mm FC Vlaardingen onvoorspelbaar DHS pakt draad weer Verdediging dé kracht van SVV VIOS op karakter Hermes-DVS mist spelmaker RUKK FC Amsterdam komt goed weg Van de Gaag definitief voorzitter af Schiedammers kunnen weer niet scoren Nu al veel trainers mutaties maandag 12 ianoarf 1981 VD/SC/WW Amsterdam Zowel binnen ak buiten het veld, blijft het gedrag van FC Vlaardingen onvoorspel baar. Zijn de salarissen gewoon op tijd gestort, dan heeft het team van Jan de Gier weinig ïn te brengen. Maar, gaat het mis en wordt de vraag ter berde ge bracht of het nog wel zinvol is om door te gaan, dan worden er weer prestaties geleverd. Zoals tegen FC Amsterdam, dat zich op het bijveld van het Olympisch stadion- voor nauwelijks 400 toe schouwers duidelijk de gelukkige mocht tonen na een 2-2 gelijk- spel. Het gesprek met geldschieter Teske, die in een nieuw op te richten sponsorcomité nog steeds weigert de FC in de steek te laten en daarmee bet risico van een steeds groter wordende schulden last op zijn schouders neemt, heeft kennelijk rust gebracht. „Met de gestelde garanties, dat we eind januari in ieder geval wat krijgen", vertelde een tevre den Jan de Gier, „is het nu wat rustiger geworden. De spelers groep heeft de situatie toch al aardig onder controle en ik zte een duidelijke voortgang ten aan zien van net voor de winterstop". De eerste omwentelingen van de bal deden weer eens te meer het besef leven, dat de FC Vlaardin gen zich zeer gelukkig mag prij zen met een aanvaller van het door Emile Schelvis kaliber Meijnhardt van Schoor. De nog steeds niet gedoofde inte resse van FC Den Haag mag te recht worden genoemd, al was het alleen al de eerste actie van de donkerkleurige buitenspeler, die bijna de gehele Amsterdam defensie op techniek en snelheid klopte en vervolgens Rob Snij ders de gelegenheid liet 0-1 aan te tekenen. Snijders scoorde dan ook koeltjes. FC Amsterdam schrok en was ei genlijk zodanig van de kaart, dat er een weinig serieuze opbouw viel te noteren. De 1-1 in de ze ventiende minuut mocht dan ook als een toevalstreffer worden ge kenmerkt, simpel omdat de ver antwoordelijke speler in kwestie (Marcel Hartman Kok) van af stand schoot vanwege het gebrek aan afspeelmogelijkheden. Vanaf 25 meter tussen een woud van benen en opstuitend was het pro jectiel ongrijpbaar voor Renê van Antwerpen. 1-2 Aangedaan door die onverwachte tegenvaller, tobde FC Vlaardin gen precies zeven minuten in het rond. Toen ging namelijk John Lorié op, links goed door en le verde een voorzet af, die geza menlijk door de Amsterdamver dedigers Roosblad en Swerissen werd weggekopt. Nog voordat de bal de grond had geraakt, zette René den Os ineens zijn voet eronder en hoog in de touwen achter Jaap Bloem vond het pro jectiel zijn "einddoel: 1-2. Nog voor het rustsignaal van de matig leidende scheidsrechter Folmer trachtte FC Amsterdam via in de spits teruggekeerde Ton Kamphues de zaken recht te trekken, maar verder als wat in cidenteel paniek zaaien, oogste de geblokte Amsterdammer niets. Sterker nog, Joop van Dop had bij een van de uitvallen Vlaar dingen zelfs op 1-3 kunnen bren gen, ware het niet dat het schot afstuitte op de voeten van Jaap Bloem. Instructies De instructies van trainer- schreeuwlelijk Pim van der Meent waren voor de tweede helft duidelijk. Geen risico's en veel meer pressie via de vleugels. Wat het eerste "betreft, was dat niet tegen dovemansoren gezegd, want toen Patrick Meijnhardt van Schoor voor de zoveelste maal opponent Ludwig (niet te verwarren met Vlaardingen- rechtback Frans) tot een stunte lende figurant degradeerde, nam deze geen halve maatregelen. Een gele kaart was zijn terechte deel voor de bijna Zuidameri- kaanse aanslag. De aanhoudende druk van FC Amsterdam resulteerde nog wel in kansen voor Fred Bisschot en Jan Wegman, maar weifelend op treden van de Vlaardingen-de- fensie bleek een veel groter ge vaar. Zo ook in de twintigste mi nuut, toen René van Antwerpen een volkome vrije bal het veld insloeg tegen het achterhoofd van Ron de Vos van Steenwijk en zo doende een niet te missen kans vormde voor Cor Swerissen: 2-2. „Hier ben ik echt ziek van", klonk het Bittere commentaar van de Vlaardingen-doelman. Ook conditiegebrek manifesteer de zich bij de FC Vlaardingen, dat via de wissels Lorié en Den Os (Hoogmoed en Wotte kwamen erin) nog trachtte de bakens ver zetten, maar feitelijk blij mocht zijn, dat de FC Amsterdam niet alsnog profiterend van de blun der met de volle buit ging strij ken. AmsterdamBestuurslid en geldschieter Teske maakt ook deel uit, van een deze week in het leven te roepen commissie, die met een aantal nieuwe sponsors gaat trachten de fi nanciële zaken rond FC Vlaar dingen zo snel mogelijk op orde te brengen. Nu de belofte van een doorbetaling van de BBI naar de Vlaardïngse spelers groep eindelijk gestalte heeft gekregen, wordt er opnieuw een poging gedaan de kleine s schulden afgelost te zien en ook bestuurlijk de taken in te vullen. De nooit in functie getreden voorzitter Wim van de Gaag heeft zich inmiddels definitief afgemeld en aangezien de schuldeisers zich nog koest houden, kan FC Vlaardingen nog even hoop koesteren, Trai- ner Jan de Gier zegt: „Dit met die salarissen ma'g nooit meer voorkomen, anders stop ik er abrupt mee. Dat mag toch wel duidelijk zijn. Nou, als die com missie dat als doel stelt, kun nen we alleen maar blij zijn". Leiden Het had allemaal zo mooi kunnen zijn. Lug- dunum en het Schiedamse HDS, twee van origine aan vallend ingestelde ploegen, stonden gistermiddag tegen over elkaar. En het begin beloofde ook veel. Zeker nadat Lugdunum via Siera al in de vierde minuut na knap voorbereidend werk van Van Es de score had open gebroken, 10. Het geen ook de eindstand zou worden. Die Siera zou negen minu ten" later nog een keer sco ren, maar scheidsrechter door Vic Steenbergen Kempers had daarvoor al een buitenspelluchtje gero ken. Voordien mocht Lug dunum van geluk spreken op een moment dat de DHS-rechterspits Robert Koorengevel van ver een schot losliet, dat vlak voor doelman Wil de Vos stuit- terde, diens gezicht trof en vervolgens tegen de paal ketste. Maar de verwachtingen wa ren na deze openingsfase blijkbaar weer te hoog ge spannen. Want hierbij bleef het in de eerste helft. In het eerste kwartier na de rust leefde de wedstrijd weer even op. In deze periode zag DHS-middenvelder Hans Vorstenbos zijn schot maar net naast' gaan en kwam een boogbal van Marcel van de Ven)na aangeven van spelmaker Karei Doesburg op de lat terecht. Aan de andere kant had Ri- nus van Es pech, dat de uit lopende doelman Ton Kooi man hoog opspringend zijn schot nog kon verwerken, nadat een terugspeelbal van rechterverdediger Theo Hï- wat op zijn doelman in de modder bleef steken. In de allerlaatste minuten van de wedstrijd speelde Hi wat we derom te nonchalant op zijn doelman terug. Maar ook toen wist de DHS-doelman de bal nog net van de doel lijn te halen. Ook Peter Sie ra juichte kort na rust een keer te vroeg bij diens lage schuiver, die net langs de verkeerde kant van de paal verdween. Het waren opwindende mor menten in deze wedstrijd, die helaas voor het pu bliek erg schaars voor kwamen. Wat zich in de resterende 60 minuten van deze wedstrijd heeft afge speeld was ronduit bedroe vend. In hoofdzaak lag dat aan Lugdunum, **dat mede door de afwezigheid van Frans Sjardijn een be houdend spelconcept han teerde. De Leidenaren speelden met Ted van Ber- kel in een dubbele voor- stoppersrol. Lugdunum- traïner Ruud de'Groot: „We moesten wel. De tegenstan der speelde met vier spit sen". De Groot gaf toe dat er een zekere angst in het spel van zijn ploeg te bespeuren viel, getuige het defensieve spel van zijn middenvelders Daan Kooymans en Jan Verver. Ook Koos Bekooy was te weinig in de voorste linies te zien. Gevolg: wei nig aansluiting tussen mid denveld en voorhoede, waardoor het niet zo ver wonderlijk was. dat de spit sen Van Es en Siera nauwe lijks- in het spel voorkwa men. - DHS-trainer Jan Kooiman had geen woorden voor het negatieve spel van zijn te genstander. „Het was een soort veredeld zaalvoetbal. Iedereen stelde zich op zo'n 20 meter van het doel op". Ondanks het grote veldo- vefwicht slaagde de Schie damse ploeg er niet in de verdedigingsgordel van Lugdunum te doorbreken. De snelle voorhoede van DHS wist zich geen enkele uitgespeelde kans te creër en. Trainer .Kooiman ver ontschuldigde zich daarvoor door te zeggen: „We missen het creatieve vermogen om daar oplossingen voor te- vinden. Aan snelheid alleen heb je niets, er moet wel voetbalintelligentie bij zijn". Honnle Sla in de problemen bij de snelle Rlnus van Es. Richard Dercks op hoog niveau tegen Eindhoven. Harry Meijboom wendt zich af. Schiedam - „Straks wordt doelpunten maken een complex voor ons", aldus aanvoerder Leen Warnaar na afloop van wedstrijd SW-Eindhoven. Voor de derde maal achtereen ein digde een wedstrijd van de Schiedammers in een doelpuntloos gelijkspel. De pupillen van San dor Popovics hebben inder daad de grootste moeite om doelpunten te maken. Overigens een probleem, dat niet van vandaag of gisteren dateert. In de 18 wedstrijden werd pas 14 maal gescoord. Verdedigend daarentegen gaat het uitstekend, slechts J6 keer werd keeper Bas van Noort- wijk tot nu toe gepasseerd. In de laatste zes competitiewed strijden slaagde alleen Vitesse erin één keer te scoren. „De verdediging is de kracht van SVV", meent ook Eindhoven- trainer Jacques de Wit. De Eindhovenaren waren veel vuldig in de aanval, maar de Door Ruud Bijl ploeg kon nauwelijks kansen creëren. Sandor Popovics had Cor Peitsman in deze wedstrijd op de bank gelaten en Richard Dercks in de spits geposteerd. Op de vleugels werd hij geas sisteerd door de van het mid denveld opkomende Harry Meyboom en Hans de Wilde. Op het middenveld verder Bart Kreft, Jos Zoetmulder en Ruud van Dijk. Aanvankelijk had de taktïek van Popovics wel enig succes, Meyboom, De Wilde en de veelvuldig opkomende back Rob Kiebert konden over de vleugels worden weggestuurd. Kansen konden de Schiedam mers niet creën. Alleen Ri chard Dercks was dichtbij een treffer toen hij een vrije trap net over lepelde. In die perio de was er ook geel voor Wout van Blijderveen van Eindho ven wegen het neerleggen van Richard Dercks, die voor hem niet te houden was. Ruimte voor Schiedamse aanvallen was er in die beginfase vol doende, vooral ook omdat Eindhoven enïgzins terughou dend begon. SVV miste echter op het middenveld iemand, die de gegeven ruimte kon benut ten. Deze rol was door Popo vics toebedeeld aan Bart Kreft De slanke middenvel der had echter weer eens een naar winst Den Haag Inzet en karakter. Dat waren de hoofdrolspe lers bij het eerste klasseduel VIOSHermes-DVS. De Hage naars trokken met 10 aan het langste eind. En hoewel Her mes qua voetbal wat meer in huis had, was de VlOS-zege eigenlijk niet eens onverdiend. „Ach", sprak de winnende trainer Leen Admiraal ver heugd, „de schoonheidsprijs verdienden we niet Maar we hebben wèl met de hele ploeg voor elke meter grond gevochten. En op dat gebied konden we gewoon iets meer opbrengen dan Hermes". Dat klopte. Want waar de Schiedammers het vooral in de eerste helft moesten heb ben van zo fraai mogelijk op gezette aanvallen, daar zocht VIOS het vijandelijke doel zonder enige 'franje, maar wel via de kortste weg. Bin nen een kwartier leverde dat al twee riante Haagse moge lijkheden op. Rechterspits Peter Baptiste kogelde even- zovele malen rakelings naast. Maar omdat driemaal ook in de voetbalsport wel eens scheepsrecht is, was de derde Haagse kans wèl raak. De opgekomen voorstopper Leo de Jager schoof het leer op Marcel van Velse, tegen wiens uithaal doelman Koos van Elleswijk niet bestand was: 10. Eigenlijk begon Hermes zich op dat moment pas te realise ren dat VIOS best wel eens een pittige kluif zou kunnen worden. De volgelingen van Wim Verhoorn vermanden zich en gingen nu echt wat meer karakter in de strijd werpen. Toen echter bleek duidelijk dat Hermes mo menteel een echte spelmaker mist. Toegegeven, aanvoerder Roy den Hartog (VlOS-traïner Admiraal: „Roy is een van de beste voetballers in deze competitie") probeerde het spel naar zich toe te trekken, maar slaagde daar slechts ge deeltelijk in. Weliswaar VlOS-midcJenveJder Marcel van Velse staat op punt om succesvol voor zijn club uit te halen Het betekende de enige en dus winnende treffers uit het duel tegen Hermes DVS. Peter Boon Is te Iaat. knalde hij eenmaal net over en bediende hij Peter Boom op maat (spetter knap gestopt door VIOS-doelman Alex- Straaten), maar tot echte spelmaker kon Den Hartog zich niet ontpoppen. Druk Na de pauze startte Hermes- DVS zoals verwacht met een behoorlijke druk op het VIOS-doel. Tot echt gevaar leidde dat niet, omdat de Schiedammers niet wisten door Chris Wiilemsen wat ze met de bal moesten doen zodra ze in het Haagse strafschopgebied waren aan gekomen. Er werd te lang getreuzeld, waardoor de groenwitte defensie steeds resoluut kon opruimen. Daarbij groeide ausputzer Ton Lensink uit tot de beste voetballer van de wedstrijd. De rol voor de beste man van het veld was echter weg gelegd voor scheidsrechter G.J. ten Hoven (Leusden), die een vlekkeloze partij floot 'off-day' en faalde volledig, In het begin van de tweede helft werd hij dan ook vervangen door Henk Salari. Sandor Po povics: „De opbouw verliep in derdaad wat moeizaam. De do minerende rol, die ik aan Bart had toebedeeld kon hij van daag niet aan. En kleine Hans de Wilde is fysiek nog niet sterk genoeg om die rol over te nemen". Naarmate de wedstrijd vorder de, trok Eindhoven het initia tief naar zich toe. De ex-eredi- visionist kon de onder leiding van Leen Warnaar opererende defensie echter nauwelijks in gevaar brengen. Doelman Bas van Noortwijk kreeg vrijwel geen enkele moeilijke bal te verwerken. Ook in de tweede helft niet, toen SW aanval lend helemaal niet meer kon uitrichten. De enige goede aanvallend actie van de Schie dammers was direct na het startsignaal voor de tweede helft van scheidsrechter Eg- bert Mulder (na een schorsing van vier weken, voor het eerst weer actief). Richard Dercks, die langzaam maar zeker weer in vorm begint te komen, maakte zich op rechts goed vrij. Zijn harde inze't werd door Eindhoven-doelman Fred van Berendonk maar half ge raakt, waarna Jos Zoetmulder de rebound niet kon verzilve ren. „Een aardige wedstrijd voor het publiek",vond Sandor Po povics, die uiterst tevreden was met het gelijke spel. „Eindhoven is toch één van de betere ploegen in de eerste di visie, we hebben ze aardig in bedwang kunnen houden. We speelden een stuk minder sterk, dan bijvoorbeeld tegen Vitesse, maar dat wijt ik aan het feit, dat we door de weers omstandigheden drie weken lang niet echt hebben kunnen trainen". Schiedam Vlaardin gen Het eerste week einde in 1981 van het amateurvoetbal leverde behalve een incompleet programma, een flink aantal trainersmutaties op. Veel trainers in het Waterweggebied willen het toch voor gezien hou den, want Hermannus Wink (één seizoen DSS'26), Wim van Tricht (twee seizoenen HVO), Dirk Hoogenboom (drie seizoenen TSB) en Cor Nieuwenhuijzen (drie seizoenen VDL) houden het voor gezien. De rede nen zijn uiteenlopend; Hoogenboom krijgt met zijn D-iicentie niet nog een jaar dispensatie, Wink is financieel in het kader van de bezuinigin gen een te grote post voor DSS'26 en Cor Nieuwenhuijzen wil na drie jaar wel weer wat anders. Om de balans in even wicht te houden, zijn er ook trainers die aanblij ven. Zo tekende de felbe geerde Arnold Lobman voor nog een jaar bij PPSC en verlengden ook Nico Huet (Schiedam) en Piet Roozen (Excel- sior'20) hun lopende ver bintenis. Zoals bekend, kwam Joop Schop van Martinit al een nieuwe overeenkomst van twee jaar overeen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5