I COMMENTAAR Politiekorpsen houden gezamenlijke controle 1 Rijk steunt cursussen Hoofdstad Rijnmond politieke operette Opgestapte wethouder Gré van Eek: Sportinstuif in Holy Jeugd van toen in Bijdorp terug Centrum vindt ruimte voor opbouwwerker 5} Geen bomen in Jan Steenstraat dondvrdtgl 5 februari 1381 VD/SC/WW 0) mtd^ 9Tttlt IfZ/ ndK I »*c SCHIEDAM* ROTTERDAM EN SPIJKENISSE hebben op be stuurlijk niveau de wens te kennen gegeven, hoofdstad van de nieuwe provincie Rijnmond te willen worden en het laat zich aanzien dat ook andere gemeenten op dat idee komen. Dat wordt touwtrekken om provinciale status en de daarmee samenhangende werkgelegenheid: de nieuwe hoofdstad zal een volwaardig provinciehuis moeten krij gen met plaats voor honderden ambtenaren. Tevens trekt een hoofdstad doorgaans veel publiek en dat is vooral voor middenstand vrij aantrekkelijk. HET WAS IN SCHIEDAM drs R, Hijmans, gemeenteraads lid voor D'66, die de discussie op gang bracht en vrij snel (kreeg hij zowel de andere partijen als het college van bur gemeester en wethouders achter zich. Rotterdam schrok van die voortvarendheid bij de buren en reageerde alert door alvast hel besluit te nemen, dat naar een geschikte locatie voor het nieuwe provinciehuis dient te worden ge zocht. Zover is Schiedam nog niet. Wel heeft het in alle toonaarden zijn aantrekkelijkheden bezongen. In een brief aan gedeputeerde staten van Zuid-Holland reppen B en W van Schiedam van een centrale ligging en een goede be reikbaarheid via het spoor zowel als over de weg, direct gelegen immers aan een kruispunt van grote verkeerswe gen en via de Beneluxtunnel rechtstreeks verbonden met het zuiden. Voorts spreekt het college van goede kantoor- -faciliteiten nabij het station (het in aanbouw zijnde 50-mil- joen-complex van Van Wijnen Vastgoed). Een ijzersterk .argument om Schiedam als hoofdstad aan te wijzen is vol gens B en W dat de nieuwe provincie dan hef gevaar ont loopt met Rotterdam geïdentificeerd te worden. Volgens Schiedam bestaat bij de bevolking in de huidige situatie wel het idee, dat de gemeente Rotterdam en het openbaar lichaam Rijnmond één pot nat zijn. Tot slot is er het senti ment, dat Rijnmond ooit in Schiedam begonnen is, overi gens weinig relevant. INTUSSEN HAD HET SpijkenisserCDA-raadsïid D. de Ko ning lucht gekregen van de Schiedamse en Rotterdamse ambities en hij zwengelde de zaak in zijn groeistad aan. Ook Spijkenisse ligt centraal en dat is een voordeel. Nu zijn B en W van Spijkenisse nog niet overtuigd dat hun plaats hoofdstad zou moeten worden, maar goed, De Ko ning kreeg van diverse kanten steun en het verzoek ligt nu ook op tafel. Met belangstelling kan worden afgewacht of Brielle, Dordrecht, Alblasserdam, Ridderkerk en Vlaardin- gen om maar enkele plaatsen te noemen van de 74 die de nieuwe provincie zal tellen ook nog aardige self-pro motion komen bedrijven. NIET ALLE ARGUMENTEN snijden hout. Het feit dat Rot terdam wereldhaven is maakt die gemeente nog geen goe de hoofdstad: de handelsproblematiek moet los gezien worden van algemene provinciale politiek. Met de centrale ligging van Schiedam valt het ook wel tegen, als in ogen schouw wordt genomen dat tot de Rijnmond-provincie ook de Drechtsteden, de Alblasserwaard, de Vïjfheeren- landen en de Hoeksche Waard gaan behoren. Toch mag worden aangenomen dat niet centraal in het zuidelijke achterland een hoofdstad zal worden aangewezen, omdat de stedelijke agglomeratie meer voorzieningen biedt. De Schiedamse argumenten zijn in dat licht zo gek nog niet. KK Vlaardingen De wijkvere- niging 'De Hoevenbuurt' houdt in samenwerking met de gemeente Vlaardingen een sportinstuif in Holy. De jeugd van 6 tot 12 jaar is van harte welkom om het sportieve beentje voor te zetten. In de gymnastiekzaal aan de Baarn- hoeve kunnen de sportieve jongelui van 13.30 tot 16.30 uur terecht. Onder deskundige leiding kunnen de kinderen aan tal van sporten en spelletjes deel nemen. De kosten voor de spelmiddag bedragen 1,50. Om de kelen te smeren bestaat de mogelijkheid om een flesje» frisdrank te kopen. Tijdens de instuif kan ook nog een kleur plaat worden ingekleurd;-voor de mooiste plaat is een klein prijqe beschikbaar. 'De fractie speelde komedie, al ir aander i Gré van Eek toen alles nog koek en ei was. Lachend achter de collegetafel. Schiedam Agenten van de verkeerspolitie uit Bot terdam, Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis hiel den gistermorgen een grootscheepse verkeers controle. Het was voor het eerst sinds de burgemees ters van de vier steden vo rig jaar op een boot op de Nieuwe Waterweg een sa- menwerkingovereen komst ondertekenden dat de politiekorpsen een ge- zamelijke, voor het pu bliek zichtbare actie on dernamen. Van negen tot elf uur hielden de cii'ca vijfden agenten van de verkeersdiensten van de Schiedam De Bijdorpse jeugd van tien tot twintig jaar geleden heeft het initia tief genomen tot een reünie. Op 24 april komt het jonge gnit van toen, wat nu tussen de 25 en 35 jaar oud is, weer bijeen in het Trefpunt, ver moedelijk tot grote schrik van de buurtbewoners die destijds kattekwaad van de jeugd aan de lijve hebben on- dervonden. Schiedam Schiedam-Cen trum heeft ruimte voor de aan te stellen opbouwwerker gevonden, nog voordat hij zijn sollicitatiebrief geschre ven heeft De opbouwker zal in de toekomst worden ge huisvest in gebouw de Teer- stoof aan de Nieuwstraat, I waar' ook de bewoners vere niging zelf zich zal gaan ves tigen. De ruimte kan in april worden betrokken. De huur kosten bedragen 2100 gulden per jaar. De bewonersvereni- fibig heeft al laten weten de *uimte bijzonder geschikt te vinden. f %rA Agenten van de verkeerspolitie uit de buursteden Rotterdam. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hielden'een gezamenlijke verkeerscontrole op rijksweg 19. Schiedam De gemeente Schiedam krijgt van het rijk financiële steun voor vier projecten op het gebied van de volwasseneneducatie. Mensen boven de achttien kunnen door die projecten op niet-schoolse wijze een ach terstand in de ontwikkeling inhalen. Het gaat daarbij om projecten op het gebied van de alfabetisering (cursussen van de SG, de AB.C.-werk groep en van Prem Sa maadj); cursussen Neder landse taal (a.b.c.-werkgroep en Turkse Vereniging); cur sussen met een breed karak ter Prem Samaadj, Turkse Vereniging, Trechter) en. educatieve activiteiten ten behoeve van minderheden (Prem Samaadj en Turkse Vereniging). De gemeente heeft de activi teiten in een plan onderge bracht dat naar de wijk zal worden gestuurd. Andere in stanties, die ook in aanmer king willen komen, kunnen kunnen zich schriftelijk aan melden bij de secretaris van de 'werkgroep projecten ont wikkelingsbeleid volwasse neneducatie', per adres stads kantoor Emmastraat vier korpsen op rijksweg 19 vlak voor de Beneluxtunnel in totaal vierhonderd personen- en vrachtwagens aan. Er wer den 25 processen-verbaal uit geschreven. Vooral op het vrachtverkeer was nog al wat aan te merken. Zeven chauf feurs hadden te lang achter het stuur gezeten en in zes ge vallen mankeerde het een en ander aan de verplichte vrachtbrieven. Daarnaast wer den drie overtredingen gecon stateerd van de wet op het vervoer van gevaarlijke stof fen en werd een aantal auto mobilisten geverbaliseerd we gens technische gebreken. Een woordvoerder van, de Schiedamse politie toonde zich zeer optimistisch over de geza menlijke actie. ,,De Schiedam se politie houdt wel meer ver keerscontroles hier voor de tunnel, maar nu we met vier korpsen samenwerken kun je veel efficiënter werken." Op het moment dat hij dat zegt, wordt net een twintigtal wa gens door motoragenten van de Rotterdamse politie de par keerplaats opgeleid om gecon troleerd te worden. Ongeveer een kilometer voor de par keerplaats vormen zij een fuik, die zij behoedzaam 'le gen' op de parkeerplaats. Daar staan de overige politieman nen te wachten om de auto's, inclusief lading, aan een con trole te onderwerpen. De meeste automobilisten kunnen na een paar minuten hun weg al weer vervolgen. Voor een vrachtwagenchauffeur uit Ko zend aal betekent het echter het einde van de rit: in één ruk vanuit Frankrijk naar Rijswijk te rijden, daar te los sen en gelijk weer verder te rijden levert hem een proces verbaal op en een verbod om verder terijden, alsmede hef advies om een paar uurtjes slaap te nemen in de cabine van zijn wagen. Als de agenten van de vier korpsen om elf uur de boel in pakken om naar het Schie damse politiebureau te ver trekken en de controle achter een warme bak koffie nog eens de revu te laten passeren, staat op de parkeerplaats nog een wagen met daarin een sla pende inwoner uit RozendaaL Maassluis Even terug naar donderdag 30 oktober 1980. De fractie en het bestuur van de VVD vergaderen samen met de enige VVD wethouder Gré van Eek. Er zijn wat spannin gen over en weer die maar eens uitgepraat moeten worden. Ja, de wethouder zou nog een agenda van de vergadering krijgen. Die kreeg ze dus niet. Tijdens de vergadering werd echter al snel duidelijk dat het bestuur en de fractie zich voltallig tegen de wethou der keerden. Gré van Eek kreeg de wind van voren en werd duidelijk gemaakt dat niet au tomatisch een volgende wethoudersperiode zou volgen. Het werd keihard gespeeld door de partij. Er waren nogal wat aanmerkingen op haar optreden. Zo zou ze onder meer te au toritair zijn. „Afgesproken werd om alles op zo kort mogelijke termijn binnen de fractie tc bepra ten. Dinsdag 27 januari zou er over gesproken worden. Ik had daar echt op gere kend. Aan het eind van de vergadering zeiKlaas de Roo, de fractieleider, echter: het is nu zo laat geworden laten we het maar uitstellen tot maart. Tot die tijd kon ik echt niet meer wachten. Toen besloot tk om mijn ontslagbrief te schrijven. Hoe moeilijk ik het daar ook mee heb gehad. Het hele gedoe heeft vee! spanningen met zich mee gebracht. Politiek is hard, soms keihard. Het is echt heel moeilijk geweest, maar zonder rugdekking kon ik niet meer werken. Ik vind het verdrietig zoals het nu gegaan is. Natuurlijk had tk liever gezien dat het anders was geweest, maar ik vind niet dat je uit egoïsme moet doorgaan omdat je het werk zo leuk vindt." Gré van Eek stapt uit de raad. De VVD zal ze echter niet verlaten. Hoe kijkt de ex-wethouder terug op een periode van 16 jaar actieve politiek? Met een glimlach en ook wel een beetje trots klinkt het: „Met veel voldoening kijk ik terug. Ik heb een ontzettende boeiende tijd gehad Veel kunnen doen voor Maassluis. Het frappante is dat ik ook eigenlijk weinig kritiek heb gehad m al die jaren." De toekomst. Heeft Gré van Eek al plannen? „Ik ga eerst heerljk uitrus ten. Meer aan sport doen, af slanken en aan mijn gezond heid denken. Ik zal er wel erg op letten wat voor werk ik in de toekomst ga uitoefe nen. In de 16 jaar dat ik tn de politiek heb gezeten zijn een heleboel zaken aan mij voorbij gegaan. Literatuur, had ik geen tijd voor. Een concert, geen tijd sport idem dito. Ik heb altijd dolgraag willen beeldhouwen. Mis schien dat dat er nu wel van komt. Ach ik ben pas één dag zonder werk en heb ei genlijk geen lijd gehad om daar over na te denken." De kinderen van Gré van Eek zullen de stap die ze nu gemaakt heeft allerminst be treuren. Eindelijk eens thuis als de kinderen tussen de middag van school komen. Tot slot zegt ze opgewekt: „Ik heb nu wel een baan op gegeven, maar de ik heb hier thuis ook een baan en die zal ik nooit opgeven." Fractie, alsmede bestuur stel den zich bikkelhard op. Het overviel Gré van Eek; ze had het niet verwacht. Voelde zich in de steek gelaten door de eigen partij. Weliswaar zou de resterende zittingspe riode positief door de fractie worden benaderd, maar al snel bleek dat dit niet het ge val was. Reden voor Gré van Eek om op te stappen als wethouder. Moeilijk Gré van Eek heeft het er moeilijk mee. Is verdrietig dat het uiteindelijk zo ver moest komen maar stelt dui delijk: „Als je niet meer kunt terug vallen op je eigen frac tie, je eigen partij, dan moet je stoppen." door Chris Woerts Gré van Eek praat rustig, aan haar gezicht is duidelijk te zien dat de spanningen groot 2ijn geweest de laatste maanden. Ziet er vermoeid uit en steekt de ene na de andere sigaret op. Het doet haar goed dat al zoveel men sen contact met haar hebben opgenomen. De meisjes van de kantine van het stadhuis stuurden al een groot bloem stuk. Van de fractie en het bestuur hoorde ze echter niets. Alleen Leen de Zeeuw liet op de valreep iets van zich horen. Het stemt haar bitter, „Het lijkt wel oorlog," klmkt het niet zonder ironie uit haar mond. De problemen zijn duidelijk niet van vandaag of gisteren. De fractie van de VVD doet het echter voorkomen alsof het besluit kwam als een donderslag bij heldere he mel. Gré van Eek kan zich juist daar erg over opwinden. Resoluut en zittend op het puntje van haar stoel: „Het is allemaal komedie geweest van de fractie, al maanden. Van het begin af aan. Neem de begrotingsbehandeling. De verkiezingen staan voor de deur dus je kunt verwach ten datje van de kant van de PvdA keiharde kritiek krijgt. Die partij heeft im mers niets te verliezen. Dat wist ik ook. Mees Duimelaar haalde op onderwijs gebied het onderste uit de kan. Zo is politiek nu eenmaal. Maar toen mijn partijgenote EUy Coenen onomwonden stelde: ik sta achter Mees Duime laar, was het alsof ik werd plat geslagen. Het getuigt van weinig politiek inzicht als je je zo opstelt tegen je ei gen wethouder. Ik heb me ook nooit hard opgesteld te gen de fractie. Het was im mers mijn partij, daar ga je niet lelijk tegen doen. Na de begrotingsbehadehng heb ik tegen de fractie gezegd: of je dient een motie van wan trouwen in tegen mij of jullie trekken het recht. Nou het zou worden recht getrokken. Elly Coenen had in de raads vergadering, twintig minuten spreektijd. Daarin zou het worden recht gezet. Ze bleef echter twintig minuten zeu ren over emancipatie en toen de burgemeester zei dat haar spreektijd om was klonk het heel verontwaardigd: maar ik moet het ook nog over on derwijs hebben? Toen knapte er lets in mij. Ik dacht: hoe kun je dat uit je strot krijgen na twintig minuten uitge breid over emancipatie te hebben uitgeweid. Woedend ben ik toen naar de eerste rij gelopen en heb gezegd: wat maken jullie me nou! Vlaardingen Burgemeester en wethouders hebben een verzoek van bewoners van de Jan Steenstraat om m hun straat bomen te planten afge wezen. De bewoners hadden de gemeente voorgesteld de verkeers- en leefsituatie m de straat te verbeteren met be hulp van de actie 'Vlaardingen zet ook een boom op*. De actie is indertijd opgezet om de stad een fleuriger aan zien te geven. Burgers konden voor 25 gulden een boom ko pen die door de gemeente werd geplant. De overige kos ten werden door de gemeente bijgepast. Maar eind vorig jaar beslisten burgemeester en wet houders de actie niet voort te zetten vanwege de slechte fi nanciële situatie waarin de ge meente zich bevindt De bewo- nersgroep is per brief op de hoogte gebracht van de afwij zing.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3