COMMENTAAR STAR/STREEK Vlaardingse kerken starten discussie over kernenergie Fusie met Liedewijde moet in belang van leerling zijn Comité boos op vrouwen uit Holy Museumbeleid 'mmwm 9Luie leerling komt nauwelijks voor9 s - li &f Leraar is geen. lesboer Holy-bieb ook woensdag middag geopend MUSEUMDIRECTEUR J. PAALMAN heeft in het huidige conflict het gelijk aan zijn zijde. Hij ageert met recht tegen het werkplan voor 1981, dat tijdens zijn ziekte door de staf van Schiedams stedelijk museum is gemaakt. De staf neemt het hem nu kwalijk, dat hij bij terugkomst meteen enkele ounten wilde schrappen. Het is zelfs machtsmis bruik genoemd. DAT GAAT TE VER. Paalman is er de laatste jaren vele ma len aan herinnerd hoe onduidelijk zijn beleid overkwam. In de museumcommissie heeft hij zich vaak geplaagd ge voeld, als een lid vroeg waar een beleidsnota van zijn hand nu bleef. EN OOK NU ER EEN een beleidsnota is, neemt het commen taar niet af, omdat de indruk bestaat dat Paalman zijn kwaliteiten en museale ervaring onvoldoende heeft benut. Daarover kan gediscussieerd worden. Hoe sommige alge mene beleidsvoornemens uitgewerkt moeten worden, zal Paalman nog moeten aangeven. Belangrijk is alvast, dat de beleidsnota richtlijnen aangeeft, aan de hand waarvan de museumcommissie als adviesorgaan aan B en W kan toetsen. DE STAF VAN HET MUSEUM heeft vorige maand echter een werkplan opgesteld, dat aan de beleidsnota voorbijgaat. Met de Zwitser drs J. F. Zutter heeft het museum een staf lid in huis gehaald, wiens voorkeuren uitgaan naar een kunstvorm, waarin het lichaam een belangrijke plaats in neemt. Performances en foto en video spelen hierbij een rol. OF PAALMAN DAARVAN houdt, is niet wat tot een conflict heeft geleid. Paalman wijst erop dat de beleidsnota niet spreekt van Zutters hobbyisme en dat binnen de krappe begroting geen onverklaarbare ommezwaaien kunnen worden gemaakt. Het beleid is erop gericht het museum een eigen gezicht te geven en als daarvan wordt afgewe ken, drei'gt het depot een nietszeggend rariteitenkabinet te worden. CULTUURWETHOUDER H. W. POSTHOORN heeft woens dagmiddag de stafleden, die op de vergadering van de museumcommissie aanwezig waren, geen spreekrecht ge geven. De stafleden hadden hun visie op het werkplan wil len toelichten, maar Posthoorn, zichtbaar geïrriteerd, had daaraan geen behoefte voordat Paalman zelf zijn mening op schrift heeft gesteld. De staf moet daarvoor begrip kun nen opbrengen. KK vrijdag 16 januari 1881 VD/SC/WW Vlaardingen Hoewel iedereen met de term zelf inmiddels vertrouwd lijkt, is het van een 'brede maatschappelijke discussie over de kernenergie' tot nu toe nauwelijks geko men. De discussie werd ons, op verzoek van vak bonden en kerk, door de vorige regering al beloofd, maar de vrees dat zij nog moet beginnen nadat de eigenlijke keuzen al zijn gemaakt, is niet helemaal ongegrond. Liever dan af te wachten totdat de over heid het startsein zal ge ven, hebben de kerken dan ook maar besloten de discussie zelf alvast aan te snijden. Zondagavond (aanvang 19 00 uur) wordt m de Vlaardingse Pax Christikerk, Reigerlaan 51. een maatschappelijk avondgebed speciaal gewijd Kees Clement: gevoels; i tot nu toe onderschat. Schiedam „Een fusie met Liedewijde is alleen moge lijk als beide partijen het belang van de leerling voor op stelt. Voor ons is de belangrijkste motivatie voor een fusie de verbreding van het vakkenaanbod in de bo venbouw. Per sé niet om het leerlingenaantal uit te breiden. Wij willen dan ook graag uitleggen naar aan leiding van het artikel in de krant van vorige week in welk opzicht wij een fusie met Liedewijde voor ogen hebben en hoe ons systeem door de jaren heen ontwik keld is," aldus directeur van Scholengemeenschap Nieuweiant C.Schoenmakers.. Scholengemeenschap Nieuwe iant werkt sinds 1976 met een .'basisleerstof plus extra leer- stofsysteem' in de eerste brug klassen en voor één vak in de "enige tweede brugklas. Dit sy steem mag in Nederland vrij .uniek genoemd worden. Op ^Nieuweiant waren voorheen gescheiden brugklassen voor de LTS en de Mavo. Er is niet één tussenkias begonnen. Dit ;was een onbevredigende situa tie. LBO leerlingen haalden -zware onvoldoendes omdat bleek dat zij de stof niet aan konden. De leerling werd niet .op zijn niveau aangesproken. Toen is de school gaan kijken of het mogelijk was, de leer stof zelf te maken. „Een enorme klus om die ei gen leerstof te ontwikkelen." zegt fulltime onderwijskundig medewerker Kees Bjorkman. „We hebben het systeem wel uit de onderwijsliteratuur ge haald maar er bestonden geen boeken die hierop betrekking hadden. Drie jaar lang hebben wij eraan gewerkt, voordat wij ermee konden beginnen." De basisleerstof is zowel voor Mavo-, LBO- als LEAO- leer lingen van toepassing. Na de lagere school komen leerlin gen op Nieuweiant in één ge zamenlijke brugklas. Na een periode waarin basisleerstof in 6 vakken wordt onderwezen, maakt iedereen een diagnosti sche toets. De uitslag vertelt of de leerlingen de basisstof be door Karin Kuijpers heersen. Er worden geen cij fers gegeven. Blijkt dat de leerling de basisstof niet be heerst, dan volgt er een perio de van herhaling. Degenen die de basisstof onder de knie heb ben gaan werken aan de ex tra-leerstof. Aan hel eind van die periode krijgen de leerlin gen wederom een toets waar uit twee cijfers volgen. Eén voor de basisstof en één voor de basisstof plus extra leerstof. „Op die manier krijgt elke leerling, of zij nu een Mavo of LBO advies gekregen hebben, een basisstof te verwerken die zij aan het eind van het jaar ook beheersen." vertelt direc teur Schoenmakers, „Ons ADVERTENTIE .De ópfumilng begint 15 januari. Ruim ,12 Jaar uw vertrouwen waard, Boezemweg 136-138 Rotterdam Telefoon 01 O-I40619. Freêrieksplaats'9, Rotterdam1-' Hiilegersberg r Telefoon 010-187700 Rubenspiein 12 'Schiedam Telefoon 010-261975 streefgetal was dat 90 van de leerlingen de basisstof be heersen. In de praktijk wordt dit percentage zelfs overschre den. Een schoolkeuze kan nu bewuster gemaakt worden. Zo zal hel kunnen gebeuren dat een leerling die een LBO advies krijgt op de lagere school na de brugklas bijvoor beeld naar de MAVO kan als uit zijn toetsen blijkt dat hij die capaciteiten heef:. Hel systeem heeft als voordeel dat er meer geïndividualiseerd gewerkt kan worden. De erva ring van de scholengemeen schap is dat veel leerlingen ge stimuleerd worden naar de ex tra leerstof toe te werken. Schoenmakers: „Wij hebben gemerkt dat de luie leerling niet veel meer voorkomt. Met dit systeem doe je recht aan de individuele leerling, hij krijgt een eigen profiel, terwijl de groepsstructuur toch m stand blijft. Het is een tussenvorm van het klassikale onderwijs en het individuele onderwijs," Bewustwording Voor de leerkrachten betekent het dat zij voorgeprogram meerd bezig moeten zijn b:j de herhaling en extraleerstof van het systeem. De basisleerstof ligt vast, zij het dat de leer krachten daar vrij zijn in de werkvorm. „Het vraagt veel van de leerkrachten. Omdat de leerstof niet op de markt te verkrijgen is, moet de leraar zelf gaan leren. Dat is een be wust word i ngsproces. De leraar is geen lesboer meer, maar heeft een sterk stimule rende taak.aldus Schoenma kers. Nieuweiant is nog bezig met het ontwikkelen van een tweede brugklas. Voor de bo venbouw na de brugklas heeft de school drie mogelijk heden: de MAVO, de LEAO en de LTO. Een tweede klas LEAO is met toestemming van het ministerie dit jaar door Nieuweiant ingevoerd. Een ontbrekende tak is nog het La ger Huishoud en Nijverheid sonderwijs (LHNO). Nieuwe iant heeft in 2ijn tienjarig be staan diverse malen getracht tot een fusie met Liedewijde te komen. Naast de bestaande schoolstructuren zoals Mavo, Leao en Lto wil Nieuweiant in 1985 een gecombineerde moge lijkheid aanbieden. Dit zal ge beuren op basis van niveau's. Elke schoolsoort zal 2ich be paalde mveau's lopende van A tot D aanmeten. Vanuit Van links naar rechts: Ad junct-directeur Paul van Aalst, het schema hoe de on-' derwijsrichtingen verdeeld zijn, onderwijskundig mede werker Kees Bjorkman en di recteur C. Schoenmakers. die niveaus kan de leerling vakken kiezen die normaliter lot één bepaalde opleiding be horen. Een hiaat in het ontwikkelde systeem tot nu toe is het ont breken van de zogenaamde verzorgende vakken, zoals zorg- en naaldvakken en ge zondheidsvakken. In 1985 zou de school dit ook gerealiseerd willen zien. De LHNO school Liedewijde zou hierin passen, niet alleen qua ligging die uniek is, maar voor beide scholen zou het een verbre ding van het aantal mogelijk heden m de bovenbouw bete kenen Schoenmakers: „Alleen een samenwerkingsverband met Liedewijde is door ons sy steem organisatorisch met meer op ia brengen. Als we m 1935 die verzorgende uitbrei ding gerealiseerd willen heb ben, moet nu met de voorbe reidingen begonnen worden. Liedewijde is de enige moge lijkheid en als samengaan niet lukt is dat jammer. Qua lig ging alleen al, is het een uniek gegeven." aan de problematiek van de kernenergie. Centraal zal die avond staan de vraag hoe wij in de toekomst onze maat schappij. eigenlijk in letterlijke zin. draaiende zullen moeten houden. En of daarbij de kern energie onontbeerlijk is. De bijeenkomst wordt georgani seerd door de werkgroep Kerk en Samenleving van de Raad van Kerken, afdeling Vlaar dingen. Vlaardinger Kees Clement is lid van de werkgroep Kerk en door Jan Hendrik Bakker Samenleving. Hij schreef voor de Raad van Kerken een analyse van het kernenergie- probleem, die dit jaar gebruikt zal gaan worden als gespreks stof. Hij is van mening dat de overheid eigenlijk nu al dc discussie te zeer heeft afge klemd. Er wordt uitgegaan van vooronderstellingen die in feite ter discussie hadden moe ten staan. „Uitgangspunt moet zijn dat er jaarlijks een economische groei van twee a drie procent gega randeerd is. Je kunt je afvra gen of het goed is als de dis cussie op die basis wordt ge voerd. Ik vind het in elk geval een onjuist uitgangspunt. In de eerste plaats is het de vraag of wij een dergelijke groei aan kunnen. Daarnaast: zijn de mi lieuproblemen die een derge lijke groei tot gevolg zal heb ben het waard? En tenslotte is er het argument van de derde wereld: zo wordt de kloof tus sen arm en rijk alleen maar groter. Is dat nou allemaal no dig?" Het eigenlijk onderwerp van de discussie zou niet al leen de kernenergie moeten zijn, maar het energiepro bleem in het algemeen. Geen oplossing Hij erkent dat invoering van kernenergie op korte termijn voor onze steeds zwakker wor dende economie enig soelaas kan bieden, maar meent toch dat kernenergie geen werkelij ke oplossing is. „Kernenergie betekent altijd handhaving van de grootschaligheid en het groeimodel. Wat betekent dat de automatisering door zal blij ven gaan. bijvoorbeeld. En zo zal de werkloosheid alleen maar groter worden." Boven dien merkt hij op dat het 'groeiscenario' ook een verte kend beeld geeft. Onder groet namelijk worden ook begre pen die activiteiten die nodig zijn om de nadelige invloeden van de groei weer weg le wer ken. Maar belangrijker nog dan de technisch-economise he discus sie is m de ogen van Kees Cle ment het feit dat tot nu toe ge voelsmatige argumenten nau welijks een eerlijke kans heb ben gekregen. „In de officiële discussies wordt er steeds maar weer de nadruk op ge legd dat wc de emotionaliteit, het irrationele, uit moeten bannen. Ik bedoel de angst dat een ver doorgevoerde kerne nergie huishouding een poli tiestaat tot gevolg kan hebben. De angst voor de opslag van hei afval. De atoomstaat. Daarover wordt gezegd: het is met rationeel om die angst als argument tegen kernenergie aan te voeren. Want in werke lijk is de kans dat er iets ge beurd zo klein. Bovendien hebben we al een aantal risi co's aanvaard. Ik vind dat een volstrekt verkeerde argumen tatie. Als het fout gaat, gaat het meteen ook goed fout." In het stuk dat hij schreef voor de Raad van Kerken for muleert Clement dan ook een paar vooral ethische vragen. Zoals: zijn wij bereid om zelf in tc leveren ten behoeve van een minder grootschalige, maar veiliger samenleving' Is hel verantwoord zulke enorme risico's tc nemen, ook al lijkt de kans op een katastrofo nog zo klein? En, in het verlengde daarvan: kunnen wij die ver antwoording tegenover het na geslacht wel op onze schouders nemen? Actie Vast onderdeel van het maat schappelijk avondgebed is be halve een informatief gedeel te. ook een kleine bezinning op wat er gedaan zou kunnen worden. Kees Clement weer: „Je zou je voor kunnen stellen dat wij bijvoorbeeld een aantal werkgroepjes in gaan stellen, die een analyse maken van hun eigen energieverbruik. Daar zou uit voort kunnen ko men een besparingsplan voor de huishoudens. En als dat goed mocht lopen zou je kun nen denken aan overplanting van zo'n plan naar de gemeen te of het desnoods aan te bie den aan de Tweede Kamer. Hel is ook mogelijk om met het bespaarde geld, zo filoso feer ik nu een beetje, een energieproject voor de derde wereld te financieren." Verder noemt hij een studie naar al ternatieve energievormen en hel opzetten van een voorlich tingsproject voor scholen en andere belangstellenden. Tenslotte: „Hei hele energie vraagstuk, en daar wil ik toch nog eens op wijzen, is voor het Rijnmondgebied erg belang rijk. In de cnergienota van Rijnmond wordt, omdat men de invoer van energieproduc ten voor de toekomst veilig wil stellen, alvast gekozen voor een koienterrmnal op de Maasvlakte bijvoorbeeld, ter wijl men tegelijkertijd aan geeft dat over de nadelige mi lieueffecten nog geen duide lijkheid bestaat. Rijnmond heeft voor de komende jaren vijf a zeven miljard tn de energietoevoer geïnvesteerd, om haar positie te kunnen be houden." Wie interesse heeft: het discus siestuk van Kees Clement kan besteld worden bij de secreta resse van de Raad van Ker ken, mevrouw Jansen, Fazant laan 6, Vlaardingen, tel. 010 74.62.23. Jacobs Gasthuis In het bestuur van het Sint Jacobs Gasthuis worden maandag voor een nieuwe bestuursperiode de heren F. L. Geer des en P. F. L. Ruv- ters en mevrouw M. Sneep- de Bruyne benoemd. Die herbenoeming door de Sehie- damse gemeenteraad is een formele noodzaak, omdat hun bestuursfunctie aan een termijn verbonden is en die tijd nu om is. De drie kandi daten zijn ai vele jaren be trokken bij het bejaarden huis aan de BK-laan. P. Harms Op eigen verzoek gaat schoolhoofd P. Harms met ontslag. Burgemeester en wethouders van Schiedam willen hem eervol ontslag verlenen uit zijn functie als hoofd van de Prof dr Ph. A. Kohnstammschool aan de Fahren hei tstraat. Er is spra ke van dat de heer Harms het Rijnmondgebied wil ver laten: momenteel woont hij op de Koemarkt. Gemeenschap Voor een nieuwe bestuurspe riode worden Cees de Graaff en Ad Ouwcneel maandag avond benoemd in de stich- tingsraad van de Sehtedamse Gemeenschap. Andere kan didaten zijn er met. Voorwaarts In de redactie van het Schie- damse PvdA-orgaan Voor waarts hebben Ria Wieringa en Ben Stuivenberg plaats gemaakt voor twee vrij on bekende socialisten, Sjoerd Plamenga en Dick Venema. De Voorwaarts-redactie be staat verder uit Wil Kraan en Daaf Olyslager. Vlaardingen Bin nenkort kunnen be woners van de Holy- wijk ook op woensdag middagen terecht in het filiaal van de o- penbare bibliotheek op de Loper 28. Momen teel is alleen de de jeugdafdeling van het filiaal op woensdag middag van twee tot half zes geopend. Bin nenkort gaat op die tijd ook de volwasse nafdeling open. Door de maatregel worden de openingstijden van het filiaal in Holy uit gebreid met drieë neenhalf uur. Vlaardingen Het comité Huisvuil geen melkkoe en de SP zijn boos op de Holy-vrouwen. De vrouwen uit Holy, die evenals het co mité en de SP actie voeren tegen de huisvuilpolitiek van de gemeente Vlaar dingen hebben handtekeningen op gehaald in de Oost- wijk. De bewoners van die wijk hadden echter al eerder bezoek gehad van het co mité en de SP om de handtekening te zetten. Het comité en de SP be grijpen niet waarom er nu weer handtekeningen zijn opgehaald in de wijk. On derling was namelijk de afspraak gemaakt dat de vrouwen in Holy de hand tekeningen op zouden ha len en de SP en het comité in de Oostwijk. Re mi Pop- pe, namens de SP en het comité: „De actie van de vrouwen in. Holy vinden wij prima. Afgesproken was ook dat de opgehaalde handtekeningen gezamen lijk zouden worden aange boden. Maar we moeten elkaar niet voor de voeten gaan lopen. Het is geen wedstrijd, maar een actie tegen het huisvuil en het gaat om het totaal. Het lijkt er een beetje op dat het een actie tegen de ac tie wordt en daar is nie mand mee gebaat" Kemi Poppe vermoedt dat een deel van de vrouwen zich voor het karretje van een andere politieke partij laten spannen. Welke laat hij in het midden, „Het merkwaardige is namelijk dat wij vorige week bena derd zijn door de Holy- vrouwen om de openbare discussie in de raad samen te organiseren en dan komt zo'n actie van de vrouwen wel vreemd over." Dat de mensen in de Oost- wijk niet wilden tekenen voor een politieke partij noemt Remi Poppe een pertinente leugen: „Als wij handtekeningen ophalen dan kunnen de mensen al tijd zien waarvoor ze teke nen. Een lijst met eisen zit er altijd bij en een groot vignet van het comité en onze partij maakt duide lijk wie de handtekenin gen verzamelen. Vlaardin- gers zijn nuchtere mensen. Ze kijken waar ze voor te kenen. Zijn het er mee eens dan is die handteke ning snel gezet. Vinden ze het niets dan laten ze dat blijken ook. Wij vinden wat er nu gebeurd een. verstoring van de actie. De gemeente gaat straks nog de handtekeningen niet bij elkaar optellen, maar aftrekken en daar schieten we niets mee op." HiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiitiiiuiiimiiiiuiiiiiiiui^iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiHiimiiimiiMiHiiHiiiiNiiimiiiiiiiiniiiimuiiniiiHiiiiniiiiuiü

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3