STAD/STREEK College legt inspraakadvies Tekening fout: bomen middenin woonkamers PvdA stelt eigen wijkagenten aan Andere jongeren willen ook praten -m Opnieuw vertraging in Schiedamse binnenstad Vlaardingen Twee jaar geleden vond in Triangel een voor de gemeente Vlaardingen waarschijnlijk traumatisch geworden bij eenkomst plaats. Het college zou ter plaatse een toelichting geven op rijn plannen met de binnenstad. Althans, met dat voornemen was men op pad gegaan. Maar dat de bijeenkomst in onderlinge harmonie verliep kan niet gezegd worden. onder Veerplem Turken krijgen gymnastiekzaal voor folklore vrijdag 9 januari 19S1 VD/SC/WW I Uit collegebesiuir 'erzi'de blijkt minachting' De in groten getale opgeko men middenstand gaf haar af keer over de plannen zo on verbloemd te kennen, dat op zeker /noment gevreesd moest worden voor het persoonlijk welzijn van enkele collegele den. De uitbarsting van woede kon echter op het nippertje in veiliger banen worden geleid. Het moment van de inspraak was aangebroken. En in bijna Schiedam Nu is er eindelijk een plan voor de binnenstad en dan schijnt er iets niet aan te kloppen. De architect heeft een paar meetfoutjes gemaakt en wel op zo'n manier, dat de twee bomen, die nu op de kaalslag staan en behouden moe ten blijven, middenin twee woonkamers komen te staan. Dat blijkt tenminste uit de tekeningen, die niet goed op schaal zijn gemaakt Deze blunder van formaat heeft in de Schiedamse bin nenstad gezorgd voor schate rend hoongelach. „Ze denken toch zeker niet dat de toekom stige bewoners apen zullen zijn?" aldus leden van de be wonersvereniging. Het nieuws over de verkeerde verhoudingen bereikte ook de stedebouwkundig expert van de Pvd A-gemeenteraadsfrac tie, Nikolaj Dielemans, die gis termiddag hoogstpersoonlijk de kaalslag in de binnenstad is gaan nameten om de resulta ten met de tekeningen te ver gelijken. Zijn bevindingen konden echter nog niet wor den genoteerd. Wethouder Chris Zijdeveld was in verga dering en ook de architect zelf, R. J. Kuipers, kon niet om commentaar worden gevraagd, want hij heeft het Waddinx- veense bureau Treffers en Polgar verlaten en is op het ogenblik onbereikbaar. Zo niet Cees de Graaff; de voorzitter van de bewonersve reniging Schiedam-Centrum was wel bereikbaar en zei in een reactie: „Schitterend! Als I S. v is* die bomen in de weg staan, is dat een uitstekende reden om de tekeningen te gaan veran deren, want daar hadden wij toch al veel kritiek op." De Graaff stelt nadrukkelijk dat de twee bomen gehandhaafd moeten worden, want zij zijn zeer fraai en zoiets heeft een binnenstad nodig om er aan trekkelijk uit te zien. „In de tekeningen staan de bomen ook opgenomen en dat is na tuurlijk niet zomaar gedaan," aldus De Graaff, „Daaruit leid ik af dat ook de gemeente en de architect die bomen willen handhaven. Als er dan iets in de tekeningen inderdaad niet klopt, dan lijkt het mij logisch dat daarin wijzigingen worden aangebracht. En dat komt goed uit. Je weet dat wij als bewonersvereniging heel veel kritiek op het huidige plan naar voren hebben gebracht en een alternatief hebben in gediend, Als er nu toch veran derd gaat worden, kan daar mee meteen rekening worden gehouden." Het vermoeden is in de bin nenstad gerezen, dat een aan passing van de tekeningen wel zal leiden tot nieuwe vertra ging. „Ach. we wachten al tien jaar, we zijn het wel gewend," zegt de een, maar een ander maakt zich druk en moppert dat die bomen dan maar ge kapt moeten worden. Nikolaj Dielemans heeft overigens voordat de fouten in de tekeningen aan het licht kwamen een alternatief ontwerp bij architect Kuipers ingediend, waarin hij onder meer voorstelt een pleintje te midden van de toekomstige nieuwbouw te verleggen dich ter naar de Lindenhof toe. Het FvdA-raadslid heeft er nog geen reactie op gekregen. Nieuwe vertraging in de bin nenstad zal haast onvermijde lijk tot gevolg hebben, dat Zij develd er niet in slaagt de mo tie uit te voeren, die in no vember door Dielemans werd ingediend en door de gemeen teraad werd overgenomen. In die motie staat, dat in de eerste helft van dit jaar de eerste paal voor de binnenstad de grond in moet gaan en dat daarna in een lange bouw- stroom doorgebouwd moet worden. Een nieuwe tekening betekent echter, dat opnieuw de raadscommissie voor ruim telijke ordening zich erover zal moeten buigen. Dat bete kent voor Zijdeveld veel oponthoud. even groten getale namen de middenstanders zitting in in- spreekorganen en sub-sub-af delingen daarvan. De kilo's papier die er sindsdien zijn doorgedraaid zullen menig na tuurbeschermer van kleur doen verschieten. Inzet van alles: de toekomst van het centrum. Het college had al meermalen laten blij ken die binnenstad autovrij te willen maken. Om de parkeer problemen die daar uit voort zouden vloeien het hoofd te kunnen bieden werd voorge steld een drietal garages te bouwen. Eén bij het stadhuis, één bij de Afrol en één vlak bij het Hof, op de plaats van het Schapenweixje. De mid denstand vreesde, zoals overal in het land waar colleges 'droogleggingsplannen* koeste ren, een gevoelige terugloop van de omzet en probeerde via de inspraak haar invloed uit te oefenen. Er zou op zijn minst een garage in het hart van het centrum moeten komen: onder het Veerplein. De overgrote meerderheid van de inspre kers kwam tot dat advies. Het bleek een advies dat het college niet over wilde nemen. Eind vorig jaar werd de voor keur van burgemeester en wethouders bekend: stadhuis, Afrol en bij de Jacob van der Windtstraat. Daarmee liet het college de locatie Schapen weitje, na algemeen verzet uit de bevolking, weliswaar val len, maar bij de presentatie van de keuze werd nog eens onderstreept: wij willen in geen geval een garage onder het Veerplein. Hieronder volgt de weergave van een gesprek met Jan Bul va, die zich in de loop van de inspraak ontwik kelde als de woordvoerder van de 'overgrote meerderheid' der insprekers. Bulva, die na de val van Alexander Dub?ek wegens zijn aandeel in de poli tieke hervormingen van het communistisch systeem in Tsjechoslowakije naar Neder land vluchtte, beheert nu een lampenzaak op de Hoogstraat. Tijdens het gesprek wordt hij gesecondeerd door de heer G. Don, die zich bekend maakt i Jan Bulva en de heer Don: in naam van de democratie misbruikt. De bomen in de Schiedamse binnenstad komen middenin een woonkamer te staan, als de huidige tekeningen van de ar chitect nagevolgd worden... ADVERTENTIE Bo« rem weg 136-13S Rotterdam Telefoon 010-140619 De opruiming begint 15 januari. Freericksplaats 9 Rotterdam-: Hillegersberg Telefoon 010187700 Rubensplein 12 Schiedam Telefoon 010-261975 Ruim 12 jaar iw vertrouwen waard. als „de woordvoerder van de echte centrumbewoners". Bedrogen Wat is uw reactie op het colle- gebesluit? Bulva zit op het puntje van zijn stoel: „Dat hoeft u natuur lijk niet te vragen. Wij komen gewoon bedrogen uit. Ander half jaar lang hebben wij het over het centrum gehad en nu dit! Als de gemeente nu met harde argumenten was geko men om de locatie Veerplein af te wijzen. Maar mets daar van. Wij hebben geen enkel argument gevonden dat ook niet voor de andere locaties zou gelden. Het blijkt gewoon: ze komen toch weer met poli tieke argumenten. Als de overgrote meerderheid van de insprekers en de plangroep tot dezelfde conclusie komen en het college zegt: geen Veer plein maar Jacob van der Windtstraat, zegt u dan zelf: waar zit de logica? En dit is dan al de tweede keer. In de cember 1977 heeft een ambte lijke werkgroep al de conclusie getrokken: Veerplein. Dat zijn toch geen domme jongens? Maar hun bazen trekken zich daar niets van aan." „Wij hebben geen enkel se rieus argument kunnen horen. Ja, dat een garage onder het Veerplein zo'n rommel zou ge ven. De hartoperatie, waar door de middenstand in de knoei zou komen. Mogen we dat alsjeblieft zelf uitmaken! Maar ze willen natuurlijk de mensen aanspreken, iedereen denkt aan zijn hart." Voorts: „Die conclusie van het Veer plein is heus geen nattevinger- werk van de overgrote meer derheid geweest. Er zijn advie zen geweest van verschillende onderzoekbureau's 1dezelfde bureau's die ook voor ministe ries en gemeenten werken nota bene! die allemaal tot dezelfde conclusie komen. Ook de eigen ambtenaren. Maar ge meente en college gooien alle adviezen van wie dan ook over boord en gaan hun eigen gang. Achter meneer Gou- driaan aan. Dit college-advies is minachtend, er blijkt min achting uit voor de insprekers. Wij hebben gewoon voor Jan Doedel in de inspraak geze ten." Ja. maar er is toch ook het ar gument dat een garage onder het Veerplein de verkeersdruk op de achterliggende wijken, die nu al er groot is, alleen maar zal verhogen Bulva: „Datzelfde geldt voor de locatie Jacob van der Windtstraat of kop van het Liesveldviaduct. Bovendien, de ambtenaren hebben aan de hand van berekeningen laten zien dat die druk niet de toe laatbare normen zouden over schrijden. Het is gewoon geen argument. Alle negatieve din gen die gelden voor elke loca tie voeren ze alleen aan voor de locatie Veerplein. Er moe ten weer politieke argumenten het gewonnen hebben van ge woon gezond verstand. En dat geldt niet alleen voor de PvdA, hoor, maar net 20 goed voor het CDA. Die hebben toch ook gewoon handjeklap met de PvdA gedaan." Silogarages Na een uitweiding over de mo gelijke economische gevolgen van het collegebesluit („Ja ze ker, de omzet zal veel minder door Jan Hendrik Bakker worden, ^cht."), de bewoners die volgens de heer Don danig omhoog zullen komen te zitten met het autovrij-maken van hun omgeving („Wij hebben geen harde garanties dat de bewoners met de auto's bij hun huls kunnen konten. Nooit ge kregen.") en het belang van de juiste bouwvoigorde van de garages men wil eerst de garage aan de Afrol gereali seerd zien. mocht eerst aan de stadhuislocatie begonnen wor den dan zullen harde acties onvermijdelijk zijn, volgens Bulva komt het gesprek op de financiering van de gara ges. Jan Bulva doet een veron derstelling: „Als ze ze zelf wil len betalen dan komen ze niet verder dan de eerste paal. Weet u wel, meneer Gou- driaan in zo'n witte jas. Dat kunnen 2e nog net betalen. Meer niet. Het aanbod van de MAB (een projectontwikkelaar die aanbood de bouw voor ei gen kosten m beheer te ne men, mits er een Veerplemlo- catie gerealiseerd zou worden, redhebben ze niet meegeno men. En in die pensioenfond sen geloof ik ook niet. We Schiedam Opgescho ten jongeren in Groe- noord en het westen van Schiedam vragen zich af, wanneer nu eens de commissie voor jeugd en jongeren met hen wil komen praten. Ja, ze zijn dan wel in Oost geweest om er een jeugdspreekuur te houden en daar hadden ze toen de mond van vol, maar waar om komen ze nu niet bij ons?" is de klacht van de jongeren. Onder hen be vinden zich jongens en meisjes, die onlangs bij herhaling uit het wijkcen trum van Groenoord, de Blauwe Brug, werden ge stuurd omdat zij daar ver velend deden. Dit deel van de jeugd blijkt veel op de lever te hebben en zou daar eigenlijk graag met de gemeenteraadsleden in de commissie voor jeugd en jongeren over willen praten. Meest gevoelde behoefte is een jongerencentrum in Schiedam-Noord, of al thans, een eigen honk waar zij met elkaar kun nen optrekken in plaats van op straat rond te schooieren. Genoemde commissie onderkent ove rigens de noodzaak aan zo'n centrum. Zij is in 1979 op initiatief van CDA- raadslid Piet Roosen inge steld met als doel het van dalisme in de stad tegen te gaan door de jeugd alter natieven te bieden. moeten toch gewoon met boe renverstand en een beetje koopmanschap te werk gaan?" „Maar in dat verband wil ik uw aandacht vestigen op iets anders: die silogarages. (Er staat er een gepland voor de locatie Afrol en mogelijk één, wanneer de Jacob van der Windtstraat niet door zou gaan, bij de Joubertstraat, red.) Hoe komen ze daar nu bij? Ie dereen was tegen. Behalve meneer Van der Broek (een inspreker, red.). Maar die ver koopt die dingen. En zijn vriend Van Minnen. Het is ge woon een poging in de publici teit te komen. Een soort schuin-oversteken. Wij hebben de indruk dat er andere belan gen in het spel zijn." Welke dan? „Dat is moeilijk nu te zeggen. Maar ik ga het wel legen de gemeenteraad zeggen straks." Zijn het zakelijke belangen Bulva denkt na en komt ten slotte tot de volgende formule ring: „Wij moéten dat wel denken. De gemeente moet wel zakelijke belangen bij die silogarages hebben. Wij zien geen andere reden. Die dingen worden hen kennelijk gratis aangeboden of zoiets. Ze wil len hier met twee van die din gen beginnen! En waarom mo gen wij geen inzage hebben in de financien. Die zijn geheim. Dat is toch ongebruikelijk. Normaal is zoiets openbaar, maar nu alleen voor de raads leden. Daar moet iets achter- zitten. Het kan niet anders. Maar nee, bewijzen hebben wij niet." Overigens ontkent de gemeen te dat de geheimhouding met iets anders verband zou hou den dan met het beschermen van de onderhandelingspositie van de gemeente. Tenslotte: hoe moet het ver der, wat bent u van plan als de raad het collegevoorstel over neemt? Bulva: „Wij vragen ons af: wat heeft inspraak dan verder nog voor zin? Wij hebben in het begin gesteld dat onze mede werking aan de inspraak af hankelijk zal zijn van de resul taten. Als blijkt dat wij ander half jaar voor niets hebben ge werkt, dan zullen we onze mensen het advies geven: blijf maar thuis, drink gezellig een borreltje» want je wordt toch in naam van de democratie misbruikt. Maar het betekent niet dat wij over ons later lo pen. Wij zullen niet apatisch in een hoekje gaan zitten. Wij hebben nog zoveel andere mo gelijkheden van actie. Bijvoor beeld de hele zaak blokkeren. Ik bedoel niet letterlijk, maar de procedures. Wij kunnen de verdere procedure voor jaren stilleggen. Dat zullen we zeker doen." Schiedam Op initiatief van Nikolaj Dielemans gaat de PvdA-fractie in alle wijken van Schiedam fractieagenten aanstellen, tot wie de wijkbe woners zich kunnen richten voor informatie en problemen. Wel blijven alle fractieleden en afdelingsbestuurders bereid een ieder op elk uur van de dag te woord te staan, maar de PvdA streeft naar grotere her kenbaarheid. Een politiek wijkagent krijgt die gewenste bekendheid wellicht eerder dan individuele gemeente raadsleden. Dielemans heeft het idee geop perd na het wijkbezoek van zijn fractie aan Schiedam- West, waar slechts eer^ handje vol bezoekers was (daarover meer op pagina vier). Via een fractie wijkagent kan de wijk- bevolking beter en sneller over zulke avonden ingelicht worden. Een bekend agent krijgt de mensen misschien ook vlugger naar vergaderin gen toe. Dielemans verwacht van zo'n fractieagent een in spirerende werking. Ook hij stelt echter, dat alle fractiele den open moeten blijven staan voor de Schiedammers. De PvdA heeft zeventien le den in de gemeenteraad. In Schiedam-Zuid woont geen van hen. maar Dielemans heeft er gewoond en kent die wijk wel goed: hij zou in die wijk wel fractieagent willen worden. Eventueel zou dat voor Zuid Jos van der Lugt kunnen zijn, die in het over lappingsgebiedje tussen Zuid en West woont, in de regen- tenbuurt. Keuzes zijn nog niet gemaakt» maar de verwachting is dat fractievoorzitter Gé Brouwer PvdA-agent in Oost wordt. Hans Konings in West, Hans van Kleef in de binnenstad waar hij vroeger woonde. Jan tje Boonstra m Nieuwland en Huub de Ruiter in Noord. Schiedam De Turkse vere niging Schiedam hoopt alle folkloristische activiteiten vei lig te kunnen stellen, nu de PvdA-fractie heeft toegezegd te helpen bij het zoeken naar geschikte ruimte. Volgens het socialistische raadslid Arie Verlinde zijn volksdansen en andere muzikale evenementen voor de Turken dermate be langrijk, dat desnoods een gymnastiekzaal ergens in Schiedam-West 'opengebro ken' moet worden. Het blijkt dat wijkcentrum de Bever niet geschikt is voor muzikale fol klore en daarom wil Verlinde een gymzaal voor de Turkse vereniging proberen te rege len. Ook had de vereniging subsi- dietechnische problemen, waarvoor de PvdA-fractie een' oplossing wil zoeken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3