HIE COMMENTAAR Sociale dienst kan controletaak niet aan Ook onder Napoleon reeds verzet tegen dienstplich t Groeton heet nu stichting Apollo Plannen Landstraat schieten op E 11 Sporthal Druk op GSD sterk vergroot Klachten procedure op 1 april klaar Nieuwbouw en renovatie VOPin commissie L. Hooghwerff Caland houdt open dag maandag 19 januari 1381 VD/ SC/WW Zoals het er nu naar uitziet krijgen de Vlaardingse binnen- sporters dus toch hun zin. In de loop van de afgelopen -week hebben de diverse fracties uit de gemeenteraad schriftelijk aan het college van B en W laten weten, wat ze aan willen met de hoogst noodzakelijke uitbreiding van de sporthal in de Westwijk. Uit die reacties blijkt dat de over grote meerderheid mogelijkheden ziet om 20'n hal op niet al te lange termijn financieel te reak^ren. Alleen de SGP/GPV'ers vinden dat het uittrekken van geld voor dit doel op dit moment niet verantwoord is. DE NOODZAAK VAN DIE uitbreiding heeft nooit ter dis cussie gestaan. Het is dan ook triest dat een stad als Vlaardingen, met 80.000 inwoners en veel actieve sport beoefenaars, zich al die tijd heeft moeten behelpen met slechts één sporthal. Ook in de gemeenteraad en binnen het college van B en W heeft deze opvatting altijd geleefd. Berichten, zoals die de laatste tijd hardnekkig door de stad circuleren, dat met name de PvdA de noodzaak niet in zou zien en dat deze partij de tweede sporthal zou willen tegenhouden, zijn dan ook volstrekt uit de lucht gegrepen, De reden dat het raadsvoorstel voor het realiseren van de uitbreiding een maand later dan bedoeld in de gemeente raad wordt behandeld heeft dan ook niets te maken met onwil van het college van B en W of onbegrip van welke partij dan ook. Het was de provincie, die dwars lag: gede puteerde staten zette onlangs haar twijfels bij de Vlaar dingse begroting voor dit jaar, onder meer omdat de stad teveel uit haar reserves gehaald zou hebben en omdat de gemeente dit jaar teveel grote investeringen zou willen doen. Juist om die reden moest de behandeling in de raad wat worden uitgesteld: de diverse fracties moesten eerst voor zichzelf de keuze maken welke andere dingen ze er voor willen laten of waar ze het extra geld vandaan willen halen. Voor zo'n keuze is tijd nodig. DIE VOORLOPIGE KEUZES hebben de fracties nu aange geven. Hoewel de begroting voor dit jaar in november al volledig was afgeroomd is nogmaals naar nieuwe bezuini gingen gezocht. Maar daarmee is men er nog niet: er moet meer geld vrijkomen. De PvdA-fractie heeft nog twee mo gelijkheden genoemd: het verhogen van de huurtarieven van sportaccommodaties en het optrekken van de onroe- rend-goedbelasting, HET IS OP DIT MOMENT nog te vroeg om een oordeel over de diverse financteringsmogelijkheden uit te spreken. Pas als het college uit de afzonderlijke suggesties een to taalplan heeft gepresenteerd kunnen de voors en tegens worden afgewogen. Op voorhand moet echter gesteld worden dat het verhogen van de onroerend-goedbelas ting voor het bouwen van een sporthal een te hoge prijs lijkt, nu de burgerij toch al aan alle kanten te maken heeft met steeds hogere tarieven en prijzen. Het is de vraag of het reeel is, de Vlaardingers na de recente verhoging van de huisvuiltarieven en de gasprijzen om maar wat te noemen ook nog op te zadelen met één of twee procent meer OGB om een sporthal te bouwen, hoe nodig die sporthal op zich ook is. Als die onraerend-goedbelasting de enige mogelijkheid zou blijken te zijn, om de financie ring van de tweede sporthal rond te krijgen, dan moet de gemeenteraad kiezen tussen de recreatiemogelijkheden van de binnensporters of het aanspreken van de toch al flink uitgeholde portemonee van iedere Vlaardinger. Die keuze zou menig lid van de gemeenteraad nog wel eens in verlegenheid kunnen brengen. HKS Schiedam „De sociale dienst in Schiedam werkt niet conform de eisen van het ministerie van CRM. Door te grote druk kan de dienst niet voldoende con troleren of geen misbruik van de voorzieningen wordt gemaakt." Dat zegt GSD-directeur Gérard Smits in een toelichting op het jaarverslag van de dienst over 1979. Smits noenu het 'eigenlijk niet verantwoord' dat de dienst niet voldoende haar taken kan uitvoeren, maar wijst op de toegeno men druk op de dienst, terwijl de bezetting niet is toegenomen. „Daardoor moeten we dingen laten diggen en dat betekent dat we selectiever moeten zijn met heronderzoeken," al dus Smits, die benadrukt dat ook in andere ge- Gérard Smits: druk op so ciale dienst neemt sterk toe, daardoor blijft een deel van de controletaak liggen. meenten dergelijke pro blemen bestaan. In het jaarverslag over 1979 wordt, ondanks het teruggelo pen aantal uitkeringsontvan gers met 6.5 toch de conclu sie getrokken dat de druk op de sociale dienst 15 toegeno men. Directeur Sm us wijt dat aan de aard van de uitkerin gen die is veranderd „Voor heen waren dat voornamelijk ouderen, die relatief weinig werk voor de dv'nst oplever den. Zij kvvan a voor een aanvulling op de AOW. Die- 7elfde ouderen vallen nu door de huursubsidie en het optrek- Door Richard Stomp ken van de AOW, boven de normen van de bijstandswet. Daarvoor 111 de plaats kwamen meer werkelozen en geschei den vrouwen bij de sociale dienst en dat brengt veel meer werk met zich mee, wat niet wordt gecompenseerd door het teruggelopen aantal uitke- nngsgem eters." ..Overigens is de terugloop m 1980 tot stand gebracht. Met name in de tweede helft van het afgelopen jaar is het aantal uitkeringen weer toegenomen. Dat komt onder meer door de schoolverlaters die m septem ber erg veel werk voor de so ciale dienst met zich meebren gen Bovendien is de werke loosheid weer gestegen, waar- door de dienst in het laatste kwartaal van '80 wel zo'n tien protent meer te verwerken heeft gehad De problemen met het vele \\erk probeert de sociale" dienst intern op te lossen door verschuivingen en door zoveel mogelijk 7aken administratief af ie handelen. Naast de con trole op uitkeringen komt daardoor ook het contact tus sen de GSD en de cliënten m de verdrukking. Opvallend is dat het aantal in gediende bezwaar- en beroep schriften tegen beslissingen van de dienst in het kader van de algemene bijstand wet is verdubbeld. Volgens Smits is dat geen alarmerend ver schijnsel „De burgers zijn ge woon een Muk mondiger ge worden. ze kennen hun rech ten veel beter dan vroeger en besluiten dan ook eerder om in beroep te gaan tegen een beslissing Daar hebben wij tn het geheel geen moeite met. Het is zelfs zo dat wij, als er onenigheid dreigt te ontstaan, de mensen ertoe proberen be wegen in beroep te gaan. Daardoor ontstaat een stukje duidelijkheid en dat is op zich een goede zaak. Eén medewer ker houdt zich een groot deel van de dag met die beroepsge- vallen bezig De GSD is trouwens bezig met het opstellen van een nieuwe klachtenprocedure die be zwaarde cliënten meer duide lijkheid en meer houvast moet bieden. De nieuwe procedure maakte deel uit van het rap port 'Waarheen met de GSD'. dat op het ogenblik geheel wordt herzien en op I april klaar moet zijn Dat rapport handelt over het toekomstper spectief van de sociale dienst. Vóór de inlijving bij Frankrijk in 1810 kende Nederland geen militaire dienstplicht. Tijdens de Republiek bezat elke stad haar eigen burgerwacht, maar deze valt niet te ver gelijken met de door Na poleon ingevoerde cons criptie. Dit hieid in dat alle mannen tussen de 20 en 60 jaar verplicht wer den zich in te schrijven voor de krijgsdienst. Uit deze groep werden door loting de troepen gerecru- teerd. De beter gesitueer den namen geen deel aan het krijgsbedrijf omdat zij zich voor „goed" geld een rempla^ant wisten te ver schaffen. Napoleon echter, bracht weinig enthousias me op voor de Hollandse Door Albert Brouwer en Ingena Veliekoop. Schiedam - Om financië le redenen heeft toneelve reniging Groeton zich ont bonden. Het gezelschap gaat wel door met experi menteel en ambitieus to neel, onder de naam Apollo. Bij notariële acte is de stichting Apollo To neel vorige week opge richt. De toneelgroep maakte in de jaren zeventig deel uit van wijk vereniging G roe noord en Omstreken. De naam. Groeton was een afkorting van Groe- noord Toneel. Als vereniging bracht Groeton enkele hoogst pretentieuze stukken, waarvan de laatste ondanks alle inzet geen kassuccessen waren. Daarover zegt Paul Segaar, die een van de spelers van Groe ton was en nu secretaris van stichting Apollo is geworden: „Een goede en verantwoorde toneelproductie brengen, ook in de amateurwereld, is anno 1981 een kostbare zaak gewor den. In het verleden werden soms producties uitgebracht met een begrotingstekort van ongeveer 500 gulden, maar de tekorten tegenwoordig laten het tienvoudige zien." Segaar vindt dat de Sehiedam- se toneelgroepen zich gelukkig I kunnen prijzen met redelijk subsidiërende instanties, te weten de gemeente Schiedam *n de Schiedamse Gemeen- >schap. Maar het feit, dat de le den een grote persoonlijke verantwoordelijkheid moeten dragen voor de financiën, ze ker nu ook een groot bedrag aan BTW moet worden be taald over aangeschafte mate rialen en verleende diensten, maakt dat Groeton het als ver eniging niet meer zag zitten. Nu als stichting is er van per soonlijke verantwoordelijk heid van de leden geen sprake kjeer. „Het was echt onhoud- Paul Segaar... „Het' was echt onhoudbaar." baar." aldus Paul Segaar. Wal bij de naamsverandering ook meegespeeld heeft, is dat bij een wykgebonden naam als Groeton nauwelijks gemikt zal kunnen worden op een groter (landelijk) publiek. Die preten tie had Groeton wel, gezien de keus van haar stukken. Nu on der de naam Apollo hoopt men zich meer te vestigen 111 to neelkringen. Vaste regisseur blijft Ad Hoey- mans. j lotelingen: ze waren goe de matrozen, maar slechte soldaten. Men verzette zich tegen de dienstplicht Ditmaal tegen de Franse overheersers, maar waarschijnlijk zou de tegen stand evengroot geweest zijn. wanneer het een Nederlandse- vinding was Na de Franse tijd werd deze min of meer geac cepteerde instelling gehand haafd. Nadat de Franse keizer in Husland was verslagen, moest in 1813 een nieuw leger uit de grond worden gestampt. De verliezen waren onnoemelijk. Alleen al van de 15.000 Neder landse soldalen die de tocht naar het Tsarenrijk meemaak ten» keerden er maar ongeveer 400 naar huis terug. De berich ten over de Franse nederlaag en hot afschuwelijke lot van de Hollandse soldaten veroor zaakten heel wat opschudding. Bij de volgende conscriptie m februari 1813 braken onlusten uit tn Oud-Beyerland, Later, m april, volgden nog een aan tal plaatsen in Zuid Holland, waaronder Maassluis en Vlaar dingen. In beide steden hing op 24 aprii een halfuur lang de oranjevlag uit de toren. Het verzet, voornamelijk van ar beiders en handwerkslieden, werd nog diezelfde dag gebro ken. Enkele maanden later moesten twee Maassluizers hun natio naal gevoel met de dood beko pen Een stadgenoot werd bij verstek ter dood veroordeeld i'K Uittocht uit Amsterdam van de Garde d'honneur De groep die tot dan toe de dienstplicht ontsprongen was, kwam nu aan de beurt. Op 5 april 1813 vaardigde Napoleon het bevel uit voor de organisa tie van vier regimenten Gar des d'honneur Tien dagen lang konden de belangstellen den, die „de middelen om zich op hunne kosten uit te rusten, en verdere vereischte hoeda nigheden hebbende, zich tn dat uitgelezen corps zouden willen begeven" zich laten in schrijven Op 22 april zouden de registers gesloten worden Daarna viel de beslissing over de uitverkorenen. Het keizc-ilijk decreet verdeel de de „betere kringen" tn acht categoneen. Ditmaal was het niet toegestaan een vervanger te nemen Van hogerhand wil de men dat de deelnemers zich vrijwillig meldden. Degenen die tot de inschrijving genood werden, en hun familie, be schouwden de oproep als een vorm van gij2ehng De Gardes zouden een onderpand voor Napoleon kunnen zijn, wan neer in Nederland het verzet tegen de Fransen zou losbre ken. Toch schijnt de oprichting van .de Gardes d'honneur niet dit oogmerk gehad te hebben Na poleon wilde de adel en de ge goeden «ian zich binden door ongehuwde jonge heden van deze stand, tussen de 19 en 30 jaar. in een keurkorps op te nemen Juist hierdoor ont stond van de kant waarvan hij medewerking verwachtte, een fc'lle tegenstand. Er bestond hoegenaamd geen belangstelling voor de oprich ting van de Garde. Uiteinde lijk benoemden de plaatselijke cn departementale overheden de leden van de Garde d hon- neur uit de lijsten van de hoogstaangeslagenen Een aan tal van hun zoons kreeg be richt, dat zij waren aangewe zen In het departement van de Monden van de Maas. een groot deel van hel huidige Zuid Holland, zorgde de pre fect dat de enige z.oons thuis konden blijven Evenwel, al leen na een forse betaling aan het fonds waaruit de uitrusting voor minder draagkrachtige lieden betaald werd. In Schie dam konden Loopuyt door storting van 4000 francs en Noiel door 3000 francs hun enige zoons thuishouden. Tussen 31 mei en 1 juli ver trokken de Gardes uit het De partement van de Monden van de Maas Hieronder bevonden /ich waarschijnlijk twee Maas- si uizers van wie één zich on- tk rweg krankzmn ig gedroeg en afgekeurd werd, en zeker één Vlaardinger Voor zij in de strijd kwamen was Napoleon verslagen. Vlaardingen De com missie voor stadsontwik keling spreekt in haar vergadering van morgen, dinsdag 20 januari, uitge breid over nieuwbouw- en renovatieplannen in de Vettenoordsepolder. Ter sprake komt de nieuw bouw op de hoek van de Landstraat en de Zomer straat, maar ook de voort gang van de renovatie in de Pieter Karei Drossaart- straat staat op de agenda. Dat laatste hoort eigenlijk thuis in de commissie voor stadsvernieuwing, maar omdat vorige week de bij behorende stukken nog niet rond waren werd de behandeling op aandrin gen van Jo Schriel (CDA) tijdens de vergadering van die commissie uitgesteld. De planontwikkeling voor het terrein op de hoek van de Zo merstraat en de Landstraat, ruwweg naast het Lijnbaan- complex. schiet aardig op De bedoeling is dat hier m de eer ste fase 18 woningen en 14 wooneenheden voor kleine ge zinnen (zogenaamde Van Dam-eenheden) worden ge realiseerd. In een tweede fase zouden nog 15 of 16 kleine wooneenheden kunnen wor den gebouwd, alsmede een be drijfsruimte De commissie wordt gevraagd een krediet beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van het ter rein. Dat kost in totaal ruim 88000 gulden Overigens za! het bouwrijp maken van het terrein direct gevolg hebben voor de par keerdruk in de directe omge ving van de Zomerstraat. Het grootste deel van het stuk grond is nu in gebruik als par keerterrein. waar overdag naar schatting zo n 35 tol 40 auto's geparkeerd staan. Die moeten elders anders een plekje vinden, waarschijnlijk op de Zomerstraat of de Dayer. Die beide straten zijn al zwaar overbelast, mede door dat het parkeerterrein aan de andere kant van de Lijnbaan hallen, naast en achter het OJC-gebouw, ook is verdwe nen dal terrein wordt op het ogenblik bouwrijp gemaakt voor de Lamoen-meuwbouw. Renovatie De commissie spreekt morgen avond ook over de tweede fase van de renovatie in de PKD. Het rijk is akkoord gegaan met een bijdrage op grond van de zogenaamde 80%-regeling. ter wijl het Vlaardingse college een oplossing heeft voor de verliezen op de grond kosten, die met het renovatieproject samenhangen. De commissie zal daaraan haar goedkeuring moeten hechten. Ook komt het feit aan de orde, dat de wijk vereniging en de bewo ners binnen de projectgroep graag driekamerwoningen in het plan zouden willen realise ren, terwijl de gemeente wil vasthouden aan alleen twee- en vierkamrrwoningen. Wegens drukke werkzaamhe den heeft L. Hooghwerff de Schiedamse Gemeenschap verlaten. Hij kon de vele ver gaderingen al zeven maanden niet bijwonen, reden waarom de stichtmgsraad hem heeft aangeschreven over zijn be hoefte om lid te blijven. Hooghwerff antwoordde dat die behoefte er niet meer is. Wethouder Herman Posthoorn stapt uit het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeen schap. Zijn beweegredenen worden woensdagavond be sproken tijdens een vergade ring van de SG in Novotei, aanvang acht uur. Maassluis De Caland-LTS houdt morgen een open dag. Er zal voorlichting gegeven worden over het lager be roepsonderwijs in het alge meen en dat op de Caland- LTS in het bijzonder. Belang stellenden zijn welkomvan 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. De Caland-LTS is gevestigd aan de Mesda glaan 1, Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3