SCHIEDAMS CHE COURANT r mm Ik neem de proef EVP voorlopig geen gevolgen voor regio Rijk wil huren MUWI sterk verhogen krant ARBEIDSBUREAU OP HOOGSTE PUNT 'Schiedam goede hoofdstad Rijnmond' 'Silogarage onvoordelig' Schiedamse enquête fel omstreden extra spojBL SP pleit voor voortzetting badhuizen CENTRALE VERWARMING GRATIS I -Vrijdag 23 januari 1981 - -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- - - 5e jaargang no. 16— e PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - idachtendïenst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL in De Schiet) am se leerlingen-bouwplaats is een groot succes. Pagina drie. CJV praat weer over huisvestingsproblemen.. Pagina drie. Bewonersvereniging Schiedam-Centrum bestaat vijf jaar. Reden voor een terugblik. Pagina vier. Vlaardingen Siloparkgara- ges zijn aanmerkelijk duurder dan een conventionele par keergarage. De gebruiker zou globaal zelfs 40 procent meer moeten betalen voor een plaatsje. Dit in tegendeel tot wat het gemeentebestuur van Vlaardingen denkt. Aldus de conclusie van een aantal in sprekers op de gemeentelijke verkeersplannen. Jan Bul va, vertegenwoordiger van de meerderheid van die insprekers, rekende de com missie van financiën gistera vond een aantal sommetjes voor. Wanneer, zo betoogde hij, de kosten van een par keerplaats integraal worden bekeken zouden die wel eens aanmerkelijk hoger uit kun nen komen dan de gemeente in haar raming veronderstelt. In de gemeentelijke cijfers worden de kosten voor een si- loparkgarage berekend op /19.0QO - per plaats (inclusief geschatte grondkosten). Bulva hield de commissie echter voor dat, met inbegrip van alle bij komende kosten, in Antwer pen (een van de weinige plaat sen waar met silogarages erva ring is opgedaan) per plaats /38-000 betaald is. Een onder grondse garage is volgens Bul- va daarentegen juist goedko per dan de gemeente aangeeft. Zelf kwam hij in zijn bereke ningen in plaats van tot een bedrag van ƒ34.000,-, dat de gemeente becijferde voor een ondergrondse garage, op slechts ƒ15.000,-, ^hoewel hij toegaf dat daar 'de grondkosten niet bij waren geteld. CDA-leden kir aken collegebelei d Vijf werkelozen en tientallen genodigden nemen een kijkje vanaf het topje van het nieuwe arbeidsbureau. Vlaardingen/Schiedam Vooralsnog heeft de oprichting van de Evangelische Volkspartij geen consequenties voor de Vlaar- dingse en Schiedamse politiek. Van de week besloten de-kern van de CDA-werkgroep 'Niet bij brood alleen" en de Evangische Progressieve Volkspartij tot de oprichting van een nieuwe partij die onder de naam Evangelische Volkspartij aan de verkiezin gen zal deelnemen. Sympathisanten van 'Niet bij brood alleen' in de Vlaarding se gemeenteraad hebben laten weten de ontwikkelingen voorlopig af te wachten. Zij achten het echter niet uitgeslo ten dat zij in de toekomst zul len overstappen naar de EVP. Fractieleider Stem Rosman van de Schiedamse CDA ver klaarde gisteren dat zeker geen leden van de fractie en voor zover hem bekend ook geen 'gewone' leden de over stap zullen maken. Eind vorig jaar bedankte Rien ADVERTENTIE SCH6CHM KCCMARKT t VL AARDfNG£N DW BÊCXMANNSN3B. 67 UAASSUJS KONINGSHOEK Westrate, de toenmalige voor zitter van de afdeling Vlaar dingen van het CDA, al voor zijn lidmaatschap van de christen-democraten. Westrate is samen met 2ijn vader één van de voormannen van de woensdag in het kiesregister ingeschreven EVP. Het Vlaardingse CD A-raadslid Peter Blonk 2egt sympathiek tegenover de nieuwe partij te staan. Desgevraagd verklaart hij voorlopig nog niet aan toe treding te denken. „We zullen eerst moeten afwachten hoe het programma van de nieuwe partij er uit gaat zïen. Als ik er vertrouwen in heb zal ik zeker niet schromen om de overstap te maken." Volgens Blonk is het niet uitgesloten dat hij nog dit jaar tot de EVP toetreedt. Hij acht het niet noodzakelijk nog anderhalf jaar te wachten, tot wanneer er weer gemeen teraadverkiezingen worden gehouden. Wethouder Jelle Wijnstok, in het verleden en ook nu nog een verklaard sympathisant van het NBBA, betreurt de af splitsing. „We hebben in het verleden gezien hoe heilzaam het optreden van de christen- radicalen binnen het CDA kan zijn. Er was sprake van een waakhondfunctie. Maar de versnelde ontwikkelingen van de laatste tijd vind ik niet juist. Het had langere tijd moeten hebben. Ik kan mij ook niet aan de indruk onttrekken dat de aanstaande verkiezingen in mei daar een rol in hebben ge speeld. En hoezeer begrijpelijk ook, ik vind dat gewoon niet juist. Wij zijn met z'n allen er ingestapt (het CDA, red.), dan moeten we ook de consequen tie daarvan nemen, namelijk hard werken: daarom is eruit treden nu niet juist." Op de vraag of hij mee zal gaan met de afsplitsing is zijn antwoord dan ook: „Zeker op deze termijn niet." Hij denkt wel dat de ontwikkelingen voor de plaatselijke christen democratische politiek gevol gen zal hebben. Schiedam Het nieuwe pand van het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord heeft gisteren om twaalf uur haar-hoogste punt bereikt. Ruim tien meter bo ven de bodem van de Schiedamse wijk Groenoord werd het hoogste deel van de staalconstructie aange bracht van het twee verdiepingen tellende nieuwe ge bouw. De werkzaamheden zijn voorlopig nog niet af gelopen aan de Valeriusstraat Tot september gaat de bouw in Ieder geval nog door. Tegen die tijd zal het nieuwe pand officieel worden geopend. Volgens direc teur Van Lent zal het waarschijnlijk een minister of staatssecretaris zijn die de openingshandeling dan zal verrichten. Het nieuwe arbeidsbureau biedt niet alleen meer ruimte. De gehele opzei van hel bureau wordt vernieuwd volgens het systeem arbeidsbureau-nieuwe stijl. Dat houdt in dat cliënten geheel zelfstandig gebruik kunnen maken van open vacaturebanken, de beroepenboetiek en een lees hoek. Overigens zal in het nieuwe arbeidsbureau ook koffie ie verkrijgen zijn. Het is de bedoeling dat op de meest be zochte benedenverdieping een koffieautomaat komt te staan. Daarmee wordt dan voldaan aan de lang levende wens koffie te schenken voor de wachtende klanten. Zo wel de Jonge Socialisten als de Trechter hebben in het verleden in het arbeidsbureau acties ondernomen om dat te bereiken. De Jonge Socialisten zijn destijds zelfs om die reden het arbeidsbureau uitgezet. Het nieuwe gebouw, dat pal naast het oude noodgebouw van het arbeidsbureau is gesitueerd, gaat plaats bieden aan vijftig mensen; vijf meer dan de huidige personeels sterkte. Daarnaast is er nog volop gelegenheid tot uitbrei ding, als dat in de toekomst nodig mocht blijken. De tweede verdieping is nog maar gedeeltelijk benut en vol gens Van Lent is het vrij eenvoudig om de staalconstruc tie waaruit de tweede verdieping is opgebouwd, uit te breiden. Vlaardingen De Socialistie- se Partij bepleit bij de gemeen te Vlaardingen een beperkte voortzetting van het badhuis aan de Marisstraat en de 2e van Leyden Gaelstraat. De partij is van mening dat door middel van bezuinigingen een deel van de bevolking „het fundamenteel recht op een voor de volksgezondheid en de persoonlijke hygiëne noodza kelijke basisvoorziening" ont nomen wordt. De socialisten stellen daarom voor in de Marisstraat in elk geval 3 a 4 douches en een lig bad te handhaven, terwijl het andere badhuis van een mun- tautomaat voorzien zou kun nen worden. Alle vaste gebrui kers zouden een sleutel kun nen krijgen, zodat misbruik door onbevoegden niet meer mogelijk is. De SP zal de ko mende tijd een handtekenactie starten om deze voorstellen kracht bij te zetten. Riet Taverne: slechts loopjongens van de gemeenteraad... ker van het CDA. De minis ter-president, die de uitkom sten toegestuurd heeft gekre gen, heeft laten weten de re sultaten in Schiedam 'bemoe digend' te vinden. Weinig belangstelling blijkt er onder de leden van het CDA te bestaan voor het tot stand komen van een nieuwe pro vincie Rijnmond. Een kleine dertig procent t'an de onder vraagden vond dat goed noch slecht.' ADVERTENTIE Bewoners houden wijkvergadering Vlaardingen 1 De Provinciale Directie voor de Volkshuisvesting, de afdeling van het be treffende ministerie in Den Haag die spe ciaal voor Zuid-Holland functioneert, voelt er niets voor om de opknapplannen die de projectgroep in de Babberspolder heeft ge maakt voor het complex van 695 MUWI I- woningen louter te beschouwen als het weg werken van achterstallig onderhoud, zoals de bewoners eisen. Volgens de PDV zitten er in de plannen wel degelijk onderdelen, die als belangrijke geriefsverbetering zijn aan te merken, zodat een flinke huurverhoging onontkoombaar is. Dat heeft een vertegenwoordiging van de ge meente de2e week in Den Haag te horen gekre gen, toen over de plannen op het ministerie werd onderhandeld. De opstelling van het rijk staat lijnrecht tegenover de opvattingen van de bewoners, die er niets voor voelen om het project als een renovatie te beschouwen. Nog vorige week lieten leden van de zogenaamde kerngroep, gevormd door bewoners binnen de projectgroep, in de commissie voor stadsver nieuwing merken dat zij niet veel voelen voor een huurverhoging wegens verbetering van de huizen. Binnen de projectgroep zijn onlangs over die huurverhoging twee standpunten ingenomen. De kerhgroepleden vinden dat er geen echte woningverbeteringen in het plan zitten, zodat daar ook geen extra huurverhoging voor hoeft te worden betaald. De ambtenaren in de pro jectgroep waren van mening dat voor sommige onderdelen van het plan wél een extra huur verhoging moet worden betaald. Zij dachten aan een bedrag van maximaal 22,50 per maand. Daar bovenop komen dan nog de huur verhogingen die in de afgelopen jaren niet zijn doorgegaan: ongeveer 12% van de huidige huurprijs. De extra huurverhoging die volgens de opstelling van de proviciale directie bere kend zou moeten worden komt echter nog ver uit boven het bedrag dat de Vlaardingse ambte naren in gedachten hadden. Het ministerie wil het verbeteringsplan laten uitvoeren volgens de zogenaamde 2,5%-regeling, die in grote lijnen inhoudt dat 2,5% van de verbeteringskosten, be rekend op jaarbasis, bij de huur geteld zou moe ten worden. Dat zou een huurverhoging van minstens ƒ93.- opleveren, zo hebben voorzichti ge berekeningen inmiddels uitgewezen. In verband met de tegenvallende opstelling van het rijk heeft de projectgroep haar volgende vergadering over de MUWI-woningen voorlo pig opgeschort. Eerst zal de kerngroep een be- wonersvergadering uitschrijven om te zien, wat er nu moet gaan gebeuren. Zie ook pagina drie. Schiedam Zestig procent van de leden van de CDA vindt het beleid van burgemeester en wethouders in Schiedam slecht tot zeer slecht. Dat is de uitkomst van een fel omstreden enquête, die het bestuur van de christen-democraten buiten de fractie van de eigen partij om, onder de leden heeft gehouden. Bestuurslid Theo Schoenmakers concludeerde gisteravond op de jaarvergadering van het CDA in zaal Beatrix: „Hieruit moeten we vaststellen dat we een rechtse achterban hebben." Hij wees daarbij op de voor keur die de leden hebben voor een landelijke samenwerking met de VVD en op de vrees voor de socialisten, die duide lijk uit de 128 ingele* quêteformulieren r t is gekomen. „De P1 in", was de mening - damse CDA-leden. De resultaten van de enquête hebben vooralsnog geen gevol gen voor de PvdA-CDA coali tie in Schiedam, Daarvoor wordt de enquête nog te alge meen genoemd. Wel is aange kondigd dat er meer onderzoe ken zullen plaatsvinden onder de leden. Daarbij moet dan vooral worden bekeken op welke terreinen van het colle- gebeleid de kritiek betrekking heeft. Van verschillende kan ten werd gisteren de indruk gewekt dat dat ruimtelijke or dening, het beleidsterrein van wethouder Chris Zijdeveld (PvdA), zou zijn. Zowel burgemeester John te Loo als wethouder Riet Taver ne (CDA) hebben al forse kri tiek op de enquête geleverd. Te Loo, die al eerder om een reactie was gevraagd, noemde het onderzoek onwetenschap pelijk en Taverne hikte vooral aan tegen de vraagstelling over het collegebeleid. „Het college voert-geen beleid" be toogde de CDA-wethouder gis teravond. ..Wij zijn slechts loopjongens van de gemeente raad" aldus de politica, die zich om die reden niets van de enquête zei aan te trekken. Zij werd in haar opvattingen be streden door CDA-vcorzitter Werner van Katwijk en de gastspreker van de avond. Prof. Franken, de voorzitter van de program commissie van het CDA en één van de man nen achter het landelijk CDA- program, die het college wel degelijk invloed op het beleid toekenden. Taverne legt een verband tus sen de voorkeur van de leden voor een landelijke samenwer king met de VVD (ruim 72 procent kiest daarvoor) en het afkeuren van het beleid in Schiedam, waar de CDA sa mengaat met de PvdA. Het onderzoek van de chris ten-democraten bracht ook aan het licht dat de CDA in Schiedam niet overkomt bij haar leden. Meer dan vijfenze ventig procent van de onder vraagden kon onvoldoende in druk krijgen van de politiek die de CDA in Schiedam voert. Om daar verandering in te brengen wil het bestuur nu toch een oude wens gaan uit voeren en een eigen magazine uitbrengen. Grote steun in de Schiedamse enquête was er voor minister president Van Agt, die onder Schiedamse christenen verre de voorkeur krijgt als lijsttrek- vrijdagavond 23 januari en zaterdag 24 januari is de All-Air demonstratiebus voor u aanwezig op de Van Hogendorplaan Kom kijken en vraag advies ADVERTENTIE Boeremweg 13&-138 Rotterdam. Telefoon 010-140619 Freericks plaats 9 Rotte rdam- Hillegersberg Telefoon 010-187700 Rubensplein 12 Schiedam Telefoon 010-261975 Ruim 12 jaar uw vertrouwen waard Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad, I Stout SaW'- Voslc' vio^P^ .velop ion' ebonv*° tin»»*1 Qeze m s\uten Schiedam Het college van Ben W wil Schiedam aandragen als hoofdstad van de toekomstig nieuwe provincie Rijnmond. Do centrale ligging en de gunstige bereikbaarheid zo wel per spoor als over de weg zijn goede argumenten om Schiedam te kiezen, vol gens het Schiedams college. Ook vinden burgemeester en wethouders dat Schiedam de voorkeur geniet boven Rot terdam. „Met Rotterdam als hoofd stad loopje het gevaar dat de pfovincie wordt geïdentifi ceerd met deze stad", stellen BenW. „Schiedam zou als 700-jarige oude stad de pro vincie een geheel eigen plaats in het bestuursstelstel kunnen laten innemen met alle mogelijkheden van dien, zoals een kantorengebouw met faciliteiten vlakbij het station," In de commissie algemene en bestuurlijke zaken wordt volgende week de herinde ling van de provincie Zuid- Holland en de. keuze voor een hoofdstad besproken. Een snel besluit zal genomen moeten worden omdat Gede puteerde Staten voor één fe bruari alle reacties binnen wj^en hebben.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1