat er samenspraak komt tus sen de diverse welzijnsgroepen. En dat bewoners goede voorlichting krijgen, want paniek moet ten allen tijde vermeden worden." De heer L. J. Varewijck (60) is een half jaar bezig geweest met het opstellen van een 'voorstel ontwikkeling ram penplan' voor de wijk Groe noord." Talloze malen is hij door de wijk gelopen, heeft si tuaties opgenomen en zijn ge dachten op papier gezet. Zijn slotsom heeft hij opgesteld in een boekje, dat vorige week is aangeboden aan burgemeester Te Loo en zijn wethouders. Te Loo heeft het doorgelezen en het voorstel met enkele functionarissen besproken. „Ik ben blij met dit initiatief," rea geerde de eerste burger. „Dit, plan zal in het kader van het gemeentelijk rampenplan wat volgend voorjaar op tafel komt uitstekend passen. Want het is toch de bedoeling dat de wij ken het algemene rampenplan voor hun gebied verder uit bouwen. Groenoord is hierin een voorloper en dat is. toe te juichen." Varewijck is niet optimistisch over de mogelijkheden die Groenoord biedt in geval van een industriële ramp. „Let wel," zegt Varewijck, ,Jhet gaat om een industriële ramp en geen oorlogsramp. Enkele sug gesties kunnen dan misschien wel van belang zijn, maar een atoomoorlog bijvoorbeeld biedt toch geen perspectieven." Reacties Het rampenplan van Vare wijck is gedetailleerd. Uitvoe rig heeft hij de uitwijkmoge lijkheden voor elke flat of woon plein uitgespit. Een ci taat: 'De bewoners aan de zuidzijde van de Z-flats aan de Peter van. Anrooylaan zullen via de trap aan de uiterste zij de naar beneden gaan'. De schuine zijde elk tien gezin nen splitst zich in tweeën. Vijf gezinnen maken gebruik van de trap bij de zuidelijke lift. de andere vijf gezinnen via de noordelijke trap. Elke flat heeft hij op die manier be handeld. Maar wat moet je met zo'n plan als er verder niets gedaan wordt? „Ik wacht eerst de reacties af en heb al diverse ideeën in mijn hoofd om er verder mee te gaan. Ook zal er in kleine gedeeltes geoefend moeten worden. Nu sta ik gelukkig met mijn beide benen op de grond en ik verwacht niet dat iedereen welwillend zal zijn mee te werken. Sommigen zullen best denken: wat moe ten wij nou met dat rare ram penplan. Maar ik denk dat zoiets goed kan functioneren als de bewoners ervan op de hoogte zijn. Als er dan inder daad wat gebeurt hoeft er geen nodeloze paniek uit te breken." Varewijck heeft nog meer aar dige suggesties. Hij wil langdu rig werklozen inschakelen in'" de hulpdienst. „Zelf ben ïk- ook werkloos en ik heb het» verzoek van de belangenvere-'" niging aangenomen om het;* rampenplan op papier te zet-i ten. Het is veel werk, maar' wel boeiend. Misschien zijn er!" meer werklozen die wel iets! willen doen, maar niet weten*1 wat. Die kunnen dan mooi in-] geschakeld worden bij de par ticuliere hulpdienst." Ook het vervoer heeft Vare-t wijck geregeld. Via de centrale mobilofoon kunnen de RET'i- bussen naar de plaats des on-! - heils gedirigeerd worden, li elke bus zal dan een busleider- die de namen van de inzitten' den noteert,, meegaan. Scholer* t moeten zoveel mogelijk pei- klas vervoerd worden, zoda:i verwarring vermeden wordt1! aldus Varewijck. Als het gemeentelijk rampen-,1 plan rond is, zullen de sugge' sties van de huurdersbelan-* genvereniging Groenoord bef sproken worden, Varewijck zal intussen doorgaan zijr' rampenplan in welzijnsgroe' pen voor te leggen en de mov gelijkheden uit te bouwen. L J. Vare wijck heeft het rampenplan op papier gezet. „Wel met belde benen op de grond blijven".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3