STREEK op de planken' Geldgebrek nekt ver betering van Maasdijk Posthoorn: soeir plan is grootste operatie sinds Thorbecke Meer dan een zak (slot) patat Walter van Ginnekende Stadsgehoorzaal en de toverfee |i pp,.. Nieuwe weg is enige oplossing I dinsdag 23 december 1980 VD/SC/WW 'De muren om en Bette Midler Vlaardingen „Ach Ja, die niam, Stadsgehoorzaal! Die is, vóór mijn tijd, waarschijnlijk ontsproten aan het brein van diegenen die theaters, net ais een kermis, poe len van zonde en verderf achtten. Er kwam wél een ker- mis in Vlaardingen, natuurlijk: dat was niet tegen te houden, maar die bleef officiéél „paardemarkt" heten. Dat mocht wel. En daarom werd dit gebouw geen Stads schouwburg of Stadstheater gedoopt maar Stadsgehoor zaal. Dat klonk tenminste minder zondig. Mischien wordt die naam ooit veranderd, als ik dood ben-." Walter van Ginneken, direc teur van de Vlaardingse Stads gehoorzaal, lacht wat ironisch. In kleding, manieren en spraakgebruik is hij duidelijk vertegenwoordiger van de "oude garde. Wanneer het cul turele leven van Vlaardingen ter sprake komt weet hij ech ter precies waar de knelpun ten liggen en waaruit, ook bij' de jongeren, de behoefte aan theatergebeuren bestaat. De bruine vingers van een kettin groker; slimme ogen achter een ouderwetse bril, een vlin derdas die z'n handelsmerk is geworden. De deur van z'n kantoor staat altijd open. Het beste „Ik ben gemeente-ambtenaar," zegt-ïe. „En als zodanig heb ik rekening te houden met wat de gemeentelijke subsidies me toestaan. Ik weet dat ik een aantal keren volle zalen moet trekken met een populair pro gramma, vóór ik me kan ver oorloven een maatschappij kritisch of avant-garde gezel schap te engageren waar min der mensen op af komen. Maar wel zóek ik altijd naar het beste wat ieder genre te bieden heeft. En voor de één is dat nu eenmaal André van Duin, voor een ander Jas pen na de Jong of Herman van Veen en voor een derde de Nieuwe Komedie met „Proces in Praag". „Hoe zitje zelf tegen die voor stellingen aan te kijken?" „Uiterst kritisch", zegt Walter van Ginneken, „en dat betreft dan niet alleen de aard en het artistiek peil van wat me wordt voorgeschoteld. Ik zit te kijken of m'n nieuwe licht computer goed voldoet, of de technische kant van de voor stelling klopt, ik luister of er geen gerinkel van vaatwerk in de gangen is als na de pauze de mensen hun koffie hebben geconsumeerd. Daarom zijn die plastic bekertjes ingevoerd, die hoor je tenminste niet Op al die dingen moet je letten als theaterdirecteur. En wanneer na een uiterst dramatische scè ne een actrice achter een dé cordeur verdwijnt zit ik aan die levensgevaarlijke donkere trap achter dat decor te den ken en 2achtjes te bidden dat het mens er niet afdonderL Wanneer een groep artisten zich niet alleen figuurlijk maar ook letterlijk in het zweet staat te werken heb ik de gebrekkige kleedkamers in m'n achterhoofd waar nota bene niet eens douches zijn!" „We hebben ooit de illusie ge had dat we bij het 700-jarlg be staan van Vlaardingen uit de financiële en technische zor gen zouden zijn. Er waren plannen om de Stadsgehoor zaal rigoureus uit te bouwen en te moderniseren: er waren ideeën om dit geheel uit te breiden met een congres- en concertzaal. Het waren plan nen die met elkaar 3,5 miljoen moesten kosten, maar achteraf ging een groot deel van dit geld naar de Lijnbaanhallen en moesten wij hier in de Stadsgehoorzaal het inmiddels achterstallige onderhoud met zo'n 6QO.OOO gulden zien te kla ren. Het toneel bleef hetzelfde, er kwamen wat technische verbeteringen en een kwast verf en de rest ging naar de uitbreiding van de damestoi letten. Daar lach je nu om, maar met dit soort zaken heb ik ook te maken. Vóór de ver bouwing moesten, bij een re delijk bezette zaal, circa 360 dames in een pauze van 20 mi- door Tineke Diepenhorst nuten van drie toiletten ge bruik makenl Nee, reken nou 's mee, dat waren toestanden zeg, dat was gewoon gênant!" „Gebeurt het wel eens datje, ondanks het kritisch kijken en kien zijn op de praktische gang van zaken toch door een voorstelling wordt meege sleept?" Walter van Ginneken steekt een nieuwe sigaret op en knikt instemmend. „Er zijn inder daad voorstellingen die zo ap pelleren aan m'n eigen gevoe lens dat ik de rest vergeten kan," zegt-ie, „al gebeurt dat heel weinig. Ik had het pas bij een show van Jos Brink dat ik werkelijk van m'n stoel viel van het lachen. Ik was daar zelf eigenlijk het meest ver baasd over. Ik dacht: man, hoe kan dat nou? Toen ben ik de tweede avond weer gaan kij ken, kritischer dan ooit en ïk heb me opnieuw te pletter ge lachen. Ik was weerloos tegen over de humor van die jongen. Bij de voorstelling van „Ver domde Lowjetje" werd ik ook, zij het op een andere wijze meegesleept. Dat was een dra ma dat me diep heeft bewo gen". Toverfee „Stel dat er nu eens niet op het toneel maar hier in je kan toor een toverfee binnen zweef t die met haar stafje zwaait en zegt komaan, Wal ter, je mag een paar wensen doen ten aanzien van de Stadsgehorzaal en ten aanzien van het theateeminnend pu bliek van Vlaardingen. Op geld hoefje niet te letten. Met zoiets triviaals kunnen tover feeën zich niet bezig houden! ,,Dan zou ik antwoorden: lieve fee, haal de muren van de to ren van de Stadsgehoorzaal óm! Want binnen de muren van die toren bevindt zich het toneel met alles wat daarbij hoort. Pas als de muren van de toren worden gesloopt en een aantal meters meer uit elkaar weer worden opgebouwd kan het toneel vergroot worden. Dan krijgt het publiek beter zicht, dan worden de mogelijk heden groter en hebben de ar tisten een betere accomodatie. Een nieuwe toneelvloer: een wat rianter entree en nog wat technische verbeteringen zijn voor diezelfde fee dan een kleinigheid die ze met dezelf de zwaai van haar stafje gelijk kan meenemen." Walter van Ginneken blijkt van harte bereid het spelletje mee te spelen, „Ik mocht nóg een wens doen" zegt-ie verlek kerd. „Ik zou ook vragen om een klein theatertje dat, naast de Stadsgehoorzaal, z'n functie zou krijgen in het Vlaardingse culturele leven. Dat „naast" is niet eens letterlijk bedoeld. El ders in de stad zou net zo goed een mini-theater, zoals „De Tee re too f" in Schiedam moe ten komen. Niet te mooi, niet te chique, niet te groot. Maar wèl met de mogelijkheden om nieuwe theatervormen te brengen voor een overwegend jeugdig publiek. Het zou het culturele' leven van Vlaardin gen ten goede komen. Je kweekt zo een nieuw publiek van theaterbezoekers: mensen die zich voelen aangetrokken tot wat ik de „margegroepen" zou willen noemen. Dat is méér dan het maatschappij kritisch toneel of wat men on der „avant-garde" verstaat De „marge-groepen" zoeken naar heel nieuwe theatervormen zoals bijvoorbeeld het Onaf hankelijk Toneel dat doet. Ze passen niet in deze Stadsge hoorzaal met haar „lijst-to- neel". Ze passen wel in een klein theater waar het publiek in een kring om de spelers heen zit en waar je desnoods je flesje bier en je sigaret mee naar binnen neemt. Pas nog heb ik zo'n theater bezocht in •Gent» in een oude fabriekshal. Een blind paard kon er geen schade doen, het publiek liep in en uit maar het had precies datgene wat we hier in Vlaar dingen ook nodig hebben: een theater waar alles moet mo gen!" Bette Midler „Nog steeds heeft de toverfee een wens voor je in petto. Welke man, vrouw of groep zou je hier het liefste in dit theater willen zien?" Walter van Ginneken hoeft niet eens zo lang na te denken. „Bette Midler" zegt-ie glim mend, „en dan met de Cleve land-show. Toen ik dat malse wijf voor het eerst op de tele visie zag was ik verloren. Zij wist, op een overrompelende manier vulgariteit en banali teit op een peil te brengen zoals ik dat nooit eerder zag. Zij wist precies war haar gren zen lagen. Zij shockeerde, maar het werd nooit vèttig. Ja hoor, als alles kan zou ik voor Bette Midler kiezen" De telefoon rinkelt. We staan weer met ons benen op de grond. De impressario van Fons Jansen meldt dat voor de nieuwe show van deze cabare tier een toneel van minstens tien meter breed vereist is. Het toneel van de Stadsgehoorzaal meet maar negen meter... „Wanneer het me via de im pressario niet lukt om Fons Jansen naar Vlaardingen te krijgen zal ik 'm thuis opbel len, hoewel dat niet m'n ge woonte is" zegt Walter van Ginneken met enige grimmig heid als hij de hoorn heeft neergelegd. „We kennen el kaar, hij komt hier al jaren, we kunnen goed met elkaar overweg. En dan zal ik 'm vra gen: zeg Fons, sinds wanneer is één meter toneelvloer reden om je publiek in Vlaardingen in de steek te laten?" Walter van Ginniken: minl-ttieatertja voor margegroepen... 's-Gravenzande „De enige oplossing voor de vele onge lukken op de Maasdijk is de aanleg van een nieuwe weg tussen Rotterdam en Hoek van Holland, langs de Water- weg" Dat is de mening van het politiekorps van 's-Gra- venzande naar aanleiding van weer een dodelijk onge val, dat onlangs plaatsvond. Het aantal doden dat dit jaar op de Maasdijk Is gevallen is inmiddels gestegen tot vijf. Op de Maasdijk wordt door de politie intensief gecontroleerd op overtredingen van het fn- haalverbod en het rijden door rood licht „Maar als mensen zich niet aan de regels houden, dan kun je daar als politie on mogelijk iets tegen doen. Je kunt er per slot van rekening niet altijd staan en er worden op de Maasdijk al veel bekeu ringen uitgereikt," aldus een reactie van het politiekorps in V Gravenzan.de. „De provin cie heeft er al zoveel borden neergezet maar het sorteert', weinig effect 's Zomers zijn er ook veel kop-staartbotsingen )p de Maasdijk, omdat alle 'ènsen :dan naar het strand -illen. Warm weer, volle uto's met kinderen die zich zitten te vervelen en een te korte afstand tot de voorgan ger zijn de oorzaken van de vele ongevallen in dat seizoen. De huidige weg, die eigenlijk vooroorlogs is, dient ook nog voor het goederentransport naar Engeland." Geen geld Volgens hoofdinspecteur Vis- kil, chef van de politie in Naaldwijk, zijn gemeente, be woners en provincie het roe rend eens over de manier waarop van de gevaarlijke si tuaties moeten worden verbe terd. „Alleen het geld heeft daarvoor nog steeds ontbro ken," aldus de korpschef in Naaldwijk. Ook het Naaldwijkse politie korps controleert frequent op de Maasdijk het gedrag van de verkeersdeelnemers, maar laat weten niet overal tegelijk te kunnen zijn. „Er is regelmati ge controle op snelheid, maar het constateren van een over treding van het inhaalverbod is heel wat moeilijker." meent hoofdinspecteur Viskil. De Naaldwijkse korpschef wenst nadrukkelijk onderscheid te maken tussen het gevaar, dat de weg in zich draagt en het gedrag van de verkeersdeelne mers. „Vaak is een weg niet veilig of onveilig, maar ont staan ongevallen door fouten van weggebruikers," meent Viskil. Wegbeheerder provinciale wa terstaat zoekt al jaren in sa menwerking met de aanlig gende gemeenten naar oplos singen voor de gevaarlijke si tuaties op de Maasdijk. Eind september werd echter duide lijk dat het geld voor dure re constructies ontbreekt Dat be tekent in de praktijk, dat ver beteringen de eerste vijf jaar van de baan zijn. Onder druk van de financiële tekorten heeft de provincie vele toezeg gingen voor verbeteringen in moeten trekken. Rente, onder houdskosten van bestaande wegen en de verliezen op de Dordtse Kiltunnel slokken een belangrijk deel van het pro vinciaal budget op. Verbeteringen, waarover de gemeente Naaldwijk en de provincie het al eens waren, omvatten de reconstructie van de kruisingen met de Oranjes- 1 uitweg, de kern Maasdijk en de Nolweg. Voorts zouden nieuwe verkeerslichten kun nen worden geplaatst en zou worden gestreefd naar het doortrekken van de noorde lijke parallelweg en aanslui ting van de V/estlandseweg. De kosten van die verbeterin gen worden geraamd op vijf miljoen gulden. Daarbij zijn de noodzakelijke grondverwer ving, het verleggen van kabels en leiding en en het verplaat sen van de openbare verlich ting niet inbegrepen. Hij dacht eerst dat het een bijbaantje zou worden, een klusje voor tussen neus en lippen door, maar maakt nu overuren. Je zult toch coördinator van het sociaal- cultureel plan zijn en er de hele dag mee bezig wezen! Dat roept het beeld op v.~n een dorre ambtenaar, ver grijsd tot in zijn botten, met schaapachtige automatis men. Doch ook in de sociaal-culturele planning wacht ons verrassingen: J. A. M. Kemps is een goedlachse man, helder van geest, kien in de woordkeus, en zo past hij goed in het ambtenarenteam van wethouder Herman Posthoorn. Welk een grote pluim! Maar waar lijk, wie alleen al bereid is het socu-plan te coördine ren, verdient bij voorbaat lauwerkrans en beker. Jan Kemps, in al zijn tijd van coördineren, is er opti mistisch onder gebleven en daarmee is hij een van de weinigen. De federatie van Schïedamse instellingen ge looft er niet in. De Schie- damse Gemeenschap lever de een nota, maar blijft sceptisch. Het bureau voor alternatieve hulpverlening (BAH) vreest dat belangrij ke doelgroepen over het hoofd worden gezien. De sport weet er geen raad mee. Menige vereniging ziet de welzijnsproblematiek bo ven haar hoofd uitgroeien. In vorige artikelen werd er uitvoerig over geschreven. Maar Kemps is optimist en Posthoorn bleef dat met hem. Zo ook Kemps' colle ga's, Vooruit' daar wéren bij deze ambtenaren aanvanke-, lijke bezwaren tegen de ma nier waarop. CRM liet de gemeente zo weinig tijd het socu-plan te maken. Maar met een jaartje uitstel is daar enigszins in voorzien. De afdeling cultuur, sport en jeugd (CSJJ is er in haar geheel mee aan de slag ge gaan, want zo'n inventarisa tie van activiteiten en be hoeften werkt door in alle facetten, sport, kunst, club huizen, noem ze maar weer op. Het heeft per slot var» rekening allemaal met geld te maken en hoe dat ver deeld moet worden zal staan in het sociaal-cultu reel plan. Voor CSJ bete kende dat een hele her structurering van de afde ling. Duidelijkheid „Het is de grootste operatie sinds Thorbecke," zegt wet houder Posthoorn. „Ver schillende maatschappelijke zaken worden tegen elkaar afgezet. De benadering is op een volstrekt nieuwe ma nier. Je hebt te maken met kinderdagverblijven en vol wasseneneducatie, welzijns werk voor buitenlanders, jeugd- en jongerenwerk et cetera, en met elkaar moe ten we een weloverwogen verdeling maken. Dat zal met vallen en opstaan ge beuren. Maar wij zijn op de afdeling nu zover, dat ik denk dat de hele boel bin nen een paar maanden be spreekbaar is voor de bur ger." Volgens Posthoorn zal er een grote beleidsbeïnvloe ding vanuit de bevolking zijn. „Dat sociaal-cultureel plan geeft zo duidelijk aan waar het geld naartoe gaat, dat je de bevolking ook pre cies duidelijk kunt maken wat ermee gebeurt. Dat is nooit gelukt. Als je de ge meentebegroting pakt, kan je ver komen om dat na te gaan, maar wie doet dat nu? Het sociaal-cultureel plan zal veel overzichtelijker zijn. En de jaarlijkse bijstel ling ervan laat dan ook pre cies zien, wat er voor be leidskeuzen gemaakt wor den. Dat schept politieke duidelijkheid." -door Kor Kegel Gaan nu een zeeverkenner, een aquariumhouder cn een korfballer met elkaar be praten,, of cricket belangrij ker is dan het timmerkamp in Schiedam-Zuid? Nee, dat gaan zij niet. Wel zijn er verschillende belangen („die tegenstellingen laten wij ook gewoon bestaan," zegt CSJ-chef Ben Hakken- broek) maar dat gaat niet zover, dat poppentheater zich met schapenscheren gaat bemoeien. En toch zul len er afwegingen zijn. Kemps: „De instellingen be reiden zich al voor op het in kaart brengen van hun acti viteiten. Dat geeft ons een beeld van wat er in de stad allemaal gebeurt. Stel nu: in een wijk heb je behalve veel jeugd- en jongeren" werk ook nog een padvin dersclub en in een andere wijk heb je geen van beide. Dan kan het ziin, dat die padvinders afvallen en geen subsidie meer krijgen, om dat de lacune in de tweede wijk wel betekent dat daar andere voorzieningen moe ten komen, waarvoor dus geld nodig is." Posthoorn: „In die zin kan het socu-plan een taakstel lend karakter hebben. Voorwaarden scheppend en controlerend." Hakkenbroek: „Je kunt prioriteiten aangeven, zeg gen wat je per se waar wilt, ook als er geen organisatie tegenover staat die dat zal uitvoeren. Dan kan eraan gedacht worden de gemeen te zelf die zaken te laten op knappen, net zoals in het verleden müt de Trech- ter/SWA is gebeurd. De ge meente neemt dan het voortouw." Posthoorn: „Om die reden, kijken naar wat er in welke wijk is, kan het socu-plan nooit een kopie worden van zo'n plan uit andere steden. Schiedam heeft zijn eigen activiteiten en instellingen." Kemps: „Vroeger ging het bij de subsidiëring van ver enigingen om het doen, om de activiteiten die zij onder namen, en dan keek je naar het aantal leden. Straks niet meer. Wij gaan nu beoorde len: hebben die activiteiten zinDaarbij kijken wij niet alleen naar het aantal leden van een club. Het rende ment van de subsidie-uitga ven 2al een criterium zijn, maar niet het enige?' Hakkenbroek: „Er zullen verschillen van inzichten zijn. Ik voorspel nog heel veel botsingen bij andere subsidie-overwegingen. Bij de gemeente zullen we vaak zeggen: ja, die club krijgt zoveel,'maar dat is zo ge groeid, dat was de bedoeling helemaal niet, dat moet te ruggedraaid worden. En bij de bevolking zal je vaak het verwijt horen: ja, zeg, wij kregen altijd al zoveel geld en nu niet meer, blijf met je poten van ons geld af!" Subjectief Hakkenbroek en Kemps kunnen als ambtenaren maar tot op zekere hoogte gaan. „Wat heeft de ge meente voor bepaalde za ken over? Dat is een afwe ging, "daar zitten natuurlijk veel subjectieve oordelen bij. Waarom is de ene acti viteit belangrijker dan een andere?. Als je een stuk of zes drugsgebruikers mei een bepaald bedrag kunt optillen naar zinvolle tijds besteding, moet je dar. daar voor kiezen of met hetzelf de bedrag een bestaande vereniging in stand helpen houden? Dat is een voor beeld van een keuze. Maar wij, als ambtenaren, kun nen alleen alles op een rij zetten en daarmee laten zien wat het sociaal-cultu reel plan inhoudt, wat er is. De knelpunten komen dan beter naar voren. En ja, hoe je dat richting geeft, dat is een zaak voor het gemeen tebestuur aldus Hakken broek. Hij denkt dat het nog wel vijf jaar duurt," voor de hele sociaal-culturele machine geolied is. Daarbij zal er elk jaar eerf-bijstelling van het grote plan zijn, omdat de maatschappij nu eenmaal geen statisch geheel is, maar voortdurend in beweging met steeds nieuwe activitei ten. Kemps: „Dat betekent niet zonder meer, dat als zich nieuwe activiteiten aanbieden voor subsidie, dat je dan andere automatisch - over de rand gooit. Dan moet er een herverdeling van de gelden plaatsvinden. En je moet natuurlijk ruim te houden voor incidentele gebeurtenissen en experi menten." Volgens een schatting van Posthoorn zijn er in Schie dam 110 instellingen, die subsidie van de gemeente krijgen. Al die organisaties werken op verschillende terreinen. Posthoorn ver moedt dat hun werk wel veertig richtingen opgaat Hakkenbroek: „Hoe je dat werk waardeert, dat is iets wat niet 2onder conflicten en wapengekletter gaat. Bij voorbeeld wat Leo Herwig zei over dat tekort van zes tig beroepskrachten in het club- en buurthuiswerk: ja, daar hebben wij ons inder daad rot om gelachen." Meer of minder? In het veld, daarmee wordt gewoon bedoeld: bij de clubs zelf, daar hoor je de laatste tijd twee opvattingen. De ene club zegt: laten wij meer activiteiten gaan ont plooien, dan is de kans op subsidie groter en staan wij sterker als er straks dingen moeten afvallen. De andere club zegt: laten wij maar even kalmpjes aan doen, want dan signaleert de ge meente misschien een gat in de activiteiten waarvoor zij ons aanwijst om dat op te vullen, dat levert dan extra subsidie op omdat de ge meente ons erkent als club die dat aankan. Posthoorn: „Beide redene ringen komen op^nul uit Het gaat er niet om wat zij wel of niet doen, het gaat erom waarvoor zij iets doen. Dat zal vooral de subsidie verdeling bepalen. Maar het is uiteraard een waanidee dat niets doen geld oplevert Het is altijd goed meer acti viteiten te houden en zeker nü. Dat wordt een criteri um. Maar de totaalsom aan activiteiten is geen gesloten vat. Daar kan in en uit" o Jan Kemps, coördinator van het sociaal-cultureel plan, de zin van activiteiten wordt belangrijker dan het doen... In vijf artikelen Is onze krant Ingegaan op de hek sentoer, die het maken van een sociaal-cultureel plan is voor zowel ge meente als burgerij. De se rie 'Meer dan een zak pa tat' kwam tot stand na een jaar lang volgen van vergaderingen door wel zij ns- en recreatieve in stellingen en na vele ge sprekken met exponenten daarvan. De vorige artike len verschenen op 28 no vember en 5. 12 en 18 de cember. De serietitel TCeer dan een zak patat' wilde aan geven dat het sociaal-cul ture le plan een schakel la In een bewustwordings proces, dat doorwerkt tot op straathoeken cn sport velden. en was verder een knipoog naar verantwoor delijk wethouder H. W. Posthoorn die niet snel een frietje versmaadt Er is nadrukkelijk géén relatie tussen de titel en de CDA-beweging 'Niet bil brood alleen'. Herman Posthoorn, wethouder: méér activiteiten altijd zinvol en

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4