STAD/ STRIEM Turken vieren 100ste verjaardag Atatürk Shanti: werkgroep stervensbegeleiding in oprichting Brieven aan gemeente krijgen meer aandacht Onder invloed achter stuur Van wie is gestolen fiets m Nederlanders welkom Drie inbraken voetbal kantines Inbraak blijkt ongeluk Honde slaapje in boek handel Wijkgroep: 9Doodsteek voor kleine gezinnen Vlam in de pan: 3000 gulden schade dinsdag 3 fsbruari 1381 VD/SCWW Schiedam Vrijdagnacht hebben onbekenden een be zoek gebracht aan drie voet balkantines in sportpark Thurlede. Er werden snoep en tabakswaren meegeno men. Uit de Van Lieflandschool aan de Beatrixlaan is afgelo pen weekeinde een videore corder met band en een zwart/wit televisie gestolen. De totale waarde bedraagt 3000 gulden. Uit een woning aan de Julïa- nalaa n zijn zondagnacht twee schilderijen ontvreemdt met een waarde van 10.000 gulden. De bewoner was aanwezig maar heeft niets gehoord. De makers van de schilderijen zijn niet bekend. Schiedam Vrijdagavond werden twee Schiedammers naar het bureau gebracht die een winkelruit vernield had den op de Hoogstraat. De po litie dacht aanvankelijk aan inbraak, maar bet bleek een ongelukje. Een van de fiet sers leunde tegen een raam en ging er met fiets en al doorheen. Hij liep geen ver wondingen op. Het tweetal werd na verhoor heengezon den. Schiedam De Schie- damse politie heeft vrij dag assistentie verleend bij een kantoorboekhan del in het Hof van Spa- Ja nd. Een grote hond die al enige uren in de win kel lag, leek het naar zijn zin te hebben en wilde niet weg. Het per soneel belde de politie, die constateerde dat de hond gewoon een 'tuk- kie' aan het doen was. Het dier werd uit zijn droom gehaald en af- geverd bij de Hargahoe- ve. Vlaardingen Terwijl el ders mensen als ratten ster ven, doen wij in het gecivili seerde westen ons best „de dood uit de taboesfeer te ha len". Het Is een wat wrange paradox, waar ook de Vere niging voor stervensbegelei- ding-Shanti niets aan kan doen. 'Shanti* is afkomstig uit de oertaal Sanskriet en kan vertaald worden met 'innerlijke rust'. Geen ontoe passelijke naam voor de ver eniging die zich ten doel stelt „aanvullende diensten te verlenen aan stervenden en hun omgeving op een zo breed mogelijk terrein."' Woensdag 18 februari zal in de vergaderzaal van het Holyzïekenhuis te Vlaardin gen om 20.30 uur de oprich tingsvergadering plaats vin den. Daarmee zal dan een eind gekomen zijn aan het werk van de gelijknamige Vlaar- dingse werkgroep, die nu al twee jaar doende is geweest, de oprichting van de vereni ging voor te bereiden. Een van de initiatiefneemsters is Hona Mulders. „Ik ben altijd in de verpleging werkzaam geweest. In mijn omgeving kwam ik dagelijks in aanra king met zoveel ongeneeslijk zieken. Ik zag dat ze in zo'n isolement kwamen dat ik zei: dit is niet goed." En via ge sprekken met artsen ont stond er twee jaar geleden een groep van gelijkgezin den, die nu uit zal monden in de vereniging." Verlichting Begeleiden van het sterven; werkgroepleden zijn er Schiedam viert zondag de verjaardag van hervormer Atatürk. Het realiseren van woningen met drie kamers in het reno vatieproject is altijd de grote wens geweest van de bewo ners en de wijkverenïging, die vrezen dat de vele kleine gezinnen in de wijk in de toekomst weg zullen trek ken, omdat ze in de VOP niet gehuisvest kunnen wor den. Bij het eerste deel van de re novatie, dat nu vrijwel is af gerond, werden alleen twee- en vierkamerwoningen in het plan opgenomen, hoewel ook tijdens de gesprekken over dit plan de bewoners op driekamerwoningen aan drongen. Bij het voorbereiden van de renovatie van het andere deel van de straat stelde de gehele projectgroep, dus in clusief de woningbouwvere nigingen en de ambtenaren, zich achter de bewoners: een aardig'succesje. In een vergadering van de raadscommissie voor stads vernieuwing werd de moge lijkheid voor driekamerwo ningen vervolgens nog open gehouden, als eerst de toe stemming uit Den Haag voor het oorspronkelijke plan bin nen zou zijn. Nu die definitieve goedkeu van overtuigd dat het in veel gevallen verlichting kan brengen. Reden waarom na een periode van bezinning en voorbereidend werk nu begonnen gaat worden met het praktisch werk. Ge streefd wordt naar de reali sering van het zogeheten Shanti-project. Vanuit de vereniging zal een groep van vrijwilligers worden samen gesteld, waarvan de leden al tijd klaarstaan om in geval van nood. als daar om ge vraagd wordt, hulp te bie den. Een van de eerste strevingen is daarom een groep goede vrijwilligers bijeen te krij gen. Belangstellenden kun nen zich nu al opgeven bij Rona Mulders, Coornhert- straat 22, Vlaardingen, tel. 010 35.59.09. Wanneer het project eenmaal gaat draaien zullen speciale trainingsa- Schïedam De gemeente raad van Schiedam vindt, dat er in zijn vergaderingen te lang wordt gesproken over allerlei ingezonden brieven. Daarbij komt, dat veel brief schrijvers in de toekomst een goede kans maken hun brie ven mondeling te mogen toe lichten. En dat betekent dus, dat over ingekomen stukken nog langer gepraat gaat worden. Toch zullen de raadsvergade ringen daardoor niet langer gaan duren, want de vroede Schiedam De Turkse ver eniging wil de 100ste geboor tedatum van Kamal Atatürk samen met Nederlanders vie ren. Het Passagetheater is aan staande zondagmiddag af gehuurd om de verwachte 700 mensen te herbergen. Middels gedichten, folkore en een lezing zullen de Tur ken hun 'vader' herdenken. Alle Nederlanders zijn hier bij welkom. ring van het ministerie over het plan er eenmaal is heeft wethouder Goudriaan de af gelopen dagen echter over duidelijk laten merken, niets meer voor dat nader overleg over de kwestie te voelen. Het kost meer geld en dus is het eenvoudig van de baan, stelt hij onomwonden. Belang enorm groot De bewoners binnen de pro jectgroep en de wijkvereni- ging in de VOP zijn daar bij zonder boos over. Lode Dortland, coördinator renovatie van de wijkgroep: ,,Men schijnt het belang van die driekamerwoningen een voudig niet in te zien en toch is dat enorm groot. Die renovatie is bedoeld voor de buurt, voor het oude deel. Maar zeker 60% van het oude deel bestaat uit tweepersoons huishoudens. Voor die mensen is een tweekamerwoning te klein, en voor een vierkamerwo ning komen ze pertinent niet in aanmerking. Je jaagt dus op die manier 60% van je inwoners de wijk uit. Voor hen is dit bijna de doodsteek. Bij ieder volgend renovatie- vonden, twaalf in totaal, de vrijwilliger moeten voorbe reiden op zijn of haar werk. Verwacht wordt ook dat wie er eenmaal mee begint, het niet na een halfjaar voor ge zien houdt. Wat soms moei lijk zal zijn, want ook de stervensbegeleider zou wel eens onder zware spanning kunnen komen te staan. Is er een soort profielschets voor de vrijwilligers? In de praktijk blijkt die er niet te zijn. Wat men voornamelijk van de vrijwilliger eist is een open instelling. Of 2oals do minee Van Kampen, even eens lid van de werkgroep, het zegt: „Geen eigen fana tieke levensovertuiging die wel eens als stoorzender zou kunnen gaan werken bij het luisteren naar de ander." Want dat blijkt het belang rijkste onderdeel van het werk te zijn: luisteren. vaderen zullen hun zaakjes scheiden. Om de spreektijd in de raadsvergaderingen te beper ken gaan vooraf de verschil lende commissies uit de raad zich over de belangrijkste brieven buigen. Welke brieven belangrijk worden geacht, dat maakt het college van burgemeester en wethouders uit, en of ie mand zijn brief dus in het vragenkwartiertje van een commissievergadering kan verklaren hangt daarvan af. Atatürk (vader der Turken), misschien beter bekend als Moestafa Kemal, is een van de grootste hervormers ge weest in de geschiedenis van Turkije. Hij wist samen met de Jong Turken en de Vatan een geheim politiek genootschap het dictatoriale Ottomaan se rijk op te heffen en legde de basis voor een republiek. In 1923 kreeg het Turkse volk voor de eerste keer de project zal het alleen maar moeilijker worden om drie kamerwoningen te realise ren. Deze huizen lenen zich er goed voor, omdat ze een vol doende groot oppervlakte hebben. In de toekomst zijn er niet meer zoveel huizen waar je ook driekamerwoningen in kunt realiseren. Je krijgt straks dus hele stra ten waar beneden alleen maar bejaarden wonen en boven alleen maar gezin nen." Architect W. van Asperen van het bureau Van Asperen en Hallema, die de tekenin gen voor de renovatie in de PKD heeft gemaakt, had die driekamerwoningen er ook graag doorgehad. Hij had een fraai plan ont wikkeld dat in grote lijnen inhield, dat de huidige zolde retages van de woningen zouden worden uitgebouwd tot een etage. Op die manier zouden drie bruikbare etages ontstaan. Op de begane grond en de nieuwe tweede etage zouden over de gehele lengte van het huisgrote woonkamers kunnen worden gemaakt, en op de eerste etage vier slaap kamers: twee voor de bewo ners daar beneden en twee voor die helemaal boven. „Dat plan kost bijna niets ex tra," aldus de vertegenwoor diger van de wijkgroep. „Per pand had dat maar een paar duizend gulden uitgemaakt en per woning zelfs maar 8 gulden huur per maand bo ven het gemiddelde. Ook uit stede bouwkundig oogpunt zou het een veel be tere oplossing zijn geweest." Niet afwijzend De wijkgroep is er helemaal niet van overtuigd dat Gou driaan gelijk heeft als hij stelt, dat dat geld nergens vandaan te halen is. „We zijn bij de eerste bespre kingen geweest die bij de provinciale directie voor de volkshuisvesting over dit re novatieplan zijn gehouden, en toen stond men er daar zeker niet afwijzend tegeno ver. Als de gemeente er moeite voor zou doen, dan ben ik er zeker van dat het zou luk ken. Maar Goudriaan wil eenvou dig niet, en de commissie voor stadsvernieuwing doet er niets aan. Door de bange opstelling van de raadsleden hebben die ei genlijk zelf de deur dichtge gooid." De bewoners binnen de pro jectgroep hebben de afgelo pen dagen naarstig gepro- De gemeenteraad hoopt zo van lange vergaderingen af te zijn, want wat in commis sies goed is voorgekauwd, hoeft niet per se in de raad herkauwd te worden. Voordeel is bovendien dat spreekrecht voor burgers, wat je in een commissie wel hebt, maar in de gemeente raad niet. Het idee is van PPR-raadslid Herman Noor- degraaf, die daarin wordt ge steund door alle andere par tijen. Eigenlijk had hij liever over kans zijn eigen regering te kiezen. Atatürk werd presi dent. Een republiek moest volgens Atatürk nationalistisch, de mocratisch, staatssocialistisch en revolutionair zijn. En dit nieuwe Turkije moest zich van zoveel mogelijk bui tenlandse invloeden vrij houden. Ankara werd de nieuwe hoofdstad. Vlaardingen Na een korte achtervolging werd in de nacht van zaterdag op zondag op rijksweg 20 een 21-jarige Vlaardinger aangehouden, die even daarvoor een stopteken had genegeerd. De man bleek onder in- Vlaardingen Doordat de vlam in een pan met frituur vet was geslagen op het mo ment, dat de bewoonster even stond te telefoneren, is zaterdag in een woning aan de Fannius Scholtenstraat alle ingezonden stukken eerst in commissies willen praten, maar dat levert vol gens burgemeester John te Loo moeilijkheden op, ten eerste omdat dat een maand uitstel kan betekenen voor dat een brief op de raadsa- genda komt. ten tweede om dat een commissie voorzich tig moet zijn met haar stand punten over een brief en daarmee niet vooruit zou mogen lopen op wat de amb telijke commissie van advies en bijstand ervan zect Onder zijn bewind zijn veel vernieuwingen ingevoerd. Atatürk brak met religieuze tradities zoals de sluier van de vrouw en voerde het Eu ropese alfabet in. De Islamitische wetgeving maakte plaats voor het Zwit sers burgerlijk wetboek en alle turken moesten een ach ternaam aannemen. 'Op het platteland stichtte hij scholen zodat ook de boeren- vloed van drank te verke ren. De belangrijkste reden echter waarom hij op de vlucht sloeg was, dat hij met een auto reed waarvan hel kenteken twee dagen eerder was ingenomen we gens technische gebreken aan de auto. brand ontstaan. De geallarmeerde brandweer hoefde niet in actie te ko men, omdat een buurman het vuur wist te doven. Hij gooide een deken over de brandende pan. De ambtenaren in die com missie verdiepen zich altijd van tevoren eventjes in de problematiek en vertellen dan de raad, hoe hij het best kan handelen. Het is trouwens geen wonder dat de raad altijd zolang doet over de ingekomen stukken, aldus burgemeester Te Loo. „Als de raad over een brief praat, dan zou het alleen moeten gaan om hoe die brief wordt afgedaan: of het stuk ter kennisgeving wordt aangenomen, of om préad- zoon ging 'leren'. Atatürk is 15 jaar aan het bewind ge weest. Hij overleed in 1938 en werd opgevolgd door Ismet Xndnü. Dit jaar is het een eeuw gele den dat deze hervormer ge boren werd. In de Rijnmond vieren de Turken dit op 19 mei. Schiedam wil aanstaan de zondag de leider herden ken. Om 13.00 uur worden er volksliederen gezongen en Terzake van de diverse strafbare feiten werd pro ces verbaal opgemaakt. De blaas test en de bloedproef weigerde hij. Ook tegen een 31-jange Vlaardinger was proces verbaal opgemaakt wegens overtreden van artikel 26 van de wegenverkeerswet. Hij bestuurde vrijdagavond onder invloed zijn perso nenauto. Daarbij raakte hij op de kruising van de Adriaan Pauwstraat en de Van Maanenstraat betrokken bij een aanrijding, toen een andere automobilist hem geen voorrang verleende. Het bleef bij materiele schade. Door de grote hitte sprongen er twee ruiten. Verder ont stond grote rookschade. De totale schade wordt ge schat op 3000 gulden. Men was verzekerd. vies naar het college gaat, of ter afdoening in handen van BenW wordt gesteld maar in Schiedam is het zo gegroeid, dat er inhoudelijk op brieven wordt ingegaan, zonder dal er iets aan de ver dere procedure verandert." Wat de burgemeester be doelt. is: de raadsleden vin den het zo leuk te zeggen wat zij van een bepaalde brief vinden, maar doen er verder nauwelijks iets mee. In commissies is dat geen probleem. lOaar is het zelfs gedichten voorgedragen. Nederlandse en Turkse kin deren van verschillende Schiedamse scholen hebben een folkloredans ingestu deerd en zullen die laten zien. Twee onderwijzers voeren na de pauze een discussie over Atatürk. De toegang is gratis. De middag begint rond 13.00 uur en is om vijf uur afgelo pen. Schiedam Wie nu eigen lijk de rechtmatige eigenaar is van een gestolen heren fiets weet nog niemand. Vrijdag ontdekte een 15-jari- ge jongeman dat zijn fiets die vier dagen tevoren gestolen was, in de Gordonstraat een nieuwe eigenaar had gevon den. Nader onderzoek van de 15- jarige maakte duidelijk dat de nieuwe eigenaar de fiets gekregen had van een tot op heden onbekend collega en hij wilde zijn 'cadeau' met te ruggeven. De politie nam de fiets mee naar het hoofdbureau, waar de zaak verder uitgezocht wordt. een goede gewoonte, dat elk lid ergens zijn zegje over doet En dat kan dan wel gevolgen hebben voor de afwikkeling van zo'n schrijven. Een brief wordt dan bijvoor beeld niet zomaar ter kennis geving aangenomen, maar het zou wel eens kunnen dat de betreffende commissie er meer van wil weten. „Een loffelijk streven," zo bejubelde PvdA-raadslid Arie Verlinde het voorstel van Noordegraaf. Geen overleg over driekamerwoningen Vlaardingen Er wordt geen nader VOP alsnog te proberen, die driekamer- overleg meer gevoerd over het opnemen woningen te realiseren. „Het kost meer van driekamerwoningen in het tweede geld en dat is er niet. deel van het renovatieproject Pieter Ka- Ook van het rijk is niets te verwachten rel Drossaartstraat in de Vettenoordse- aldus de wethouder, die over de kwestie polder. niet veel woorden meer wil vuilmaken. Wethouder Bas Goudriaan voelt er niets Wat hem betreft zijn de driekamerwo- voor samen met de projectgroep voor de ningen gewoon van de baan. Het tweede deel van de PKD wordt binnenkort ook gerenoveerd. Tot droefenis van de wijk worden ook hier echter geen driekamerwoningen in opgenomen. beerd, om via andere kana len nog iets te bereiken, maar ze zien er nu de ge meente dwars blijft liggen zelf ook geen gat meer in. Opbouwwerker George Dei- bel. „We zijn best bereid om ergens voor te knokken, maar(dat heeft hier geen zin meer: als Goudriaan dwars blijft liggen is het niet haal baar om te proberen, zelf nog iets met Den Haag te rege len. Maar droevig is het na tuurlijk wel. Overigens zijn we wel tevre den over het feil, dat we voor de tweede keer een re novatieplan hebben kunnen doordrukken. Het is alleen jammer dat daar nu op het stadhuis mee wordt gepronkt, terwijl het toch niet de verdienste van de gemeente is dat dat voor elkaar is gekomen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3