STAD/STREEK Delfland-procedures stichten verwarring 1 Federa tie mikt op uitbreiding Leo Herwig: de ommekeer leidt tot ontwikkeling rinkhorst gast D'66 Instellingen moeten het zelf gaan zeggen urgemeester van den Brink van Maasland: Klaverjassen in De Deel Commissie over isolatie Causerie over straatnamen woensdag 14 januari 1981 VD/SC/WW aasland Het is be- rijpelijk dat de burger iet meer weet waar hij an toe is, zodra de herin- ichting van Midden Delf- and ter sprake komt. De elangrijkste oorzaak van at onbegrip, de onwe- endheid, en de daaruit oort vloeiende afnemen de belangstelling moet ge zocht worden in het feit dat twee instanties bezig zijn om de Midden Delf landplannen voor te be reiden: de Provincie Zuid Holland en de reconstruc- tiecommissïe. Wanneer men het in grote lijnen met elkaar eens zou zijn, zou het al een stuk mak kelijker worden om de plan vorming te begrijpen maar dat is niet het geval. Op som mige punten staan de menin- ten lijnrecht tegenover el- aar en is de verwarring compleet". Burgemeester J. van den Brink van Maasland maakt geen geheim van zijn onge- Mr Jan Brinkhorst Vlaardingen De tweede kamerverkie zingen staan weer voor de deur. Reden voor de afdeling Vlaardingen van D'66 om mr Laurens Jan Brinkhorst naar Vlaardingen te halen om te praten over de komende verkiezingen. Volgens de opinipeilingen zal D'66 er tij dens de verkiezingen flink op vooruit gaan. Het is duidelijk dat in de komende maan den iedere partij een zo gunstig mogelijke startpositie probeert te krijgen in de race naar een zo groot mogelijk aantal kamer zetels. Mr Jan Brinkhorst zal de uitgangspositie van D'66 tijdens de bijeenkomst nader toelichten. Belangstellenden kunnen met het tweede kamerlid in discussie treden over over de actuele politiek. De opzet van D"66 is om de avond een open karakter te geven. Iedereen die politiek geïnteresseerd is, is dus welkom. De bijeenkomst vindt plaats in de Lijn draaier op maandag 19 januari om 20.00 uur. noegen. Het dorp maakt deel uit van bedoeld Midden Delflandgebied en de nota's, aanbevelingen, toelichtingen en structuurschetsen van de verschillende plannenma kers overspoelen het ge meentebestuur. Nog maar kort geleden heeft de Maaslandse raad een be zwaarschrift ingediend bij Gedeputeerde Staten naar aanleiding van de uitwer king van het streekplan voor Midden Delfland. Praktisch gelijktijdig kon men kennis nemen van de structuurschets voor dit ge bied van de reconstructie commissie. bij de planvorming betrek ken. De zogenaamde „nul-va riant" is één van die alterna tieven en het betekent in goed Hollands zoveel als „lekker laten hoe het is". Daarnaast kan men stellen dat de provincie over het al gemeen veel aandacht be steed aan natuurwaarden en onder meer met een com pleet „bebossingsplan" voor hel gebied tussen Schiedam en Delft kwam aandragen. De reconstructiecommissie Provincie duidelijker In grote lijnen komt het er op neer dat de provincie een gedetaileerd structuurplan maakt voor Midden Delfland en daarin meer duidelijkheid verschaft dan de reconstruc tiecommissie. Binnen laatstgenoemd or gaan heeft men te maken met de uitwerking van be paalde werken volgens een structuurschets. Een treffend voorbeeld van dit verschil in opvattingen is iöe Fqppenpolder; de provin cie "wil dit gebied onder wa ter zetten ten behoeve van de watersporters: de recon- siructiecommissie daarente gen wil eerst de andere mo gelijkheden bekijken en die door Tineke Diepenhorst voelt er vooralsnog meer voor om de zogenaamde „witte vlekken" in dit gebied niet ten behoeve van de re creatie maar ten behoeve van de boeren in te vullen. Complexe materie „Als klap op de vuurpijl moeten de plannen van de reconstructiecommissie door de provincie worden goedge keurd en daarna door min stens vijf ministeries", zegt Maasland's burgemeester van den Brink somber. „Voeg daarbij het gegeven dat sinds 1960 aü een stichting Onder zoek Midden Delfland bezig is en dat je ook te maken hebt met gemeentelijke be stuurders die verantwoorde lijk zijn voor wat er binnen Burge meester van den Brink: „Je kunt het de burgers haast niet verkopen- hun gemeentegrenzen ge beurt. Het is al met al een complexe meterie die, mede door de inspraakprocedures, veel tijd kost; die grote onzekerheid bij de boeren in dit gebied heeft gekweekt en die je de. burgerij haast niet meer kunt verkopen. Volgens planning moet in 1985 een compleet program ma door de reconstructie commissie zijn opgehoest en er moet óók nog eens een re creatieschap voor dit gebied van de grond komen. Daarna dient er een wet te komen waardoor het rijk deelneemt in het recreatie schap. Wanneer deze wet in werking treedt zijn we wel een eindje verder in de tijd en is de kans groot dat ze achterhaald is door de prak tijk en door de veranderende inzichten" Tijdens de discussie-avonden over Midden Delfland, geor ganiseerd door de provincie, waren de agrariërs rijk ver tegenwoordigd. De stedeling, minder direct betrokken bij de herinrichting van dit ge bied, was niet of nauwelijks op de been te brengen. De vraag blijft hangen of dit gebrek aan belangstelling, te wijten is aan de overstelpen de hoeveelheid aan plannen, öf aan de tijd die ermee ge moeid is óf aan een vermin derende belangstelling voor de recreatie. Burgemeester van den Brink: „De recreatieve voor zieningen in dit gebied vor men inderdaad een hoofd stuk apart Afgezien van wat men precies onder „recrea tie" verstaat: het is zeker dat dit handenvol geld gaat kos ten. Eerst werd er gesproken over een vrij hoog bedrag per inwoner voor het Re creatieschap, naderhand kwam de gemeente Delft met een compromisvoorstel om dit bedrag tot 8 gulden per inwoner per jaar terug te schroeven. Het onbegrijpelijke en fru strerende is dat dit compro misvoorstel door alle Delf landgemeenten werd aange nomen behalve door de ini tiatiefnemer Delft zélf. We zitten op dit punt volledig in het slop," Vlaardingen Wijkvereni-1 ging Hoevenbuurt organiseert in 1981 weer een aantal kla verjas-avond en. De eerste wordt donderdagavond gehou den in De Deel. Baarnhoeve 6. De prijzenpot is goed gevuld, terwijl ter afsluiting van de avond nog een tombola zal worden verspeeld. Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ2,50. Maassluis De woningen van de Buizerdstraat en de Zwa luwstraat in Maassluis worden geïsoleerd. In totaal 240 wo ningen komen voor isolatie in aanmerking. Met het karwei is een bedrag gemoeid van 553.900 gulden. De woningen aan de Zwaluw straat zullen tevens akoestisch worden geïsoleerd. Deze wo ningen zijn namelijk opgeno men in het indicatief meerja renprogramma geluid. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening, volkshuisvesting en verkeersaangelegenheden buigt zich vanavond over de problematiek in het Stadhuis. De vergadering begint om 19.00 uur. Vlaardingen Tijdens de jaarvergadering van de histo rische vereniging Vlaardingen, dinsdag 20 januari, zal stadsar chivaris Theo Poelstra een causerie houden over histori sche straatnamen in Vlaardin gen. Een klein voorproefje: 't Waaigat, 't Achterom, Achter de nieuwe tuinen en Achter den dominee. Het eigenlijke gedeelte van de jaarvergadering is alleen toe gankelijk voor leden van de vereniging. De lezing over de straatnamen zal na de pauze worden gehouden, omstreeks 21.00 uur. De plaats van sa menkomst is het zaaltje aan de Maassluissedijk 7. Schiedam Het club- en buurt huiswerk in Schiedam kondigde vorige maand een alternatief so ciaal-cultureel plan aan. Daarin werd nogal laconiek gesteld, dat de welzijnsinstellingen in Schie dam samen zo'n zestig beroeps krachten tekort komen. „Wij hebben ons een bult gelachen toen we dat hoorden," zei Ben Hakkenbroek, afdelingschef bij de gemeente. En Leo Herwig, het brein achter het alternatieve socu-plan, snapt zelf ook wel dat er eerst een maatschappelijke omwenteling moet komen voor dat zulke personeelsexpansie haalbaar wordt. Niettemin rekent Herwig voorlo pig op enige uitbreiding. De coördinator van de Scbiedamse federatie van instellingen voor sociaal-cultureel werk en samen- levingsopbouw heeft een beleids nota vervaardigd, waarin hij het mogelijk noemt dat de federatie meer instellingen te hulp schiet bij administratie en organisatie, op voorwaarde althans dat er meer arbeidsplaatsen bij komen. Nieuwe, grotere ruimte voor het bureau van de federatie is er al: het zit er dik in dat de federatie het kantoor aan de Overschiese- straat verlaat en zich samen met de Schiedamse Gemeenschap vestigt in de oude school op het Oude Kerkhof 10. Volgens Her wig is er ook zicht op personele uitbreiding, via tijdelijke ar beidsplaatsen (TAP) en de werk- gelegenheidsverruimende maat regel. Bij de federatie werken op dit moment Leo Herwig (coördi nator), Ccfcs Vergeer (chef de bu reau), Wim van Meencn (boek houder), Sjen Bos (typiste), Joke de Zeeuw (secretaresse), Ben Gunnewegh (onderhoudsman), mevrouw Boekee (werkster), Fija van Kesteren (TAP) en Wil lem Gundlach (WSW). Het beleidsplan bevat ook een idee het bestuur van de Schie damse federatie drastisch te ver kleinen. Dat bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de in stellingen, die zich bij de federa tie hebben aangesloten, en dat zijn: Armand van Puyveïde en Sija van Duuren namens de kat holieke stichting voor sociaal- culturele arbeid (KSCA), Wil van Wijk van de Sint Joris Doe- le, Eiso Blaauw en Jos Philips uit Schiedam-Noord, Aad Hille na mens jeugdhaven Nieuwland, Hans Verlinde van het werklo- zenproject Trechter en André Woutersen ais beroepskracht van het clubhuiswerk in Zuid. Leo Herwig zit daarbij als advi seur. In zijn visie is een bestuur van pakweg vijf mensen makkelijker werkbaar, als in de nabije toe komst meer Schiedamse instel lingen bij de federatie komen aankloppen voor bijstand in al lerlei organisatorische en admi nistratieve handelingen, Daar meldden zich tot nu toe al de stichting Schiedams werkgever sinstituut ten behoeve van op bouwwerk (SSWO), de vereni ging Pensioen In Zicht, de stich ting voor gespecialiseerd jeugd- en volwassenemverk (GJVW) en de vrijwillige begeleiders van ex-psychiatrische patiënten. Her wig verwacht dat er meer vrij willigersorganisaties bij komen. De administratieve hulpverle ning, evenals boekhouding, kan in de loop van dit jaar immers sneller gaan verlopen als van een computer gebruik gemaakt gaat worden. De federatie zou volgens Herwig goed kunnen draaien met een kleiner bestuur, als bijvoorbeeld de beleidsvorming een taak wordt van in te stellen project groepen binnen de federatie. Het bestuur is er dan alleen nog om te zorgen dat de boel niet uit de hand loopt en om de federatie te vertegenwoordigen naar de ge meente toe of naar soortgelijke instellingen buiten Schiedam. Een discussie over de nieuwe be stuursvorm is in gang gezet. Her wig sluit andere constructies niet uit. Schiedam In de bijna vijf jaar, dat Leo Herwig nu coördinator van de Schiedamse federatie is heeft hij nooit een beleidsnota geschreven. Tot eigen ergernis. En al anderhalf jaar houdt hij zich tamelijk stil. Het is allemaal niet zo lekker gegaan in het sociaal-cultu reel werk, waarmee de fede ratie te maken krijgt Pas nu zit er weer schot in. „Ik heb een tijd gehad dat ik dacht, wat loop ik hier in godsnaam te doen, ik moet hier weg! Maar Ik ben blij dat ik het niet gedaan heb. We zitten nu dichtbij een stuk ontwik keling." Leo Herwig, pas klaar met zowaar een beleidsnotitie, ziet er weer brood in. .Sinds een half jaar functioneert het bestuur ook weer redelijk. In korte tijd zijn al 162 besluiten genomen. Het heeft echt op zijn gat ge legen, het draaide op een heel laag pitje en maar wei nig vertegenwoordigers van -de aangesloten instellingen lieten zich zien. De federatie was er echt aan kapot gegaan, als het bureau zelf piet gewoon was blijven werken." Anderhalve boekhouder was ook te weinig voor ze ven aangesloten instellingen. Eigenlijk heb je per instel ling een halve boekhouder nodig, dan komt er echt wat uit en 'heb je redelijk contact Ik mag momenteel toch niet mopperen, ik zwem eigenlijk in de mensen, maar de pest is dat ze er allemaal op tijdelijk ke basis zitten. Daar kan je gewoon geen be leid op bouwen! Nou, dat is nu ook wel tot de gemeente doorgedrongen." „Het liefst zou ik bij elke in stelling een boekhouder heb ben zitten. Als je ze nu zonder meer bij elkaar zet, wordt het knok ken. Een boekhouder en een cul tureel werker snappen el kaar niet De boekhouder zegt tegen zo'n werker, kijk, dit is debet en dit is credit en dat moet samen kloppen. Die werker zegt, ja. maar als ik met jongeren werk, dan is een kastekort haast onver mijdelijk, daar kan ik niets aan doen, dat wil ik ook niet, dat is mijn beleid. Een boekhouder die alleen in de rottige accommodatie van de Overschiesestraat zit, voelt dat niet aan. Zet die mensen bij elkaar, dan rien ze in de uitvoering van hun werk elkaar bezig ^zijn, dat wekt begrip, yin Zuid was dat met al die"" projectgroepen een verade ming. Hoe ze daar bezig zijn: daar vechten ze elkaar niet de tent uit." (Voor de goede orde: Herwig doelt op de projectgroepen, niet op het bestuur van de bewonersve reniging dat onlangs boos is opgestapt.) Meer poppetjes De federatie helpt instellin gen zoals de Trechter, jeugd haven Nieuwland en de KSCA met clubhuizen waar onder de Sint Joris Doele. De laatste tijd komt er ge middeld een instelling per maand bij. „Wij willen meer kracht in de boekhouding, maar er dient zich niets aan," zegt Leo Herwig. „Het is hard nodig. Wij hebben als bureau al zo lang op de toppen van onze tenen gelopen. De inzet was enorm hoog." Het scheppen van arbeids plaatsen via de botte maatre gel die het plan-Spitals in België beoogt, werkt niet 20' goed, denkt Herwig. „In dat plan worden er gewoon pop petjes bij gezet om de werk loosheid te bestrijden. Maar die poppetjes lopen el kaar voor de voeten,-omdat niemand weet wat-ie doen moet Spitals gaat eraan voorbij dat er een geleidelijkheid aan groei zit in het sociaal-cultu reel werk en dat je dat steeds moet bijstellen." Juist in de vele activiteiten van zijn bureau zat geruime tijd Herwigs teleurstelling. Vechten tegen de bierkaai was het. Er kwam maar heel weinig over. „Ik heb in die jaren, dat ik hier werk, veel taxa tiefouten gemaakt en de be langrijkste was wei dat ik bij het bestuur had gerekend op meer bereidheid tot samen werking. Maar het een na het ander glipt tussen je vingers door, je vraagt je af, wat gebeurt er nu eigenlijk? Wat willen die clubhuizen nu zelf? Ik heb wel eens een accom- modatienota geschreven. Niets mee gebeurd. In mijn beleidsnota ga ik uit van een andere werkoptiek. Niet het bestuur moet dan zeggen wat er gebeuren moet, maar laat de beroeps krachten dat maar zeggen. Dat is niet minder democra tisch. Een goed werkend clubhuis is op zichzelf democratisch, al moet je dat niet met zulke dikke woorden zo noemen. Ik ben goed luisteren wat be langrijker gaan vinden dan hard praten. En dat doe ik de laatste an derhalf jaar. Het resultaat is dat nu mijn bestuur mij gevraagd heeft, Leo, schrijf eens een beleids plan! Ze hebben er nu zelf behoef te aan! Dat is een goede 2aak, ik hoef het allemaal niet meer op te dringen, bij te sturen, aan te praten. In de clubhuizen hebben ze nu zelf door dat ze daar niet de pretentie moeten hebben opbouwwerk te kunnen ver richten, omdat ze daar ge woon niet toe in staat zijn. De Jeugdhaven bijvoorbeeld Is tot de conclusie gekomen dat ze te veel hooi op de vork had. Het is daarom een wijs be sluit, dat ze zeiden, nu heb ben wij onze handen vol, dit en dit hebben we en dat is meer dan genoeg." „Dienstverlening is op het*- Leo Herwfg: nu eerst het werk en dan principes... ogenblik het belangrijkste, waarmee wij de instellingen kunnen helpen," zegt Leo Herwig. „Wat dat betreft zitten de ge meente en wij wel op één lijn, als we denken aan een groot administratief centrum dat de Schiedamse organisa ties helpt Alleen zijn de doelstellingen iets anders: wij kunnen zo een macht opbouwen tegen de macht van het sociaal-cul tureel plan door de koppen- meer bij elkaar te steken, en de gemeente is er simpel bij gebaat als overal in elke wijk gezellige dingen voor de mensen gebeuren." In zo'n situatie zou de fede ratie meer een mantelorgani satie moeten zijn dan deze stichting nu is. „Het feitelijke werk moet toch van het bureau komen en als je voor verschillende taken een projectgroep opzet, is dat voldoende. Het bestuur heeft die steun nodig, als het democratisch wil zijn. Dan kan het aantal bestuurs leden ook wel worden terug gebracht. Wij hebben een aantal malen een penrringmeestersoverleg gehad van verschillende in stellingen, dat werkt dan be ter dan een financieel over leg in het bestuur. Bovendien verbeter je daar mee de deskundigheid bij de penningmeesters van de in stellingen." Een ander voordeel van een nieuwe opzet zou zijn, dat de vermenging van functies wordt tegengegaan. Leo Herwig: „De Trechter is bij ons aangesloten en Hans Verlinde zit namens dat project in het federatiebe stuur. Zo is hij mijn werkge ver. Maar omgekeerd zit ik na mens de federatie in het be stuur van de Trechter en sta ik daar boven Hans Verlin de. Dat is toch een dolle situatie? Zo kan je veel kritiek heb- 4ben zonder dat het je de kop kost. Ik heb toen gezegd: eerst het werk en dan de principes! De aanzetten tot het beleid moe ten komen vanuit de instel lingen. Dat pas werkt stimulerend, anders komt alles toch maar van bovenaf en wekt dat wantrouwen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4