STREEK renovatie; de besluiten zijn genomen w/m Sloop of vrijdag 2 januari 1981 VD/SC/WW meter# iStorrtp; SIOOP TV-EEF FASE Het rottende gebit van Schiedam-West •Het gebied West 1 A en, per blok, de beslissingen. waar veel Kaapverdianen wonen. Als je met die mensen overlegt ko men ze je na afloop een hand geven om je te bedanken..." Bij herhuisvesting van bewoners komen flinke problemen om de hoek kijken. Herhuisvesten kan al leen als de huidige woningen eigen dom van do gemeente zijn. Zou dat niet zo zijn. dan kan een particulier eigenaar zijn woningen gewoon weer verhuren en dat is juist niet de bedoeling. Het aankopen gaat niet van de ene dag op de andere. Huis eigenaren willen vaak meer voor de woningen hebben dan de gemeente bereid is te geven. Bij het herhuis vesten komt bovendien het pro bleem dat de lijst bij bureau huis vesting in Schieam al erg groot is. Er zijn al bijzonder veel urgente woningzoekenden. Toch hebben burgemeester en wethouders beslo ten dat bewoners van blok 7 B bin nen drie maanden een woning aan geboden krijgen." De actie van de bewoners van het blok heeft dan toch resultaat opgeleverd. Besluiten De besluiten zijn gevallen in het Westen. De inspraak in de eerste fase is afgerond. Bewoners weten waar ze aan toe zijn: renovatie, sloop, of in het gunstige geval hand having zonder dat hoeft te worden gerenoveerd. Op het plattegrondje op deze pagina is precies aangege ven welke woningen tegen de vlak te gaan en welke gerenoveerd gaan worden. De gemeente maakt onder scheid lussen eerste fase sloop en tweede fase sloop. Ook op het kaar tje wordt dat onderscheid gemaakt. Nu al praat de gemeente met bewo ners van die eerste fase slooppanden over de nieuwouw die op de plaats van de huidige woningen moet gaan verrijzen. Duidelijk is al geworden dat niet op alle plaatsen zal worden terug- gebouwd. De wijk ligt vrij dicht opeengepakt en er is opvallend wei nig groen te vinden in Mariastraat on omgeving. Daar zal verandering ,in worden gebracht. In het informa tiewinkeltje voor de stadsvernieu wing in de Mariastraat hangt al een schetsontwerp van de herverkave ling in de buurt. Daaruit blijkt dat de Vriendschapstraat niet wordt te- ruggebouwd: daar heeft men op het stadskantoor een groen pleintje ge pland. Dat schetsontwerp is tot stand geko men zonder de bewoners. Han de Kluyver: „Dat komt doordat het rijk grote druk op ons heeft uitgeoe fend toen wij als gemeente rapport uitbrachten over de gang van zaken bij de stadsvernieuwing. Men wilde daar, naast een omschrijving van de huidige gang van zaken, ook iets van plannen zien. We kregen toen de gelegenheid om binnen twee we ken met een herverkavelingplanne tje te komen. Door die korte tijd die ons ter beschikking stond hebben we de bewonmers niet kunnen in schakelen. Dat gebeurt wel achter af. Iedereen kan zijn bezwaren te gen het schetsontwerp kenbaar ma ken. en als er vee! problemen blij ken te zijn. wordt waarschijnlijk een hooravond gehouden. Terugkijkend op de afgelopen pe riode van overleg met de bewoners blijkt Han de Kluyver tevreden. „Er blijkt best veel te kunnen, we hebben als ambtenaren ook best- veel vrijheid om de dingen te rege len, zoals wij denken dat het zou moeten. En de stadsvernieuwing in het westen, die begint na veel val len en opstaan nu te draaien." «Han de Kluyver; er blijkt best veel te kunnen... Schiedam „Zeg eens aaaa..." De tandarts blikt in de wijd geopende mond, onderzoekt kies voor kies en tand voor tand. De rotste kiezen worden getrokken, iets betere worden gevuld en de gebitsdelen die nog intact zijn kunnen zonder meer gehandhaafd blijven. De stadsvernieuwing in West, rond, de Mariastraat, heeft hei onderzoek achter de rug. De wijk heeft de mond opengedaan en gemeente en bewoners hebben onderzocht wat er met de vvo- ningen moet gebeuren. De rotste huizen gaan tegen de vlaktede iets betere kunnen worden gerenoveerd en de huizen die nog intact zijn kunnen zonder meer worden gehandhaafd. Geheel pijnloos is het onderzoeks werk in het gebied rond de Maria straat (West I A, is de beschaafde stadskantoor-uitdrukking, want an ders krijgt de straat al snel een naam) niet geweest. Lang niet altijd waren bewoners en gemeente het eens over de bestemming van de huizen. Waar de gemeente aan sloop dacht, vochten bewoners voor be houd. Waar bewoners zo snel moge lijk een onbewoonbaarverklaring wilden, liet de gemeente weten niet op een zo korte termijn te kunnen werken. Waar bewoners externe deskundigen in wilden schakelen meende de gemeente dat ambtena ren deskundig genoeg zijn. Ambte naren verdedigen de belangen van de bevolking, dus zo hard waren de deskundigen van buiten af niet no dig. redeneerde men op het stads kantoor. De inspraak is in West dus geens zins van een leien dakje gelopen. Paul Dries en John de Kievith van de bewonersvereniging Schiedam- West, menen dat bewoners te wei nig aan bod zijn gekomen. Er werd te vaak uitgegaan van een bouw technisch onderzoek, vertelden de twee verenigingsbestuurders in een gesprek met onze krant op 10 okto ber. Ze moesten als vrijwilligers te hard knokken voor vanzelfspreken de zaken (externe deskundigen) en besloten uit het overleg met de ge meente te stappen. Verandering Inmiddels wijzen verschillende te kenen op een mentaliteitsverande ring bij de gemeentelijke overheid. Veel meer dan voorheen lijkt men de bewoners als voorwaardige ge sprekspartners te zien, die heel goed mee kunnen praten, mee kunnen beslissen. Het beste voorbeeld daar van is de gang van zaken rond de nieuwbouw die in West op gang moet komen, als de slooprijpe pan den eenmaal tegen de vlakte zijn. Nog voordat er bouwplannen zijn is de helft van de huizen al toegewe zen. De toekomstige bewoners ma ken excursies naar nieuwbouwpro jecten in Rotterdam en Vlaardingen en hun wensen vormen de basis van de bouwplannen die door de archi tectengroep Van Wijngaarden zul len worden ontwikkeld. Bewoners, gemeente en bewonersvereniging zijn vooralsnog enthousiast over de aanpak. De mentaliteitsverandering bleek ook uit het gesprek dat onze krant op 24 oktober voerde met ir Gustaaf Schaap, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling en projectleider voor het stadsvernieuwingsgebied in West. „Wij hebben geleerd van de fouten die wij in West hebben gemaakt", 2eï Schaap toen. En hij onderkende dat een extern deskun dige inderdaad een na te streven zaak zou zijn. Het grootste pro bleem. zo zei Schaap toen, was het geld, waarmee de extrern deskundi ge betaald zou moeten worden. De projectleider zag ook in dat bewo ners in sommige gevallen te hard hebben moeten vechten om hun be langen gerealiseerd te krijgen. Bo vendien onderkende hij in zijn functie als projectleider weieens te zakelijk willen optreden, waar be- Eigenaar-bewoners in blok 7 hebben burgemeester en wethouders de *De Vriendschapstraat, hoek Mariastraat is de enige plek waar geen woningen worden terug- oezegging gekregen dat hun huizen nog tien jaar blijven staan. gebouwd. Een groenpleintje komt ervoor in de plaats. woners een veel emotionelere bena dering hebben. Ommezwaai Gustaaf Schaap lijkt op het stads kantoor niet alleen te staan als hij zegt dat de gemeente van haar fou ten heeft geleerd. Wethouder Chris Zijdeveld, in de ngen van bewoners vaak de boosdoener als overleg vastloopt, nodigde onlangs verte genwoordigers van de bewonersve ren iging Schiedam-West op het stadskantoor nil voor een verzoe- ningsgesprek. En hoewel de vereni ging nog niet opnieuw tot het over leg is toegetreden, mag toch van een succes worden gesproken: John de Kievith; secretaris van de bevvo- nersvereniging die haar hoofdkwar tier in wijkcentrum de Bever heeft, sprak van een ommezwaai bij de ge meente. West is dus een leerschool voor de gemeente geweest. Fouten zijn ge maakt, methodes voor inspraak zijn bijgesteld. Maar dat zijn niet de eni ge en zelfs niet de belangrijkste re sultaten van twee jaar voorberei ding op stadsvernieuwing. Het gaat om de huizen en om de bewoners die er in wonen. Huizen die zo bouwvallig zijn dat bewoners 's winters met dikke truien bij de schamele verwarming moeten zit ten. Jarenlang uitblijven van goed onderhoud aan de huizen (weinig aantrekkelijk voor de kleine huis bazen vanwege de hoge kosten) meer bij komt. kost al gauw 30 gul den, zodat voor herstel van de wo ningen 35 duizend gulden over zou blijven. Volgens Han de Kluyver is men echter uitgegaan van hogere herstelkosten. waardoor meer wo ningen konden worden gehand haafd. De kosten voor alleen herstel mochten in de praktijk oplopen tot 75 procent van de door het rijk geaccepteerde 65 duizend. Maar niet alleen financiële moetie- ven hebben in het w-esten van Schiedam de doorslag gegeven. In het al eerder genoemde blok 7 ble ken ook eigenaar-bewoners te zit ten. die hun woninkje zelf flink hadden opgeknapt. Het oorspronke lijke uitgangspunt, dat de huizen te gen de vlakte moesten, hebben de bewoners door harde actie weien te herzien. Burgemeester en wethou ders hebben nu de intentie uitge sproken dat de woningen nog tien jaar zullen blijven staan. De Kluyver is ook positief over de resultaten die de andere bewoners van blok 7 (het inmiddels haast be ruchte blok 7 B) hebben afgedwon gen. De bewoners heboen voor el kaar gekregen dat zij binnen drie maanden na het sloopbesluit een andere woning aangeboden krijgen en dat zij tot die tijd voor onbe woonbare woningen slechts twintig guldon huur per maand hoeven be talen. Han: „Ik denk dat zoiets ook voor andere blokken zou moeten gelden. Bijvoorbeeld voor blok 6, heeft tot gevolg dat water in sommi ge gevallen letterlijk langs de mu ren stroomt. Bewoners van blok 7 B (tussen Fabristraast, Kortlandstraat en Mariastraat) maakten zelfs een weerbericht voor binnenshuis. De verwachting bleek minder aantrek kelijk dan die, die ons dagelijks door De Bildt wordt voorgeschoteld. Assistent Wat gaat er nu in het stadsvernieu wingsgebied in het westen van Schiedanin gebeuren? Han de Kluy ver, assistent van projectleider Gus taaf Schaap, heeft de werkzaamhe den in West bijna geheel van zijn chef overgenomen. Hij is als geen ander op de hooogte van de bereikte resulateten en van de voorgeschie denis. Zit bovendien een aantal da gen per week in de wijk. Daardoor kent hij de bewoners en de bewo ners kennen hem. Han de KLuyver is jong, enthousiast, en wat belang rijk blijkt in het contact met de be woners: hij ziet er niet zo uit, als je je meestal een ambtenaar voorstelt. Twaalf hoog in het stadskantoor, op het bureau van De Kluyver, hangen en liggen talloze plattegronden, voornamelijk van het westen van Schiedam. In de stapels bevindt 2ich ook de oude kwaliteitskaart uit 1976 die door het ministerie is opgesteld. Uitgangspunt voor die plattegrond, die de kwaliteit van de woningen in kaart moest brengen, was alleen de bouwtechnische staat van de wonin gen. De dreigende term crepeerge- val slaat dan ook alleen op de wo ningen en blijkt bovendien een ver ouderde term. De Kluyver: „De normen zijn na het verschijnen van die kwaliteits kaart veranderd Veel jongere be woners trokken de wijk in en bic ken best tevreden over de staat van de huizen. Bovendien is het wonen in zogenaamde rug- aan rug wonin gen helemaal niet zo on aan vaai 1- baar meer als ten tijde van de kw;- liteitskaart. Vaak hebben bewoner., de erg kleine huisjes doorgebroken waardoor heel redelijke woninkjes ontstonden. En toch staan die wo ningen op de kwaliteitshaan te boek als slooprijp. De kwaliteits kaart is dan ook niet meer dan een zogenaamde langsfietskaart. waarbij alleen naar de technische staat van 'de buitenkant van de woningen is gekeken. Een grove opname, die in lang niet alle gevallen bleek te kloppen, toen de gemeente de wo ningen nader onderzocht. De kwali teitskaart is dan ook overboord ge gooid en in plaats daarvan is beke ken welke woningen voor verbete ring in aanmerking zouden komen." Kosten Belangrijk bij de beslissing renova tie of sloop is het bedrag dat door het rijk voor reno%ratie wordt geac cepteerd. Dat blijkt maximaal 65 duizend gulden te zijn. Een flinke renovatie met douche en wat daar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5