STUB/STBEEKl Ik heb mijn hart aan Ylaardingen verloren9 istorische vereniging zet architectuur op een rijtje Drie sterren kunnen Gusto niet meer redden 'doemen-Guus: dinsdag 23 december T93C VD/SC/WW oek moet sloop an historisch ezit voorkomen hiedam „Moge de *k terug via deze invert- isatie meer leiden tot herkenning van wat houden bleef, dan tot t betreuren van hetgeen rloren ging." Dat hrijft burgemeester hn te Loo in het boek uwkundig bezit van de meente Schiedam', een tgave Viin de Historische reniging, die vandaag n het publiek wordt ge- esenteerd. Niet betreu- n van hetgeen verloren ng... Het zijn wrange oorden bij het overzicht waardevolle architec- ur in Schiedam. Want n onrechte staat op de adzijde 63 nog het fa- iekscomplex van de ormalige scheepswerf usto vermeld. De heepswerf kreeg van de istorische Vereniging ie sterren, en dat bete nt d het gaat om een - door Richard Stomp nadrukkelijk het belang van een inventarisatie van Schie dams waardevolle architectuur aan. Veel panden worden verbouwd of zelfs afgebroken, zonder dat voldoende aan dacht wordt geschonken aan het historische of architectoni sche belang. Dat gebeurde met Gusto, maar dat gebeurt veel geruislozer op andere plaatsen in de stad. Vaak is een eige naar niet eens op de hoogte van de waardevolle elemen ten. Met de inventarisatie van Schiedams waardevolle archi tectuur is in !eder geval een eind gekomer» aan de onwe tendheid. De gegevens liggen nu vast. Niemand kan meer "zeggen „Ik wist er niet van." Iedereen kan nu ook duidelijk voor ogen hebben om welk Eand het gaat als hij een ouwplan onder ogen Krijgt. De Historische Vereniging hoopt dan ook dat met het boek in de hand waardevolle zaken voor sloop of andere vormen van aantasting behoed kunnen blijven. Met Gusto was dat waarschijn lijk toch niet gelukt, ook al was het werk van de Histori sche Vereniging eerder ge schreven. Ruud Poels, de schrijver van de tekst in het boek, is daar van overtuigd: „Economische belangen heb ben de doorslag gegeven bij de Gusto-panden. Nou, als er zul ke economische belangen meespelen, kan ons boek zoiets als de sloop van Gusto niet te genhouden. Andere factoren blijken toch belangrijker dan de historische, daar moet je je uiteindelijk bij neerleggen." Het boek van de Historische Vereniging is, ondanks de machteloosheid in het geval- Gusto toch bedoeld om histo risch waardevolle zaken voor de stad te behouden. Volgens een doelstelling waarmee de Historische Vereniging vijf jaar geleden aan het project begon, kan het zelfs dienen als een uitgangspunt voor het ge meentelijk stedebouwkundig beleid. Vijf jaar geleden, op 24 maart 1976, na een lezing door Ir H. J. F. de Roy van Zuyde- wijn, werd een werkgroep van de historische vereniging ge vormd, die het architectoni sche bezit van Schiedam moest gaan inventariseren. De werk groep werd aanvankelijk ge leid door De Roy van Zuyde- wijn, die eerder al dergelijke pstuk voor Schiedam, jeldbepalend op archi- ctonisch of historisch ge- ed. Maar op het moment it de tekst voor het boek in de Historische vereni ng werd geschreven, and Gusto nog op de Hirlöpige monumenten- st. In de tussentijd is het unplex van die lijst afge- lald en inmiddels zijn de opers aan de gang ge- lan. Een driesterrenpand gen de vlakte dus. st gebeuren met Gusto toont Schiedam en Kethel staan sart in het werk vermeid mvvege het verschillende irakter. Het hek voor de arvormde dorpskerk staat ider meer afgebeeld. Voormalig weeshuis de tin- denhof met de weeskinderen Jan en Kaat: twee sterren èn op de monumentenlijst, projecten in Rotterdam en in Scheveningen had uitgevoerd. Vijftien mensen namen zitting in de werkgroep die de werk zaamheden moest gaan uitvoe ren. Ze trokken met z'n vijf tienen alle wijken van Schie dam door en noteerden hun bevindingen. Op bijeenkom sten werd dan per object gedis cussieerd. Is het de moeite waard? Moet het soms een spe ciale vermelding krijgen? Die speciale vermelding of waardering wordt gegeven met een sterrensysteem. Drie sterren slaan voor topstukken, twee sterren zijn beeldbepa lend of waardevol voor Schie dam en één ster is waardevol voor het straatbeeld. Objecten die geen sterretje krijgen zijn 'slechts' een vermelding waard. Nu, na vijf jaar hard werken (volgens Poels duizenden wer kuren per man) is het onder zoek klaar. De resultaten zijn op een overzichtelijke manier opgenomen in het rapport van de werkgroep dat in boekvorm is verschenen en als titel draagt 'Bouwkundig bezit van de stad Schiedam'. Een deel van de drukkosten is door de gemeente en door het anjer fonds gesubsidieerd. Door die bijdrage is de prijs van het werk erg laag gehouden. Het rapport moet veertien gulden negentig op gaan brengen. Volgens Ruud Poels, die be halve tekstschrijver ook secre taris van de werkgroep was, heeft de vereniging een be langrijk en vrij uniek docu ment vervaardigd: „Normaal moet iedereen die over pand jes praat de boer op om die pandjes te gaan bekijken. Nu hoeft dat allemaal niet. Waar devolle dingen staan mét foto in ons rapport vermeld. Zo kan iedereen ook weten om welke pandjes het gaat. Het is een naslagwerk, dat onder meer kan worden gebruikt bij het toetsen -van bouwaanvra- gen." Maar de historische vereniging ziet nog meer mogelijkheden voor het werk. Poels: „Het zou uitstekend als uitgangspunt kunnen dienen voor een ge meentelijke monumentenlijst cn bijdragen aan het tot stand komen van een beschermd stadsgezicht Zo'n gemeenteüj- Ruud Poels, de schrijver van de teksten. ke monumentenlijst biedt wel geen wettelijke bescherming, maar het kan wel een richtlijn zijn voor gemeentelijk hande len. Ook de Rijksmonumen tenlijst kan op basis van onze gegevens worden uitgebreid." Het Bouwkundige bezit van Schiedam omschrijft 1300 ar chitectonische objecten in de gemeente Schiedam. Elk ob ject, en het gaat niet alleen om pandjes,maar ook om om bruggen, hekken en gehele straatbeelden, staat op een foto die in het boek is opgenomen. Om hét snel opslaan te verge makkelijken is alles in alfabe tische volgorde opgenomen. Zo begint het boek met de Abben- broekscstraai en eindigt het met de Zijlstraat. Hot snelle opzoeken is volgens Poels be langrijk. want het is een wer krapport: „we hopen dat het zoveel mogelijk wordt ge bruikt." aardingen Tijd om te aten heeft Guus Roden- ïrg (alias Bloemen- uus) eigenlijk niet. In de igen voor de kerst heeft j het veel te druk met n handel. Het moet er aar even tussen door. De ederlanders kopen 'nog eds kerstbomen. De mstboom is de afgelo- n jaren weliswaar in op- ars, maar legt het nog yaal af tegen de popu- ire groene den. Bloe- en-Guus is er uiteraard et rouwig om. In de vijf ir dat hij nu in Vlaar- ngen zijn handel heeft, reft hij het best naar zijn tl „Echt, ik zou niet eer uit deze .stad weg liern Ik kom oorspron- lijk uit Den Haag, maar heb mijn hart verloren n VIaardingen. Ik woon de Bleekstraat, een rel gezellige straat Als bij wijze van spreken p in de nacht met de igen weg moet en hij et het niet, dan kan ik stig iemand uit bed bel- om te helpen. Hele- lal geen probleem." rstbomen verkopen Is een k apart, als we Guus mo ra geloven. „Een Neder- ïdse boom zal ik van mijn en niet verkopen, Nee, ef mij maar de Duitse om» die zijn mooier en an veel langer mee. Joh, je eenmaal zo'n boom in ïs hebt wil je van je leven niet anders meer." Guus Ro denburg heeft plezier in zijn werk. Gaat vriendschappe lijk om met zijn klanten, al tijd in voor een geintje. „Ook af regent hel de hele dag, wat natuurlijk slecht is voor mijn handel, ik ben altijd vrolijk. Voor mij is iedere dag een feestdag." De Vlaardingse bloemenver koper heeft een merkwaar dige levensloop gehad. „Ik heb geloof ik alle beroepen al gehad die er bestaan. Vroeger moest ik mijn vader helpen met zijn melkwijk, ik ben groot gebracht tussen de koeien, machinist geweest. Zelfs nog een tijdje touring car-chauffeur geweest omdat ik in het eerste jaar dat ik de bloemenhandel had geen rooie cent verdiende." Hij zit nu acht jaar in het vak. Begon met tuinen aan- door Chris Woerts leggen in Rotterdam Alexan- derpolder. Had daar aardig succes mee. Specialiseerde zich in het aanleggen van rotstuinen, waar hij zelfs een klein prijsje mee verdiende. Een tip van een vriend bracht hem er toe om een bloemenhandel in Vlaardin- gen te beginnen. Hij heeft echter heel wat jaartjes moe ten wachten alvorens hij zijn standplaats naast de Visbank mocht innemen. „Als het aan mij ligt blijf ik hier voor al tijd zitten. Of er moet geen geld meer mee te verdienen zijn, want dan stap ik er ge lijk uit. Daar heb ik in het geheel geen moeite mee. Dan ga ik gewoon weer wat an ders doen." Humor ligt op de straat, Guus Rodenburg kan er over mee praten. „Ik zal je eens een mooi verhaal vertellen. Een paar jaar terug kwam er een dronken vrouw bij mij een bloemetje kopen. Een zwagertje van mij hielp die vrouw. Niets aan de hand dacht ik, maar die vrouw wilde korting. Om precies te zijn 2,50. Ik moest weg voor een boodschap en dacht: die is wel weg als ik terug kom. Dat had, ik dus mooi mis. Staat dat mens nog steeds te zeuren. Nou moet je weten dat ze op zo'n automatisch brommertje was. Dat ding liep nog te ronken. Ik heb dat vervelende mens opge pakt en op de brommer ge zet. Met een vaart ging ze er van door. Nooit meer gezien. Nee, van zulke mensen houd ik niet." De kerstbomen die worden aangevoerd liggen allemaal opgeslagen naast de visbank. Veel gestolen wordt er ge lukkig niet. „Eén keer heb ik dat meegemaakt. Het was zo'n klein pest ventje. Dat joch komt thuis met de boom en zijn vader vraagt heel be grijpelijk waar zijn zoon met die mooie boom vandaan kwam. 'Bij Bloemen-Guus,' antwoordde dat ventje toen heel bedremmeld. Je begrijpt dat de boom onmiddellijk moest worden terugge bracht" Eloemen-Guus: „Voor mij is iedere dag een feestdag."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 6