STREEK 'mmm Dinsdag opening Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs in Bleiswijk maandag 2 februari 1981 VD/SCAVW Bleiswijk De Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs in Bleiswijk trekt ieder jaar weer vele tienduizenden tuinders op zoek naar vernieuwingen op hun vakgebied. Vernieuwingen, die soms revolutionair zijn en soms slechts een verbetering van het bestaande. Maar steeds is de vakman geïnteresseerd. Hij wil weten hoe het zit met energiebesparing, nieuwe pootplantjes, tuinbouwcomputers, ontsmettingsmiddelen en meststoffen. P&V8ULANÖ Vorig |aar werd de NTV druk bezocht door vele belang- stellenden. Het zoeken naar nieuwe dingen zit de tuinder ingebakken. Daar door is het ook mogelijk gewor den, dat het Westland via de teelt van druiven tegen stenen muur tjes is uitgegroeid tot de Glazen Stad of de Tuin van Europa. En wanneer daar ruimte gebrek was zochten zij elders zoals de tuin bouwstreek in de B-driehoek. Niet alleen zijn eigen inzet, maar ook de omstandigheden dwingen de tuinder tot het zoeken naar ver nieuwingen. Bij dit alles zijn de moderne tuin- bouwgewassen fijnproevers ge worden. Waren hun voorouders tevreden op met de hand gespitte grond, eventueel zonder de be schermende werking van glas of plastic, nu hoort bij een teeltplan niet alleen een nauwkeurige kli maatregeling, maar ook een op het gewas afgestemde samenstel ling van de grond. Het mengsel daarvan moet volgens recept wor den samengesteld. Die ingrediën ten komen soms van ver. Tot uit Rusland en Finland toe. „Groeiniedium" Firma's, die voor deze zo noodza kelijke bod erft bedekking zorgen staan al lang op de NTV. Sommi gen praten zelfs niet meer over eenvoudig aarde of grond, maar over „groeimedium". Uit speciale grond en meststoffen samenge stelde teeltbodem. Op de NTV was het dan ook, dat enkele jaren terug de eerste teelt op steenwol was te zien. Nu kan zich deze stof verheugen op een steeds meer toenemende belangstelling. Niet alleen de samenstelling van de teeltaarde, maar ook de bemes ting is ingewikkeld geworden. Vooral op de meer moderne cultu ren zijn de planten helemaal af hankelijk van de extraatjes, die de tuinder ze wil toedienen. De mate van vruchtbaarheid van de grond in de kas speelt vaak nauwelijks nog een rol als het menu voor de plant wordt samengesteld als een recept voor een geneesmiddel. Maar toch zijn er ondanks deze chemische trucks altijd nog vele vakmensen, die zweren bij na tuurlijke meststoffen. In de organische sector brengt de firma Van Duyn uit De Lier meststoffen, die ook geschikt zijn voor gebruik in biologisch-dyna- mische land- en tuinbouw. Ook is de firma Boogerd uit Valburg aanwezig met een structuurverbe teraar afkomstig uit de Franse wijngebieden, die geënt is op ze ventien miljoen bacteriën per gram. Windmill uit Vlaardingen heeft tuinbouwmeststoffen met diverse toepassingsmogelijkheden. Eén daarvan is een oplosmest voor toe diening via de regenleidingen. Schering Nederland toont behalve bestrijdingsmiddelen een groeï- remmer voor kerstrozen en potle- lies. Ook de firma Koppert uit Berkel brengt beschermende mid delen. Geen chemische stoffen, maar roofmijten en sluipwespen. Nieuwe rassen De gevolgen van de vernieuwin gen en ontdekkingen zijn niet al leen voor de tuinder zelf van be lang. Gewassen, die met minder warmte dan voorheen kunnen beïnvloeden de markt Minder warmte, dus minder energie, dus minder kosten. Wie had ooit kun nen denken, dat de oostelijke Verr enigde Staten en Canada enkele maanden per jaar Nederlandse kropsla en tomaten zouden afne men? Dit terwijl die streken bin nen het bereik van subtropische productiegebieden liggen. Dankzij het samenspel tussen verkopers hier en kopers aan de overkant van de oceaan wordt daar in de ochtendbladen van dinsdag de hier op maandag geveilde sla als speciale aanbieding gelanceerd. Ook de export van snijbloemen naar deze streken stijgt gestadig. Alweer een ontwikkeling, die en kele jaren geleden nog tot de on vervulbare wensen behoorde. On danks het hoogste tuinbouwloon ter wereld weet Nederland te kunnen concurreren met landen, Zoeker naar nieuwe dingen zit tuinder ingebakken die op eerste gezicht alles mee hebben te lijken. Geheim Geheim van deze ontwikkelingen is niet alléén de drang van de tuinder om steeds te zoeken naar verbeteringen en vernieuwingen, maar ook de voorlichtingsdienst. Daarbij komt nog de studieclub, waarin de tuinders elkaar veel vuldig ontmoeten en de laatste ge gevens uitwisselen. Door die active tuinders worden de tuinbouwsinstituten aangezet tot het ontwikkelen van nieuwe rassen. Verfijning van deze moe dermaterialen ligt daarna in han den van de veredelingsbedrijven. Pannevis zaadteelt en zaadhandel uit Enkhuizen komt met een com pleet sortiment voor de glas- en vollegrondstuinbouw. Een slaras geschikt voor herfst-, winter- en voorjaarsteelt staat voorop. Deruiterzonen uit Bleiswijk en Vandenberg uit Naaldwijk con centreren zich op een volledig as sortiment groentezaden voor de teelt onder glas. Leen de Mos uit 's-Gravenzande heeft een slasoort voor het voorjaar, die minder energie nodig heeft. Bruinsma uit Naaldwijk komt met een kom kommerras, die rustig groeit, wei nig arbeid vraagt en bittervrij is. Bij de paprika's beïnvloedt de vraag naar andere kleuren de teelt. Zo zijn er nu soorten, die kleuren van groene naar geel, en van geelwit via oranje naar rood. Veel tuinders zien de zaden hoog stens in de winkel of bij op een beurs. Zij zaaien niet zelf. Een meer gebruikelijke manier om jonge plantjes te krijgen is ze te kopen bij de plantenkwekerijen, de schakel tussen zaadleverancier en tuinder. Ook wel de kinderka mer van de tuinbouw genoemd. Bij de speciale kwekerijen worden de zaadjes gekoestert en gekweekt tot pootklare plantjes, die op de dag precies in de gewenste grootte geleverd kunnen worden. De om- Gerbera's nu nog uit de grond bij de tuinder, binnenkort ook in de hulskamer als potplant. zet in die bedrijven is de laatste jaren al gegroeid tot in de hon derd miljoen gulden. Ook in deze bedrijfstak wordt er ingespeeld op de immer verande rende omstandigheden. Het telen van jonge planten is sterk geauto matiseerd, waarbij speciale lam pen als vervanger van de zon fun geren. Zelfs in de winter is er bin nen zeven weken een tomateplant op de juiste lengte te brengen. Als er in het teeltplan van een tuinder niet voldoende ruimte is voor grond ontsmetting dan -wor den bij de kweker komkommers met extra weerstand geënt op de onderstammen. Bij het uitplanten kosten deze dan al tegen de twee gulden, een fors bedrag, maar het voordeel is, dat de groei direct wordt voortgezet dankzij de start- warmte in de kinderkamer. De firma Duijvestijn uit Honse- lersdijk laat op de NTV zien hoe zijn bedrijf te werk gaat en brengt de losstaande perspot van de toe komst. Plantenkwekerij Gebroe- der van der Lugt Zonen komt met het oppotten van bloemsterij- planten als anjers en chrysanten. Noordam uit Maasdijk en Van de Marei uit De Lier tonen tomate- planten in velerlei soorten en alle stadia. Bloemen Naast alle groenten in allerlei sta dia zijn er natuurlijk ook bloemen op de vakbeurs in Bleiswijk. Was de aandacht op vroegere vakbeur zen aanvankelijk vooral gericht op de groenteteelt. Mettertijd is de sierteelt steeds belangrijker ge worden. In de zestiger jaren sprongen groentetuinders over naar een bloementeelt, wanneer de groenten daar gelegenheid voor gaven. Die tijd van overgaan over en weer gaan is wel voorbij. Hetgeen niet uitsluit, dat groen tekwekers siertelers worden en andersom. Uit die eerste periode dateren de chrysanten en de kleinbloemige rozen. De beste soorten daarvoor werden steeds op de vakbeurs ge vonden. Maar net als in de groentesector volgden er revolutionaire veran deringen, die de tuinder tot spe cialist maakte. Eén van die nieuwste ontwikkelingen ,is de microsant, een kleine variatie van de chrysant en volop in Bleiswijk te zien. Nieuw van de firma Florist uit De Kwakel is de gerbera, die opge kweekt is als potplant. Terwijl ook op het gebied van de anjers sprake is van productvernieu wing. Door de aandacht voor on gewone bolbloemen als alstroeme- ria's zijn ook jaarrond exemplaren ontwikkeld en te zien op de NTV. Pannevis uit Enkhuizen brengt nieuwe rassen cyclamen en zaai- geraniums met violette bloem- kleur. Leen de Mos uit 's-Graven- zande is er in geslaagd vroege en middelvroege violieren in zaaikis- ten 'op de markt te brengen, P. Dekker uit Hensbroek is nieuw op de beurs en toont een chrysantes- tek uit een geautomatiseerd be drijf voorzien van total energy en assï milatie verlichting. Volop nieuwe zaken dus op de NTV, die dinsdagmorgenvroeg zijn deuren opent lm* t «ioiom 4 - mgan® f rjrtsport N -nooduitgang 0 -orgjnisatl? o- -irdncotsapp rnelritr.hiit mót siandrccfiie L2& rn 1 - s*amer Plattegrond NTV *81 cinjcagjfefcr. Vm ratf-jag tear. wBi coop Groentesei i. ng* eren. 5.09 -Bi eisv.'jjr. :è"ölOTnj{»n JCItrrijC,. vesfaurait 533." 557. 55SJ 2d' S JE NOORS ZUID su iaa..' ïcht*1l ::::nqurd.:- ZÜIO m «9 J'.IIU HET 3d .iaj:; ut jjjf' :rsaa::T:nB:i:cx: errntunt mnjigingrn -&F

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4