SCHIEDAMSCHE COURANT in Eén op de drie nieuwe woningen voor migranten Politiek circus weer van start College trekt raads leden niet voor Ik - neem depïoef Migrantennota onbegri j peli j k voor Marokkanen #8fopJ>ÊÊi Zijdeveld bij architect over huizen zonder cv Woningen Maasstraat: voorlopig blijven staan Illegale lozing van olie: gr on d af gra ven deze Munlen- verzamelaar opgelicht kraait Tien minuten na NOS-journaal al jQ afspraak gemaakt Hoek van Holland protesteert Konings zet gemeenteraad aan 't denken Geweld op doek èn in de zaal _L 'Revolverheld' moet zitten •o—— li Dinsdag 20 januari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- -- 5e jaargang no. 13—6 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Vijf- pal naast het terrein tienhonderd liter van handbalvereni- gasolie is gisteren in ging DWS de grond sportpark Thurlede in gestroomd, toen onbekenden de in houd van een tank auto lieten leeglo pen. De dienst centraal milieubeheer Rijn mond is ter plaatse geweest en heeft al1 laten weten dat de grond moet worden afgegraven. Gisteren was nog niet bekend hoe groot het af te gra ven terrein is. Vlaardingen Een voorstel van de PvdA in de raadscommissie voor sociaal-culturele activiteiten om de behandeling van de migrantenno ta nog een maand uit te stellen is gisteravond al snel van tafel ge veegd, PvdA-raadslid Goedknegt-Spruijt wilde zo tegemoet komen aan bezwaren die door de Marokkaanse vereniging zijn geuit. CDA-wethouder Bot antwoordde dat de nota vorige week al in een andere raadscommissie was behandeld en en dat wachten met de be handeling door de commissie sociaal-culturele activiteiten daarom weinig zin zou hebben. Wel zei hij toe uitstel in de eerstvolgende col legevergadering aan de orde te stellen. Aanleiding voor mevrouw Goedknegt-Spruijt om voor uitstel te plei ten waren enkele in het aan de vergadering voorafgaande spreekhal- fuur gemaakte opmerkingen door een woordvoerder van de Marok kaanse vereniging. De Marokkanen menen dat zij veel te weinig tijd hebben gehad om de nota te bestuderen. Twee weken geleden kregen zij pas de in het ara- bisch vertaalde nota, zoals die aan de diverse raadscommissies wordt voorgelegd. „Veel te weinig tijd om het stuk goed te lezen. Daarbij komt dat het ara- bisch, waarin de nota is ver taald, voor ons niet te begrij pen is", aldus de woordvoer der van de Marokkaanse vereniging. Dat laatste ont lokte VVD'er Van Hemen de opmerking dat dat voor raadsleden ook vaak geldt. Waarschijnlijk wist Van He- mert niet dat er vele dialec ten in het arabisch bestaan en dat de tolk die de verta ling heeft verzorgd niet het Marokkaanse arabisch be heerst. Volgens de Marok kaanse vereniging moet het een Egyptenaar zijn geweest. „In ieder geval een taai die wij niet goed kunnen lezen." Na een korte discussie gaven alle commissieleden hun fiat aan de nota, die in oktober 1979 werd gepresenteerd. Na afloop zei wethouder Bot dat de buitenlanders volgende week nog maar naar het stadhuis moeten komen, wanneer de nota in een an dere raadscommissie wordt behandeld. Poeldijk Een 19-jarige mun- tenverzameiaar uit Poeldijk is gisteren in de sporthal Ver- burgh aan de Arckelweg in Poeldijk door een ongeveer 20- jarige onbekend gebleven man opgelicht. De laatste verkocht de munten verzamelaar een njkdaalder uit 1863, die ach teraf vals bleek te zijn. De- iransaeue kostte de 19-jarige jongeman 225 gulden. ADVERTENTIE SCHEIW.I KOt MARKT 1 VLAARCHyGEN DW 0ECKMANNSWGEL6? MAASSLUIS KONINGSHOEK Overleg met de koek en de gard. Of: hoe een Vlaardinger inspraak zie!. Pagina drie. Een boom middeninde kamer? Ach, blundertjevan architect. Schiedam staat nu opzijn kop. Pagina vijl. Strandtenten raken onder zand bedolven. Zo de wind waait... Pagina vijf. FC Vlaardingen drijft Haarlem in de hoek. Leve Van derGaag! Pagina sport. 'rJtt-n. Schiedam/Vlaardingen Wethouder Chris Zijdeveld blijkt direct na het NOS- journaal vrijdagavond een afspraak gemaakt te hebben met architect Gijsen. In het journaal vertelde Gij sen over een nieuw soort iso- Jatie bij woningwetwonin gen, waardoor centrale ver warming een overbodige zaak zou worden. „Het komt overeen met de principes die wij in Schie dam hanteren zoals zonnee- nergie. Ik ben razend be nieuwd of dit systeem ook bij ons ingevoerd kan worden," aldus Zijdeveld. Donderdag zal hij met de ar chitect over nadere details van het systeem praten. Alleen Rotterdam en Gro ningen hebben zich verder geïnteresseerd getoond. De warmte in deze woning- Hoek van Holland De Hoekse woningbouwvereniging Rotterdam Men vindt dat de maatregel voorbijgaat aan Aan Zee en de deelgemeenteraad zullen bij Rotterdam scherp protest aantekenen tegen de opdracht een derde van de nieuwe en vrijko mende woningen ter beschikking te stellen van migranten. Vlaardingen Met de komst van Laurens Jan Brinkhorst, Tweede Kamer lid voor D'66, is het politieke circus, dat vooraf gaat aan de parlementsverkiezingen, gis teravond in Vlaardingen weer begonnen. De komende maanden zullen ze bijna allemaal de regio aan doen: de kopstukken van de in de Tweede Kamer ver tegenwoordigde politieke partijen. Zoals gebruikelijk op derge lijke bijeenkomsten had de politicus weinig nieuws te melden. In een inleiding zei Brink horst, de buitenlandspecialist van de democraten, dat zijn partij met grote bezorgdheid het kernwapendebat binnen de PvdA volgt. Schiedam Commissiestuk ken en nota's blijven gelijk- tijdïg gegeven worden aan de pers en de raadsleden. In antwoord op schriftelijke vragen van CDA-raadslid Ad Sonneveld, die vond dat raadsleden stukken drie da- gon eerder moesten krijgen dan de pers, zegt het college die garantie met te willen geven. „Het in de openbaarheid brengen van stukken houdt in, dat zij ook ter beschik king staan van de pers. Zij worden gelijktijdig met de verzending aan de raadsle den aan de pers beschikbaar gesteld," luidt het college- antwoord op de vraag van Sonneveld. Sonneveld stelde deze vraag naar aanleiding van de nota 'Werk maken van toerisme'. Een verslag hiervan kon hij in de kranten lezen nog voordat hij de nota binnen kreeg. Sonneveld was onthutst en wilde van het college verze kerd krijgen dat raadsleden de stukken twee a drie dagen eerder binnenhebben dan de pers. Tevens wilde Sonneveld. oud-VV V-voorzitter, weten waarom de "VVV in de ge meentelijke toeristennoia niet betrokken is geweest. Dit ontbreken zou volgens Sonneveld tot hinderlijke doublures en zelfs tot onder linge naijver kunnen leiden. Het college vindt Sonnevelds vrees ongegrond omdat de gemeentelijke nota van een ander uitgangspunt is uitge gaan. ,.Ue gemeente richt zich in de eerste plaats op het schep pen van voorwaarden, ter wijl de VVV gebruik maakt van reeds bestaande elemen ten," aldus het college-ant woord. Wel stelt het college dat de VVV in dit voorwaarden scheppend beleid een belang rijke jnïuerende en stimule rende rol kan vervullen. „Zolang de VVV en de ge meente elkaar aanvullen en versterken, is de vrees voor naijver en hinderlijke dou blures ongegrond," „De discussie over twee of nul kerntaken in Nederland heeft mets meer te maken met een veiligheidsbeleid dat rekening houdt met de we reld om ons heen. maar alles met een eilandmentaliteit. Met aanvaarding van een volkomen atoompacifisme dreigt de PvdA een super- PSP te worden en dat is geen landsbelang," aldus Brink horst die even later toch weer een hengeltje naar de socialisten uitwierp door en kele mogelijkheden te noe men voor een nieuw kabinet. Daaruit bleek dat D'66, wan neer de partij aan een rege ring deelneemt, altijd voor een coalitie zal kiezen waar in ook de PvdA is vertegen woordigd. Deelname aan een regering zoals die nu is samengesteld achtte de politicus uitgeslo ten. Ook acht Brinkhorst het ge wenst dat het CDA ophoudt te bestaan. Hij acht het landsbelang niet gediend door een partij als het CDA die uitgaat van het evangelie en niet van inhoudelijke za ken. Laurens Jan Brinkhorst zei tot circa veertig aanwezigen "in de Lijndraaier, dat de PvdA geen super- PSP moet worden. de verhoudingen in Hoek van Holland. In Hoek van Holland wonen maar betrekke lijk weinig migranten en slechts een klein deel daarvan is woningzoekend. Daar staat echter tegenover dat vijftien pro cent van de overige gezinnen woningzoe kend is. Juist de ruim tachtig woningwetwo ningen, samen met ruim veertig premie koopwoningen, moesten Hoek van Holland wat verlichting gaan bieden en het afstaan van veertig huizen aan buitenlanders vormt in dat opzicht een zware belasting, menen deelraad en woningbouwvereniging. De opdracht van Rotterdam houdt verband met de onlangs ingevoerde beleidsmaatregel, dat de verschillende wijken in het totaal ze ventien procent van de woningen voor mi granten zullen moeten bestemmen. bouw wordt door een spe ciaal luchtcirculatiesysteem en muren van 40 centimeter dik tegengehouden. Eén enkel kacheltje zou vol doende zijn om de warmte in de woning te regelen. Volgens het plan van archi tect Gijsen kan men op de stookkosten 50 gulden per maand besparen. De Vlaardingse wethouder Bas Goudnaan loopt echter niet zo hard van stapel als zijn Schiedamse collega. „Ik kijk nooit televisie, maar ik, ben privé wel geïnteresseerd in dat soort zaken," sprak hij. „In mijn werk zorg ik alleen voor de toelevering van hui zen. Een speciale stuurgroep weet 'alles van isolatie enzovoorts, ga daar maar eens vragen. Ik hoop echter wel dat we bin nen tiert jaar met meer af hankelijk zijn van die Ara bieren en dat moet mogelijk zijn," aldus de Vlaardingse wethouder. Schiedam De gemeenteraad van Schiedam is gisteravond in verwarring geraakt over het voorstel van burgemeester en wethouders om de belasting voor watervervuiling voortaan door het hoogheemraadschap Delfland te laten heffen. Nadat PvdA-raadshd Hans Konings had opgemerkt dat Schiedam veel meer zou moe ten doen om Delfland met het 'draagkrachtbeginsel* te con fronteren en dat er bovendien nog andere randvoorwaarden kunnen worden gesteld, trok eerst de PvdA-fractie zich sa men met de eigen wethouders in besloten knng terug. Daar na beraadde hei college van B en W zich. Opnieuw kwam het college bijeen en toen iedereen dacht dat een deel van het voorstel erdoor zou komen, gaven B en W Konings voorlopig gelijk door het hele voorstel in te trekken. De situatie bleek te onduidelijk voor besluitvor ming. Naar verwachting keert het punt volgende maand op de raadsagenda terug. Schiedam De als super-actiefilm omschreven film 'Mad Max' heeft zaterdag behalve op het witte doek ook gewelddadige actie in de grote zaal van Passage opgeleverd. Tussen toeschouwers in twee ver schillende rijen ontstond een woor denwisseling, die snel tot een fikse ruzie uitgroeide. De ruzie bereikte een climax toen een bierflesje naar de tegenstander werd geworpen. Goed gemikt bleek dat flesje niet, want in de tussenlig gende rij werd een 2Ö-jarige Schie damse vrouw, die niets met de ru zie van doen had, aan het hoofd ge troffen. In het Passagetheater werd eerste hulp toegepast. Vlaardingen De woningen aan de Maasstraat en omgeving kunnen voorlo pig blijven staan. Dat is de mening van de gemeente, die dit standpunt nu heeft gebaseerd op een onderzoek dat de dienst bouw- en woningtoezicht eind vorig jaar verrichtte. De uitkomst van het rapportje zegt dat de woningen, „hoewel wellicht met' relatief hoge onderhoudskosten, zeker ruim tien jaar in stand (kunnen) wor den gehouden." Den Haag De Haagse poli tierechter heeft een 25-jarige Marokkaanse inwoner van Wateringen conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes weken. Hij moest zich verantwoorden wegens overtreding van de vuurwapen wet. Bij zijn aanhouding had hij een revolver met een aantal scherpe patronen in zijn be zit. De man zei met op de hoogte te zijn van het Neder landse verbod op vuurwa pens. JffiL Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, word! zonder extra kosten bezorgd m combinatie me! het Rotterdams Nieuwsblad. roei o« 7 tSaaW P.A'05 63^b „de,?® Van de kant van het minis terie was op het onderzoek aangedrongen, omdat ovet de kwaliteit van deze wonin gen eerst zekerheid moes! bestaan, alvorens het rijk een sloopsubsidie op basis van vervangende nieuwbouw voor de rest van het bestem mingsplan wilde geven. Inmiddels is gebleken dat men deze 80-procentssubsidie overigens niet meer afhan kelijk wil stellen van de kwaliteit van de andere wo ningen. Over het onderzoek van bouw- en woningtoezicht be raadt zich vanavond het pro jectteam van de Qostwijk, Binnen de gemeente wordt gedacht aan een collectieve aanpak van het onderhoud. Het merendeel van de wo ningen is in het bezit van ei genaar/bewoners. Daarom zal gezocht moeten worden naar een consensus onder deze bewoners. Er bestaan plannen dit jaar te onderzoeken in hoeverre de behoefte aan een dergelij ke gezamenlijke aanpak van het onderhoud bij de eige naar/bewoners bestaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1