SI De moeilijke afweging tBSsen vorming en cultuur Jacques van Toor: een rondborstige wijnliefhebber O Cursuswerk raakt meer instellingen dan SG Remi Poppë: ook geen succes in Gouderak Hoofdstad Diep Vignet Stijlbloempjes Geen dienstsport Lelijke paal ï&mMte Aspecten Lastig woensdag I 4 februari 1981 VD/SC/WW I Schiedam De grens tussen vormings- en ontwikkelings werk en permanente educatie vervaagt. De moedermavo, het cursuswerk variërend van bloemschikken tot Spaans voor gevorderden, en bijspij- kerlessen voor vrouwen, het zijn voorbeelden van bijscho ling die tussen traditioneel on derwijs en leergierigheid-als- hobby in zijn komen te staan. De meeste van die nieuwighe den worden niet gerekend tot onderwijs, maar horen thuis In de sociaal-culturele sector. Subsidieverdelend apparaat voor het vormings- en ontwik kelingswerk is dan ook niet het onderwijsveld. Het cursus werk valt onder de van ouds her ontspanningsgezinde Schiedamse Gemeenschap (SG). Binnen deze culturele stich ting is recentelijk gesproken over de moeilijke situatie die hierdoor ontstaat. De SG ver deelt sinds jaar en dag namens de gemeente Schiedam de sub- sidiepot voor culturele activi teiten, waaronder toneel, zang, muziek en internationale uit wisseling te onderscheiden vallen. In de jaren zeventig is een nieuwe situatie gegroeid: het vormings- en ontwikke lingswerk (V O) ontwikkel de zich dermate dat, begonnen met een enkel cursusje, bij de overgang naar de jaren tachtig de behoefte aan een aparte in stelling los van de SG was ont staan. De subsidie voor V O was in de eerste jaren ook uit de culturele subsidiepot geko men en dat is een traditie ge worden. Maar nu het V O zo sterk is uitgebouwd, laat zich de pijn voelen: hoe verhoudt zich de recreatiegerichte acti viteit van een toneelclub tot de kwalitatieve bewustwording van een cursus openbaar spre ken? Het lijkt wel op de moei lijke afweging, die ook bij de sociaal-culturele planvorming gemaakt dient te worden en waarbij een dankbaar voor beeld het vergelijk tussen een postduivenhouder en een af kickcentrum voor heroïne- klanten pleegt te zijn. De koppeling van cultuur en cursuswerk binnen de Schie damse Gemeenschap is niet geheel logisch, zo kwam in het SG-bestuur ter sprake, omdat er bij V O immers raakvlak ken zijn met educatieve activi teiten van andere organisaties dan de SG. Er zou op dat front dus meer overleg moeten zijn. Wat in de SG-vergadering uit de bus rolde, was niet meer dan dat de SG voorlopig de subsidieverdeling voor cultuur èn cursuswerk blijft maken, alleen omdat die situatie tien jaar geleden zo ontstaan is; niet omdat er zoveel verband tussen zit. De afweging blijft moeilijk. Toen dan ook de SG- afdeling V O anderhalf jaar geleden haar wens tot verzelf standiging niet zag gehono reerd, hief zij zichzelf op. In de overgangsperiode naar de culturele raad, die nu nog voortduurt, zou de stichtings- raad van de SG de taken van de opgeheven afdeling op zich nemen. Er is wat voor te zeggen alle vormingsactiviteiten in Schie dam onder één noemer te schuiven. Dat voorkomt dat verschillende organisaties los van elkaar een cursus verga dertechniek op poten zetten, om een voorbeeld te noemen. Drie dezelfde cursussen subsi diëren is tenslotte zonde van het geld. Het V O hoeft niet onder één dak, maar in dat ge val is meer overleg tussen de diverse organisaties nodig. En wat dat betreft kent Schiedam een optimist: de beroepsverga- dcraar die coördinator is van de stichting 'federatie van Schiedamse instellingen voor sociaal-cultureel werk en sa menlevingsopbouw', Leo Her- wig. Het toeval wil dat Schiedamse door Kor Kegel Gemeenschap èn federatie over enige tijd met zekere waarschijnlijkheid verhuizen naar de leegstaande school op het Oude Kerkhof 10. De SG verlaat dan het Proveniershuis waardoor woonruimte vnj- komt, de federatie zegt haar te klein geworden kantoor ver derop aan de Overschtese* straat vaarwel. Aan het Oude Kerkhof ontstaat dan een soort 'centraal wonen' voor in stellingen. Leo Herwig over de verhou ding tussen SG en federatie: ,,Op het ogenblik doen wij niets met elkaar. Er is geen enkel contact Straks komen ■wij samen in één ruimte en dan komt het misschien mak kelijker te liggen. Als je bij el kaar zit, is er groter kans dat activiteiten in samenwerking ontplooid worden. Dat zou vanuit V O kunnen zijn." Als voorbeeld noemt Herwig iets, waarmee de federatie mo menteel bezig is. „Ik denk aan een lay-out-cursus voor wijk kranten en clubhuisbladen, waarin techniek en inhoudelij ke aanpak aandacht krijgen. Het moet natuurlijk een beetje leuk blijven, maar 20'n cursus zou veel krantjes dte in" Schie dam verschijnen goed kunnen doen, het zou er allemaal beter gaan uitzien. Zo'n lay-out-cur- sus zou ik willen aanbieden aan bijvoorbeeld bewonersve- renigmgen, maar ik kan mij ook heel goed voorstellen dan na enige samenspraak de SG zo'n initiatief overneemt." Een andere activiteit, die gaat plaatsvinden op het raakvlak van SG-werk en federatie. heeft te maken met sociaal- culturele cursussen. Zo heeft Herwig een bestuursachtige cursus op het oog, waarvan hij denkt dat het goed zou kun nen thuishoren bij V O. Maar als dat ondergeschoven kindjes worden, blijft hij het liever zelf doen. De SG heeft besloten het span ningsveld tussen eigen werk en andere activiteiten kenbaar te maken aan het gemeentebe stuur. Wat daarvan verwacht ■wordt, is niet duidelijk. De ge meente zal verwijzen naar de besprekingen, die in de werk groepen voor het sociaal-cultu reel plan worden gevoerd. Die duren nog wel even. Vlaardingen Jacques van Toor draait er niet om heen. Hij is trots op zijn wijnkelder en zijn privé-bibliotheek over wijn. Een bibliotheek die, als we de rondborstige Vlaardin- ger mogen geloven, uniek is in Nederland. Zes jaar geleden besloot Van Toor tot de inrich ting van een wijnkelder in Vlaardingen. Liefhebbers van wijn weten nu de weg te vin den. Niet dagelijks, want al leen op vrijdag- en zaterdag middag is de kelder voor het dorstige publiek geopend. In de kelder staan grote vaten opgesteld. Iedereen kan zijn eigen fles meebrengen en die vullen met de wijn van zijn of haar keuze. „Het gaat de laatste jaren de goede kant op met de verkoop van wijn. Vooral de droge rode en witte wijnen zijn in trek. Alleen de rosé verkoopt niet meer. Die markt is hele maal in elkaar gestort Ach, ik verkoop vrij simpele wijnen. Ik dring de mensen niets op. Waarom zou ik iemand dure wijn verkopen die hij toch niet lekker vindt? Dan kan je beter een goedkope nemen die de mensen wel lekker vinden smaken." Francofiel Jacques van Toor is zelf een groot liefhebber van wijn. Re gelmatig vertoeft hij in Frank- door Chris Woerts rijk, waar hij zich helemaal thuis voelt. Een echte franco fiel kun je hem noemen. „Van Frankrijk ben ik echt gaan houden. Vaak neem ik uit dat land nieuwe boeken mee over wijn. Watje daar allemaal niet voor lectuur tegen komt is werkelijk ongelofelijk." Jacques van Toor stelt gezel ligheid zeer op prijs. „Wijn drinkers zijn over het alge meen gezellige mensen. Hoe dat komt weet ik niet. De mensen die bij mij in de wijn kelder komen staan altijd klaar voor een praatje. Ach, het is een vrij select gezel schap dat hier wijn komt ko pen. Sommige mensen hebben last van drempelvrees. Maar steeds meer mensen gaan toch wijn drinken. Op vakantie ko men ze er mee in aanraking en terug in het eigen land koopt men dan plotseling wel wijn." Trots In het kantoor van zijn distil leerderij heeft de geboren Vlaardinger een indrukwek kende verzameling boekwer ken staan. Een collectie die Jacques van Toor zelf heeft opgebouwd. Niet zonder trots klinkt het; „Ik wil helemaal niet opscheppen of zo, maar ik denk wel dat het de meest complete verzameling is over wijn die er bestaat in Neder land. Ik heb er heel wat jaren over gedaan om die collectie bij elkaar te knjgen. Veel van de boeken zijn afkomstig uit het buitenland. Ik ben lid van twwe clubs in Engeland en dat levert heel wat materiaal op." De familie van Toor zit nu al weer 98 jaar in het gedistil leerd. Over twee jaar dus het jubileum. Ongemerkt zal dat zeker niet voorbij gaan. „Van Toor is een echte Vlaardingse familie. Altijd woonachtig ge weest in deze stad. Ik ben nu Jacques van Toor keurt met veel kennis van zaken een wijntje in zijn wijnkelder. al materiaal aan het verzame len voor een werkje dat in het jubileumjaar wordt uitgege- Remi Poppe: steentjes uit gifbagger. Gouderak Het gemeentebe stuur van Gouderak zien het plan van de Vlaardingse socia list Remi Poppe (SP) niet zit ten, om steentjes te bakken van giftig Rotterdams havens- lib, dat men in'de Middelblok- polder bij Gouderak had wil len storten. Die stortpartij gaat overigens niet door, omdat men dat uit milieu-overwegin gen toch niet zo verstandig vindt. Ook het steentjesplan, waar Poppe al jaren strijdt om toch een oplossing voor de haven- bagger te hebben, 2iet men echter niet zitten. Zowel Gede puteerde Staten als het ge meentebestuur van Gouderak zijn lezeer met schyk vervuld over het feit dat het slib zware metalen bevat. Daarnaast heeft men nog een aantal for mele bezwaren. De Vlaardingse kunstenaar is er zeer bedroefd onder. We derom heeft een idee van zijn Socialistische Partij geen in gang kunnen vinden. „Van die steentjes kan je waarschijnlijk geen huï2en bouwen, maar het is uitstekend te verwerken als verhardingsmateriaal. Bij dijk verhoging bij voorbeeld," zegt hij er van. Ook aan de extra verwerkingskosten heeft Pop pe gedacht ,,Het bakproces zal ongetwijfeld duurder zijn dan bij de gewone kleiverwerking. De meerkosten moeten betaald worden door de vervuilers middels een milieuheffing." Schiedam moet er veel energieker aan gaan trekken om hoofdstad van de nieuwe provincie Rijnmond te worden. Van Anne-Marjjke Pe terhans, gemeenteraads lid voor de democraten, kon vernomen worden dat Schiedam daar niet met twee, maar met ze senzestig handen aan moet trekken. Je zag Siem Rosman re kenen. De fractievoorzit ter van het CDA telde vijfendertig personen in de Schiedamse gemeen teraad en dacht: ieder twee handen, dat maakt zeventig. Dus wat Ros man beklemde: Welke twee raadsleden zou Anne-Marijk niet tellen? Maar zo complex was de kwestie.niet. „Hoe ik aan zesenzestig handen kom?" zei zij. „Nou, ge woon, van D'66..." Rosman deed overigens de suggestie, het stads kantoor aan te bieden als provinciehuis. Maar Noordegraaf, resoluut: „Dat stadskantoor, dat 'gun je zelfs je eigen vijand niet!" Het Vlaardingse raadslid mevrouw Van der Linden tijdens de laatste raadsver gadering over een college voorstel: „Ik wii er nog wel eens diep over praten." Halfzacht gemompeld ad vies van VVD-er George Neyssel: „Ga dan in de kel der zitten kletsen." Je kunt overal wel iets achterzoeken, maar we houden het in dit geval op gewoon toeval. En dan bedoelen we de op merkelijke gelijkenis tussen de vignetten die het gemeente bestuur van Maassluis gebruikt in allerhande publicaties en in het beeldmerk van het Engelse bedrijf Milthorp Interna tional, uit Wakefield, West Yorkshire. Boven het vignet van Maassluis, onder dat van Milthorp International. „Je moet dat niet doodinsti- tutionaliseren." (Arij Maar- leveld, wethouder PvdA) „Het oplossen van conflict- vrije kruisingen moet na tuurlijk bij voorkeur gebeu ren via verkeerslichten," (Don Rodrigues, raadslid D'66) Volgens de rubriek „Er wordt getokt dat..." in het korpsblad van de Vlaar dingse gemeentepolitie is in het centrum van Vlaardin gen een nieuwe vorm van surveillance te voet inge steld. De politieagenten zouden volgens een mede deling in die rubriek de keus hebben uit een ronde van 3 en één van 5 kilome ter. Die surveillance kan echter niet als dienstsport worden aangemerkt, aldus het politie-personeelsblad. Het ding valt eigenlijk nie mand op en dat is mis schien wel zo goed, want dan blijven ook vandalen er met hun mokers vanaf. Maar hij Is dan ook niet om aan te zien, die nieuwe proefpaal op de Hoogstraat in Schiedam. Gaat de ge meente daar straks einde lijk eens herbestraten, wordt de Hoogstraat in mensvriendelijke staat te ruggebracht met allerlei aardigheden zoals planten en zitbankjes en dan be denkt daar de architect een vreselijk lelijke lantaarn paal, die daar helemaal niet in thuishoort. De winkeliers zijn er uiterst verdeeld over. Wij zullen de naam van de architect maar niet noe men. Met zo'n paal ver woest die man tenslotte zijn hele carrière en dat willen wij niet op ons geweten hebben. XX v-v "-X- 1 KSféaS'f'i'.s*' Toets uw nieuwsgierigheid: ..In de natuurwetenschap en de techniek speelt de karak teristieke tijd een hoofdrol in een proces. In de sociale we tenschappen wordt hij veron achtzaamd. Aspectenonder zoek is bij grootschalige tech niek niet meer weg te den ken. Maatschappelijk aspec tenonderzoek is in ons land te weinig w zwang. Enkele voorbeelden van maatregelen met ongelukkige gevolgen, waarbij gebrek aan inzicht w procestijd of gebrek aan voorafgaand aspectenonder zoek ons opbreken, worden besproken evenals enkele voorstellen die thans in de publieke discussie aan de orde zijn. Dat prikkelt, niet? De wele delzee rgeleerde heer C. Ie Pair gtng in op deze interes sante materie tijdens een le zing in het museum. Georga niseerd door, uiteraard, de wetenschappelijke kring. Nieuwe paal voor Hoogstraat... Jaap van der Griend, het 'lastige' PPR-raadslid uit Maassluis blijft wethouder Izaak van der Knaap maar herinneren aan dc affaire rond Conro Enter Lines: de uitvinder van de draag- vleugelverbinding tussen de wereldsteden Maassluis en Londen. Izaak van der Knaap was enthousiast over het plan. Het feest ging echter met door. Toen Van der Knaap tijdens de laatste raadsvergadering wederom zijn sombere licht liet schij nen over de slechte finan ciële situatie van Maassluis haakte Van der Griend er losjes op in met: „Ach, wet houder, waarom zo somber. Als we geluk hebben vaart er over enkele weken een draagvleugelboot binnen uil Londen met een heleboel geld. Zijn we gelijk van alle problemen af." De wethou der kon de grap niet waar deren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5