SCHIEDAMSCHE COURANT Paniek hondebezitters I Halve 'oortj es maken tevreden Ik .neem. de proef QT! geeft te hoge subsidie op mus Restauratie Havenkerk start tweede fase Veel belangstelling voor bedrij fsruimten Na vergiftigingsgevallen Afschaffing huurgarantie geen drama Cursus Turks aan Nederlanders gestagneerd DAM&i TEXTIEL BIJ HANS N Brand in woonhuis Auto's vernield duizenden •^'ie^r'TTo?ot' Geen spreekhalfuur tijdens informele raads vergadering Maandag 12 januari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - I05de jaargang no. 7—8 pagwa'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Een brand in een woning aan de Oostsingel heeft de woonkamer en de bo ven gelegen slaapkamers vol ledig verwoest De brand ont stond door oververhitting van de open haard, waardoor ^let plafond begon te smeulen. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voor gedaan. Maassluis De politie van Maassluis heeft twee jeugdige inwoners van de stad aange houden nadat zij op heterdaad werden betrapt bij het vernie len van auto's. De baldadige jongelui ha den van zo'n 15 auto's de spiegels en antennes verwijderd. Vlaardingen Voor het bebouwen van kop van de le Van Leyden Gaelstraat is veel belangstelling. Het is de bedoeling dat er een geïntegreerd project komt van bedrijfsruim ten en een aantal woningen op de noordelijk gelegen verdiepingen. Uit'een enquete is ge bleken dat ongeveer 10.000 vierkante meter bedrijfsoppervlakte nodig is. De onderne mers zijn echter niet bereid om van het be gin af aan mee te. dragen in de ontwikke lingskosten gezien de onzekerheden die er bestaan. Het college heeft daarom besloten de voorbereiding te betalen. De gemeente raad wordt dan ook gevraagd om akkoord te gaan met het beschikbaar stellen van een krediet van 25.000 gulden dat nodig is voor de voorbereiding. Op de kop van de 1e Van Leyden Gael straat moet het bedrijfspand worden gebouwd. liiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiitiiiitiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiitimtmiiiiij.' Schiedam De vereniging Quesque ff Tandem! (QT!) maakt het volgens de 5 gemeente te bont Bij de vaststelling van de definitieve subsidies 1979 had de vereniging een bedrag van 18.350 gulden I opgegeven. Na een onderzoek van de g accountant werd duidelijk, dat de E werkelijke subsidie moet worden H vastgesteld op 4.728,53 gulden, een bedrag H wat aanzienlijk minder is. Het bestuur van S QT! wijt dit te hoog ingeschatte bedrag aan H een 'leipe* penningmeester, die inmiddels S vervangen is. „Onze penningmeester had véél te grootse i plannen en heeft zijn subsidieaanvraag daarop ingevuld," aldus een van de 5 bestuursleden. ,De knaap is inmiddels vervangen door een goede." Overigens is s QT! nog niet tevreden met de subsidiesom. Volgens een bestuurslid gaat de gemeente E nog steeds uit van het idee dat popgroepen 5 niets met cultuur te maken hebben en dat deze bands dan maar uit eigen zak betaald 1 moeten worden. De woordvoerder: „Een E belachelijke zaak als je bekijkt hoeveel S mensen ons wepkendcafé bezoeken. Er 5 blijkt wel degelijk behoefte aan dit soort cultuur in Schiedam." g 1 Het bestuur met de nieuwe E penningmeester heeft vorige week met de gemeente gepraat over de subsidie. iiiiiniiiimuniiiiininüüimiiiuimiinmiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiüiiiitieiuii SOevVkl KOEMARKT 1 Vlaardingen Onder hondebezitters In de Westwijk is lichte paniek uitgebroken. Vorige week zijn twee honden uit de buurt met vergifti gingsverschijnselen in de Utrechtse universiteitskliniek voor kleine huisdieren opgenomen. Tijdens het weekeinde werd nog gevreesd voor het leven van één van de honden, maar de behandelende die renarts heeft inmiddels laten weten dat het levensgevaar is geweken. De andere hond is vrijwel volledig hersteld en is weer terug bij zijn baas in de Westwijk. Er is nog niet vastgesteld om wat voor giftige stoffen het gaat en hoe de honden die binnen hebben gekregen. In de wijk wordt druk gespeculeerd over de wijze waarop de honden zijn vergiftigd. Volgens sommigen zou de grond, waarmee grote delen van de wijk zijn opgehoogd, giftige stoffen bevatten. De eigenaar van de hond die nog steeds in de kliniek in Utrecht verblijft, de heer Voorburg uit de Van de Waalstraat, houdt het er voorlopig op dat zijn hond giftige stoffen heeft bin nengekregen die door de gemeente worden gebruikt bij de bestrijding van onkruid, maar voegt daar onmiddellijk aan toe dat het evengoed iéts anders kan zijn geweest. Van de week hoopt hij van de dierenartsen in Utrecht te horen welke giftige stoffen zijn hond heeft binnengekregen. Wijkbewoner Paul Blokker die actief betrokken is geweest bij een onderzoek naar aanwezigheid van gif in de grond die wordt gebruikt om de Westwijk op te hogen sluit ook niet uit dat er een gifstrooier aan het werk is geweest. „Het stikt hier in de buurt van de zwerfkatten. Misschien heeft er wel ie mand gif gestrooid en hebben die honden daar van gegeten. Ik zelf houd mijn hond In ieder geval aan de lijn de komende weken en ik raad een ieder aan dat voorlopig ook te doen." Schiedam/Vlaardingen Bij de gemeenten Schiedam en Vlaardingen is men goed te spreken over het met Rijnmond en rijkswaterstaat bereikte compromis over gedeeltelijke openstelling van de 'oortjes' bij de Beneiuxtunnel. Schiedam De restauratiewerkzaamheden aan de Haven- kerk zullen binnen drie weken hervat worden. Een woord voerder van de eigenaar, de organisatie Johan Maasbach Wereldzending, hoopt dat CRM accoord zal gaan met de prij zen zodat binnen enkele weken met de tweede fase van de restauratie gestart kan worden. De gemeente heeft een subsi dieaanvraag voor de Haven- kerk binnengehad van 491.522 gulden, 30% van de vastgestel de subsidiabele kosten. Woens dag neemt de commissie van ruimtelijke ordening de aan vraag ïn behandeling. In de tweede fase zullen alle glas in lood ramen gerestau reerd worden en van dubbele beglazing worden voorzien. De pilaren in de kerk worden vernieuwd, een zaak die in aanvang niet nodig bleek. Toen echter een console om laag kwam net voor een dienst begon, heeft de kerk steigers geplaatst voor de veiligheid. Een onderzoek maakte duide lijk dat de aansluitingen op de pilaren in zeer slechte staat waren. Alle consoles en pila ren worden nu vervangen. Hoewel het formele besluit nog moet worden genomen wanneer dat zal zijn is nog niet bekend is in het ambtelijk vooroverleg geble ken dat rijkswaterstaat wel over te halen is om ter hoog te van de Vlaardinger- dijk/Mr L. A. Kesperweg een oprit en afrit te realise ren. Schiedam en Vlaardingen zouden, evenals Rijnmond, liefst volledige oortjes zien verwezenlijkt, zodat gemoto riseerd verkeer nabij de Be- neluxtunnel rijksweg 19 op en af kan. Dat trekt rijkswa terstaat niet aan. Er zou te veel drukte vlak voor de tunnelbuizen ontstaan. In het bereikte akkoord komt er een oprit aan de Schiedam- se kant voor verkeer richting Kethelplein en een afrit aan de Viaardingse kant, dat daar vandaan komt Zo wordt voor komen, dat meer verkeer de tunnel in gaat dan nu het ge val is. Wel kan veel verkeer in noordelijke richting de rijks weg op of vanaf de andere kant de havengebieden berei-' ken, zonder daarvoor door de stadsgebieden te moeten rij den. De Schiedamse wethouder voor stadsontwikkeling, Chris Zijdeveld, toont zich tevreden over het compromis, ,3eter een half ei dan een lege dop," zegt hij. Of na de gedeeltelijke openstelling geknokt moet worden voor hele oortjes, wil hij voorlopig in het midden la ten. „Dat kunnen wij altijd nog zien," zegt hij, „laten wij nu eerst maar dat halve ei sou peren." Zijn Viaardingse college Bas Goudriaan toonde zich ook verheugd over de 'halve' openstelling. „Prima, zo begin nen we goed dit jaar." Zowel Schiedam als Vlaardin gen dringen al meer dan tien jaar aan op openstelling van de 'oortjes'. Schiedam/Vlaardingen Het besluit van staatssecretaris Guus Brokx om de garantie- huren per 1 januari 1981 af te schaffen heeft niet alleen in de Tweede Kamer boosheid ge wekt Ook in Schiedam en Vlaardingen be staat teleurstelling, hoewel er ook geen dra ma's van worden verwacht De garantiehuren zijn destijds ingesteld om be- •woners, die meedoen aan de inspraak voor stadsvernieuwing, enig zicht te geven op de toekomstige huurprijzen in hun gebied. Het gaf de insprekers een gevoel van vertrouwen. Het kon eenvoudig niet gebeuren, dat een huurprijs plotseling toch nog opgetrokken moest worden omdat de bouwkosten hoger uitvielen. Direct na de bekendmaking van de afschaffing van de garantiehuren hebben de vier grote ste den Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht de staatssecretaris een protesttele gram gestuurd. Zij vinden het een merkwaar dige zaak dat Brokx de huurgarantie wil af schaffen terwijl op 20 januari in de Tweede Ka mer de motie Dijkman (CDA) over de voortzet ting van het huurgarantieprogramma in stem ming wordt gebracht Volgens de Schïedamse wethouder voor stads ontwikkeling Chris Zijdeveld (PvdA) heeft het besluit van Brokx geen consequenties voor Schiedam. „Wij hadden wel graag onder de huurgarantieregeling gevallen, maar tot nu toe hebben wij nimmer onder dat regime gewerkt Er is bij ons in stadsvernieuwingsgebieden nog niet gebouwd, dus was dat niet nodig. Wel is er nu het een en ander in voorbereiding en daar om sprak de regeling ons aan. Helaas komt het er nu niet van. Die regeling is wel comfortabel. Toch denk ik dat het besluit van Brokx ons minder zal treffen dan de meeste andere ge meenten, omdat wjj bij de voorbereidingen van de stadsvemieu" mg steeds een kostendeskun- dige zullen iP^vOakelen, die vrij exact weet aan te geven welke huren verwacht kunnen wor den. Ik d2nk dat van die bedragen in de prak tijk weinig hoeft te worden afgeweken." Zijn Viaardingse collega Bas Goudriaan, even eens van de PvdA, kan de gevolgen van Brokx' maatregel voor de stadsvernieuwing in Vlaar dingen nog niet precies aangeven, maar verze kerde dat de materie de volle aandacht heeft Wel zei Goudriaan dat het eenvoudigweg on mogelijk is dat nieuwbouw in de beschermde sector kostendekkend moet zijn. Overigens maakt Vlaardingen in de stadsvernieuwing ge bruik van een andere rijksregeling, waarmee de huren van de te bouwen woningwetwonin-' gen in de hand gehouden kunnen worden. Voorwaarde daarbij Is echter dat op de plaats van de nieuw te bouwen waningen huizen heb ben gestaan die voor 1914 zijn gebouwd. Tot nu toe heeft dat geen problemen opgeleverd, maar zodra er gebouwd gaat worden op plaatsen waar bedrijven waren geves tigd of huizen van na 1914, kan de gemeente geen aan spraak meer maken op die zo genaamde driekwart procents regeling. Naar aanleiding van de vele rijksbijdrageregelingen voor woningwetwoningen die be staan merkte Goudriaan op dat het gewenst is dat er één duidelijke regeling komt, zodat de gemeenten weten waar zij aan toe zijn en zodat er geen uitzonderingsposities bestaan voor sommige steden. Schiedam De cursus Turks die sinds twee jaar in West aan Nederlanders gegeven wordt, ïs zijn derde jaar nog niet inge gaan. De Turkse vereniging heeft nog geen vrijwillige leer kracht gevonden, die leraar Hilmy Aluc vervangen wiL Aluc heeft ander werk gekre gen bij de Stichting Buiten landse Werknemers en kan daardoor zelf niet doorgaan met de cursus. Dat is te betreuren want er is een stijgende belangstelling voor deze cursus waar te ne men. Het eerste jaar meldden zich 20 mensen aan, waaron der ambtenaren van bureau huisvesting, onderwijzers en Havo-leerlingen. Het tweede jaar vielen er twee af, maar dit jaar staan er 32 Nederlanders ingeschreven voor de cursus Turks. Het PPR-raadslid Herman Noordegraaf vindt dat meer Schiedammers, buiten de men sen die het voor hun werkter rein nodig hebben, geactiveerd moeten worden om Turks te leren. „De Schiedammer is on voldoende bereid tot acceptatie van andere culturen," sprak Noordegraaf in de commissie voor Vorming en Recreatie. Het raadslid vindt het niet al leen de taak van de buitenlan ders zich aan te passen, maar vindt dat de Nederlanders hierin ook actief moeten zijn. De cursus leert Turks aan Ne derlanders, geeft voorlichting over de Turkse bevolking en diept de specifieke problemen van Turken met Nederlanders en andersom, uit Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ?0S „V* iV(5V°P-: 834, 3Q0O Vlaardingen Het zal mor genavond bijzonder druk wor den, zo is de verwachting, tij dens de informele vergadering van de gemeenteraad over de locatiekeuze van de parkeer garages in de binnenstad. De vergadering is openbaar, zodat zdnder twijfel vele insprekers van de gelegenheid gebruik zullen maken aanwezig te zijn. Een spreekhalfuur, zoals dat bij normale raads- en commis sievergaderingen wordt ge houden, is er echter niet Be zoekers mogen niet het woord voeren. Het ontbreken van dat spreek halfuur is een gevolg van het feit dat het niet om een gewo ne raadsvergadering gaat Het zijn ook niet de burgemeester en de wethouders die achter de collegetafel plaatsnemen, maar de plangroep die voor de procedure rond de parkeerga rages is ingesteld. Insprekers en andere belangstellenden kunnen wel tijdens de komen de commissievergaderingen en tijdens de afrondende raads vergadering in februari op de gebruikelijke manier hun me ning kenbaar maken. De eer- ste gelegenheid is aanstaande woensdag: dan vergadert de commissie voor de inspraak. De informele bijeenkomst morgenavond vindt plaats in ,de raadzaal van het stadhuis ."en begint om 19.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1