{STAD/STREEK Strandexploitanten 'Gemeente laat: ons in de kou staan' Blunder architect zet j uristen aan het werk PvdA staat achter dienstweigeraars Nieuwe duinen'geven overlast Inbrekers zetten politie aan 9t werk s 1 l/., Hovenier geen concurrent van tuinman Zuid zoekt bestuurders dinsdag 20 Januari 1531 VD/SC/WW '~*z Sommige exploitanten zijn zeil maar aan de slag gegaan. Hoek van Holland Exploitan ten van strandtenten vinden dat het Hoekse filiaal van de Rotter damse dienst voor sport en re creatie hen in de kou laat staan. Wekenlang al worden hun tenten belaagd door stuifzand dat door de stormachtige wind metershoog tegen de etablissementen wordt opgeblazen. Waarom komt sport en recreatie niet met een paar bulldozers naar het strand om de zandhopen weg te schuiven, zodat de tenten weer op een redelijk comfortabele manier bereikbaar zijn, zo vragen de aan het uiterste randje van Holland gevestigde horecamensen zich af. „We heb ben geen geld meer", is het nuch tere antwoord van de heer Van Dillen van sport en recreatie. De Hoek het afgelopen weekein de. Hoewel de temperatuur maar tot enkele graden boven het vriespunt oploopt hebben toch honderden, misschien wel duizen- den, mensen hun keuze voor een dagje, morgen of middag, uit laten vallen op het Hoekse strand. Par keerproblemen zijn er niet. De grote parkeerplaats bij de Noor- derpier biedt een gure aanblik. Op de terrassen waan je je in de duinen...' sÜ&f jp-*a i Metershoog is het zand opgeblazen tegen de windschermen. De koude wind doet de vele waterplassen oprimpelen. Behalve veel plassen komt de strandbezoeker op de par keerplaats aardig wat zand hopen tegen, waarvan de frequentie naarmate men de zee nadert blijft toenemen. Het asfalt van de weg die achter de strandtenten loopt is nauwelijks te zien: bedekt onder zand. De hoofdzakelijk houten strandtenten lijken' verscholen te liggen achter nieuw gevormde duinen. De door glazen schotten afge schermde terrassen liggen in de diepte. Vanaf de zandho pen rond de terrassen kijken mensen naar beneden, waar *s zomers honderden badgas ten op evenzovele stoelen of stretchers liggen te bruinen. Stille getuigen Barsten in de glazen schotten zijn er stille getuigen van dat de druk van het zand te groot is geworden. Tegen een storm achtige wind zijn ze bestand, maar niet tegen de tonnen- zware druk van het natte zand. Bij sommige tenten zijn de deuren verstopt achter het hoog opgestoven zand en kan je geeneens naar binnen. Een eindje verderop is het zand zo hoog opgeworpen dat enkele' jongetjes van een zandberg zo op het dak van een strandtent stappen. „Kom van dat dak af", brult de eigenaar. „Dat is vandaag al de tweede keer. Als ik het nog een keer zie, leg ik een schep in hun nek' mompelt hij voor zich uit. Enkele eigenaren hebben het heft in eigen handen genomen en proberen met schoppen zo goed en zo kwaad als het gaat de ongewenste duinen op te ruimen. „Hoewel het met de hand eigenlijk geen doen is, begin ik er toch maar aan", vertelt de heer Hofman die sa men met zijn vrouw Pedro Snacks drijft. „Ik moet wel want als het nog langer blijft liggen dan rot mijn tent hele maal weg. Dat natte zand met zout is funest voor het hout." Anderen zien lijdzaam toe hoe de bergen nat zand het hout langzaam aantasten en door de geweldige druk hang- en sluit werk van de tenten en de om ringende schotten ontzetten. „Je kan toch niet verwachten dat ik dat zelf doe?"» zegt een oudere exploitante van één van de strandtenten. „Daar heb ik gewoon de kracht niet voor." De Hoekse strandexploitanten, waarvan er zo'n tachtig pro cent is aangesloten bij de vere- •ws&a»'ïss? Verscholen achter nieuw gevormde duinen. niging van strandexploitanten len van sport en recreatie, on- Hoek van Holland, vinden het der welke dienst het strand des te merkwaardiger dat de 'ressorteert beaamt dat. „Inder- gemeente hen niet te hulp daad. In de zomer houden wij schiet, daar dat in het verle- het altijd met buldozers bij. den de gewoonste zaak van de Het is ook voorgekomen dat wereld was. De heer Van Dil- we in de winter net zand heb ben weggezwiept niet een bul- dozer." Portemonnee leeg „Maar nu is er gewoon geen geld voor. Daarbij komt als je het zand vandaag weghaalt, het er morgen al weer ligt. Het is gewoon water naar de zee dragen. Volgende maand zul len we er echt aan beginnen. Maar nu de portemonnee leeg is. en dat is die bij bijna ieder een, moeten we een beetje sa menwerken. Ze moeten zelf ook wat doen. Trouwens alle exploitanten hebben een con tract waarin staat dat ze zelf een bepaalde straal rond hun tent moeten schoonhouden", aldus Van Dillen. Voorzitter Engelaan van de vereniging van strandexploi tanten die zelf snackbar 55 be heert, geeft toe dat het inder daad in alle contracten staat dat de strandtenthouders ver antwoordelijk zijn voor de di recte omtrek van hun nering, maar snapt er geen snars van waarom de gemeente vroeger wel en nu ineens niet het overtollige zand bij de strand tenten weghaalt. „Gewoon be lachelijk", noemt hij het. „Hier op het strand moeten een stuk of acht brandkranen staan. Of ze er nu nog zijn kan ik niet vertellen. Die kranen worden regelmatig door de brandweer gecontroleerd, maar als ze nu komen kunnen ze lang zoe ken. Ik moet er niet aan den ken dat er in een tent brand uitbreekt." Nog meer bevreemdend vin den de strandexploitanten dat de gemeente niets doet» wan neer zij denken aan een uit spraak van premier Van Agt. Engelaan: „De regering dringt er toch op aan om vakantie in het eigen land door te bren gen. Daar treken ze miljoenen voor uit. Maar hier is het een puinhoop." Kleine moeite „Als de mensen dat toch zien blijven ze weg. Met een paar buldozers is het een kleine moeite om het zand weg te schuiven, zodat de mensen be hoorlijk, zonder halsbrekende toeren, je tent binnen kunnen komen." „Rotterdam heeft grootste plannen met Hoek van Hol land", vult een andere exploi tant aan. „Het moet hier weer Rotterdam aan Zee worden. Maar als je dan ziet wat ze daarvoor uittrekken!? We heb ben hier een prima strand. De schepen varen hier als het ware onder je neus de Water weg binnen. Dat is toch prach tig. Maar je moet wel zorgen dat de mensen blijven ko men." „Nou moeten de mensen niet denken: als het maar eventjes slecht gaat trekken de stran dexploitanten aan de bel. Dat is gewoon niet zo. We hebben al vier slechte zomers en je hoort ons nooit", zegt me vrouw de Ruijter die samen met haar man een tent heeft. „Het is nu echt een noodsitua tie. Ais de tuinders in het Westland worden geteisterd door hagelbuien of de boeren een slechte oogst hebben, trek ken die ook aan de bel en dan springt het rijk wel bij. We* kunnen nu nog ons hoofd bo-> ven water houden. Maar als het zo doorgaat komt er een tijd dat je wel bij de sociale dienst moet aankloppen. En is dat wat ze willen. Het gaat he lemaal niet zo goed ais de meeste mensen wel denken. Op een zomerse dag zien die het geld bij ons bij wijze van spreke binnenstromen. Na tuurlijk, dan verdien je met keihard werken goed geld. Maar dat is ook wel nodig, want ze zien niet dat er op slechte dagen nauwelijks een kip binnenkomt. En jammer- genoeg hebben we hier meer slechte dan goede dagen." „Ik zie dit gewoon als over macht", besluit haar man. „Als na een hevige regenbui bij u de kelder volloopt, komt de brandweer toch ook om hem weer leeg te pompen." Schiedam/Vlaardingen De rechercheteams van de Schie- damse en Vlaardingse politiekorpsen zijn gisteren de week weer begonnen met wat zo langzamerhand een routineklus is geworden: het oplossen van inbraken die vooral in het week end plegen plaats te hebben. De grootste slag van het afgelo pen weekeinde was een juwelenroof uit een woning aan de Joubertstraat in Vlaardingen. Voor 26.000 gulden werd aan sieraden meegenomen. Maar er is nog meer. Om met Schiedam te beginnen. Inbre kers met kennelijke startpro blemen verzekerden zich het afgelopen weekend van een oplossing voor het niet aan slaan van hun eigen auto. Vijf accu's van anderen hebben zij ontvreemd uit een garage uit de Beijerlandsestraat. De toe gangsdeur van de garage is volgens de politie 'door het' slot gedrukt'. De accu's zijn 750 gulden waard. Inbrekers hebben zich ook ontfermd over de kleurentele visie van een 79-jarige Schie dammer. Door aan de achter zijde van de woning in de Ro- zenburgsestraat een raam open te schuiven zijn de dieven het verlaten huis binnengekomen. Bij het weggaan namen zij ook de portemonnee van de Schie dammer met zich mee. De 29-jarige bewoner van het Sibeliusplein keek dit week end vreemd op toen hij aan een doe-het-zelf klusje wilde' gaan werken. Zijn gereed schapskist met 750 gulden aan spullen bleek uit de garagebox in Schiedam-Groenoord ver dwenen. Een valse sleutel is waarschijnlijk het gereedschap van de inbrekers geweest, In Vlaardingen kreeg de poli tie nog meer meldingen van inbraak en diefstal. De garde robe van de sportzaal aan de Huygensstraat is vrij toegan kelijk en daar heeft een dief gebruik van gemaakt. Uit vijf jassen werden portefeuilles ge naaid. Men zij gewaarschuwd geen kostbare spullen mee te nemen bij het sporten gaan. Bezoek aan een woning aan de Goudsesingel leverde een buit op, bestaande uit kleuren-tv, pick-up, schilderijen, een klok en zilveren en tinnen voor werpen. Een aangrenzend huis hiela voor de inbrekers antiek, girokaarten en buitenlands geld in petto. In de Da Costastraat kwam ie mand op klaarlichte dag bin nen om er voor honderd aan sieraden weg te nemen. Een van de bewoners lag op dat moment een middagduQe te doen. Toen de dief dat merkte, vluchtte hij ijlings weg. Daar bij maakte hij wat herrie, waardoor de bewoner wakker schrok, keek en nog een glimp van hem kon opvangen. De politie heeft een aanwijzing. fSucces had de politie al bij de aanhouding van twee kleding- dieven van 17 en 18 jaar. De jongste van de twee Vlaardin- gers is gisteren aan de officier van justitie voorgeleid, ver dacht van diefstal van kleding i 380 gulden uit het warenhuis van Vroom Si Dreesmann. Schiedam De blunder van binnenstadsarchitect R. J. Kuipers om twee wo ningen precies in te teke nen op de plek, ivaar nu twee grote bomen staan, kan de gemeente Schiedam nog heel wat narigheid ge ven. Dat de bomen op de kaalslag niet omgehakt mogen worden, staat voor alle betrokkenen zo'n beet je vast. Maar er zijn be langrijke consequenties: in het gemaakte binnenstads plan zal een heel huizen blok zes meter moeten op schuiven. Dat zou op zich zelf geen punt zijn, maar gaat men de tekeningen al dus veranderen, dan zal de grens van het bestem- mingsgebied voor woon- doeleinden worden over schreden. Woningen zou den dan ingetekend wor den in het gebied, dat voor •winkeldoeleinden is be stemd. En daarvoor is dan een wijziging van het be stemmingsplan noodzake lijk. Op de juridische afdeling van het Schiedam se stads kantoor onderzoeken ambte naren nu de mogelijkheden. Zij vrezen nieuwe kroonpro- cedures. De ervaring leert dat een bezwaarschrift tegen bestemmingsplannen of - wijzigingen jaren oponthoud kan geven. Er is ook een oplossing zon der zo'n groot risico. Het huizenblok, dat de bomen bedreigt, kan gewoon ge schrapt worden. Dat geeft echter problemen voor de exploitatie, omdat minder woningen betekent: hogere grondkocten per woning. Dat heeft weer gevolgen voor de huur, die architect uper heeft op minimaal 444 gul den per maand. Wil men vasthouden aan het aantal woningen in zijn plan, dan zullen in de gehele tekening wijzigingen aangebracht moeten worden. Hier en daar kan er een verdiepink je bij. Maar of dat stede- bouwkundig nog wel verant woord is, is dan weer de vraag. Een derde oplossing is een" heel nieuwe tekening te ma ken: PvdA-raadslid Ntkolaj Dielemans heeft al een alter natief bij de architect inge diend en ook de bewoners- vereniging van Schiedam- Centrum beoogt ingrijpende veranderingen. Het is duide lijk, dat ook daar veel tijd overheen gaat Dat komt de gemeente onwenselijk voor, te meer omdat verantwoor delijk wethouder Chris Zij develd een motie boven het hoofd hangt waarin staat dat vóór 1 juli 1981 de eerste paal moet worden geslagen en dat alie volgende palen in één onafgebroken bouw- stroom de grond in moeten, worden geheid. Schiedam De hoveniers van de Schiedam se plantsoenen dienst worden steeds vaker be naderd door Schiedammers» die informatie willen hebben over het onderhoud van hun eigen tuintje. Bij de gemeente acht men dat een goede zaak. Vaak helpen particulieren de gemeentelijke hoveniers bij het onderhoud van plantsoe nen en grasperken en een ho venier mag op zijn beurt best wat terugdoen. Het gaat ten slotte om het groen van de stad en veel groen verbetert het leefmilieu. Die overdracht van kennis be tekent volgens de gemeente geen concurrentie voor de tuinman, die met onderhoud van particuliere tuinen zijn brood verdient. De hovenier van de gemeente werkt name lijk zelf niet in de tuintjes van Schiedammers en het ver strekken van informatie staat een ieder vrij, zo wordt gere deneerd. Schiedam De PvdA in Schiedam heeft een motie over 'to taal weigeraars', die klaar lag ter verzending aan de Tweede Kamer, op het laatste nippertje ingetrokken. De motie moest alleen nog het fiat krijgen van de achterban, maar vorige week kwam het bestuur vlak voor de ledenvergadering tot de ontdekking dat in het landelijk ontwerp-verkiezingspro- gram Weerwerk van de PvdA soortgelijke opmerkingen staan over dienst weigeren als in de Schiedamse motie. „Ver sturen had toen geen zin meer," zei secretaresse van de PvdA-Schiedam Truus do Nijs vrijdag. De Schiedamse socialisten na men het in de motie op voor 'totaal weigeraars', jongeren die opgeroepen worden voor militaire dienst maar niets van zich laten horen. Deze diens tweigeraars kunnen zonder pardon worden veroordeeld tot achttien maanden gevange nisstraf. De Schiedamse PvdA vindt dat te veel: „Je moet meestal wel een fors misdrijf hebben gepleegd, verkrachting of zware mishandeling of zo, om ook achttien maanden cel straf te krijgen. Dat staat in geen verhouding tot het totaal weigeren." Totaal weigeraars beroepen zich niet op gewetensbezwa ren. Zij vinden dat een poging om op grond hiervan vrijstel ling van de militaire dienst plicht te krijgen slechts een verlengstuk is van het milita risme. Aardig gegeven in het licht van de motie is, dat de pas be noemde voorzitter van de Schiedamse PvdA, Hans Bak ker, binnenkort een oproep voor militaire dienst in de bus kan verwachten... Schiedam De bewoners ve reniging Schicdam-Zuid zoekt nieuwe bestuursleden. Na het aftreden van de dagelijkse be stuurders Van der Keur, Joore en Konings is er dringend be hoefte aan nieuwe bestuurde- re n en daarom worden leden in het overigens verlaat uit gegeven verenigingsblad opgeroepen zich kandidaat te stellen. Dat moet dan gebeu ren voor de algemene leden vergadering, die op vrijdag 23 januari om acht uur 's avonds in het schoolgebouw Zwarte- waalsestraat 16 wordt gehou den. Op dezelfde vergadering zal een verklaring worden uit gegeven door het afgetreden dagelijks bestuur, zo wordt in de Gorzen verwacht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5