SCHIEDAMSCHE COURANT 'Beraad nodig over financiële positie van de gemeenten' m Alle bussen gaan via nieuwe route ENFB tegen locaties parkeergarages Ik neem de proef DOEKEN deze krant Burgemeester Kieboom: Volksdansend nieuwe jaar in Liedewijde peilt andere scholen Baad protesteert tegen gastarieven Singel afgesloten Veel nieuwe haltes 9 Ook industriegebied Voortaan overstappen tussen Noord en Zuid Hansisgoedkoo®!! Kieboom: solidariteit met vakbondsleden Kethel moet Noord worden Donderdag 8 januari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -- I05de jaargang no. 5 pagina's B roc revest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Een be raad over de totale finan ciële positie van de ge meenten is dringend ge wenst, anders gaan we in een zeer snel tempo naar steeds meer niet-sluitende begrotingen, met alle na delige gevolgen van dien. Nu is nationaal reeds vast te stellen, dat het totaal van de gemeentelijke investeringen een dalende lijn vertoont, met alle nadelige gevolgen voor het verzorgingsniveau van de gemeenten én voor de algeme ne werkgelegenheid. Dat zei VJaardings burgemeester Wil lem Kieboom gisteravond bij de aanvang van het nieuwe politieke jaar. In zijn nieuw jaarstoespraak liet hij blijken van zijn ernstige afkeuring van de steeds maar minder wordende uitkeringen die de gemeenten van het rijk krij gen. De gemeenten zullen, net als andere overheidsorganen, de komende jaren nog sterker dan verwacht de gevolgen van de tegenvallende economie moeten dragen, aldus Kie boom. Dat leidt er toe, dat het de grootste moeite zal kosten om de financiën in evenwicht te houden. Het rijk keert via het gemeentefonds in 1981 maar liefst 329 miljoen minder uit dan verwacht was. Voor een stad als Vlaardingen bete kent dat een tegenvaller van 27 gulden per inwoner oftewel zo'n 2 miljoen gulden per jaar. Ook op de zogenaamde speci fieke uitkeringen, zoals de bij dragen die de gemeenten krij gen voor het onderwijs in de steden, wordt sterk bezuinigd, „Met als gevolg dat ook in* onze gemeente de instandhou ding van het onderwijs ten koste gaat van de algemene middelen, welke middelen steeds schaarser worden." Volgens Kieboom zit er voor de gemeenten op het ogenblik niets anders op, dan zo scherp mogelijk prioriteiten te stellen. Daarbij zal het volgens hem nodig zijn „bepaalde modieuze paradepaardjes voor beperkte groepen enige tijd op stal te zetten," aldus Vlaardings bur gemeester. Het zal nog wel even duren voordat alle nieuwjaarsrecepties, borrels en -feesten ten einde zijn. Het nieuwe jaar is nog vers genoeg, vonden ook deze bejaarden, om met feestgedruis binnen te halen. Gisteren verwelkomden ze in zaai Harmonie te Vlaardingen 1981 al volksdansend. Gok het Vlaardings Vissersvrouwenkoor was present. F usie moet onder wij speil zeker stellen Vlaardingen De Vlaardingse gemeente raad heeft gisteravond haar afkeuring over de verhoging van de aard gastarieven kenbaar gemaakt door vrijwel unaniem te besluiten, een protest van een aantal grote gemeenten over ditzelfde onder werp te ondersteunen. De raad vond het in navolging van het col lege van BenW overi gens een dwaze zaak dat die tarieven van bo venaf worden opge schroefd en dat de ge meenten niets anders kunnen doen dat die verhoging aan de bur gers doorberekenen. Voor Vlaardingen bete kenen de hogere aard- gasprijzen een totaal bedrag van bijna 700.000 gulden. Dat be drag moet op tafel ko men door de kubieke meterprijs te verhogen van 32 tot 39,9 cent. De Vlaardingse VOS-cursussen gaan weer van start. Pagina drie. De terugkeer van het Schiedamse raadslid Simons wekt hoge verwachtingen. Pagina vijf. Burenhulp Holy gaat binnenkort grootscheeps van start. Pagina vijf. Zeilplank vereniging moet haar opstallen toch afbreken. Pagina zes. Schiedam De RET veran dert op 2 februari het hele net van buslijnen in Schiedam. Alle bussen gaan een andere route volgen. Sommige eind punten vervallen, nieuwe ko men erbij. Bus 38 krijgt een tijdelijk eindpunt bij het station, maar rijdt nog in de loop van 1981 verder naar de Koemarkt. Gisteren stapte wethouder Chris Zijdeveld in. Vlaardingen De Enige Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) is het met de uiteindelijke locatiekeuze van de parkeergarages ïn het geheel niet eens. De ENFB had liever gezien dat er een ga rage bij de gasfabriek zou komen en één aan de Van der Windt- straat Dat zou voor de fietsersbond de meest aanvaardbare oplos sing zijn. In het minderheids standpunt dat tijdens de in spraakprocedure naar voren was gekomen, had de ENFB ■dit al kenbaar gemaakt De Vlaardingse ondernemers hebben er altijd de nadruk op gelegd dat de parkeergarages dicht bij het centrum moeten komen, het liefst bij het Veer- plein. Volgens de ENFB is dit een verkeerde benadering. Ton van Lint, voorzitter van de ENFB-afdeling Vlaardin gen: „Komen de garages dicht hij het centrum, dan profiteren daar juist de grote bedrijven zoals V en D van. Iets verder weg, bijvoorbeeld op een loop afstand van 400 meter, zou voor iedereen een veel betere oplossing zijn. De winkels die wat minder gunstig liggen krijgen dan toch aanloop. De Hoogstraat bijvoorbeeld zou daar van kunnen profiteren." De ENFB heeft verder liever een parkeergarage bij de gas fabriek dan voor de nu geko zen Afrol. Van Lint: „Het zal er uiteindelijk wel op uit draaien dat de garage bij de Afrol komt, maar dat is echt een verkeerde keuze. De Afrol is een aanlooproute waar de auto's door woonstraten rijden rage op het ilen gaan. gasfabriel kterrein zou die problemen oplossen. Daar komt nog bij dat de Hoogstraat dan ook meer aan loop krijgt. Het is een verster king voor het noordelijk deel. De afvoer van de wagens zou dan snel via de Maassluisedijk plaats kunnen vinden." In het verleden is er volgens de ENFB te vaak uitgegaan van de automobilist Ton van Lint „De middenstanders denken maar dat juist de auto mobilisten voor het grootste gedeelte zorgen voor de in komsten. Dat is pertinent niet waar. Een onderzoek heeft uit gewezen dat juist de mensen die zonder wagen komen het meest besteden." Inmiddels heeft de ENFB het college, de gemeenteraad en de midden standers een brief gestuurd waarin nog eens wordt bena drukt dat de locatiekeuze een verkeerde is. De belangrijkste ingrepen zijn de afsluiting van de Singel voor alle busverkeer, de in voering van een tijdelijke bus lijn 55 die ook het industriege bied zal aandoen en een op waardering van bus 54 die vanaf volgende maand een ringlijn wordt voor Zuid, West, Nieuwland en Oost. Voor Nieuwland is dat een goede oplossing, omdat lijn 50 van het streekvervoer Zuid- West-Nederland niet meer over de Burgemeester Van Haarenlaan zal gaan maar over de BK-laan en de Nieuwe Haven naar de Koemarkt. Het zal vanaf 2 februari bo vendien niet langer mogelijk zijn vanuit de Gorzen via één lijn in Schiedam-Noord te ko men; voortaan zal bij het sta tion Schiedam/Rotterdam- West overgestapt moeten wor den. Lijn 59 gaat in de toe komst verder rijden naar het Marconiplein in Rotterdam en dat is vooral voor Vlaardin- gers aantrekkelijk. De totale verandering van het busnet voert de RET uit op verzoek van de gemeente Schiedam. De twee belangrijk ste oorzaken van alle verande ringen zijn de afsluiting van de Singel, die de bewonersve reniging Schiedam-Oost twee jaar geleden bedong, en de aanleg van de tramlijn tussen de Koemarkt en Schiedam- Noord die in 1984 gerealiseerd zal zijn. Zolang die tram nog niet rijdt, gaat er vanaf 2 fe bruari een nieuwe bus 55 door het noordelijke stadsdeel. De bussen, die deze maand nog over de Singel zullen rijden, verbinden in de nabije toe komst het station met de Broersvest via de Horvathweg, Plein '40-M5 en 's-Graveland- seweg. De drastische wijzigingen zul len geen hogere frequentie van de bussen tot gevolg heb ben. Volgens gemeentelijk verkeersdeskundige Hans van der Vlist gaat het alleen om een andere circulatie van het lijnenstelsel en zal misschien hooguit in de toekomst kun nen blijken dat er meer bussen moeten gaan rijden, als bij voorbeeld de belangstelling voor het openbaar vervoer door de nieuwe opzet mocht toenemen. Van der Vlist wijst er overigens op, dat als de ge meente Schiedam niet had in- gegrepen, bus 54 waarschijn lijk door de RET 20U zijn opge heven omdat het passagiers aanbod zeer gering was. Nu die bus een ringlijn gaat vor men voor het gehele stadsdeel ten zuiden van' de spoorbaan Rotterdam-Hoek van Holland, kan een groter aantal passa giers worden verwacht. Op pagina drie staat een ge detailleerd overzicht van de nieuwe buslijnen. Schiedam Nijverheidsschool Liedewijde is achter de schermen bezig samenwerkingsverbanden aan te kno pen met andere scholen. Om mogelijkheden zoals de middenschool en de tweejarige brugklas binnen een aantal jaren te realiseren, is Liedewijde op zoek naar een partner. Een mogelijke fusie met een van hen is niet uitgesloten. De binnenskamers gevoerde bespre kingen hebben de onderwijswereld nogal in beroering gebracht. Scholengemeenschap Nieuwelant heeft in middels verklaard het een goede zaak te vinden om diepgaander met de nijverheidsschool samen te gaan werken. Of Liedewijde hierop in zal gaan, is nog vaag. Nieuwelant heeft nu een Mavo en een LTS. Adjunct-directeur P. van Aalst: „Als in de brug klas blijkt dat meisjes de leer stof niet aankunnen, hebben wij als enig alternatief de lage re technische school. Willen ze dat niet, dan zijn we gedwon gen ze van school te sturen en dat is een vervelende zaak. Een fusie met Liedewijde zou betekenen dat een al jaren ontbrekende afdeling een nieuw alternatief mogelijk maakt. Voor Liedewijde zelf zou het. gezien het dalende leerlingenaantal, een overle vingskans betekenen," De nijverheidsschool weerlegt dit. „Het aantal geslaagde kan didaten is groter dan de in schrijvingen, maar dat is een ontwikkeling die al jaren speelt." legt Liedewijde-direc- teur J.B.P. M. Huisman uit. „De instroom van mijn leerlin gen groeit echter nog steeds. Wat de overlevingskansen be treft, ach, bij een eventuele fu sie raak je toch een stuk iden titeit kwijt. Het belangrijkste is dat de leerlingen een zo uitge breid mogelijk pakket voor handen krijgen. We doen dit alleen om de kwaliteit van het onderwijs te verhogen." Huisman spreekt over de mo gelijke samenwerkingsverban den echter nog van een 'uiterst embryonaal stadium*. „Het ge heel bevindt zich nog in een onderzoeksfase en de tijd is nog lang niet rijp om conclu sies te trekken. Dat Nieuwe lant toevallig onze buurvrouw is en rooms-katholiek, wil niet zeggen dat zij een uitgespro ken partner is voor ons. De onderwijsstructuur daar lijkt mij niet direct bevorderlijk voor onze leerlingen. Ik ben bang dat de leerstof daar te theoretisch is. Wij houden re kening met de ontwikkelingen op onderwijsgebied en gaan ons bij diverse scholen oriënte ren. Nieuwelant is één van de mogelijkheden, maar per se niet de enige." Liedewijde's bestuursvoorzit ter A. van Lingen: „Dat zoe ken naar een samenwerking is geen armoede van Liedewijde, maar een verdieping van de mogelijkheden om de leerling in de toekomst zoveel mogelijk aan te bieden." Van Lingen sluit ook andere scholen voor samenwerkingsverbanden niet uit. Besturen van beide scholen hebben sinds een half jaar weer contact over dit punt. Ook Nieuwelants adjunct-di recteur Van Aalst stelt echter dat de besprekingen zich nog in een sluimerend stadium be vinden, „Je kunt zeggen dat we al jaren flirten, maar nog niet tot een echte liefdesver klaring zijn gekomen. Het laatste half jaar zijn er tussen de beide besturen weer ge sprekken op gang gekomen. Als vast punt op de bestuursa- genda komt deze zaak elke keer naar voren." Dat Nieuwelant een fusie met Liedewijde graag zou zien, is al jaren bekend. Vijf jaar gele den was er al sprake van, maar er bleken toen niet ge noeg relevante mogelijkheden voor Liedewijde en is het afge ketst. Volgens Van Aalst is Huisman nogal bang dat de ieerstof op de Mavo te theore tisch is voor de leerlingen. Van Aalst vindt dit niet te recht: „In de brugklas bij ons zitten veel LBO-leerlingen en daar moeten wij ons program ma op afstemmen. Voor Huis man is dit een wezenlijk ver schil. Ja. en zolang er geen overeenstemming bestaat over deze zaken, hoeven we nog niet aan fuseren te denken." Wat een eventuele fusie voor gevolg kan hebben voor de leerkrachten, is in dit stadium nog niet bekend. advertentie met schoonheidsfoutjes SCHEDAM KOEMARKT 1 VLAARONjBN OWBECXMANNSWjB- 57 AAASaUS KONBgGSHOEK Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt londet estra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. li»»»'- Vlaardingen De werkgroep van Amnesty International Vlaardingen houdt volgende week dinsdagavond een soli- dariteitsmanifestatie voor ge vangen vakbondsleden over de hele wereld. Burgemeester Wim Kieboom heeft de Vlaar dingse bevolking opgroepen in grote getale naar de manifesta tie in Triangel te komen. Kie boom. die zelf niet in staat is aan de manifestatie deel te ne men, noemt het „droevig dat er nog steeds veel landen zijn waar het recht op vrije vak bondsorganisaties wordt ge boycot". „Ik vind het jammer dat ik zelf niet in de gelegenheid ben te komen en op die manier mijn sympathie met de actie te betuigen. Het is misschien wel goed te beseffen, dat de vrij heid die we hier hebben niet overal zo gewoon is. Alleen door solidair te zijn met onder drukten in dit geval vak bondsmensen komt die vrij heid ooit onder bereik van ie dereen", aldus Kieboom, die zelf secretaris is geweest van de vervoersbond van het Ne derlands verbond van vakve renigingen. Schiedam De gemeen te Schiedam heeft er bij rijkswaterstaat op aange drongen om op rijksweg 20 de aanduidingsborden voor de afslag Schiedam- Kethel te vervangen door borden waarop Schiedam-Noord staat Volgens de gemeente is Kethel een verouderd begrip, waarmee niet langer de andere noorde lijke wijken van de stad (öroenoord, Woudhoek, Spaland, Tuindorp en Bijdorp) worden aange duid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1