Terugkeer Simons wekt verwachtingen HOLY-HULP I Holy-hulp reikt helpende hand Lange Haven stemt nu op loopafstand Rowans naar Zweden Architect van linkse programcolleges Burenhulp- project gaat 19 januari van start Na twee jaar telefoontjes: Brand bij sloop Gusto ranr donderdag 8 januari 1981 VD/SC/WW I Schiedam De terugkeer van 'ouwe rot' Jan Simons in de Schiedamse gemeenteraad roept in de politieke gelederen uiteenlopende reacties op. CDA-fractievoor- zitter Siem Rosman stelt zich zeer gereserveerd op en dat zal geen verbazing wekken, als we letten op de uit spraken van Gerard Verhulsdonk (VVD) en Herman Noordegraaf (PPR). Beiden wijzen erop dat Jan Simons in 1970 en 1974 de architect was van linkse pro gramcolleges. En juist op een moment dat Simons zich minder met Schiedam be moeide, in 1978, kreeg het CDA eindelijk de kans een wethouder te leveren. Ver hulsdonk meent dan ook dat de confessionelen er nu een lastige tegenstander bij krij gen. .Noordegraaf meent evenwel, dat er in deze raad speriode geen nieuwe politie ke koersen meer gevaren zullen worden. Rosman ver wacht van Simons een loyale opstelling. „Hij is nooit een boezemvriend van mij ge weest, maar ik hoop wel dat wij op een zakelijke basis re delijk kunnen samenwer ken," aldus Rosman. Drs Jan Simons wordt gezien als een sterk dominerend fi guur. Verhulsdonk, die hem e- venals Rosman nog goed kent uit de gemeentepolitiek van de jaren zestig, vindt de oud-frac tieleider van de PvdA „intelli gent en meestal eigenzinnig". De liberale leider kon destijds goed met hem opschieten. Sa men met Aad Wiegman, toen nog ltd van D'66, ontwikkel den zij de zogenaamde biervil tjestheorie, die min of meer bepalend was voor het politie ke gezicht van Schiedam. Dat kwam erop neer, dat zij elk op de blanco achterkant van een bierviltje hun mening opschre ven over een bepaalde kwestie en bij het tegelijk omdraaien van die viltjes bleken hun me ningen steeds identiek te zijn. En met hun drieën waren zij in de gemeenteraad sterk ge noeg om aldus besluiten door te drukken. Verhulsdonk noemt Simons een politicus, die zakelijk recht toe recht aan is. Hij herinnert eraan dat Simons in 1970 sa men met het toenmalige PvdA-raadslid Kees Boerman de binnenstad vorm gaf, wat leidde tot het later zeer om streden bestemmingsplan uit 1974 en, vier jaar daarvoor, tot het binnenhalen van project- Jan Simons (geheet rechts) was in de jaren zeventig vooral achter de schermen actief in de PvdA. Op de foto wordt hij geflankeerd door Arie Verlinde, Nikolaj Dielemans, Geert van der Linden en Yvonne Siljee. ontwikkelaar Empeo, welke maatschappij in die dagen fe) bekritiseerd werd en bekend stond als 'betonboer'. Hieruit trekt Verhulsdonk de conclu sie, dat „de dolle jongens in de PvdA-fractie bakzeil moeten halen, omdat zij in Simons een andere tegenkracht krijgen dan zij zelf verwachten". Een van die "dolle jongens' is in de ogen van de VVD-voor man de stedebouwkundig ex pert van de PvdA, Nikolaj Dielemans. Diens reactie op wat Verhulsdonk zegt is een hartelijke lach: „Ik ken Jan erg goed en ga meer met hem om dan met veel andere frac tiegenoten. Toen wij in 1974 tegen Bolmers moesten opbok sen, tegen het bestemmings plan voor de binnenstad, toen ■had ik Jan al aan mijn zijde. Hij is zakelijk en nuchter en dat is alleen maar toe te jui chen. Ik verwacht van hem geen enkel probleem over mijn 'dolle' buien. Verhuls donk zou er eens aan moeten wennen dat een raadslid in een T-shirt best serieus kan zijn en dat je niet meteen een dolle jongen bent als je geen driedelig kostuum draagt." Allen erkennen de capacitei ten. die Simons meebrengt bij zijn terugkeer in de gemeente raad. De oud-directeur van Pakhoed. A VR-adviseur en Eerste Kamerlid is een vijfti ger die volgens Noordegraaf altijd al heeft laten merken „lastig voor bestuurders" te kunnen zijn en het PPR- raadshd acht dat een goede zaak. „Dat hebben we net no dig," aldus Noordegraaf. Met dit vignet hoopt Holy- hulp bekendheid te krijgen. Ook de vrijwilligers zullen een kaartje met zo'n afbeelding bij zich dragen als legitima tiebewijs. sj ■Vlaardingen - „U spreek met Holy-hulp". Bewoners van de Holy-wijk die 's morgens tussen half tien en elf uur telefoon nummer 74.38.19 draaien krijgen dat vanaf 19 januari te ho ren. Zij spreken dan met één van de zes telefonistes van het interkerkelijk project Holy-hulp dat half januari van start gaat. Een project waarvan de initiatiefnemers hopen dat het een mentaliteitsverandering teweeg zal brengen en overbo dig zal worden. Die mentaliteitsverandering zal er uit moe ten bestaan, dat burenhulp weer een normaal verschijnsel wordt in de qua oppervlakte en inwonertal grootste wijk van Vlaardingen: Holy. Want alle initiatiefnemers van de hulp dienst zijn het er over eens daarom hebben ze juist de koppen bij elkaar gestoken dat het met burenhulp slecht is gesteld in de betrekkelijk jonge woonwijk. De groep initiatiefnemers bestaat uitsluitend uit vrouwen. Onder de veertig vrijwilligers zitten toch wel enkele mannen. De zes telefonisten zullen 's morgens op werkdagen Holybewoners te woord staan, die om hulp verlegen zitten, en zullen moeten fun geren als een soort zeef tus sen hulpaanvragers en hulp verleners, een veertigtal vrij- Schiedam Jan Hagendoorn, centrumbewoner en al jaren actief be stuurslid van de bewonersvereniging, glimlacht vergenoegd en blikt niet zonder trots voor zich uit. Die trots is niet onbegrijpelijk. Hagen doorn heeft na twee jaar telefoneren met de gemeente zijn zin gekre gen. Bewoners van de Lange Haven kunnen bij de verkiezingen voor een deel dichter bij huis gaan stemmen. Hagendoorn: „Bij verkiezingen ontstonden belachelijke taferelen. Ik woon op de Lange Haven vijftig meter van de Grote Markt af en toch ben ik niet bij het stembureau daar ingeschreven. Net als alle andere bewoners van de Lange Haven moet ik om te stemmen naar de Rehobotschool aan de Tuinlaan. Dat is elfhonderd meter van mijn huis verwijderd. Nu is dat voor mijzelf nog niet eens zo'n ramp. Veel erger is het voor bejaarde bewoners van de Haven." Hagendoorn heeft dan ook al twee jaar lang bij de gemeente voorgesteld om voor de Lange Haven een apart stembureau ui te stellen, mrnr tel kens op bezwaren van de amb tenarij. „Dan krijg je te horen dat er op de Lange Haven geen ruimte zou zijn, waarin een stembureau zou kunnen worden gevestigd. Er zou geen pand van de gemeente te vin den zijn, waar zoiets in kan ge beuren. Da's natuurlijk onzin: de Korenbeurs en de biblio theek zouden uitstekend een stembureau kunnen huisves ten. Dat zijn prima plaatsen, goed bereikbaar voor de gehe le Lange Haven. Ik kan mij daarnaast zo voorstellen dat de Havenkerk van Johan Maas- baeh ervoor zou worden ge bruikt, Maasbach zal daar heus geen bezwaren tegen hebben." Medewerking ..De gemeente hamert er tel kens op dat een stembureau moet worden gevestigd in pan den die eigendom zijn van de gemeente. Dat is toch ook niet het geval met de Rehobot school in de Tuinlaan? Daar heeft de gemeente gewoon medewerking gekregen van de eigenaar van het pand. Dat zou ook op de Lange Haven op die manier kunnen worden geregeld," aldus Hagendoorn. Een apart stembureau voor de bange Haven komt er voorlo- P'g nog niet. Wellicht wel in de toekomst als met het ge reedkomen van nieuwbouw in het Centrum de indelin" v*»" de stembureau's tocl? moet worden veranderd. Aanvanke lijk was er binnen de gemeen te ook weinig bereidheid om Lange Havenbewoners naar de Grote Markt te laten gaan. Hagendoorn: „Alle stembu- reau's moeten evenveel stem men te tellen hebben. Dan zijn alle stemmen ongeveer tege lijk geteld. Maar daar is na tuurlijk weinig controle op. Het stembureau kan wel even veel mensen in de kaartenbak hebben, maar het is helemaal niet gezegd dat die ook alle maal een stem uit komen brengen." Het laten stemmen van Ha venbewoners op de Grote Markt werkt volgens Hagen doorn arbeidsbesparend: „Mis schien moet er een stemmetje meer worden geteld, maar daar staat tegenover dat nie mand meer probeert van het Stembureau in de Tuinlaan te worden overgezet naar het bu reau op de Grote Markt. En juist dat overbrengen naar an dere stembureau's kost veel werk." Hagendoorn heeft inmiddels voor een deel zijn zin gekre gen. De Lange Haven is nu in. tweeen gedeeld- De Appel- marktbrug vormt daarbij, ruwweg, de scheiding. Alles ten Noorden daarvan stemt voortaan op de Grote Markt. Bewoners van het zuidelijke gedeelte blijven bij verkiezin gen aangewezen op de Reho botschool aan de Tuinlaan. Maar voor de bewoners van het zuidelijke gedeelte van de Haven is de afstand tot de Tuin laar. da** ook niet zo groot. Jan Hagen doorn hoeft na twee jaar bel len minder ver te lopen als hij zijn stem gaat uitbrengen. ^tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiNiiniiiiiiifiiiiiiMmiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiujiiiiiiiiiiiiiiiim^ Schiedam De rowans van de Burgemeester van Haarengroep zuilen in de augustus een zomertrek- toeht houden in Zweden. In hun zelfgebouwde poly ester kano's willen zij, sa men met een Zweedse ro- wanafdeling, een bergri vier afzakken. In de vrije natuur zal worden gekam peerd en de Schiedamme- res zullen zelf hun eten koken. De rowans zijn nu reeds bezig met de voorbe reidingen van de tocht. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Ook is er nog plaats voor nieuwe leden bij de Burge meester van Haarengroep. Iedereen die belangstelling heeft kan bij de rowans langs komen op vrijdaga vond van 20.00 uur tot 22.00 uur of op zaterdag morgen van 10.00 uur tot 14.00 uur. Het clubhuis is gevestigd in gebouw 't Raadhuis, Schiedamseweg 200 in Schiedam. j ^ii[i<i!!uiiiiiiniiumnmiiininiifiiifitiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii[iiiiiiiiiiiii)iiiuitiiiiiiiii!iii!iiiuiiiiiiifiiiitLiiiiiiiii![ii!iiituiiiii[iiimiiiniiiiitiiitiiiiiiii:iii]iiiiiiiitiiiininiiii[iiiiiiiini!iiii!iii{iiiimiiiii. willigers uit de wijk die te kennen hebben gegeven hand- en spandiensten te willen verlenen voor hun hulpbehoevende medewijk bewoners. „Die hand- en spandiensten moet u In de ruimste zin van het woord zien", stelt mevrouw Van den Beukei, die als agoge is verbonden aan de gerefor meerde kerken in Vlaardin gen en, sinds de voorberei dingen voor het hulpcen trum afgelopen 2omer begon nen, coordinator is van Holy- hulp. „Het kan zijn bood schappen doen voor bejaar den of voor zieke mensen. Het uit school halen van kin deren wanneer de ouders ziek zijn of het verzorgen van maaltijden. Een schilde rijtje ophangen en noem maar op." Acute hulp „Zo zijn er natuurlijk nog veel meer klusjes die voor mensen een probleem kunnen zijn. Maar het zal altijd acute hulp moeten zijn. Wanneer er spra ke is van een situatie waarin mensen permanent hulp nodig hebben dan is dat niets voor Holy-hulp. Want met het project willen we de arbeids markt absoluut geen concur rentie aan doen. Gaat het om permanente hulp, dan zullen we natuurlijk de mensen wel verwijzen naar instanties waar ze terecht kunnen. Daarom moeten die telefonisten ais een soort zeef fungeren. Achter de telefoon zullen ze moeten uit vinden of de gevraagde hulp door Holy-hulp geboden kan worden en zo niet welke mo gelijkheden er resten," Holy-hulp is een" gezamenlijk project van de Vlaardingse kerken. De initiatiefnemers hebben echter uitdrukkelijk laten weten dat iedereen er een beroep op kan doen, ker kelijk of niet. Holy-hulp maakt echter voor één groep mensen een uitzondering: be jaarden die in tehuizen wonen kunnen er geen gebruik van maken. Als die met een klusje zitten, kunnen ze dat laten op knappen door het personeel van het bejaardencentrum of de vrijwilligers die daar ook zijn ingeschakeld. Ook de wijkvereniging Hoe- venbuurt levert een aandeel aan Holy-hulp. Vorig jaar al liepen in de Hoevenbuurt en kele mensen rond met het idee een soort burenhulpproject in het wijkje te beginnen. Toen zij echter hoorden dat ook de kerken een dergelijk initiatief voor de hele wijk zouden ne men. sloten zij zich al snel aan bij Holy-hulp. Isolement Aanleiding om met Holy-hulp te starten waren klachten van onder meer pastores en hulp verleners dat een flink aantal Holybewoners veréénzaamt Zo kwamen zij bijvoorbeeld bij alleenstaanden dte enkele da gen ziek waren geweest en daardoor geweldig in de pro blemen kwamen: niemand om een boodschapje te doen of het huis eens op te ruimen. Ook zagen zij bejaarden die hulp toegezegd hadden gekre gen, maar daar nog enkele we ken op moesten wachten. In zulke periodes zitten die men sen in een geweldig isolement. Zouden zij een beroep op hun buren kunnen of durven doen. dan zou er niets aan de hand zijn. Maar aangezien in veel gevallen het contact met de buren zich beperkt tot een 'hallo' in de lift of een 'goede morgen buurvrouw' op de ga lerij, komt daar niets of nau welijks iets van. Holy-hulp hoopt voor die mensen een op lossing te zijn door bijvoor beeld boodschappen te doen, de boel eens aan kant te ma ken, een maaltijd te bereiden, of één of ander klusje op te knappen. Ook denkt Holy- hulp aan het brengen en voor al begeleiden van mensen die voor een onderzoek naar het ziekenhuis of de dokier moe ten. Uiteraard zal wel een ver goeding voor de autokosten die de vrijwilliger heeft ge vraagd worden. Een andere klusje dat de initiatiefnemers voor ogen hebben is onder meer voorlezen aan slechtzien den. Tachtig uur Om te beginnen beschikt de hulpdienst over circa veertig vrijwilligers, die met zijn allen zo'n tachtig uur per week be schikbaar zijn. Meest vrouwen, maar er is ook een aantal 'mannen dat te kennen heeft gegeven een steentje te willen bijdragen aan het project. Alle vrijwilligers komen uit de Holy wijk. „Wij streven er naar vrijwilligers in te zetten die in de naaste omgeving van de hulpvragers wonen", vertelt mevrouw mevrouw Van de Vlies, momenteel nog werk zaam bij het Zonnehuis, maar vanaf volgende maand full time coordinator van Holy- hulp, als opvolgster van me vrouw Van den Beukei. „Op die wijze kom je het dichtst m de buurt van werkelijke bu renhulp waar wij naar stre ven." Het project is voorlopig opge zet voor één jaar. Na afloop daarvan zal worden bekeken of het zin heeft door te gaan en of het mogelijk wordt uit gebreid over andere wijken Daarbij wordt in eerste instan tie gedacht om ook de West- wijk in het project te betrek ken. Schiedam Bij sloopwerk zaamheden op het terrein van de voormalige scheepswerf van IHC-Gusto is brand uitge broken in een grote hoop af val. iVIoandagmiddag om kwart over vijf rukte de brandweer met groot mate rieel naar de oude werf uit. maar spuiten met twee lage- drukstralen was voldoende om het vuur onder controle te krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5