Gemeente wil gegevens van huisartsen Alternatief verslag van inspreker Regenten en openbaarheid Ziekenomroep zoekt technici Amy Gale wijt dans- performance aan hond Busbaan kost 1,29 miljoen Eenmaal per week huisvuil ophalen: Verkeersmaatregelen worden ingetrokken Botsing zonder ernstig letsel Maassluis stabiel Bejaarde beroofd Hotelklant mist zijn Oldsmobile Twaalf miljoen minder gespaard cfinvdsg 20 januari 1981 VD/SC/WW HET SCHIEDAMSE CDA-raadslid A. Sonneveld begrijpt nog weinig van de openbaarheid van bestuur. Dat spreekt dui delijk uit acht vragen die hij aan het college van B en W heeft gesteld. Hierin wil Sonneveld weten, waarom hij en andere raadsleden de nots 'Werk maken van Toerisme' nog niet ontvangen hadden, terwijl de kranten er al over berichtten. SONNEVELD VERBAAST ZICH hierover. Hij vindt deze gang van zaken onhoffelijk tegenover de raadsleden en bovendien onjuist met betrekking tot de bestuurlijke ver houdingen in de gemeente. Sonneveld wil daarom van het college verzekerd krijgen dat raadsleden drie dagen eer der de diverse stukken ontvangen dan de pers. OM TE BEGINNEN BEGAAT Sonneveld een vergissing. Hij dient te weten dat een gemeenteraadslid in principe alleen de stukken toegestuurd krijgt van de commissie, waarin hij zelf zitting heeft. Dat geschiedt om twee redenen zo: papierverspilling wordt ermee tegengegaan, tevens wordt voorkomen dat een raadslid bij een overvloed aan infor matie door de bomen het bos niet meer kan zien. Dat Son neveld, wellicht uit hoofde van zijn oud-voorzitterschap bij de VVV, geïnteresseerd is in de toeristennota, houdt niet in dat hij deze nota automatisch krijgt, immers: Sonneveld zit niet in de commissie financiën en economische zaken waarin deze nota behandeld wordt. MAAR SONNEVELD WIL nog iets wat niet door de beugel kan en dèt heeft te maken met de wet op de openbaarheid van bestuur. Deze wet is nog jong en is in haar essentie nog lang niet tot alle overheidsvertegenwoordigers, amb tenaren en bestuurders, doorgedrongen. In sommige dor pen van Nederland ontbreekt zelfs nog de wens om open heid over beleidsvoornemens te betrachten. Veel ambte naren van hoog tot laag hebben nog moeite informatie omtrent lopende zaken te geven en verwijzen dan naar wethouders of gedeputeerden. Er is vaak sprake van ge woonte. Menig ambtenaar heeft een 'historische' angst om voor te veel verstrekte informatie van de verantwoor delijke bewindslieden op zijn falie te krijgen en daarom zegt hij liever niets. Aan de nieuwe wet zullen zij moeten wennen. IN PLAATS VAN ZEKERE schroom kan hier en daar echter ook onwil worden gesignaleerd om openbaarheid van be stuur na te streven. Er dat nu is een kwalijke zaak. Een dergelijke ouderwetse regentenmentaliteit strookt niet met de jonge wet. Ds handelswijze voor gemeentsstukksn is dat zij tegelijker tijd aan de raadsleden en de pers beschikbaar gesteld worden. Bewoners van Schiedam hebben immers net zo goed het recht op de hoogte te 2ijn van het bestuurlijk functioneren van de gemeente. Een belangrijke spreek buis hiervoor is de pers. Sonneveld zou niet van het standpunt uit moeten gaan dat raadsleden voornamer zijn dan de 'gewone' burger. Het CDA-raadslid zou de pers niet als rivaal moeten zien, maar eerder als communicatiemiddel naar een breder publiek. HET COLLEGE WIL DAAROM terecht Sonneveld niet de verzekering geven dat raadsleden eerder over de stukken kunnen beschikken. De gemeente stelt dat het in de open baarheid brengen van stukken inhoudt dat zij ook ter be schikking staan van de pers. Een juist antwoord. KK Vlaardingen Het college van B en W is bijzonder geïnteresseerd in gegevens van de huisartsen, waaruit zou blijken dat het nieuwe systeem van eenmaal per week ophalen van huisvuil slecht zou zijn voor de volks gezondheid. Dat blijkt uit de ontwerp- antwoordbrief die B en W wil sturen aan de Vlaarding- se Huisartsen Kring. De huisartsen hebben on langs in een brief aan het college en de gemeenteraad hun bezorgdheid over de volksgezondheid uitgespro ken. Het besluit om het huisvuil nog maar eenmaal per week op te halen noemde de Kring 'een slechte maatregel van een overheid, die zich be wust weet van haar verant woordelijkheid ten aanzien van de volksgezondheid'. Volgens de huisartsen levert het opslaan van zakken met huisvuil onhygiënische toe standen op, terwijl het rat- tenbestand zeker zal toene- Het college is benieuwd naar 'mogelijk in uw bezit zijnde gegevens' waarop de huisart sen tot hun oordeel zijn ge komen. Ook zou het gemeentebe stuur in de toekomst geïnfor meerd willen blijven over de bevindingen van de huisart sen met betrekking tot het nieuwe huisvuilsysteem. Overigens laat het college er weinig twijfel over bestaan dat de maatregel niet wordt teruggeschroefd. Van de 28 belangrijkste gemeenten zijn er momenteel nog slechts 7 die de frequentie van het op halen van huisvuil nog niet hebben teruggeschroefd. Van de gemeenten die dat inmiddels ook wel hebben gedaan zijn volgens burge meester en wethouders geen klachten vernomen over ge varen voor de gezondheid. De ontwerp-antwoordbrief aan de huisartsenvereniging wordt morgenavond eerst nog behandeld in de' raads commissie voor volksgezond heid. Die vergadering begint om 19.30 uur in het stadhuis. Schiedam In clusief de ver keerslichtenin stallatie op het Plein 1940-1945 heeft de nieuwe busbaan op de Horvaihweg de gemeente Schie dam 1,29 miljoen gulden gekost. Het provinciaal bestuur stemt ïn met deze hoge uitgave, die vooral veroor zaakt is door las tige werkzaam heden op de Brandersbrug bij het station en door de grond werkzaamheden voor elektrici teitsleidingen. Gedeputeerde staten van Zuid- Holland hebben ook twee andere besluiten van de Schiedamse ge meenteraad goedgekeurd. Deze betreffen de subsidiëring van vrouwenor ganisaties over 1979 a 4750 gul den en de aan vullende subsi die voor '80 voor de streekmu- zieksehool Nieu we Waterweg- Noord 5 73 mille. Voor beide kre dieten is de ge meentebegroting 1980 gewijzigd, vooruitlopend op de almaar uitblij vende goedkeu ring van deze begroting zelf. Vlaardingen Het gemeentebestuur heeft niet alleen de mogelijkheid, bepaalde verkeersmaatregelen te treffen; het kan ook in het verleden afgekondigde ge- en verboden teniet doen als blijkt dat die maat regelen inmiddels overbodig zijn geworden. Op het ogenblik heeft de afdeling verkeer weer een hele lijst van dat soort overbodige maatregelen. Het college van B en W heeft besloten een aantal van die maatregelen ongedaan te ma ken en de betreffende verkeersborden weg te laten halen. Een van die veranderingen is het opheffen van het parkeerverbod op de Maasboulevard, tussen het Deltaplein en het parkeerterrein van het Deltahotel. Aan beide kanten van dat deel van de boule vard is destijds het parkeerverbod ingesteld om te voorkomen dat passagiers van het pontveer Vlaardingen-Pernis daar hun wa gen zouden neerzetten. Dat pontveer is echter al sinds jaren opgehe ven, dus dat verbod is volstrekt overbodig geworden. De honden van Amy Gale, die in haar dan- sperformance een belangrijke rol spelen. Schiedam Met vijftig me dewerkers heeft de zieke nomroep Schiedam (ZOS) nog te weinig mankracht om alle programma's en uitzen dingen goed te kunnen ver zorgen. Enkele actieve mede werkers hebben de ZOS door verhuizing, studie en ongere gelde werktijden vaarwel moeten zeggen en om hen te vervangen heeft de studio aan de Korte Haven 27 drin gend technici nodig voor verzoekplatenprogramma's en het gesproken blad voor slechtzienden, Visionaal, De opnamen voor Visionaal vinden op dinsdagen 's och tends en 's middags plaats. De opnamen en uitzendingen van de verzoekplaten ge schieden op vier avonden in de week, van maandag tot en met donderdag. De ZOS stelt technische er varing wel op prijs, maar zij is niet per se nodig. De aspi rant-medewerkers worden toch nog ingewerkt. De mi nimumleeftijd voor deelna me is achttien jaar. Belang stellenden kunnen contact opnemen met Jacqueline van Asten-Noordijk (telefoon 's -avonds 26.59.92} of Kees van Aalst (telefoon 74.61.13). Verzoekplaten voor patiën ten in de twee Schiedamse ziekenhuizen kunnen behal ve op maandagavond gedu rende de opnametijden (van half acht tot tien uur) wor den aangevraagd via tele foonnummer 26.44.55. Een abonnement op Visionaal kost vijf gulden per jaar en kan aangevraagd worden via postbus 239 van de ZOS of 's avonds via het telefoon nummer van Theo Koeling, 71.54.89. De ZOS in actie in haar studio aan de Korte Haven. Voor de voortgang van het werk zijn nieuwe technici nodig. Schiedam Danseres Amy Gale, die naast dans ook andere visuele middelen hanteert om zich uit te drukken, geeft sa men met Ton Lutgerink deze week vier voorstellingen van 'The tragic tale of the dog who killed himself' in de Dance Workshop aan de Westmolen straat. Het verhaal, gebaseerd op het gelijknamige boek van Richard W. Jennings, gaat over de erva ringen van een meisje met haar hond. In een memoire vertelt zij hoe haar hond de familie omstandigheden op zijn eigen manier doormaakt, wat ten slotte uitmondt in zelfmoord van het dier. Amy Gale zelf over het stuk: „Ik hield nooit zo van honden maar door mijn er varing met dit verhaal over Cromwell (de hond) ben ik honden wat beter gaan begrij pen." De voorstelling van Amy Gale is een dansperformance. Amy Gale is geboren in Amerika en heeft in New York dans gestu deerd. Momenteel woont zij in Schiedam, In Nederland heeft zij onder andere gewerkt in Kwadraat en Kwadraat Ver nieuwd en het Onafhankelijk Toneel. Reserveringen kunnen dage lijks na 18.00 uur gemaakt wor den, telefoon 26.15.89. Woens dag, donderdag en zaterdag be gint de voorstelling om 21.00 uur. De laatste voorstelling is zondag 25 januari om 15.00 uur. De voorstellingen worden ge houden in de Dance Workshop, Westmolenstraat 24. Toegang vijf gulden. Maassluis In het jaar 1980 is het aantal inwo ners van Maassluis in totaal met 248 toegeno men. Per 1 januari 1981 was het inwonersaantal 33.185. De stad heeft 31 mannen meer dan vrouwen. Vergeleken met de Schiedamse situatie is het aantal echtscheidingen in Maassluis vergeleken met het aantal huwelijken heel klein. In de cember gingen acht Maassluizers uiteen, terwijl er 54 in hel huwelijk traden, In Schiedam gaan de laatste tijd twee op de vijf huwelijken mts. Vlaardingen ligt er een beetje tussenin. Uit de statistieken blijkt, dat Maassluis een ta melijk stabiele bevolking heeft met relatief weinig verhuizingen. Vlaardingen Een Monsterse automobilist veroorzaakte za terdagavond een zware aanrijding op de kruising Westland- seweg/Burg. Heusdenslaan/Burg. Pruissingel. De 65-jarige autobestuurder wilde toen het verkeerslicht groen gaf links af de Heusdenslaan oprijden. Daarbij gaf hij geen voorrang aan een bestelbusje, dat eveneens door groen licht reed en over de Westlandseweg zijn weg wilde vervolgen. De Monsterse automobilist kwam met zijn echtgenote met enkele lichte verwondingen uit het wrak. Ook de 28-jarige bestuurder van de bestelwagen kon na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De auto van het Monsterse echtpaar werd total-loss gereden. 't Was kort voor Sinterklaas. Vol verwachting klopte hei hart van de ongeveer 35 in sprekers. Wie krijgt de koek, wie de gard? Een enkele sim pele ziel dacht nog aan koek (eigen verkeersplan), maar de gard (model 4a van gemeente- deskundigen) lag, nauwelijks nog onder tafel verscholen, al lang klaar. Het wachten was slechts op de slachtoffers, die hun steeds aanzwellende map van paperassen en plannen torsten. Zo begint, als een boeiende ro man, een verslag dal inspreker F. van Keulen heeft gemaakt van een inspraakavond die eind november vorig jaar in Vlaardingen werd gehouden in het kader van de samenstel ling van het verkeerscircula tieplan voor de wijk Ambacht- /Babberspolder, Dit verslag geeft een beeld van het ver hoop van de avond, zoals Van Keulen dat heeft ervaren. Een beeld dat in de officiële ge meentelijke notulen waar schijnlijk niet terug te vinden is. De schrijver heeft er dan ook „alternatief verslag" bo ven gezet, In zijn verhaal, dat is toege zonden aan de raadscommissie voor verkeer en vervoer en dat komende maandag in de vergadering van die commissie op de agenda staat, laat Van Keulen er geen twijfel over bestaan dat hij niet erg geluk kig is met de manier, waarop de betreffende inspraakbijeen komst plaatsvond. Hij laat in zijn „alternatief verslag" blij ken. dat de ambtenaren vol gens hem maar één ding voor ogen hadden: het doordrukken van het gemeentelijke ont werp voor een circulatieplan in de wijk, met voorbijgaan aan ideeen en suggesties die door de burgerlijke deelne mers aan de inspraak waren gedaan. Hetzelfde trieste lot onder ging een uitvoerige ingekomen br;f' van de heer Hoogland erkeersmodel nr. 5. Jn- .ers hadden brief en mo- ,j de stukken thuisgekre gen. Foei. meneer Hoogland, U zo in te spannen. U had toch moeten weten dat U geen schijn van kans had. Uw mo del verdween geruisloos uit beeld. De heer Vons van de Van der Linden van de Heuvellsingel had het anders gedaan: hij had een kaart van de wijk heel ne tjes ingekleurd. Een juweeltje prachtig en rechtlijnig. Hij mocht 'm heel kort ophangen en toelichten. Toen mocht hij weer gaan zitten: z'n plan was een voortijdige dood gestor ven. Een eendagsvlieg. Het Comité Verka desingel had zich bijzondere moeite ge troost: vele malen onderling overlegd en tenslotte een vol ledig uitgewerkt, maar gewij zigd model 4a op tafel gelegd met uitgebreide toelichting, al les van te voren aan de inspre kers toegezonden. Op de agen da stond het onder punt 3 als ingekomen stuk. Hé, dachten toen die lui van de Verkade- singel, ons bloed- zweet- en tranenplan zal toch niet puur voor kennisgeving aangeno men worden? Je weet maar nooit" je spreekt wel in, maar gaat meestal af. Daarom vóór de vergadering de voorzitter- inspreker gepolst Nee. het was niet de bedoeling het plan ter discussie te stellen. De in sprekers hadden het immers thuis ontvangen? Weerstand bij de inzenders. Je stuurt toch geen plan in om het dadelijk weer achter de koekjestrom mel op te bergen? Weifeling bij de voorzitter. Bij punt 3 gearriveerd werd plotseling de heer Schouten van de Verkadesmgel gelegen heid gegeven wat toelichting te geven. Hij schrok zich bij kans Jam, want had nergens meer op gerekend. Maar wel heel kort, zei de voorzitter-in spreker nog. Stel je voor, dat de vergadering het plan nog zo gek niet zou vinden. Na veel aandringen werd slechts de belofte ontvangen dat het col lege van B en W, de commissie voor verkeer en vervoer en de gemeen teraad van het Verka- desingelplan met toelichting ook zouden kunnen kennisne- Het alternatieve verslag ver haalt ook nog boeiend van een plotselinge stemming, die de deelnemers aan de inspraak overrompelt en die heel wat verwarring en onduidelijkheid teweeg brengt over de vraag op welke manier en over wel ke plannen wel en over welke alternatieven met gestemd moet worden, hoe de uitslag moet worden geïnterpreteerd en wat nu precies aan het col lege van B en W moet worden medegedeeld. Naast het verhaal van Van Keulen kan de commissie ver keer ook beschikken over het „officiële" verslag, dat door de secretaris van de inspraak- werkgroep gemaakt is. Dat kan een boeiende vergelijking worden. Schiedam Tijdens een wandelingetje in het buurt parkje aan de Vlaardinger- dijk is een bejaarde Schie damse door twee jongens van haar handtas beroofd. De dame was van de roof zo on der de indruk, dat zij nog geen aangifte bij de politie heeft gedaan. Schiedam Na een nachtje in het Novotel is een veertig jarige inwoner van Poortu- gaal met dringende vervoer sproblemen komen te zitten. Zijn Oldsmobile Cutlass, die op de parkeerplaats bij het hotel stond geparkeerd, bleek door onbekenden te zijn weggenomen. De rode auto had als kente ken 94-JE-46. ïn de koffer bak bevond zich een kist met computeronderdelen en kle dingstukken van de man. Ook die zijn nu verdwenen. Schiedam De bondsspaar bank Schiedam heeft over 1980 geen spaaroverschot weten te verkrijgen. De bank moest zijn cliënten vorig jaar 3,19 ton meer uitbetalen dan er werd ingelegd. Daarente gen was 1979 nog een goed" spaarjaar: toen bleef er twaalf miljoen gulden meer over dan in het vorige jaar. Op jaartotalen, die de 0,4 miljard gulden benaderen, heeft dat echter nauwelijks invloed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3