DAGAGENDA Midden-Delfland verdient volle inzet tot behoud Historisch onderzoek Carol Poll© Kapitein Rob donderdag 8 januari 1901 VD7SC/WW mm WAas Ais JE zo <5DCEE«rr. ZOU UC MOPGEW UIE£? tówOAAU MOET£W JE MOET ME ÖWPE5? DEZE CMSTAJJPI$wePEp4 TOO GE\EKI OM TOT MEZê-F TE *OM£U AIOMEWTEEL BEU If EEM &UWDEL 26UUWEKJ EM KüET tU STAAT AAN IETS AklDStfS T6 PEkJKEU C3AW SUSAM EKJ WET OklSELUK.BeStfUP JE? f ?K DICHT DflT JE DAT DOE IK. 1100 SAAM VISSEM N. OOK V'.AJDAAS Al IAIAT GEVANOEMi WAT T NOU, IK VIND KET 70 VER DOE JE! VEIEND AIS 1UU1E STEE05 DAN? A. MAAR ^VRAGEN OF IK... 3821 In enkele woorden vertelt de chauffeur, die Ann Green wood heeft ontvoerd, wat er is gebeurd: Katar en Baruz zijn spoorloos verdwenen en er zijn over hen nog geen berich ten binnen gekomen. Ann moet onmiddellijk het land verlaten en wel per onderzee boot. Dieht in de buurt is de badplaats Sandhurst. Daar 2al de onderzeeboot 's nachts voor de kust liggen. „Ik laat de auto hier staan", zegt Anns bevrij der, „want ze zullen natuurlijk het signalement al wel hebben doorgegeven. Wij doen ons voor als badgasten. In strand kleding zullen ze ons niet zo gauw ontdekken". Even later zit Ann in badkostuum op het strand. Haar begeleider loopt rond met een zeilpet op. Zo op het oog zijn het een paar ge wone badgasten, die genieten van de zon en de zee. Vanavond VLAARDINGEN Hollandiagebouw, Oost- havenkade 42; archeo- ruimte; permanente expo sitie van archeologische vondsten uit Vlaardingen. Geopend: 19.00 tot 22.00 Stadhuis, 19.30 uur. De gemeenteraad in vergade ring bijeen. SCHIEDAM Teerstoof, Nieuwstraat 12, Vrouwencafé in QT! Daar kan elke vrouw terecht voor een glaasje en een plaatje. MAASSLUIS Koningshof, Uiveriaan. 20.00 uur, bijeenkomst NCVB Vrijdag VLAARDINGEN Hollandiagebouw, Oost- havenkade 42; areheo- ruimte: permanente expo sitie van archeologische vondsten uit Vlaardingen. Geopend 10.00 tot 12.30 en 13.00 tot 18.00 uur. Zonnehuis, Dillenburg singel. Alice de Bresser exposeert symbolische schilderijen. Dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur. Muziekcentrum Ton Stolk, Westhavenkade 45; Geopend: 10.00 tot 12.00 uur. Bezoek alleen na te lefonische afspraak: tel. 347240. Galerie Groen, Markt. Expositie Afrikaanse en Aziatische kunst. van 13.00 tot 18.00 uur. Deltahotel, Maasboule vard. Expositie schilde rijen Franke Venema. Kinderboerderij Holy- wood, Amsterdamlaan. Geopend dagelijks van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur. In het weekend alleen 's mid dags. Fonoteek, Hoogstraat. Expositie Amateurfotogra fen. Tijdens openingsuren. Gemeentelijke Archief dienst, Plein Emaus 5. Ge opend: 10.00 tot 17.00 uur. Visserij museum, West havenkade 53/54; perma nente expositie over de Nederlandse zeevisserij. Geopend: 10.00 tot 17.00 uur.Visserijmuseum, Westhavenkade 53/54; Herdenkingstentoonstel ling over Jacob v.d.Windt. Van 10.00 tot 17.00 uur. Heempark, Marnixlaan. Geopend: 9.00 tot 16.00 uur. Boekhuis Rood Vlaar dingen, Weeshuisplein 18 (Weeshuis). Geopend 13.00 tot 17.00 uur. Buurthuis De Haven, 19.30 uur tot 21.00 uur. Spreekuur patiëntenwin kel. SCHIEDAM Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Archeolo gische vondsten en natio naal gedistilleerd mu seum. Kinderboerderij Prinses Beatrixpark, geopend van 11.00 tot 13.30 uur en van 15.00 tot 17.00 uur. Kinderboerderij Kethel, hele dag geopend. MagnaUa Dïkerk, 20.15 uur. Nieuwjaarsconcert. Stedelijk museum, 19.00 uur. Uitvoering door de muziekschool. Ulljave: SUTHOFF PEAS BV Deze kraal verschijnt in het geüiee Nieuwe Walerweg-noard (van Schiedam lot Hoek van Holland) en is uilsluitend verkrijgbaar in combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad (in Maassluis eveneens in combinatie met da Haagsche Courant ot Het Binnenhof). Henk L. Lambregtse (chef), Kor Kegel, Hans van Reeuwljk en Karin Kuijpers (Schiedam): Paul Houkes. Jan Hendrik Bakker en Chris Woerts (Vlaardingen/Maassluls); Marl Timmermans (algemeen); Ba* v.d. Berg en Emir® Schelvis (sport). De redactie van de Schledamsche Courant is gevestigd aan d® Broersvest 3a, 3100 AC (Postbus 137, 3111 EA) Schiedam, tel. 262566 en 266046. Bij olwezigheid: 010-350557/349754. Oe redactie van Vlaardfngs Dagblad en Nieuwe Waterweg Courant la gevestigd aan de Brede Havenstraat 6,,3130 AC (Postbus 110, 3131 BC), Vlaardingen. lei. Q10-343229 en 352066. Sportredactie: 010- 345209. Berichten kunnen par telex worden doorgegeven vla telexnummei- 32177 PLAATSELIJKE CORRESPONDENTEN 3155 TC Maasland: Simon van Zullen. Dlepenburchatraat 34 iel 01899-16143 3151 PD Hoek van Holland: Leen van Ooijen, Mahustraai 135, tel, 01747-2804 ABONNEMENTEN Opgave van abonnementen kan geschieden op de volgende adres sen: Broersvest 3a, 3111 EA Schiedam, (tel. 010-268091) en Brede Havenstraat 6. 3131 BC VIaardIngen, (tel. 010-354525. b.g.g. 354587) Voor Inlichtingen over administratie en abonnementen kan men ver der terecht bij het Rotterdams Nieuwsblad, tel, 010-144144 KLACHTEN DIENST Dagelijks van 18.00 tot 19.00 uur en zaterdag tot 18.00 uur. Rotterdams Nieuwsblad, tel. 010-144144. Haagsche Courant, tel. 070-624562. Het Binnenhol, tel. 070-624562 J NABESTELLEN FOTO'S Geplaatste foto's kunnen telefonisch worden nabesteld tussen 14.30- 15.30 uur. Tel. 010-144.144. ADVERTENTIES Advertenlles kunnen worden opgegeven op tel.nr. 010-340353. De Midden-Delfland Vereniging is van mening, dat archeologisch onderzoek aan de reconstructie van Midden-Delfland vooraf dient te gaan. In de veelheid aan rapporten van de Midden-Delfland neemt tussen de verschillende gebie den een bijzondere plaats in. Er is min of meer sprake van één geheel» van een eigen eenheid. Het gezegde dat 'een geheel meer is dan de som van de delen, het is ook de ordening er van', is ook toepasbaar op het gebied van Midden-Delfland. Na de laatste ijstijd waarin het landijs zijn materiaal had afgezet, liepen de Noordzee, de aangrenzende kustvlakten en de riviermondingen vol. Later ontstond de ene schoorwal na de andere, die een waddengebied afsloten waarin door toedoen van de rivieren het zoute water werd omgezet in brak water en weer later in zoet water. In dat zoetwatermilieu ont stond plantengroei, waarbij de atmosfeer de benodigde kooldioxyde leverde om daarvoor zuurstof terug te ontvangen, levensvoorwaar de voor plant, dier en mens. Uit de vergane plantenresten ontstond veen. In het veengebied werd overtollig hemelwater afge voerd door ondiepe brede veenkreken, min of meer evenwijdig aan de kust lo pend. Ten noorden van de lijn Den Haag-Delft en verder door getrokken liepen ze naar de Rijn, ten zuiden van die lijn naar de Maas. Door eb- en vloedbewegin gen van de zeespiegel drong het zoute zeewater of het zoete rivierwater. maar meestal het brakke water van de riviermondingen de veenkreken binnen. Bij het opkomen van het wa ter gebeurde er weinig. De veenkreken vulden zich, liepen over, het zwaardere zandige materiaal bezonk het eerst en vormde zo oever- wallen. Bij het tot rust komen van het water werden ook de fij nere kleideeltjes afgezet Na enkele uren zette de eb in. Het is heel goed mogelijk dat het water nog niet de laagste delen had bereikt en weer terug moest Lukte dat niet meer, dan verzamnelde het water zich in kommen. De vorming van het land schap was eigenlijk een ein deloos repeterende breuk; bij vioed gaf de zee en nam bij eb in tomeloze vaart Jagen en vissen Er ontstonden nieuwe vloed kreken en oude gingen ver- landen. Het water fungeerde als transport- en bindmiddel. Ook de wind speelde hierbij een belangrijke rol. Zo ontstond en bleef het landschap van Midden-Delf land ontstaan, waarin de mens zich kon vestigen en handhaven. Voor de bevredi ging van de behoefte aan voedsel waren er in principe twee mogelijkheden. In de eerste plaats oogsten in de natuur, waarbij de man nen als jager, visser of voge laar zorgden voor de verwer ving van dierlijk voedsel. De vrouwen zorgden voor de inzameling van het plantaar dig voedsel in de vorm van wortels, bollen en knollen, stengels en bladeren, knop pen, vruchten en zaden. In de tweede plaats oogsten in de cultuur, waarbij de mens zijn eigen voedsel ver bouwde. Dit heeft geleid tot de heden daagse landbouw. De over gang van oogsten in de na tuur naar oogsten in de cul tuur is ongetwijfeld in sterke mate beïnvloed door toena me van de bevolking, het uitgeput raken van de na tuurlijke voorraad en de be hoefte aan meer zekerheid ten aanzien van de kwaliteit en de hoeveelheid. De landbouw heeft zich uit eindelijk omwikkeld tot de veeteelt, de akkerbouw en de tuinbouw van vandaag. Aanvankelijk en zelfs nog in de Romeinse periode en daarna, werd het land ont gonnen vanuit de boerderij. Een eerste vereiste hierbij was ontwatering en afscher ming van het gebied tegen water van buitenaf. Voor de ontwatering werden sloten gegraven, wat tevens een verlaging van de grond waterstand inhield. Het gevolg daarvan was toe treding van lucht, waarvan de zuurstof zorgde voor de oxydatie van het organische materiaal in de bodem; een vorm van langzame verbran ding. Deze menselijke activiteit heeft geleid tot een niveau verlaging. wat om maatrege len vroeg. Aanvankelijk kon worden volstaan met de aanleg van terpjes, waarop mens en dier veilig waren. Later moest worden overge gaan tol de aanleg van kaden en dijken, waarvan de oudste restanten nog in het land schap zijn terug te vinden. Bedijking Bij de bedijking in Midden- Delfland zijn twee systemen te onderscheiden. Ten eerste de hoefijzervormige bedij kingen, onder andere vanuit Delft met als laatste de Woudse polder, de Groene- veldse polder en het Oude land van 's-Gravenzande. Ten tweede de lengte- en dwarsbedijking om de dor pen en hun naaste omgeving te beschermen tegen het hoge vloedwater van de ge tijdekreken. Een fraai voorbeeld van deze bedijkingsvorm is gelegen bij Lierhand tussen De Lier en Den Hoorn. Feitelijk zou Lierhand tot het gebied van Midden-Delfland gerekend moeten worden. Het is in de letterlijke zin van het woord uniek. Een nieuw probleem dat met de bedijking werd opgeroe pen was de lozing van het vaak tijdelijk overtollige wa ter, vooral in het vroege voorjaar. Om dat kwijt te raken groef men in het dijklichaam op het laagste punt een gat om het water te laten weglopen. Zo'n gat werd een lucht ge noemd. Als het water verdwenen was werd het gat gedicht, dat echter een zwakke plek in het dijklichaam bleef. Om uitspoeling te voorkomen werd een beschoeiing aange bracht, waardoor het gat meerdere malen te gebrui ken was. Een vondst zal zijn geweest het aanbrengen van zware houten schotten, die zich la ter hebben ontwikkeld tot draaibare sluisdeuren. Aanvankelijk waterde het westelijk deel van de kust strook en het daarachter lig gende land uit op de gegra ven Zweth als een traal gele- gen waterafvoer, uitkomend in het nog niet bedijkte deel van het vloedkrekensysteera van de Lee. Met de aanleg van de tweede dwarsbedijking in de Lee verviel deze mogelijkheid tot lozing en moest het water via nieuw te graven vaarten eerst naar Schipluiden en daarna via de Vlaardinger- vaart naar Maasland of Vlaardingen gebracht wor den. Ook de middeleeuwse mens was vindingrijk en zorgde er voor dat de passieve waterlo zing werd omgezet in een ac tieve. Rosmolens en wind molens deden hun intrede. Voor een snelle afvoer van overtollig water was een dicht net van sloten en mo lentochten noodzakelijk. Het gebied van Midden-Delfland was overdekt met molens. Met de ontwikkeling van de stoommachine, van de diesel motor en nog weer later de electromotor moesten de mo lens plaatsmaken voor gema len. Door de sterkere bemaling, waardoor ook de spiegel van het grondwater lager kwam te staan, kreeg de oxydatie van het organisch materiaal alle kansen. Ook het landge bruik speelde een rob Bouwland, dat in vergelij king tot grasland dieper ont waterd moest worden, lag een groot deel van het jaar onbegroeid, waardoor de oxydatie weer toenam. Er is thans een zeer groot verschil tussen boezemland en polderland, maar die situ atie is langzaam ontstaan. Bovendien zet het verschijn sel zich in de toekomst voort, eigenlijk tot al het organisch materiaal boven de grondwa terspiegel verdwenen zal zijn. Voorbeelden van dit niveau verschil zijn te vinden tussen de Maaslandse Vlietlanden en de aangrenzende Com mandeurpolder en Duifpol der. Sprekender wordt de zaak als men bedenkt dat zelfs de bodem van het boezemwater vaak hoger ligt dan het maaiveld van het omringen de polderland. Visueel een heel bijzonder verschijnsel, dat verloren gaat bij het op spuiten van een polder. Behoefte aan vlees, melk, wol en huiden hebben geleid tot het ontstaan van veeteelt bedrijven. De boter- en kaasbereiding zijn van latere datum. Niet alleen de behoefte aan gra nen en andere producten, ook de handel daarin, leidde tot akkerbouwbedrijven. Deze hebben behoefte aan een lager grondwaterpeil, dus aan een sterkere ontwa tering dan veeteeltbedrij ven. Door de daling van het maaiveld in de Middeleeu wen ontwikkelen de akker bouwers een gemengd be drijf. Tenslotte verdween de ak kerbouw, zodat een veeteelt bedrijf overbleef. Boerderijen kwamen en gin gen. De plaats van verdwe nen boerderijen is terug te vinden in een opmerkelijke verkaveling, ongelijk opper vlak met in de aarde scher ven van aardewerk en resten van bakstenen* en pannen en resten van de vroegere erf- beplanting. Nog altijd is de oorsprong van de zogenaamde boeren- geriefbosjes in het vlakke polderland niet opgehelderd. Zijn het restanten van een vroegere boerderij? Mis schien een plekje met luwte in de polder, of een begraaf plaats voor vee dat bezweek aan een besmettelijke ziekte? Een gerïefbosje werd telkens voor een deel gekapt en het hout werd benut voor afras teringen en dergelijke. - v-'h V VC*^OsT;'.,..0 Vooral de oudere boerderijen staan nog vaak 'dik in het hout', een gemengde beplan ting van es, els, iep, populier, wilg en daaronder vlier en meidoorn. Het doel van deze beplan ting, vaak in de vorm van een of meer singels, was be scherming tegen de wind. Daarnaast leverden de bo men palen en slieten en brandhout. Dichter bij huis stonden vaak één of meer kastanjes, die een andere taak hadden; wering van de zomerse hitte, vooral in de buurt van de kelder die dienst deed bij de boter- en kaasbereiding. Verder waren er de fruitbo men, meestal hoogstam voor appel en peer en hele rijen knotwilgen langs de sloot- randen. Soms zorgden groep jes knotwilgen midden in het land voor schaduw voor het vee op zomerse dagen. Reconstructie commissie is daaraan tot dusver nauwelijks aandacht besteed. Dit is tijdens een studiedag vastgesteld door de historische verenigingen in de regio, die zich hebben verenigd in een stuurgroep. Deze groep poogt het wetenschappelijk verantwoord onderzoek tijdig op gang te brengen. In samenhang hiermee heeft de Midden-Delfland Vereniging artikelen gepubliceerd, die betrekking hebben op de wording van Midden-Delfland, het verkavelingspatroon, de archeologische vondsten, de landelijke bebouwing en de kasteelwerven in het gebied. Bijgaand een publicatie van M. C. M van Adrichem over het landelijk gebied van Midden-Delfland. Heilige bomen Een bijzondere plaats namen de zogenaamde 'heilige* boomsoorten in, zoals okker noot, taxus en buxus of het palmboompje. Zij hadden in de vroegere gedachtenwereld van de boerderijbewoners een be schermende functie tegen onheil en gevaar. Erfbeplan- tingen hebben een typische beperkte samenstefling, want lang niet alle boomsoorten horen er van nature thuis. Met de beplanting van de eendekooien hebben bomen en struiken in het polderland een uitermate belangrijefc functie: gunstige beïnvloe ding van het microklimaat; luwte in het vlakke polder land; broedplaats voor vol- gels, waar tevens voedsel te vinden is; stoffering van het landschap. Met zijn vlakke land, in ge bruik als bouwland of gras land, verlande vloedkreken, restanten van terpen, kaden en dijken, land- en waterwe gen, molens, afgeknotte mo lens en gemalen, stenen' heultjes, bruggen en hekken, boerderijen in verschillende vormen, knotwilgen, erfbe- plantingen, geriefbosjes en singels, eendekooien, ruimte, licht, rust, afwisseling, uit zicht, vergezichten en stilte verdient Midden-Delfland aller belangstelling. Maar nog veel meer aller in zet tot Dehoud.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 2