STAD/STREEK Politieman wordt zwaarder belast Rissrnni 'Sluit terrein oude Lijnbaan af Toch kleine subsidie voor Turkse naailes Nestkastjes maken in Staelduinse Bos Bus weer de bocht uit Oud Wethouder Van Minnen: W.M.v.d.UNDE Over werk naar half miljoen toe Maassluis stapt naar rechter Spoorweg- iboom vernield Jongens opgepakt na serie inbraken lüllilli! Speelplaats in Gorzen Meer buitenlanders Koffieochtend voor vrouwen Nieuw activiteiten in buurthuis Surfen donderdag 15 januari 1911 VD/SCfWW Schiedam De Schiedamse politie moet met het huidige nan tal korpsleden aanzienlijk meer werk verrichten. Commissaris C. van der Haagen zei dinsdag op een pers bijeenkomst dat het geld voor overwerk naar een half miljoen per jaar toegaat. „Het takenpakket is enorm uit gebreid," sprak de commissaris. „Het korps is op sterkte, dus er kan geen personeel meer aangenomen worden. We moeten de lasten die wij erbij gekregen hebben op gelij ke schaal verdelen." Volgens de commissaris hcudl het vergrote takenpakket niet in dat andere zaken hierdoor verwaarloosd worden. „Na tuurlijk moet er meer geselec teerd worden maar dat heeft niet tot gevolg dat wij zaken geheel moeten laten liggen. Er moet een betere verdeling ko men. In plaats van 5 snel heidscontroles per week bij voorbeeld houden wij er nu maar vier. Op de vreemdelin genafdeling moest er iemand bijkomen. Daar is nu een agente van de kinderpolitie voor gekomen." Ondanks de taakverzwaring i* de rayonsurveillance ia een vergevorderd stadium gereali seerd. Van der Haagen:., De toezicht op straat is anders ge worden. Eén wijkagent kan alle zaken niet in acht uur per dag regelen voor een hele wijk. Wij hebben gezocht naai een ander soort surveillance team. Die is gevonden in de zogenaamde rayonsurveillan ce, een team van agenten voor elke wijk. Dat is bijna rond. Van de 24 man die voor de rayonservice gepland waren, zitten er nu 21 in het team." Ook de vreemdelingenpolitie heeft een zeer drukjaar achter de rug. In 1980 is er een groei van 250 vreemdelingen in Schiedam geconstateerd. Schiedam telt nu 4600 vreem delingen op 75.000 inwoners. Twintig jaar geleden woonden nog 500 vreemdelingen op een inwonertal van 80.000 in de stad. Hieruit kan geconclu deerd worden dat één op de zestien Schiedammers een vreemdeling is. Volgens Van der Haagen zet deze ontwikke ling nog door. Voor de politie betekent dat een enorme hoeveelheid extra administratief werk. De perso neelsbezetting moest ten min ste met één arbeidsplaats ver hoogd worden. Het aantal kor te verblijven, waaronder za- kenbezoeken en toeristen, be droeg 10,071. Bij controle in hotels en pensions werden vier gevallen aangetroffen van per sonen die zonder verblijfsver gunning in. ons land verble ven. De vreemdelingenpolitie heeft in 1980 totaal 91 gevallen van illegaal verblijf geconstateerd. Een bekende gebeurtenis wa ren de 12 azi3tïsche beman ningsleden die op een Schie- damse scheepswerf aan wal kwamen. Dit bleek een ar beidsconflict en de super-ïn- tendant kreeg een proces-ver baal. Ook is er vorig jaar een Turk aangehouden op grond van overtreding van de opiumwet. De Turk. die zich als dokter uitgaf, hield zich bezig met kwakzalverpraktijken. 58 ille galen werd uitgeleide gedaan, 13 werden er voor de officier van justitie geleid en de overi gen werden na verhoor heen gezonden. De routine-inschrijvingen van vreemdelingen vinden in Schiedam geruisloos plaats. Op afspraak kan de regulisatiere- gelmg ingevuld worden. In de praktijk is gebleken dat land genoten hierbij erg behulp zaam zijn. De Schiedamse recherche heeft vorig jaar 3262 zaken in behandeling genomen, waar onder 2866 misdrijven. Hier van is 36% opgelost In 1980 is er voor ruim één miljoen aan gestolen goederen opgegeven. Een half miljoen kon achter haald worden. De fietsendiefstal is ook aardig in ontwikkeling. Als men cij fers uit 1954 bekijkt, is deze 'sport' aanzienlijk m de belangstelling gestegen. In 1980 deden 643 mensen aangif te van diefstal van een fiets. Zesentwintig jaar geleden be droeg dit aantal 124, onder scheiden in dames- en heren rijwielen. Van de 643 gestolen fietsen konden er 91 aan de Commissaris C. van der Haagen: „Met overwerk naar half miljoen...." rechtmatige eigenaar terugge geven worden. Er werden 160 bromfietsen naar het bureau gebracht, die niet in orde waren. Een be drag van maar liefst 77.000 gulden bedroegen de onderde len die van de bromfietsen ge haald werden. De politie is te vreden over het aantal mis drijven dat vorig jaar opgelost kon worden. „Door een op het eerste gezicht eenvoudige aan houding. komen toch ineens een aantal inbraken en mis drijven aan de orde." zegt Van der Haagen. „De vakbe kwaamheid en de bereidheid van de rechercheurs hebben de oplossing van het aantal in braken tot één op twee weten te brengen en dat is een goede zaak." Onderscheiden Schiedams burgemeester Te L#oo heeft gisteren de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitge reikt aan de heer J. A. Peppel, Rotterdamsedijk 174c. De heer Peppel ontving de medaille wegens zijn verdiensten als in koper bij de Koninklijke Ned- lloyd groep Hendrik Veder bv in Rotterdam, Hij is veertig jaar in dienst geweest en heeft nu de pensioengerechtigde leeftijd. Peppel is tevens zeer actief ge weest in Schiedam op kerke lijk en sociaal gebied. Zo was hij vijftien jaar ouderling van de hervormde gemeente Schiedam en vijftien jaar kerkvoogd van de centrale hervormde gemeente. Thans heeft de heer Peppel nog zit ting in het bestuur van het hervormd rusthuis aan de Tuinlaan. Maassluis De gemeente Maassluis gaat een gerechtelij ke procedure op gang brengen tegen een fabrikant van tuin meubelen. De fabrikant wei gert een schadevergoeding te betalen aan de BGSW van 93.750 gulden. Het bedrijf fa briceerde een terrastafel waar de BGSW de beschermde rechten van bezit. Op een beurs in Keulen (Duitsland) kwam een delegatie van de BGSW er achter dat het con currerende bedrijf het zelfde model had geproduceerd. De gemeente" Maassluis nam direct een advocaat/expert in de arm om het bedrijf de acti viteiten te laten staken. Na veel geharrewar lukte dal uit eindelijk. De BGSW bleef ech ter met de strop zitten. Op de beurs in Keulen wordt name lijk handel gedreven met de groothandel. Het concurreren de bedrijf had reeds contrac ten afgesloten, die nu aan de neus van de BGSW voorbij gingen. Het Maassluise bedrijf had echter wel gerekend op de orders. Het betekende een te ruggang in productie met on geveer één derde. Het werk moest opnieuw worden inge deeld en nieuwe projecten moesten worden aangetrok ken. De productie van de ter rastafels werd wel gestaakt door het bedrijf, maar over een schadevergoeding wilde men niet praten. Maassluis neemt daar geen genoegen mee en stapt nu naar de rech ter om het gelijk aan haar zij de te krijgen. Bleiswijk Een chauffeur van een bedrijf uit Nieuwer- -«erk aan den Ussel heeft gis- tCTnorgen één van de slagbo men van de overweg bij de af slag Bleiswijk van rijksweg 12 vernield. De politie vermoedt dat de man, een Schiedammer, n°g net heeft geprobeerd de overweg over te steken toen de bomen naar beneden gin gen. Enkele NS-personeelsle- den zagen het voorval en kon den direct beginnen met het herstel. Over een schadebe drag is nog niets bekend. Vlaardingen De sociale en culturele vereniging van Turkse werknemers krijgt toch een kleine subsidie voor een naaicurus voor migranten vrouwen. Sinds het najaar van 1980 volgen zo'n zestig Turkse vrouwen een dergelijke cursus in Vlaardingen. Vorige week nog bij de behan deling van het sociaal cultu reel plan stemde de gemeente raad tegen een subsidie over het jaar 1981. De subsidie van maximaal vierduizend gulden die de vereniging nu alsnog krijgt, dient voor de bestrij ding van de reeds vorig jaar gemaakte kosten. BenW heb ben daartoe besloten, nadat bleek dat het ministerie van CRM toch een bijdrage wilde leveren. Voor dit jaar had de Turkse vereniging een subsidie van circa twaalfduizend gulden aangevraagd. De gemeente raad meent dat er in deze slechte financiële slechte tij den geen ruimte is voor derge lijke nieuwe activiteiten. De gemeente heeft de Turkse ver eniging inmiddels laten weten dat zij voor een subsidie voor een naaicursus terecht kan bij de stichting hulp aan buiten landse werknemers in Rotter dam die voor dergelijke activi teiten, oak in Vlaardingen, rijksgeld beschikbaar heeft. Ook heeft men de Turken aangeraden contact te zoeken met buurthuis Oost, dat be schikt over naaimachines, waarmee cursussen voor de wijkbewoners worden gege ven. Voor een aantal andere activi teiten, zoals cursussen Neder lands, krijgen de Turken wel subsidie. Monster De politie Van Monster heeft in de loop van deze week vier jongens aange houden omdat zij worden ver dacht van het plegen van een aantal inbraken. De jongens in de leeftijd van 14 tot 17 jaar wonen allemaal in Monster. De groep heeft in het afgelo pen jaar geld en goederen weggenomen uit scholen, kel derboxen, clubgebouwen en een benzinestation. De totale waarde van het vermiste goed bedraagt 9000 gulden. Een ge deelte van de ontvreemde spullen, zoals gereedschap, is in de woningen van de jongens aangetroffen. 's-Gravenzande Knutselende vaders, moe ders en kinderen krijgen zaterdag in het info centrum in het Staelduinse Bos weer de gele genheid om nestkastjes te maken. Vorig jaar was dit een groot sukses en timmerde de deel nemers vele tientallen nestkistjes in elkaar. De kastjes kregen her en der een bestemming, want de deelnemers mochten hun zelfgemaakte produkt mee naar huis nemen. Ook deze keer is dat weer het geval, zodat de deelnemers het nestkastje thuis aan de muur kunnen hangen of een plaatsje m de tuin kun nen geven. Het benodigde materiaal voor de kastjes is in het info-centrum aanwezig, daar zorgen de leden van de Vrienden van het Stael duinse Bos wel voor. Wel wordt aangeraden om zelf zagen, hamers en potlood mee tc brengen. Kosten zijn er aan het timmeren niet verbonden. Er wordt echter op gewezen dat de toegang tot het bos niet vrij is. Om het bezoekerscentrum tc bereiken is een wandeling door het bos noodzakelijk en daar voor is een dagkaart van één gulden verschul digd. Deze is verkrijgbaar bij de Antoniushoeve bij de ingang van de parkeerplaats aan de Pa- pendijk. Deden van de Stichting het Zuid Hol lands Landschap en/of van de Vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos hebben gra tis toegang. Voor de tweede keer in enkele weken tijd Is in de bocht van de Vlaardingse Olmendreef in Holy-Noord een RET-bus aan het glijden gegaan. De omstandigheden waren gistermiddag bijna hetzelfde als rond Kerstmis: glad en glibberig. En beide keren ging lijn 56 stevig de middenberm in. Volgens een woordvoerder van de politie is er geen enkele reden om aan te nemen dat de chauffeurs niet goed hadden opgepast. „Het is een moeilijke bocht en als zo'n ding eenmaal aan het glijden gaat. dan zet je *m niet zo gemakkelijk stil." Vlaardingen „Dat er iets moet gebeuren is een dmg dat dui delijk is. Op deze manier verloedert het terrein steeds verder en dat terwijl het in 1973 een heieboel geld heeft gekost." Oud-wet- houder H. K. van Minnen ziet zijn plannen met de oude Lijn baan ook niet één, twee, drie verwezenlijkt, maar dat er iets moet gebeuren is voor hem een dmg dat als een paal boven wa ter staat. De üjnbaanhallen: nu nog verloederd, maar straks.. In kader van 'Vlaardingen- 700' werd in 1973 voor veel geld het terrein omgevormd tot een vrij toegankelijk even- ementenplein. Mooi, vond ie dereen toen. Nu, bijna achl jaar later, ziet de voormalige touwbaan er niet meer zo mooi uit. Door de vrije toegankelijk heid en de afgelegen ligging nodigde het complex vee! jeugdigde vandalen uit om de opstallen te vermelen. Vooral de dakpannen van de rond gang hebben het zwaar moe ten ontgelden. Oplossing Op 20 juli van het vorige jaar besloot de gemeente bij de be volking te rade te gaan voor een doeltreffende oplossing Achttien stadgenoten reageer den daarop. De meeste oplos singen kwamen neer op een frequenter gebruik van hel pleintje. Markten, exposities, en sportieve, culturele en poli tieke manifestaties bijvoor beeld. Slechts twee inzenders bleken ook aan de bebouwing te heb ben gedacht Oud-wethouder H. K. van Minnen had zijn ideöen 2elfs in veertien kantjes uitgewerkt. De jury besloot dan ook om zijn inzending vanwege de uitvoerigheid en de gedetaileerdheid aan te wij zen als beste. Tweede werd de heer M. Bot, die een origineel idee met snelgroeiende tomen had ingediend. De plannen van de voormalige wethouder draaien vooral om de beslotenheid van het ter rein. Hij is van mening dat de beste remedie tegen het van dalisme een onherroepelijke afsluiting is. „Op deze manier blijft het terrein een vage bondslandje, een vrijgevochten gebied, zonder toezicht. Langs vier, vijf kanten is het terrem te bereiken en dat kan met." Verwarming Van Minnen vindt dat alleen de hoofdingang aan de Zomer straat open moet blijven. De westwand zou dichtgemaakt moeten worden en er zou ver lichting en verwarming moe ten komen. Het hele 'plan- van-Mmnen' valt of staat mei een voltooiing van de bebou wing van het Lamoenterrein, de Rijkestraat en de Land- straat. Het complex zou „fol kloristisch" gemaakt kunnen worden met oude Lijnbaanat- tributen, die her en der nog voorhanden zijn. Op die manier zou het plein één geheel kunnen vormen met de Lijnbaan hall en en kunnen manifestaties ook bui ten plaatsvinden, meent Van Minnen. Geld? „Ja, ik weet ook wel dat dat nu zeker met voor het oprapen ligt", ant woordt de oud-wethouder. „Maar destijds heeft het zoveel geld gekost, dat deze kleine wijziging als een noodzakelijke aanvulling gezien kan worden. Een kleme investering om grote schade te voorkomen". Schiedam De Gorzen krij gen er in de Sommelsdijkse- straat een kinderspeelplaats bij. De gemeente heeft ui sa menwerking met de bewo nersvereniging een plannetje voor de speelplaats gemaakt, dat nu door de dienst gemeen tewerken wordt uitgewerkt- Maassluis In Maassluis wo nen momenteel 1609 buiten landers. Dat betekent een stij ging met 72 vergeleken met 1979. De grootste groep wordt nog steeds gevormd door de Turkse werknemers: 801. Op royale afstand volgen de Ma rokkanen (183) en de Engelsen (134). In totaal wonen er 41 nationaliteiten in Maassluis. Van zes landen wonen slecht* één inwoner in de stad, name lijk uit Chili, Egypte. Colum bia. Malta, Peru en Zwitser land. Vlaardingen Vrouwen die verlegen zitten om een praatje kunnen iedere woensdagmor gen terecht in wijkcentrum 'De Heipaal'. Er wordt gespro ken over dingen die iedereen bezig houdt, zoals opvoeding, school en eenzaamheid. Op 21 januari wordt er een demon stratie spinnen gegeven. Een week later, 28 januari, praten de vrouwen over de opvoeding en begeleiding van kinderen. Kinderoppas is in het wijkcen trum aanwezig. Van 9.30 uur tot 11.30 uur kunnnen vrou wen in het wijkcentrum te recht. De koffie is warm en lekker. Vlaardingen Buurthuis De haven is gestart met twee nieuwe activiteiten. Op woens dagavond is er een kreativi- teitsclub waar iedereen die er zin heeft kan koffieleuteren, zich creatief kan uiten in han denarbeid of gewoon gezellig een kaartje kan leggen. Dit al les onder het genot van een drankje. De wijkbewoners kunnen op donderdagavond terecht in het buurthuis voor het gezellig drinken van een kopje koffie. Het is de bedoe ling om gezellig bij elkaar te zitten en van gedachten ter wisselen over ui van zaken die de mensen bezig houden. Een kopje koffie of thee is gra tis. De overige consumpties komen voor eigen rekening. De entree voor de donderdag avond is één gulden. Het adres: buurthuis 'De Haven', Weeshuisplein 18, imks. Hoek van Holland De windsurfers die hun sport op zee willen beoefenen kunnen dat voortaan doen voor hei strandgedeelte waar ook de watersportvereniging zijn sport beoefent. De waterspor ters hadden gevraagd om een apart stranddcel voor de wind surfers, maar de commissie voor sport en cultuur voelde daar wemig voor. Het 'gereser veerde' strandgedeelte zal worden uitgebreid van hon derd naar honderdvijfng me ter. Uitdrukkelijk werd ge steld dat de betrokken vereni gingen beslist geen alleenrecht hebben of krijgen. Iedereen mag op het betreffende strandgedeelte watersport be oefenen en vaartuigen aan land brengen. Elders op het strand is dat niet toegestaan. Binnen brandje Schiedam Een 96-jarige Schiedammer wilde maandag zijn pijp aansteken met een lu cifer, maar hij liet de branden de lucifer uit zijn handen val len. Enkele boeken vatten vlam. De bejaarde man belde de brandweer en deze kon het vuur blussen. De keuken, en kele boeken en een colbertjasje liepen schade op. advertentie FINANQERINGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010-265459 263977 Persoonlijke (enfngan 0 Financieringen Hypotheken AHe verzekeringen Kontinukfedtet b*t«k»nt kortweg: fta«»rv*e«td

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3