EXTRA Nog steeds mysteries rond bodemloos spookmeer 'Maor d'r binne d'r in geneze nu Wr Een kuuroord in Rockanje als de bliksem Modderbadhotel floreerde dankzij oorlog ï;pëigF(jziMÖd<lër stinkt Nj QKB'DftPinaaiiino.vALt/iïjn" ]L tcmuL. /jmiitgct: waiKB/pff. m haaq 4 donderdag 6 Januari 1981 VD/SC/WW Rockanje Het is reeds jaren stil rond meertje De Waal in Rockanje. Sinds lange tijd is er over dit water tje geen letter meer geschreven. De mens lijkt te be rusten in zijn onkunde om de mysteries rond dit „spookmeer" op te helderen. Nog steeds hebben ge leerden geen bevredigende verklaring gevonden voor de aanwezigheid van geneeskrachtige modder in de zogeheten Betjenskelder. Deze Betjenskelder is een griezelig gat midden in het meer, een bodemloos mod- derreservoir, waarboven het water 's winters niet be vriest Omstreeks de Eerste Wereldoorlog zijn met •behulp van de modder uit deze „kelder" wonderen verricht. Ernstige reumapatiënten zijn na modderbad behandelingen gezond en wel naar huis teruggekeerd. Tot op de dag van vandaag is het meertje de enige die het geheim kent dat aan deze wonderbaarlijke genezingen ten grondslag ligt. Niet dat men in de loop der jaren geen moeite heeft gedaan De Waal haar geheimenis te ontfutselen. Tussen 1904 en 1915 zijn er stapels artikelen geschreven over dit meer, dat reeds zeseneenhalf tot acht eeuwen gele den na de indamming van de Stry- pe een voormalige waterverbin ding tussen het Haringvliet en het Brielse Meer is ontstaan. Het zou te ver voeren alle geleerde en minder geleerde theorieën over de samenstelling van de modder hier weer te geven. De wetenschap pers zijn het er nooit over eens ge worden. Sommige geleerden schrij ven de modder een zekere mate van radioactiviteit toe. Andere bestrij den dit om het hardst: de modder zou wel zwavel en dergelijke bevat ten, maar geen radium. Onder de aanhangers van de eerste groep be staat, voor wat de herkomst van de radioactiviteit betreft, allesbehalve overeenstemming. Er zijn onderzoekers die menen dat radioactieve deeltjes op de één of andere manier vanuit de duinen zijn overgewaaid in het water van De Waal. Een aantal andere geleer den denkt dat de rots in het meer waar later een al lang niet meer be staand café in Rockanje naar is ge noemd en kalkafzettingen rond de rietstengels de radioactiviteit hebben veroorzaakt De stralingsin tensiteit van het radium zou groter zijn dan die van zwavelhoudende vulkanische modder uit Italië. Prins Willem De stenen waaruit de rots is op gebouwd en de kalkafzettingen rondom het riet zijn overigens al op een even duistere manier ontstaan als de geneeskrachtige modder. Reeds in 1729 maakt Van Alkemade in zijn beschrijving van de stad BrieÜe en den lande van Voome melding van deze verbazingwek kende natuurverschijnselen. En in 1793 stelt Prins Willem V zich in hoogst eigen persoon, door middel van een boottochtje, van de situatie op de hoogte. Ook voor de rots en de kalkafzettingen is vanuit de we tenschappelijke hoek altijd veel belangstelling geweest, zelfs vanuit het buitenland. Maar, terug naar de modder. On danks alle gortdroge betogen, lang durige correspondenties en langdra dige artikelen is er nooit een bevre digende oplossing gevonden voor het raadsel van de Betjenskelder. Iemand die zich nooit zozeer heeft verdiept in de samenstelling van de modder alswel in de vraag noe deze modderbron om te toveren in een geldbron, is de heer A. H. Chamot geweest. Deze Chamot, directeur van een steenfabriek in Geldermal- sen en wie kent niet de bekende Chamot-tegels? keert in 1915, na een verblijf in Indië, „krom en stijf vna de reumatiek" in Nederland te rug. Kennelijk op de hoogte van de goede uitwerking die de modder heeft op enkele reumapatiënten van de toenmalige Rockanjese huisarts D. T. Groenewoud, neemt de fabri kant een duik in meertje De Waal. Genezen en met het voornemen: „Hieraan ga ik geld verdienen", stapt hij uit het water. Hij neemt contact op met Jacob Trouw, de eigenaar van het meertje en bewoner van de even verderop aan de Vleerdamsedijk gelegen boerderij „Het Huys te Walesteyn" (Steyn is een oud woord voor ge bouw. Gebouw aan de Waal dus). Eind 1915 is Chamot in het bezit van de uit de zeventiende eeuw stammende boerenhofstede. Met Trouw spreekt hij af dat deze de modder zal leveren. Tussen het meertje en Het Huys te Walesteyn wordt een kanaaltje ge graven waarlangs de modder in spe ciale schuiten wordt getranspor teerd. De boerderij wordt om gebouwd tot een modderbadinrich ting, in latere reclamefolders heel deftig Badhotel Walesteyn ge noemd. De N.V. Maatschappij tot Exploitatie der Geneeskrachtige Ba dinrichting Walesteyn, met natuur lijk de heer Chamot als directeur, wordt opgericht en op 21 mei 1916 vindt de officiële opening plaats van het „herstellingsoord voor reuma- jicht- en ischiaspatiënten". Vliegtuigbouwer 1 Fokker Het bedrijf loopt als een trein. Ver schillende uitbreidingen zijn nodig om aan de steeds toenemende vraag te kunnen voldoen. Talloze lijders aan gewrichtsziekten uit het hele. land, waaronder de bekende vlieg tuigbouwer Anthony H. G. Fokker, zoeken hun toevlucht tot Wales teyn. En niet tevergeefs. Velen kunnen na een verblijf van enkele weken genezen naar huis terugke ren. Na de Eerste Wereldoorlog gaat het steeds slechter met de modder ba dinrichting. De merendeels rijke clientele trekt kennelijk toch liever naar de wereldberoemde herstel lingsoorden in Oostenrijk en Duits land: Baden-Baden, Wiesbaden, Ma- riënbad, enzovoort. Dit kan weer na 2918 als de grenzen naar beide lan den zijn ontsloten. De veronderstell- ling dat Walesteyn zijn bloei als modderbadinrichting te danken heeft gehad aan de Eerste Wereld oorlog is dan ook wijd verbreid. Na 1918 moddert Chamot nog vier jaar aan. Maar de lol is er af. In 1922 wordt het badhotel definitief geslo ten. Chamot verdwijnt met onbe kende bestemming. Het meertje komt in 1929 onder het beheer van de Vereniging tot behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. De boerderij wordt eerst een rusthuis voor Katholieke dames en later (in 1924) een bejaardencentrum voor Nederlands-Hervormde dames én heren. Dit laatste gebeurt als het ge bouw in bezit komt van Vredeheim, de vereniging die nu bejaardenhuis Swindshoek in Rockanje exploi teert. Sinds een aantal jaren maakt de evangehsatiebeweging Jong en Vrij gebruik van de boerderij. Jong en Vrij is het die de naam Walesteyn heeft ingewisseld voor Vredeheim. Grote indruk De landelijke bekendheid die het badhotel genoot en de grote indruk die de modderbehandeUngen op de gasten heeft achtergelaten, mag blij ken uit het volgende waargebeurde verhaaltje. In 1950, dus een kleine dertig jaar nadat de deuren van de geneeskrachtige badinrichting voor goed dicht gingen, werd de toenma lige burgemeester van Rockanje de heer Haak tot tweemaal toe per briefkaart door een Groningse dame benaderd met het verzoek „een vaa tje van de wondermodder" toe te sturen. Nu komen dergelijke verzoeken na tuurlijk niet meer binnen bij het ge meentehuis: Van de mensen, die in de periode 1916-1922 een modder- kuur hebben gevolgd in Rockanje, is het merendeel allang niet meer in leven. Op de grens van 1980 en 1981 is er eigenlijk nog maar heel weinig wat herinnert aan de tijd dat Roc kanje behalve een zeebad- ook een modderbadplaats was. Behalve het meertje natuurlijk het meer tje de laatste herinnering aan een glorierijke periode uit de ge schiedenis van Rockanje. Aan de wetenschap om uit te ma ken hoe lang De Waal haar zorgvul dig gekoesterde geheimen nog mag bewaren. ~itnm Het nieuwe ..Bad Walesteljn" zoals het In één van de borchure3 wordt weergegeven. door Willem Pekelder Een ieder die van Oostvoome naar Rockanje rijdt of heeft gereden moet het monumenta le pand Vredeheim onderaan de vleerdamsedijk hebben ge zien. Een blikvanger, die men onmogelijk over het hoofd kan zien. Thans vindt daar een evangelisatiebeweging onder dak. Ooit hebben er bejaarden een fijn thuis gevonden. Maar In het verre verleden is het ook een befaamd kuuroord ge- werst. Dat was ten tijde van de Eerste Wereldoorlog, toen in deze boerderij reumatische pa tiënten er baat bij vonden als zij zich in een kuip met mod der uit bet nabijgelegen Waal* tje dompelden. Dat betreft geen alledaagse modder, maar eéntje van een magische soort. Afkomstig uit een plaats in het meertje die wordt aange duid als Betjeskelder. Dat is een al even mysterieuze plek. Hoe diep men ook de peilstok laat zakken, nimmer stuit men op de bodem Willem Pekelder en Ton van der Vliet verdiepten zich in het mysterie. Een woord van dank aan het adres van de heer H. van der Graaf uit Rockanje is daarbij zeker op z'n plaats. Hij kent de geschiedenis van Roc kanje als geen ander, ofschoon ook hij geen pasklare antwoor den kan geven op tal van vra gen die met betrekking tot bet geheimzinnige meertje rijzen. Wat hij wel kon, was ons voor zien van een schat aan infor matie, want anders waren wij maar blijven doormodde ren... Van deze patiënten waren lijdende aan: aantal genazen verbe terden Neuralgia rheumatics 9 5 3 Rheumatismus articulorum 29 7 17 Ischias18' 9 3 Rheumatismus musculorum 10 4 5 Arthritis urica18 5 12 1 1 3 j Parese.2 I Dergelijke staatjes werden In reclame materiaal opgenomen om aan ta geven dat de werking van een modderbad beslist heilzaam is. Niet ledereen keerde genezen huiswaarts. De meesten bemerkten wel verbetering, zo blijkt, en een klein aantal van hen boekte helemaal geen succes. door Ton van der Vliet Rockanje mag zich gelukkig prijzen dat de droom van de heer A. H. Chamot niet is uitgekomen. Want dan had de badplaats nu waar schijnlijk een geheel andere aanblik geboden. Het zou een kuuroord zijn geweest, waarheen jaarlijks veie honderden hun weg zouden zoeken om in de modder genezing voor hun reumatische kwalen te zoeken. Een gedicht uit de periode waarin het modderbad haar hoogtepunt be leefde vertelt: „Leg aan een tram! Merk op dan, dat Hier ligt voor Nederland een schat Gedaan is 't met Mariënbad Rockanje wordt een wereldstad!" (Ter verduidelijking, Mariënbad is een bekend Duits kuuroord.). „Rockanje als wereldstad" die rich ting moest het op en dat is ook te proeven uit de brochures, boekjes, artikelen en al wat nog meer in die tijd is gepubliceerd over de magi sche modder. Hoe anders is het ook te verklaren dat de zakenman Chamot voor ei gen kosten zo rigoureus ingreep in het „Huys te Walesteyn". Een in grijpende verbouwing, tal van faci liteiten om de modder te exploite ren en zelfs in te blikken en te ex porteren, het aantrekken van volop personeel waaronder een Zwitserse Van alle mensen die in de 'modder' hebben gewerkt Is de heer Brlggemans de enige die nog in teven Is. kok die exquise maaltijden zoals „Walesteynsoep, en moddervis met stormsaus" wist voor te schotelen. Kortom de heer Chamot creëerde een paradijs waar het voor de zieke lijk doch van een welgevulde porte monnee voorziene mens goed toe ven was. Simpel gezegd was gezond heid destijds in Rockanje gewoon een stukje handelswaar, wat aan de man gebracht kon worden. Gezond heid is een vreselijk kostbaar iets, waar de mensen door de eeuwen heen soms tegen beter weten in een lieve duit voor over hebben gehad. En beschikte men over de benodig de dukaten, dan moet het een vera deming zijn geweest om in Rockanje te kuren. De modder stonk welis waar, maar dat was hooguit een half uur per dag. Voor de rest kon men lekker eten, uitrusten In de fraaie serre of de niet minder fraaie tuin, converseren in de daartoe bestemde zaal of zich vermaken aan het biljart Was men redelijk ter been dan wachtten de duinen uitnodigend. Mocht het lo pen problemen opleveren dan was er altijd nog de Jan Plezier en later een heuse automobiel „van het huis" die de gasten bracht waar zij wilden. Favoriet in die tijd waren de Rondewei en Hotel De Nymph in Brielle. Daar kwam nog bij dat het geheel een bepaalde klasse uitstraal de die degenen die enkele malen „boven-modaal" waren ingeschaald zeker aangesproken zal hebben. Te meer daar de oorlog de jet-setters" beperkingen oplegde bij het over schrijden van de grenzen, op weg naar gerenommeerde buitenlandse kuuroorden. Bij de presentatie van de bad-inrichting werd daar aardig op ingespeeld. Stijlvol uitgevoerde brochures met sfeervolle „photo- graphiën" en vermelding van het eerste telefoonnummer in Rockanje (telefoonnummer 1.); de aanwezig heid van een „inwonend genees heer" en een indrukwekkende raad van bestuur waarin ondermeer en kele leden van Provinciale Staten, een baron en een lid van de „Cen- tralen Gezondheidsraad" een zetel hadden ingenomen. De status werd verder nog verhoogd met de ope ning van een bijkantoor aan de Prins Mauritskade in 's-Gravenha- ge, waaraan een .speciaal-arts" ver bonden was. Het was allemaal erg chique, en dat kwam in de prijs goed tot uitdruk king. De dagprijs voor een eenper soons-kamer bedroeg 12,50 en voor een tweepersoons-kamer be taalde men 20,00 tot 25,00. Be handeling en maaltijden waren daarbij inbegrepen, maar wel moet men weten dat de gewone man in die tijd een hele week erg hard moest werken voor nauwelijks meer dan een tientje. Zou de modder haar werk erg snel gedaan hebben, dan zou het nog niet zo een dure aange legenheid zijn geweest Maar de modder werkte nu eenmaal niet zo snel. Vijfentwintig baden had men minimaal nodig, en dat hield auto matisch een verblijf van evenveel dagen in. Er waren er zelfs die en kele maanden, ja zelfs een half jaar kuurden in Rockanje. Een dure aangelegenheid dus, en lang niet voor iedereen weggelegd. Om echter van geldklopperij te spreken zou te ver voeren. Mensen hebben baat gevonden bij de modderbaden en dan telt geld niet meer mee. Een wetenschappe lijk verklaring is er niet maar het zorgvuldig bijgehouden gastenboek spreekt in deze voor zichzelf. Er groeide een traditie dat de gasten bij vertrek hun ervaringen in dicht vorm aan dit boek toevertrouwden. Het meest bekende dichtwerk is wel het volgende: „Heerlijk Rockanje Krom kwam ik anje Recht ga ik van je Toovren kan je" Snedige (plaatselijke?) geesten heb ben daar nog een regeltje aan toege voegd speciaal met het oog op het elitaire karakter van het geheel. Dat regeltje luidt: „Proost, met champagne Maar met het verstrekken van dit edele vocht viel het allemaal beat mee, zo weet de 76-jarige oer-Roc- kanjenaar T. Briggeman te vertel len. Als klein knaapje heeft hij als een soort manusje-van-all es toen- dertijd „in de modder" gewerkt Hij qouwde met koffers, scharrelde wat in de tuin, begeleidde de gasten naar prima viswatertjes en verricht te tal van voorkomende werkzaam heden. De familie Briggeman was trouwens rijkelijk vertegenwoor digd in de modder-industrie. de al jarenlang bestaande vriendschap tussen de familie Briggeman en de eigenaar van het „Huys te Wales teyn", de heer Trouw, lag daaraan ten grondslag. Toen de zaak een maal begon te lopen leverde de fa- milie Briggeman de arbeidskrach ten. Met elf kinderen thuis gaf dat .geen problemen. Zeven kinderen vonden hun weg naar het kuuroord, waar in totaal zo'n twintig personen tijdens de hoogtijdagen een werk kring hadden gevonden. Zo waren Cornelia en Slem Briggeman belast met het schoonspuiten van de pa tiënten als zij uit de modderkuip stapten, en Cor Briggeman had zijn handen vol aan het schoonhouden van de in totaal veertien 2-per- soons-, en tweeëntwintig 1-per- soons-kamers. Van al het personeel is er nog maar één in leven, de eer der aangehaalde „manus-van alles". Wat hem altijd bij zal blijven is de indringende geur die door de mod der werd verspreid: „Grijze modder, die stinkt als de bliksem. Modder stinkt altijd, maar deze is anders- Een benauwde lucht die zeker bij het koken amper te verdragen was." Dat moge ook blijken uit de dichtregels in het gastenboek, want nagenoeg iedereen vermeldt de zwavelachtige geur. Daaraan viel niet te ontkomen want veelal zat men tot aan de nek in een met war me modder gevulde kuip. Bij het opwarmen werd overigens niet al tijd de nodige voorzichtigheid in acht genomen. „Het gebeurde een enkele keer weieens dat de modder te warm was, en dat patiënten gil lend in de kuip zaten, aldus Brig geman die zich over de patiënten nog weet te herinneren:„Het waren natuurlijk allemaal gebrekkige mensen. Ze kwamen maar voor één doel, en dat was hun gezondheid. Daardoor vielen rangen en standen weg. Iedereen was gelijk aan elkaar, en de mensen waren ook allemaal even hartelijk en vriendelijk. Naar hun mede-patiënten maar ook naar het personeel. Wat me altijd bijge bleven is, is de orde die er heerste. Men stond op tijd op, op tijd ging men in de modder, op tija rusten, de maaltijden op een vaste tijd en 's a- vonds om tien uur precies ging ie dereen slapen. Ja, orde heerste er zeker." Voor de heilzame werking van de modder had de heer Brigge man destijds als kleine jongen wei nig oog: „Je had daar gewoon je. werk natuurlijk. Maar om je heen*, zag je toch ook mensen die echt op knapten van zo'n kuur. Daardoor ging je er in geloven, want je zag Het met je eigen ogen. Maar je zag ook wel dat de mensen zélf er in moesten geloven, anders werkte het nietMaar d'r binne d'r in ge neze

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4