STAB/ Sïflfflf Werkcomité aan de slag voor Geuzenmonument Fundering gymnastiek lokaal Oost gelegd West weer op stap Nog geen 'Burger moet kritischer het gemeentebestuur volgen' De eeuwenlange bewoning van de Peperstraat 30 gepakt Eindelijk goede gymaccomodatie Lezing Te Loo brengt stuk bewustzijn Kruimel werk van inbrekers Hervormde vrouwen koken Oosters vrijdag 30 januari 1981 VO/SC/WW Vlaardingen Er komt wat meer schot in de plannen voor het oprichten van een Geuzen-monument in Vlaardingen, al is er op dit moment nog niet veel dui delijkheid over de termijn, waarop een dergelijk ge denkteken kan worden geplaatst. Het werkcomité, on der leiding van G. B. H. Niestadt, heeft eind vorig jaar de kunstenaars Leen Droppert en Huib Noorlander verzocht een schetsontwerp te maken. Die ontwerpen zijn nog niet binnen. Wel wordt binnenkort gestart met de fondsenwerving, die nodig is om het monument te realiseren. Het idee voor het monument voor de Geuzen, de eerste ge organiseerde verzetsgroep die haar oorsprong had in Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis, is eind vorig jaar ont staan. Toen werd een voorbe reidingscomité geformeerd, dat toen nog de hoop had om het gedenkteken te kunnen onthullen op 13 maart van dit jaar, precies 40 jaar na het fu silleren van de groep van 15 Geuzen door de Duitse bezet ters. Inmiddels is wei duidelijk geworden dat dat wat te opti mistisch is geweest: het gaat zeker nog enige maanden du ren voor het plan is gereali seerd. Het monument zal wor den geplaatst op de Markt in Vlaardingen, recht tegenover het stadhuis. Een van de eerste taken is ge weest het formeren van een werkcomité, dat zich met de uitvoering van het plan gaat bezighouden en waarin als penningmeester functioneert jhr P. F. de Ranitz. De man die de publiciteit verzorgt is Vlaardings gemeentevoorlich- ter Han Spruijt. Daarnaast is er een comité van aanbeve ling, onder de leiding van de. drie burgemeesters in het Rijnmondgebied, Wim Kie- boom, John te Loo en Jan van Es. In dat comité zitten verder mensen als uitgever Mari den Draak, notaris Peter Kroesen, oud-Geus en expoge-lid P. Nieuwstraten, L. Lucardie, P.'t Hart. D. Pons, Harry Paape, Klaas van de Geest en dominee J, van der Werf. Omdat nog op geen stukken na te zeggen is wat voor mo nument het uiteindelijk zal worden is het moeilijk, al iets over de kosten te zeggen. Het werkcomité rekent echter al gauw op een bedrag dat ergens tussen de 60 en 75.000 gulden ligt. Om dat geld bij elkaar te krijgen zullen enkele financië le acties gevoerd worden. In de eerste plaats worden vele bedrijven in het Waterwegge bied, maar ook elders in het land aangeschreven om een bijdrage. Daarnaast zal binnen afzienbare tijd een huis aan huis-inzameling in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis wor den gehouden, om juist van de inwoners uit het gebied dat de oorsprong van de Geuzen was een behoorlijke bijdrage te kunnen krijgen. „Maar we ho pen ook, dat mensen elders in Nederland mee zullen willen doen,'1 aldus penningmeester P. F. de Ranitz. „De eerste reacties op onze plannen ge ven aan, dat er ook nu nog een behoorlijk grote groep mensen is die zo'n monument graag zouden zien verschijnen." Als derde element in de inzame lingsactie worden participatie- bewijzen uitgegeven, die voor een bepaald bedrag kunnen worden gekocht. Kopers van zo'n participatiebewjjs kopen in feite een of meer vierkante centimeters van het monu ment, zo is in het werkcomité al gegrinnikt. En wie nu al wil bijdragen: het comité heeft in middels girorekening 557.557 ten name van het Comité Geu zenmonument Vlaardingen geopend. Overigens zal alleen maar geld bijeen worden gebracht voor het monument zelf. De grond en de sokkel zullen door de gemeente Vlaardingen worden geschonken, zo ligt in de be doeling, al moet daar-te zijner tijd nog een officieel raadsbe sluit over worden genomen. De gemeente Vlaardingen zal overigens wel een vinger in de pap hebben bij de uiteindelijke keuze van de ontwerpen, zoals die binnenkort van de kunste naars worden verwacht Bur gemeester Kieboom: „Dat ge denkteken komt op een zeer belangrijke plaats in de stad te staan, recht voor het stadhuis. Het zal dus toch in hoge mate beeldbepalend kunnen zijn voor de Markt. Daarom stellen we er wel prijs op bij de keuze betrokken te worden/* Dat geldt overigens ook voor ver tegenwoordigers van de vroe gere Geuzen en andere verzet sorganisaties: ook zij zullen bij het bepalen van de keuze be trokken worden. Het werkcomité is ook aan het proberen nog een aantal oud- Geuzen. waarvan het adres niet bekend is, op te sporen, P. Nieuwstraten: „Er moeten nog mensen zijn uit de Geu- zengroep, die destijds niet met een zijn gearresteerd en die Burgemeester Kieboom, voorzitter van het comité van aanbeveling: beeldbepalend voor de Markt. wc >ht later in andere ver zetsorganisaties illegaal zijn doorgegaan. Met die mensen willen we graag in contact ko men. Daarnaast is het jammer dat we niet precies weten, waar alle vijftien doodgescho ten Geuzen zijn herbegraven. Er liggen er 6 in Vlaardingen en waarschijnlijk ook nog en kele in Schiedam, Rotterdam en Wassenaar. Ook dat moet nog precies uitgezocht wor den." Wie hét comité aan die gegevens kan helpen is wel kom bij Jan van Wijk, Burge- meester Pruissingel 113, 3131 JN Vlaardingen, tel. 34.03.87. Burgemeester John te Loo hield gistermiddag een boelende lezing over democratie voor de vrouwenraad. Schiedam Wethouder Posthoorn heeft gisteren de eerste paal gestort voor de bouw van een gymnas tieklokaal in Oost. Met deze handeling is na ja renlange discussie de fun dering^ gelegd voor een goed geaceomodeerd gym nastieklokaal. Wethouder Posthoorn stelde dat de kinderen in Oost een goe de accomodatie krijgen om twee uur per week gymnastiekles te volgen. Ve zijn ons bewust dat kinderen met name in de oudere stadswijken meer geborien moet worden op dit gebied." Het gymnastieklokaal heeft een afmeting van 12 bij 21 me ter en wordt gebouwd door het Schiedamse aannemingsbedrijf Kuypers b.v. De firma hoopt in november het gymnastie klokaal op te leveren. In de laagbouw zijn twee kleedloka len, 2 doucheruimten, toiletten en een kamer voor de docent ingericht De vloer van de gymzaal 2al als een zogenaam de verende sportvloeren wor den uitgevoerd. De ingang van het gebouw zal ook toeganke lijk zijn voor minder validen. Architectenbureau de Bruin heeft in het ontwerp ook ener giebesparende maatregelen toegepast, zoals isolatie van wanden, vloeren en het dak. De verwarmingsinstallatie is voorzien van een rookgasklep en optimaliseringsregeleing. Kosten voor het gymnastieklo kaal zijn 800.000 gulden. Medio november wordt het gebouw met de kinderen feestelijk ge opend. Schiedam Zowel de overheid als de burger moeten bewuster ons de mocratisch stelsel hante ren. Dat was een van de conclusies die gistermid dag tijdens een bijeen komst van de Schiedamse vrouwenraad naar voren kwam. In het kader van de cursus politieke vor ming hield burgemeester John te Loo een lezing over democratie. Het bleek een abstract begrip, waar later maar moeizaam een discussie over los kwam. Desalniettemin wist Te Loo in duidelijke bewoordingen het begrip democratie nader te be lichten. Hij maakte gebruik van historische personen en voorbeelden uit zijn eigen jeugd om de vaagheid van het begrip te concretiseren. Een voorbeeld. „Als er twee men sen op een denkbeeldig eiland spoelen, moeten ze voorzienin- gen scheppen om in leven te blijven," vertelde hij, „Komen er mensen bij, dan krijg je een taakverdeling, de een kan nu eenmaal iets beter dan de an der. Zo krijg je een samenle ving waaraan een ieder vorm en ruimte kan geven. En dat is een democratie." Te Loo voer de dit ook terug naar zijn ei gen jeugd. „Zo was ik in mijn jeugd alleen maar bezig met het oprichten van clubs. Het doel zocht je er dan gewoon bij. Ik kwam niet verder dan een postzegelclub met drie of vier leden, waarvan ik dan na tuurlijk voorzitter was. Met een oude conducteurspet op en een stoelpoot als hamer regel de ik de zaken op zondag. En zo zie je dat dit rotjongetje be zig was een functie te verover en." Een voorbeeld wat de vrouwen in een spontaan ge lach deed ontaarden. Na de lezing konden er vragen gesteld worden. Een vrouw vroeg zich af of al die inspraak niet vertragend werkt bij het bestuurlijk apparaat Te Loo weerlegde dit. „In het begin was die hele inspraak een las tig gegeven. Ik denk dal in spraak juist versnellend kan werken als het op het juiste moment gebeurd. Beroepspro cedures zijn dan niet meer no dig. Maar iedereen is van na ture gemakzuchtig en ik ben daar ook een schoolvoorbeeld van, boor. Men springt meestal door Karin Kuijpers pas in, als zaken in een verge vorderd stadium zijn. De bur ger zou het lokale bestuur mis schien meer kritisch moeten volgen. De directe democratie is te vinden bij de burger thuis. Daar ontmoet hij de overheid al. Auto's die fout ge parkeerd staan, een straat die om onbekende redenen opge broken wordt enzovoorts. Hij zou dan van zijn burgerrech ten gebruik moeten maken om bij dat bestuurlijk apparaat aan te kloppen en te vragen naar het waarom. Ja, ik geef het toe, de gemeente neemt ook veel te weinig moeite om inspraak te stimuleren. Maar het gebeurt van twee kanten. Daarom verheugt zo'n politie ke cursus mij. Op die manier zullen wij met ons allen moe ten trachten ons bewust te worden en te werken aan een meer zuivere vorm van demo cratie. En daarin moetje kun nen geven en nemen. Soms zullen er veel scheuten water bij de wijn gedaan moeten worden. Maar om een zo breed mogelijke visie te krijgen is dit ook nodig. Het gaat tenslotte om de kwaliteit van de demo cratie en niet om de meerder heid of de functie van het domme getal." Toch werd gisteren geconclu deerd dat we met onze demo cratie al aardig in de goede richting gaan. In vergelijking met het begin van deze eeuw waar alleen een bepaalde groep mensen kon kiezen, is hier duidelijk verbetering in gekomen. „Het zijn golfbewe gingen," stelde Te Loo, „die eerst rimpels zijn en op een gegeven moment als golf in de branding terecht komen. Ze ebben weer weg maar er blijft altijd wat op het strand liggen. Zo zie je in 1917 het algemeen kiesrecht verschijnen en in 3919 het vrouwenkiesrecht Vrouwen zijn op het gebied van het kiesrecht hel langst gediscrimineerd. In de jaren zestig krijg je de golf waarin de burger voorop staat. Ook dit ebt weg maar daar hebben we de inspraak van over ge houden. En die moeten we met zijn allen invullen." Met dit stukje stof tot naden ken gingen de 60 vrouwen naar huis. „Een zeer zinvolle middag." aldus een bezoekster, „alleen jammer dat maar zo'n klein stukje Schiedam het aan gehoord heeft. Ik ga ermee aan de gang en als ik er niet uit kom, stap ik nu makkelij ker naar het spreekuur van de burgemeester voor verduidelij- king." De politieke cursus van de vrouwenraad houdt nog drie middagen. Twee over gezond heidszorg en een over de ko mende kamerverkiezingen. De vrouwenraad is een overkoe pelend orgaan van 20 vrijwilli gers- en vrouwenorganisaties in Schiedam, Voor informatie kunt u terecht bij mevrouw Knook, Willem de Zwijgerlaan 11. Schiedam Drie in braken hebben inbre kers in totaal nog geen honderd gulden opgele verd. De kantine van Hennes DVS in het Hargapark leverde nog de grootste buit op; tachtig gulden. Bij het sch eepsscho on m aakbe- drïif van Nicoverken Holland BV aan de Re- goutstraat in industrie gebied 's-Graveland was het een geldkistje, dat werd meegenomen. En in de Sint Martinus- school aan de lepenlaan in Tuindorp vonden de inbrekers alleen wat klein geld, nadat zij alle lokalen hadden door zocht Vlaardingen Het ont moetingscentrum West or ganiseert ook deze zomer weer een een kamp voor kinderen van 8 tot en met 12 jaar. Het hele gezel schap gaat naar de familie Ploeg in Otterloo. Een dagverblijf en twee slaap zalen op het terrein van een nog 'ouderwetse boer derij' in bedrijf aan de rand van uitgestrekte bos sen staat tot de beschik king van de kinderen en begeleiders die meegaan. Het kamp wordt gehouden in de week van 8 tot 15 augustus. De kosten bedragen 110 gul den. Het inschrijfgeld bedraagt 25 gulden. Een spaarregeling kan getroffen worden. Verde re informatie kan worden ver kregen bij ontmoetingscen trum West. Floris de Vijfde laan 2, telefoon 34.89.93. Vorig jaar was het uitstapje een groot succes. Toen sloeg men de tenten op in Eersel (Brabant). Een week lang ver maakten de kinderen zich toen opperbest in de bosrijke omgeving. Vervelen deden de kinderen zich dan ook geen moment, "s Avonds waren de meesten zo moe dat ze direct in slaap vielen. Ook dit jaar zal het weer een plezierige week worden; daar twijfelt niemand aan. Vlaardingen Vlaardïngse Hervormde vrouwen, die voor het eerst de keuken in willen met Oosterse recepten, kun nen op maandag 2 februari een demonstratie bijwonen in het voormalig Diaconiehuis aan de Emmastraat 71. De de monstratie begint om acht uur en kan worden bijgewoond door leden van de Hervormde vrouwengroep in Vlaardingen. Schoolraad De Schiedamse schoolraad heeft na vier jaar een nieuwe voorzitter. De heer Vester- gaard heeft zijn voorzitter schap overgedragen aan de heer G. Groene wegen die voorheen als vice-voorzitter functioneerde. Beide heren wisselen dus hun functie. De schoolraad koos met 12 stem men voor Groene wegen. Snelheidscontrole: Vlaardingen Bij een snel heidscontrole op de Paralel- weg in Vlaardingen deze week is een dertigtal bekeuringen uitgeschreven. De hardste rij der werd gesnapt op een snel heid van 80 kilometer per uur. Vorige week werden aan de Peperstraat in Vlaardingen een viertal pandjes gesloopt. Een aanleiding om zowel een archeologisch als een histo risch onderzoek in te stellen naar dit stukje Oud-Vlaar- dingen. Een duik in de plaat selijke geschiedenis leerde, dat de Peperstraat pas na de brand in 1574 ontstaan is. Mogelijk boden de deels braakliggende percelen aan de Hoogstraat de gelegenheid om een doorgang te maken naar de Achterweg (tegen woordig Kuiperstraat). Hel pad, dat op deze wijze ont stond, lag aan de kant van de Hoogstraat naast het huis van meester Gerrit Gerritsz. Byn. Volgens de achttiende-ceuw- se geschiedschrijver Van Nie- veld was Byn de eigenaar van het „Tholhuys". In 1574 brandde dit huis geheel af. Twintig jaar later werd de naam Pepersteech voor het eerst vermeld, toen de Stad Vlaardingen daar een aantal erven verkocht, In december 1606 volgde weer een serie. Deze lagen aan de noordzijde, de kant waar onlangs de hui zen werden afgebroken. De verkoop geschiedde op voor waarde, dat de kopers binnen twee jaar een „bequaem woonhuys" moesten bouwen. Hooibergen en hooischuren werden hen niet toegestaan. Ook mochten er geen luifels, uitbouwsels, leuningen en stoepen gemaakt worden, omdat de steeg aan het bo ven- cn benedeneinde even breed diende te bij ven. Wan neer de bouwtermijn ver streek, berekende de Stad een dubbele rentebetaling over de hoofdsom als boete. Naar de betekenis van de naam Pepersteeg of -straat is in de loop der tijd nogal gera den. De vroegere archivaris Sigal was destijds blij de op lossing gevonden te hebben: in 1615 woonde Adryaen Ciaesz. Peper in de Peper steech, dus had men de steeg naar hem genoemd. Echter, toen Adryaen Claesz. boots gezel van beroep, in 1612 een huis en erf kocht in de Pe persteeg, heette die al in 1594 (en misschien wel eerder) zo. Mogelijk, dat deze naam ver bonden was aan een smalle doorgang. Bijvoorbeeld in Gouda en Nijmegen dragen gelijksoortige straatjes de naam Peper. Wat betreft de archeologie lag hier een kans om meer van de geschiedenis te leren kennen, dan wat de archieven bieden. Met toe stemming van de gemeente Vlaardingen werden op vrij dag- en zondagmiddag grondboringen verricht. Deze gingen tot een diepte van drieënhalve meter. Het grondprofiel bestond, van bo venaf gerekend, uit een klei laag van ongeveer één meter. Vervolgens een veenlaag van zo'n veertig centimeter en daarna mest- en veenlagen, piet af en toe een smal klei- bandje. De mesdagen wijzen op bewoningen, de kleiband- jes op overstromingen. De kans, dat met boringen vond sten naar de oppervlakte ko men is vrij klein door de fie ri nge diameter van de boor. I\is bij de laatste boring kwa men enkele leer fragment en, stuitjes vuursteen en een botsplinter mee naar boven. Te weinig voor een snelle da tering. Toch lijkt het, gezien de diepte van ruim drie me ter niet onlogisch, de „vonds- tjes" op dit moment te date ren als negende-eeuws. Vorig jaar juni werden in de Schoolstraat eveneens borin gen verricht. De grondop- bouw van de Peperstraat vertoont hiermee een sterke overeenkomst. In de School straat kwamen van een diep te van tweeënhalve meter wat aardewerkscherven uit de elfde/twaalfde eeuw in de boor mee. Naast de officiële onderzoekingen in de Peper straat werden op zaterdag en zondagmorgen ook rooftoch ten uitgevoerd door „scher- venjutters". Mensen, die met lange pennen en schoppen de grond overhoop steken om hun verzameling uit te brei den of geld willen verdienen in de antiekhandel. Meestal gaat bij een dergelijke roof zucht het onderlinge verband van de vondsten verloren. Vaak verdwijnen op deze wijze voor tienduizenden gul den aan voorwerpen. Het is onbegrijpelijk, dat hier niet wordt ingegrepen van Gemeentewege. Met de Mo numentenwet achter de hand is hier zeker wel een stokje voor te steken. Een goede regeling van het archeologische onderzoek in Vlaardingen zou beslist niet overbodig zijn. Wordt er iets gevonden, dan Is het moeilijk een vondst te melden, omdat niemand er eigenlijk raad mee weet. Door deze gang van zaken zijn de laatste jaren al heel wat dingen verloren gegaan, die als erfgoed van de men sen vóór ons, toch een betere zorg hadden verdiend. Albert Brouwer Ingena Vellekoop

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3