Sill/ STREEK Viaardings amateurtoneel toont niveau Extra raadsman nodig Hoeveel mensen willen eigenlijk kleine woning? Technische school doet aan emancipatie Museum vol trekpaarden - Tiende eena c terfes tival Maassluis zet evenementen op een rijtje Bejaarde valt en kan niet meer opstaan liilil Te zien tot 22 april: Rechtswinkel: Stuurgroep peilt behoefte Kantoor Elementen brandt geheel af Stichting doet weinig voor buitenlanders in Schiedam Ouders ook?' Wat doet Schiedam in oorlogs tijd? maandag 2 februari 1831 VD/SC/WW Viaardingen Spontaan toneelspel van niveau. Het Viaardings amateurtoneel heeft zaterdagavond laten zien dat het er toe in staat is. Tijdens het eenacterfesti- val, dat onder auspiciën staat van het Viaardings Cen trum voor Amateurtoneel (VCA) en als zodanig zijn tienjarig jubileum vierde, bleek hoe nuttig en vooral onderhoudend dit jaarlijks terugkerende evenement kan zijn. Gespeeld werden in het totaal vijf eenacters waarvan De Fakkel er twee beide ge schreven door Rien van den Heuvel voor zijn rekening nam, Oni en Varia elk een, respectievelijk een stuk van Charles Thomas en van René de Obaldia. De afsluitende ee- nacter 'Vertel mij iets nieuws over de regenwormen' van Yvonne Keuls stond op naam van het VCA, in welke hoedanigheid Frits - Jordans van het Masker en Corry van der Vlis voor het publiek ver schenen. Absoluut superieur was zater dagavond het spel van Varia. De vereniging had een zeer sterk stuk van De Obaldia ('De overledene') gekozen, dat ech ter hoge eisen stelt aan de spe lers. Gusti Struys en Truus van Diepen maakten dat even wel volledig waar. Er werd zeer snel gespeeld zodat de ab surdistische wendingen opti maal tot hun recht kwamen. Ook de regie van Babs de Jong Maassluis De gemeente Maassluis wü voortaan elk jaar een activiteitenfolder uitbren gen, waarin wordt vermeld wat gedurende een heel jaar in de gemeente te doen is. Dit jaar is die folder voor het eerst uitgegeven door de afdeling voorlichting/VVV van de ge meente in samenwerking met de Ondernemers Federatie Maassluis. De folder draagt de naam 'Evenementen 'SI Maas sluis' en is huis aan huis in de gemeente bezorgd. Exempla ren zijn ook gestuurd naar alle VW kantoren in Nederland. Maassluizers die het vouw werkje nog niet in de bijs aan- I troffen, kunnen bij het stad- huis terecht aan de informatie balie om er alsnog een te be machtigen. moet zeer to the point geweest zijn. Ko/tom een stuk dat ie der op het puntje van zijn stoel deed zitten. Eveneens van hoog kaliber was 'Jenny in de boomgaard', een droomspel van Charles Thomas. Jammer dat het to neelspel af en toe teveel ha perde om de inhoud helemaal tot zijn recht te laten komen. Maar toch, de prachtige en in telligente plot, waarbinnen de tijd opgeheven werd, zoals dat alleen in een droom kan ge beuren, was op zich boeiend genoeg. Oni verdient zeker een compliment dit aan te hebben gedurfd. En tegelijker tijd is het het zoveelste bewijs overigens dat amateurtoneel zich optrekken kan aan een goed stuk. Want ookal viel er veel aan te merken op het ac teren zelf, Charles Thomas liet in een kwartiertje tijd een kortsluiting tussen heden en verleden plaats vinden die de spanning recht overeind hield. Anders was dat met de twee eenacters die De Fakkel had gekozen. Maatschappijkriti sche stukjes van Rien van de Heuvel die alleen in het begin even de aandacht trokken, maar verder toch al gauw, wegzakten in didactisch en op-' pervlakkig gezever. Er zal toch best beter vormingstoneel op de markt zijn? Aan het en thousiasme van De Fakkel-le den heeft het overigens niet gelegen. Pat was in de volle- door Jan Hendrik Bakker dig voorspelbare ontwikkeling van de stukken nog het enige dat ons van weglopen weer hield. En tenslotte de twee gastspe- lers voor het VCA. 'De regen wormen' van Yvonne Keuls is zeker niet haar sterkste stuk. In het verhaal, dat het wel licht als novelle beter zou heb ben gedaan, komen nogal wat breuken voor, waarschijnlijk onvermijdelijk om het ver-, springen van de ene persoon naar de andere mogelijk te maken. Het gegeven, een in tellectualistische geremde ex- patient die op het punt staat weer de maatschappij in te gaan en daarbij zijn verzorg ster, een spontane, maar wat kinderlijke vrouw, met wie hij drie maanden min of meer heeft samengeleefd, moet ach ter laten, is ook niet makkelijk te visualiseren. Toch speelde Frits Jordans een mooie en heel geloofwaardige in zichzelf verstrikte vrijgezel en wist Corry van der Vlis de emotionele directheid van de verzorgster dicht te benade ren. Waar in het stuk leemten vielen zal dat te wijten zijn ge weest aan het script zelf. Re gisseur Cees Romers moet er moeite genoeg mee hebben ge had die momenten zoveel mo gelijk weg te strijken. Toch bleef het stuk in zijn geheel overtuigend, voornamelijk omdat de voor Yvonne Keuls zo kenmerkende 'menselijke emoties' heel beheerst onder de oppervlakte werden gehou den. Slotindruk: het eenacterfesti- val biedt een mogelijkheid voor spontaan, want niet zo strikt aan het publiek gebon den toneelspel. Een mogelijk heid die het amateurtoneel volgend jaar hopelijk weer aan zal grijpen. Wellicht dat er dan ook iets verbeterd kan worden aan de zichtbaarheid van de spelers. Schiedam Een bejaarde Schiedamse vrouw heeft an derhalve dag hulpeloos in haar huis aan de Hogebanweg gele gen. Omdat zij al die tijd niet op aanbellen en telefoontjes reageerde, waarschuwden de buren de politie. Agenten trof fen haar gewond aan op de grond in de huiskamer. De be jaarde vrouw is opgenomen in net Noletziekenhuis. t r A< Voor genodigden, waaronder veel oudgedienden in de sleepvaart, was er zaterdag een voorbezichtiging. Oude sleepverhalen werden toen weer opgehaald. Maassluis Trekpaarden ter zee, zo heet de nieuwe tentoonstelling die zater dag in het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis van start gegaan is. Modellen, foto's en werktuigen geven de be zoeker van de expositie een indruk van het werk op 's werelds krachtigste sleepboten. 'Drijvende Schiedam De plaats van so ciaal raadsman Hans Suyling, die per 1 april zijn functje neerlegt, moet door twee men sen opgevolgd worden. Dit vinden althans twee Schie damse advocaten en de stich ting rechtswinkel. In een brief aan het gemeentebestuur pleif de Rechtswinkel voor uitbrei ding van het bureau van de raadsman tot twee krachten, waarvan één met een oplei ding in het maatschappelijk werk en één jurist(e). De advo caten Dieleman Van Opij- nen willen naast de invoering van een extra administratieve kracht een aparte stichting in het leven roepen om de positie van de sociaal raadsman ten opzichte van de gemeente zui ver te houden. „Een stichting zou de onafhan kelijkheid van de raadsman waarborgen," aldus Van Opij- nen. „Een sociaal raadsman kan namelijk beslissingen ne men waardoor het gemeente bestuur rechtstreeks in de nek gesprongen wordt Aangezien de raadsman onder directe verantwoordelijkheid valt van de gemeente kan dit proble men geven. Juridisch is een. aparte stichting dan een goede oplossing." De sociaal raadsman is zes jaar geleden ingevoerd en voorziet in een grote behoefte. Juist omdat de raadsman ook zelf aan de oplossing van proble men werkt is hij meer dan al leen 'wegwijzer' naar hulpver lenende instanties. Die taak moet voortgezet worden, vindt de rechtswinkel. Uit verschil lende bronnen heeft de rechts winkel vernomen dat er be zwaren bestaan bij het college en de begeleidingscommissie voor een functie van raads man die verder gaat dan 'weg wijzen'. Hiertegen verzetten zij zich sterk. „Voor een goede hulpverlening aan de Schie damse bevolking vinden wij een aantasting van de functie van de raadsman onaanvaard baar. De gevolgen van een in perking van de taken kunnen onmogelijk door andere rechtshulpverlenende instel lingen worden opgevangen," aldus de rechtswinkel. De brieven plus een verordening op het instituut Sociale Raads lieden Schiedam zullen vana vond de agenda van sociale za ken passeren. voorwerpen' die door de trekpaarden worden ge trokken staan daarbij cen traal: -Verongelukte sche pen, baggermolens, droog dokken, drijvende bok ken, boortorens en kra nen, ze staan op de foto of er is een schaalmodel van aanwezig. Uitgebreid wordt ingegaan op de ramp die zich met de super tanker Betelgeuse voltrok op 8 januari 1979. Het schip ver brandde, explodeerde en brak in drieën. Het ongelofelijk moeilijke bergingswerk wordt in het museum beschreven. Naast de ramp met de Betel geuse zijn er foto's van de geëxplodeerde Griekse tanker Andros Patria die op oude jaarsdag 1-978 explodeerde err van het booreiland Orion dat februari 1978 zijn plekje op zee verruilde voor de kust van Guernsey. Het sleepvaartmuseum duikt vanzelfsprekend ook in de ge schiedenis van de sleepvaart. Een roemruchte sleepboot als ,de Rode Zee, gebouwd in 1908 staat op schaal in de vitrines van het museum. Daarnaast zijn er talloze prenten van an dere oude sleepboten. De tentoonstelling aan 'de Maassluise Hoogstraat is zater dag opengesteld voor het pu bliek en zal tot en met 22 april te bezichtigen rijn. U V."U r. j Het een acte rfestivai gaf weer de gelegenheid tot spontaan toneelspel. Schiedam Een werkgroep van drie mensen gaat uitzoe ken, of er in Schiedam eigen lijk wel voldoende behoefte bestaat aan kleine woningen voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens. De stuurgroep 1 2 neemt al eni ge tijd diverse* woonvormen onder de loep, maar of er nu genoeg Schiedammers zijn die ook écht willen wonen in een Van Dam-eenheid. een Combi woning, een cluster van Cen traal Wonen of hoe de wo ningtypes verder ook mogen heten dat is de stuurgroep niet duidelijk. Volgens Frans Griffioen, se cretaris van de stuurgroep en ambtenaar bij de gemeentelij- Maassluis Het houten kan toorgebouw van de bouwmaat schappij Elementen aan de In dustrieweg is in de nacht van vrijdag op zaterdag geheel af gebrand. De brandweer, die de om half vier uitgebroken brand te lijf ging, was het vuur binnen een half uur meester. Het nablussen heeft tot zaterdagochtend tien uur geduurd. De oorzaak en het schadebedrag zijn nog niet be kend. Schiedam De stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers heeft burgemeester John te Loo een beetje geïrriteerd door maanden geleden een gesprek te beloven zonder verder iets van rich te laten horen, en dat ter wijl Schiedam wel wat op zijn lever heeft. Vorig jaar al liet de gemeente Schiedam weten dat de stichting hier te weinig actief is en dat zij haar personeel beter dient 'uit te smeren' over de diverse Rijn mondgemeenten. De hiervan geschrokken SHBW deed daarop de toezegging met Schiedam te komen.praten. FPR-raadslid Herman Noorde- graaf vroeg vorige week hoe het er nu mee staat en Te Loo moest het antwoord schuldig blijven. Ook maakte Noorde- graaf de burgemeester attent op een begrotingsoverschot van de stichting van meer dan een ton. De PPR'er vindt dat zo'n overschot niet past voor een stichting, die werk doet waar juist zoveel mankracht voor nodig is. Viaardingen „Is het bij u wel eens opgekomen dat meisjes minstens zo ge schikt zijn voor het leren van een technisch beroep als jongens? Wordt het dan geen tijd nu ze naar het voortgezet onderwijs gaat eens te overwegen of een tecnische opleiding iets voor uw dochter kan zijn?" Woorden van die strekking zou directeur A. Jongeian van de technische school Viaardin gen aan de Deltaweg alle ou ders van meisjes in de. zesde klas van de lagere school op het hart willen drukken. „Wat ons betreft doen we mee met de emancipatie", vertelt Jon- gejan. „Maar doen die ouders dat ook? Vaak komen hier meisjes die wel voelen voor een technische opleiding. Als ze dam een tijdje later weer te rugkomen, zeggen ze dat ze niet van hum ouders naar de LTS mogen. Die vinden de vakken die je hier leert nog typisch mannenberoepen. En zeggen dan: ga jij maar naar de huishoudschool. En dat is fout! Kijk eens hoeveel vrouwen in de industrie werken. Meestal zijn ze ongeschoold. Als 2e eerst de LTS doen, kunnen ze toch verder vooruit. En het belangrijkste: veel meisjes vin den de technische beroepen leuk." Dat de LTS prima geschikt is voor meisjes bleek ook vrijdag toen iedereen een kijkje op de school kon komen nemen, ter wijl leerlingen en onderwij zend personeel gewoon door gingen met de lessen. Ook werden er films vertoond, die een aardig.beeld gaven van de vakgebieden, waarop je je met een LTS-opleïding kunt bege ven. Nogal wat zesde klassen van lagere scholen kwamen met hun onderwijzerfes) kij ken of de technische school niets voor hen was. Momenteel telt de school een kleine zeshonderd leerlingen, waarvan slechts een handjevol meisjes. Directeur Jongejan vertelt dat er toch een duide lijk toename valt te zien in het aantal meisjes dat de LTS be zoekt „Er zijn er hier al heel wat voor hun eindexamen ge slaagd. De eerste vrouwelijke leerling van de Vervoers- school in Roterdam kwam van onze school. Je kunt gerust stellen dat de helft van de meisjes na de LTS nog door gaat mét leren. Naar de MTS of een andere beroepsoplei ding. We krijgen hier ook wel meisjes die eerst een andere opleiding hebben gevolgd en dan als nog naar de LTS wil len. Volgend jaar krijgen we een meisje die lager econo misch administratief onderwijs heeft. Die wel automonteur worden." In de technische school aan de Deltaweg werden openba re lessen gegeven. rfaTsf ke sociografie, is het elders in Nederland wel voorgekomen dat Van Dam-eenheden wer den gebouwd, maar dat de in teresse later tegenviel omdat degenen die zich hadden laten inschrijven te laat in de gaten hadden dat het maar om een- en tweekamerwoninkjes ging. En dat vonden ze iets te krap. De werkgroep, die in Schie dam de behoefte gaat peilen, bestaat uit Gerard Prins, di recteur van de Schiedamse woningbouwverenigingen, Paulus de Beer van actiecomi té De Laan en genoemde Grif fioen. Zij zullen in overleg met de stichting woonconsumente- nonderzoek (SWO), aangeslo ten bij de landelijke organisa tie voor belangenhuisvesting (LOBH), een voorlichtings krant gaan maken, waarop geïnteresseerden kunnen rea geren. De vertegenwoordigster van de Schiedamse bejaarden in de stuurgroep, oud-PvdA-raadsüd Tiny Krikke, ziet geen heil in zo'n onderzoek. „Toe maar, toe maar, nóg meer praten, nóg meer papieren, mensen, dat schiet allemaal toch niet op?" Mevrouw Krikke zegt met haar lange ervaring het ver trouwen in papierbergen kwijtgeraakt te zijn. „Bouwen moeten we, plannen moeten we maken, maar met procedu res en onderzoekje dit, onder zoekje dat, kom je niet aan huizen," Krikke vindt dat de stuur groep te weinig actie onder neemt om tot bouwplannen te komen. „De bejaarden vragen wel eens aan mij hoe het er nu mee staat, maar dan moet ik zeggen: gut, ik wéét het niet... Daar praten ze nooit over. En ik kom er niet tussen, tussen al die haarkloverij." Schiedam Ergens In de stoffige catacomben van het stadskantoor hoopt burgemeester John te Loo een handboekje op te "duiken, waarin de richtlijnen staan voor be scherming van de Schie damse burgers in oor logstijd. Te Loo gaat er naar zoeken op verzoek van PPR-raadslid Her man Noordegraaf. Nu minister van binnenland se zaken Hans Wiegel landelijk onder druk is gezet en is overgehaald om met informatie te ko men over bescherming van burgers in oorlogs tijd, vindt Noordegraaf dat ook de burgemeesters met de hun verstrekte richtlijnen op de proppen moeten komen. Te Loo hoopt dat het handboekje nog terug te vinden is. De gemeente Schiedam heeft er nooit veel waarde aan gehecht „Die richtlijnen rijn bela chelijk," vindt Noorde graaf. Juist daarom wil hij ze besproken hebben. Volgens hem staat de mi nister daarmee voor schut

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3