SCHIEDAMS Cl IE O JRANT Bewoners weer in actie voor isolatie I nvoering wet basisonderwijs bedreiging voor 5 scholen Bejaarden krijgen omstreden aanslag Ik neem. proef krant Buurtwerk vraagt college om ondersteuning protest Arbeidsplaatsen in gevaar Peter Verwei jmerenkoninklijk slijper UAHS RUItMJÏlÊMi liW Villach nieuwe partnerstad? West vecht voor Hofje van Belois Gasthuis legt geen verantwoording af Taxi chauffeur met pistool bedreigd 56 woningen in De Put Maandag 19 januari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 12 8 PAGINA'S j;J Broersvest 3 - telefoon administratie 258091 - redactie 262566 - kiachtendienst 184144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in De sociale dienst van de gemeente Schiedam kan haar werk haast nietmeer aan. De druk wordt groter en groter. Pagina drie. Onze historische rubriek deze keer niet op vrijdag, maar vandaag. Ook onder Napoleon waren er al totaalweigeraars. Pagina drie. Het eerste optreden van de nieuwe voorzitter van FC Vlaardingen, Wim van der Gaag, was veelbelovend. Pagina vijf. De eerste nederlaag B en P, volleybal. Pagina zes. ADVERTENVE I SCHEDW KOEMARKT 1 VLAARDINGEN OWEECKVANNSiTVG£l67 MAASSLUS KOMNGSHOêiC De flats aan de Koninginnelaan moeten snel worden geïsoleerd is de mening van de bewoners. Vlaardingen De bewoners van de Koninginnelaan gaan wederom actie ondernemen tegen de gemeente Vlaardin gen om de woningen alsnog geïsoleerd te krijgen. Al enke le jaren klagen de bewoners steen en been bij de gemeente over de slechte isolatie van de woningen. In de winter zijn de woningen niet warm te stoken en de energiekosten vliegen de pan uit. In een brief aan de gemeente raad. vergezeld van 252 hand tekeningen. zetten de bewo ners de problematiek nog eens uiteen. De bewoners zijn van mening dat zij onnodig hoge stookkosten hebben omdat buitendeuren zo krom zijn dat or geen tochtstrip tegen opge wassen is. Verder laten de aanhechtingen tussen de ge vels en het beton erg veel wind door. Gebeten hond is verantwoordelijk wethouder Bas Goudriaan. Tijdens een wijkbijeenkomst in 1979 zegde hij toe dat voor de winter van 1979 er iets gedaan zou worden aan de woningen. Tot op he den is er echter nog maar wei nig gebeurd. „Ze hebben op het stadhuis ge woon maling aan je," is de verbolgen reactie van me vrouw F. van der Heijden die nu alweer drie jaar actie voert voor een betere isolatie. „Ze houden je aan het lijntje met vage beloften. Wij willen ge woon dat onze huizen goed worden geïsoleerd. Ik kan mijn dochtertje niet eens in haar eigen kamer laten spelen omdat het veel te koud is. Ze is net als ik constant verkou den. De verwarming staat al tijd voluit aan. maar echt warm wordt het nooit" De ketel van de verwarming is inmiddels wel door de ge meente vervangen. Een lichte Vlaardingen De instellingen voor het club- en buurthuiswerk in Vlaardingen hebben het college gevraagd hun protestactie tegen de rijksbezuinïgingen op het buurtwerk te onder steunen. De actie zal een landelijk karakter hebben en mondt komende zaterdag uit in een grote manifestatie in Utrecht. Het protest van het Landelijk Aktiecomité voor Sociaal-Kultureel werk (het LASK) richt zich met name op de onvoldoende compensatie voor de prijsstijgingen van de niet-personele kosten. Daarnaast is men woedend over de zogenaamde vereveningsregeling. Een regeling die tot ge volg zal hebben, dat de gemeenten die in het i'erleden veel aan sociaal-cultureel werk heb ben gedaan een deel van hun subsidiegelden af moeten staan, terwijl de minder actieve ge meenten er geld bij zullen krijgen. Ook de Vlaardingse wethouder Cees Bot {so ciaal-culturele aangelegenheden) heeft in het verleden meermalen zijn ongenoegen over dat voornemen geuit. Een van de redenen waarom de Vlaardingse instellingen het college om een solidariteitsverklaring hebben gevraagd. Wet houder Bot: „De brief zelf heb ik nog niet ge zien, maar ik kan alvast wel zeggen dat ik de rijksmaatrcgel zeer ongenuanceerd vind. Het is een premie op niets-doen. Wij hebben dat het rijk al verscheidene keren verteld." verbetering is merkbaar, maar de kou blijft. „We moeten met een straal kachel het nog een beetje warm maken. Ik vind dat schandalig. En wie draait op voor die extra kosten? Kijk ik wil best 10QÖ gulden per jaar voor stookkosten betalen, maar dan wil ik het wel warm hebben." valt de heer F. van der Heijden zijn vrouw bij. De bewoners hebben ook een brief geschreven aan het be drijf dat de warmtemeters in de flats heeft aangebracht. Volgens het bedrijf is er een eerlijke kostenverdeling voor woningen die warmte-tech- nisch gezien ongunstig gelegen zijn. Die krijgen reductie. De reductie zou ontstaan doordat er verschillende meters wor den toegepast. Volgens de be woners is hiervan echter in de praktijk geen sprake. De be woners van de hoogst gelegen etages hebben dezelfde metc-r als lager gelegen etages en vinden dat onredelijk. De bo venste etages zijn altijd het koudst en moeten dus meer stookkosten betalen. Onrede lijk volgens de bewoners en daarover willen zij nu ophel dering. Schiedam Met het Oosten rijkse plaatsje Villach voert de Schiedamse Gemeenschap be sprekingen, nu het er dik in zit dat Velenje in Joegoslavië als partnerstad kan worden af geschreven. Schiedam is des tijds via de Italiaanse zusterge- meente Udine met Velenje in aanraking gekomen, maar sinds Udine de banden met de Joegoslaven verbrak, hoort Schiedam ook niets meer van de Balkan. Toch wil de Schiedamse Ge meenschap garanties hebben voor een brede internationale uitwisseling en daarom zijn ge sprekken met Villach aange knoopt. Deze Oostenrijkse ge meente heeft als nadeel, dat de afstand, evenals met Velenje het geval was, vrij groot is. Dat maakt uitwisseling voor de deelnemers te duur. De huidige partnersteden zijn Vienne in Frankrijk, Udine in Italië, Neath in Engeland en Esslingen in West-Duitsland, Vroeger waren er ook banden met het Scandinavische Norrs- koping en het Engelse Wands worth. Van contacten met Wilrijk, ten zuiden van Ant werpen, is het nimmer geko men, hoewel daar ooit sprake van was. Hel worden drukke tijden voor Peter Verweijmeren. De Vlaardingse slijper in dienst bij de Rotterdamse firma Kratz moet binnen drie we ken 161 messen die worden gebruikt op paleis Noordein de in Den Haag van een nieuw lemmet hebben voor zien. Een Koninklijke op dracht waar hij trots op is. De messen werden voor het eerst gebruikt toen Wilhelml- na nog koningin van Neder land was. De W van Wilhei- mina staat dan ook in de messen gegraveerd. De 34- jarige slijper was blij verrast met de opdracht. Er gaat echter nog heel wat tijd in zit ten en hij zal daarom heel wat uurtjes extra moeten werken wil hij het karwei op tijd hebben geklaard. Het ge wone werk gaat tenslotte ook door. Erg vind hij dat niet. In zijn werkplaats in de Oranje straat in Vlaardingen doet hij gewoon zijn best. Zie ook de rubriek Wensen in her RN van vandaag. Schiedam Voor drie scholen in Schiedam-West en twee scho len in Schiedam-Nieuwiand zou ae inVuering var» het basison derwijs nieuwe stijl een sluiting kunnen betekenen. De daling van het aantal leerlingen en het samengaan van de kleuter- en lagere school zijn voor die schalen waarschijnlijk de doodsklap. In Nieuwland bijvoorbeeld vertellen vooruitte reke ningen dat het leerlingenaantal in 1985 met 592 gedaald zal zijn. Het gemeentelijk beleidsplan spreiding van buitenlanders Schiedam In het Hofje van Belois is grote onrust ontstaan omdat bejaarde bewoners die zich tot hun dood hebben inge kocht, nu toch lasten opgelegd krijgen. De bejaarde inkopers moeten nu gaan betalen voor waterverbruik en voor tuinon derhoud. Volgens de bewo nersvereniging Schiedam- West is dat in strijd met de geest van de contracten die ja ren geleden tegen hoge bedra gen zijn afgesloten en die de inkopers garanderen dat zij hun verdere leven zonder ver dere kosten in het hofje mogen blijven wonen. De bewonersvereniging heeft met klem geprotesteerd, omdat men vreest dat de huidige maatregelen alleen maar een begin zijn. In de toekomst kunnen de bewoners alleen maar meer lasten verwachten, zo vreest de bewonersvereni ging, die juridische stappen overweegt tegen het bestuur j/an het Sint Jacobsgasthuis waarbij het bestuur van het hofje is ondergebracht. De bewonersvereniging in West heeft grote moeite met de manier waarop het bestuur van het gasthuis te werk is ge gaan. Bewoners zijn individu eel voor een gesprek uitgeno digd. Bob den Uyl, die zich voor de vereniging met de zaak bezighoudt: „De bejaar den zijn op het matje geroe pen. In hun eentje moesten ze voor vier heren in deftig pak verschijnen, waarbij de burge meester van Schiedam als voorzitter van dat bestuur het woord voerde. Daarbij werden de bejaarden gewezen op het geringe bedrag dat in het potje voor het hofje nog over is." De vereniging verbaast zich ero ver dat die pot plotsklaps leeg blijkt en sluit een verband met de renovatie enkele jaren gele den van het gasthuis, niet uit. De bedragen die de inkopers voor het water moeten gaan betalen zijn overigens ook om streden. Een rekensommetje, opgesteld door één van de be- vroners, heeft dat aan het licht gebracht. Om mee te kunnen denken over een oplossing heeft de woners bij, van wie ik weet dat zij "s nachts niet meer kun nen slapen. De meeste bejaar den zijn ook te bang om zich tegen de opgelegde lasten te verzetten. Zodra de bejaarden vereniging inzicht in de finan ciën gevraagd. Mondeling heeft het bestuur volgens Bob den Uyl laten weten dat dat niet kon. omdat de privacy van de bewoners ermee zou worden geschaad. Bob den Uyl noemt dat onzin: „Iedereen op het hofje weet dat de bedragen waarvoor men zich heeft inge kocht. sterk uiteen lopen." Den Uyl spreekt van een stuk je menselijk leed dat de oude bejaarden in hun laatste jaren wordt aangedaan. „Er zijn be- hulpbehoevend worden, kun nen ze worden opgenomen in het gasthuis, waardoor ze de laatste jaren ombekommerd kunnen doorkomen. Ze zijn nu bang dat dat niet gebeurt als zij te lastig zijn." Overigens bestaat er bij de be woners en de vereniging be reidheid om een oplossing voor de problémen te zoeken. Daarom is aan het gasthuis ge vraagd de rust terug te bren gen op het hofje door de hoge re lasten voorlopig niet door te berekenen. Gezamenlijk kan dan aan een oplossing worden gewerkt, aldus het voorstel van de bewonersvereniging. Het gasthuis heeft hierop nooit geantwoord. Frans Geerdes. secretaris van het bestuur van het Sint Ja cobsgasthuis weigerde vrijdag elk commentaar. „Dat gaat u niets aan", aldus Geerdes, die mededeelde 'alleen op deze manier' het hofje van de on dergang te kunnen redden. flBI ;i-,~ Bob der, Uyl van de bewo- n^rsverenlglng: „Bejaarden liggen 's nachts wakker van de zorgen." Schiedam Een 2Q-jarige chauffeur van het taxibedrijf Eurotax is vrijdagavond onder bedreiging van een pistool be roofd. De chauffeur wilde om streeks 17.45 uur een klant uit Rotterdam bij het station aan de Horvathweg afzetten, toen hij plotseling een pistoolloop op zich gericht zag. Zijn passa gier eiste geld en ging er met enkele honderden guldens vandoor. Pas daarna durfde de chauffeur de alarmknop in te drukken. De dader is nog voortvluchtig. Een onderzoek wordt door de Schiedamse re cherche ingesteld. over het openbaar onderwijs stelt dat handhaving van het huidige aantal scholen in Nieuwland niet mogelijk is. „De daarmee gepaardgaande problemen, zoals afvloeiingen en minder arbeidsplaatsen, moeten niet onderschat wor den," meldt het beleidsplan. „De verwachtingen moeten echter voorzichtig benaderd worden, omdat er een toene mende belangstelling bestaat voor het openbaar onderwijs." Ook staat het beleidsplan een over de verschillende scholen •voor. Het aantal buitenlanders heeft de sterke daling van het aantal leerlingen in de afgelo pen jaren in enige mate tegen kunnen houden. Onderwijs kundige Lex Tigges: „Als wij de buitenlanders niet gehad hadden, waren al jaren gele den scholen verdwenen. Wij hebben een spreiding van bui tenlanders over scholen voor ogen. Dit zal echter gepaard moeten gaan met een meer ge richt huisvestingsbeleid." Maassluis De gemeente Maassluis zal de opstallen van het automobielbedrijf Wij- na nds aankopen. De commis sie voor openbare werken ging unaniem akkoord met de prijs van de panden: 3.450.000 gul den. Het garagebedrijf gaat niet verloren voor Maassluis. Van de Taanstraat zal het be drijf verhuizen naar de Mo- zartlaan. Tijdens de gemeente raadsvergadering eind deze maand (27 januari) moet de ge meenteraad formeel nog goed keuring verlenen, maar de verwachting is dat dit niet op moeilijkheden zal stuiten. Ge deputeerde Staten zullen dan binnen drie maanden goed keuring hechten aan de aan koop en dan kan het garagebr- dijf in mei met de nieuwbouw beginnen. Binnen een jaar moet de nieuwbouw dan uit de grond zijn gestampt. De gemeente zal de panden slopen. Het is de bedoeling dat er op het terrein, in de volks mond beter bekend als De Put, woningen worden gebouwd. Dit ter versterking van de woonfunctie van het centrum. Vorig jaar al was er door de gemeente Maassluis met het garagebedrijf overeenstem ming bereikt, maar toen ont hield GS goedkeuring aan het besluit omdat de onderhande lingen met provinaciale direc tie van volkshuisvesting nog niet waren afgerond. Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie me» het Rotterdams Nieuwsblad. a V=',c,y4° i tia»** JLf"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1