STAD 'Mijn moeder is nu veel zelfstandiger geworden' Schiedam -Zuidpraat een jaar over niets Vlaardingse moeder-MAVO Mercurius in de sneeuw FNV Kring Westland onder vraagt leden Eerst structuurschets,dan stadsvernieuwing donderdag 5 februari 19S1 VD/SC/WW I Vlaardingen/Winterberg Die avond had ze nog lang lopen rommelen. Had voor de derde keer geke ken of haar pas wel in d'r tas zat Had twee keer de wekker gecontroleerd: had staan twijfelen bij d'r koffer of die trui nou wel paste bij de skibroek die ze van d'r vriendin had geleend. Ze was, toen ze een maal in bed lag, nog een keer naar beneden gestom meld om te kijken of de lijst met boodschappen he lemaal compleet was en had meteen nög een keer de wekker gecontroleerd. „Zeg, wat mankeert jon?" had haar Jan slaperig gemopperd. „We zijn toch Vijftig vrouwen, voor hel grootste deel leerlingen van de Vlaardingse scholenge meenschap Mercurius, stap ten de morgen daarop in de bus voor een wintersportreis van vier dagen naar Winter berg in het Sauerland, Ze werden geëscorteerd door vriendinnen en oud-leerlin gen: een enkeling was in ge zelschap van een opgroeien de dochter. De groep werd uitbundig nagewuifd door echtgenoten en kinderen. Ze varieerden in leeftijd:van ruim twintig tot ruim zestig jaar; wel vaker de grens over geweest? Je lijkt wel een klein kind dat voor het eerst van z'n leven alleen met vakantie gaat." Ze had maar wat gelachen cn niks teruggezegd. Want ze wist maar al te goed dat ze niet alleen op een klein kind leek maar zich ook zo voelde, on danks haar achtenveertig jaar. Ze was weer een meisje en ze ging op schoolreis. En vóór ze insliep bedacht ze dat ze nog een rol drop in haar zak zou stoppen. Ze varieerden ook in status: waren alleenstaand of ge trouwd. huisvrouw of werken de vrouw. Maar ze hadden meer dingen gemeen. Bijna al lemaal studeren ze op het ni veau van Mavo of Havo/Athe neum, op de dagschool aan de Spalandlaan of op de avond school van Mercurius in het Casimir aan de Claudius Civi- lislaan in Vlaardingen. Voor de meesten was het een eerste confrontatie met de geneugten van de wintersport. Dat hel een dolle boel zou worden stond bij voorbaat vast. Oswald, leraar Duits en Oos tenrijker van geboorte, trad op als reisleider. Het kon haast niet anders, want welke school!eraar bezit ook nog eens de nodige ervaring als 'ski- lehrer'? Oswald bezat die er varing wel en in ruime mate, plus een eindeloos geduld. Om alles in goede banen te leiden. Om z'n discipelen de eerste be ginselen van het alpïne-skien bij te brengen. Om ze weer uit de knoop te peuteren wanneer ze, als een verwarde kluwen van armen, benen en lange latten, gierend van het lachen over elkaar heen waren gebui teld. Oswald is bovendien een alleraardigste, vrolijke jongen. Er moeten, eenmaal terug in het gareel van de school, heel wat onvoldoendes voor Duits vallen eer zijn populariteit een deuk krijgt! En dan was er Aad van der Ende, de rector van Mercurius. Aanvankelijk met enige reser ve bekeken want niemand kende 'm eigenlijk. „Wat moet die sik er eigenlijk bij?" hoor de je zachtjes mopperen. Maar al gauw*was ook Aad in de ca tegorie „lieverds" ingedeeld. Want hij had z'n handen vol aan het oprapen van de geval len vrouwen bij het „langlau fen". Hij deed het werk dat ei genlijk de toegevoegde gedi plomeerde „langlauflehrer" had moeten doen. En hij bleek eveneens. *s avonds in de dis co, tot uitbundig meedansen bereid. Nee, rector Aad kan geen kwaad meer doen. Net zomin als Arie, de chauffeur die de meute trouw volgde, be door Tineke Diepenhorst laden met film- en fototoestel len. Motivatie Terug naar de vijftig vrouwen. Want het verhaal is hun ver haal. Ze zalen in de bus, op weg naar de wintersport. En het leek wel of ze met elastiek aan huis en haard vast zaten, zoveel werd er die eerste uren over „thuis" gesproken. Tot de eerste besneeuwde heuvels van Duitstand in zicht kwa men onder een stralende win terzon. Toen gingen de meeste elastiekjes kapot. En eenmaal binnen het hotel, annex bar, sauna en zwembad en buiten, in een ongekende witte wereld knapten de laatste. Vier dagen •wintersport: het is maar kort. Maar als die dagen tot de laat ste druppel worden uitgemol ken is er nog heel wat uit te halen! 'Thuis* kwam nauwe lijks meer aan bod, maar 'de school' bleef wel meespelen en dook steeds weer op in de ge sprekken. 'De school' blijkt een niet weg te cijferen plaats in te nemen in het leven van de leerlingen die, korter of langer geleden, besloten om hun leven te gaan hér-inrich ten. De eerste aanzet ts bij prak tisch iedereen gelijk: wèg uit die eeuwige sfeer van poetsen, boenen, koffiedrinken bij de buurvrouw en wachten tot man en kinderen thuis komen. Op de achtergrond zit vaak het idee van de hèrkansing; dal met de opgevijzelde en meer uitgebreide schoolkennis zich nieuwe prespectieven zul len openen: een baan buiten shuis of de basis voor een ver dere gerichte studie. Daarnaast spelen de sociale contacten van de leerlingen onderling een hartig woordje mee. Op school zijn ze niet dc vrouw van Jan en de moeder van Keesje en Karolientje maar ge woon weer zichzelf, als vroe ger, en ze worden als zodanig gewaardeerd. Maar dikwijls is de uitbreiding van de geestelij ke bagage voldoende argu ment. De woorden die de schrijver Rudy Kousbroek eni ge jaren geleden sprak bij het in ontvangst nemen van de P. C. Hocftprijs zijn op prak tisch alle Mercurius-vrouwen van toepassing" „Ons brem, die onvergelijkbare computer, kan beter funktioneren en ons meer vreugde verschaffen naarmate het beter gepro grammeerd is.. Tanden stukbijten Loes, lerares Frans: „Ik vertik het om met m'n leerlingen flut-boeken te gaan lezen. La ten ze hun tanden maar stuk bijten op Camus, die we nu op de havo behandelen. Flau bert's „Madame Bovary" staat ook op m'n programma. Het is één van de mooiste werken die de Franse literatuur heeft voortgebracht. Wanneer we op die manier werken kunnen m'n leerlingen later, gewoon voor de lol en zonder al te veel moeite, op lichtere kost terug vallen als ze dat willen." Tineke, lerares aardrijks kunde: „De meeste leerlingen hebben als ze opnieuw begin nen óf geen geografie gehad óf tien a twintig jaar geleden, toen de onderwerpen groten deels anders waren. Dus be ginnen we met een aantal ba sis-begrippen, om zeer snel door te gaan met de geografie van de Verenigde Staten. Doordat alle leerlingen veel kennis bezitten die een jonge middelbare scholier niet heeft biivoorbeeld door vakanties en televisie is deze snelle opzet mogelijk. Veel rijtjes le ren we met meer. We vragen ons vooral af wat we zien en hoe we kunnen verklaren wat we op. vlak onder en vlak bo ven de aardkorst waarnemen." En Kees, leraar geschiedenis: ..Op de mavo beginnen we om de hoofdpunten uit de geschie denis te behandelen. Begrip pen die tegenwoordig belang rijk zijn zoals democratie wor den tegelijkertijd meegeno men. Op de havo wordt onder meer de geschiedenis van na 1918 uitgediept en er worden bepaalde begrippen en achter gronden aan toegevoegd zoals liberalisme, socialisme, com munisme, fascisme. De Neder landse staatsinrichting komt eveneens aan de orde. Het be lang van de geschiedenis is dan ook dat we met elkaar na gaan hoe de huidige maat schappij is ontstaan om zo be ter deze samenleving te kun nen begrijpen" Ineke, leerlinge Havo 2: „Kun je je voorstellen dat we woest worden als onze vakken (Ne derlands. moderne talen, aard rijkskunde en geschiedenis) worden aangeduid als 'prei- pakket'?" Overigens is er op zaterdagmorgen gelegenheid voor de leerlingen om de exac te vakken te volgen. De talen blijven echter de toppers. Janken Willy, leerlinge Havo 2: „Voor biologie moesten we een werk stuk maken. Ik had het strand gekozen. Uren heb ik op het strand gelopen, schelpies ge zocht, die krengen opgeplakt met lijm die steeds losliet, m'n teksten gemaakt en netjes uit gewerkt. God, wat zag het er beeldig uit en wat was ik er trots op. Krijg ik het terug; een drie!! 't Was niet voldoende onderbouwd. Ik heb gewoon lopen janken. En ik ben niet van plan om in zoiets nog eens zoveel tijd en energie te stop pen. Want ik werk er nu ook bij, 's middags, "s Ochtends naar school, 's middags naar m'n werk en "s avonds huis werk maken, En de keuken sop ik desnoods 's nachts. Ik heb niet veel slaap nodig." Iske, een mavo-leerlinge, in middels gediplomeerd: „In dat laatste schooljaar, vlak voor m'n examen, heb ik het voor m'n kiezen gekregen. Al die drukte, een zieke thuis, slechte repetities gemaakt: ik zag het niet meer zitten. Ik zei tegen mijn man: ik verdom 'l verder, ik ga niet terug naar school, ik breng 't niet meer op. Maar hij zei: je gaat wel terug, natuur lijk ga je terug, je bent nu zo ver, je moet nu doorzetten. Hij is me zo gaandeweg wat meer uit de hand gaan nemen en ik ben weer naar school gegaan. Nee. daar heb ik geen spijt van gehad." Een ander valt haar bij: „Je moet gewoon een geë mancipeerde man hebben, an ders lukt het niet". Dikke prei 's Avonds, in de schemerig verlichte disco onder het hotel is het dikke pret. Verbijsterde Duitse echtparen trekken zich van het dansvloertje terug als de Mercurius-vrouwen zich in het gewoel storten en onbe kommerd en uitgelaten met elkaar dansen op de tonen van de knetterend harde disco-mu- ziek. De enkele loslopende man die een kansje waagt bij een paar goed-ogende meiden krijgt de kous op z'n kop. „Ze mogen wel meedoen, maar Schiedam Waar is nou eigenlijk over gepraat? Dat vragen medewerkers van bureau ARO, de externe des kundige bij de stadsvernieuwing in Schiedam Zuid, zich af. En als die medewerkers van ARO alles op een rijtje zetten, krabbelen ze zich op het hoofd en ontdekken dat het overleg over de stadsvernieuwing in Zuid allemaal voor niets is geweest. Bewoners en de ambtenaren van de gemeente Schiedam hebben voor niks een jaar ge praat. Voor niks. vlogen argumenten, beschuldigingen en scheld woorden over de tafel. Een jaar lang. Tijdverlies' schrij ven de mensen van ARO dan ook aan burgemeester en wet houders van Schiedam. Want niemand in het projectteam wist precies wat wel en niet in het projectteam kon worden besloten. Armand van Puyvelde is voor de stadsvernieuwing de woordvoerder van de bewo nersvereniging. Hij dmkt zich altijd zó duidelijk uit, dat er weinig misverstanden over zijn ideeen kunnen ontstaan. Die misverstanden zijn er dan ook niet. Van Puyvelde roept al lang dat éérst de grote lijnen in Zuid moeten worden vast gelegd; pas later kunnen de details worden ingevuld. Een visie op de wijk moet er ko men, vindt Van Puyvelde en vindt dus ook de bewonersve reniging. Visie Maar een visie op de wijk is er niet. Op tafel ligt alleen de rapportage van de gemeente aan het rijk. Een rapport dat ir Harm de Block en pile betrok ken ambtenaren vin de dienst gemeentewerken wel moesten maken, om in aanmerking te komen voor de bijzondere sub sidieregeling voor de stadsver nieuwing (ISR). In dat rapport beschrijft de gemeente de wijk Zuid. En ze legt uit hoe de in spraak ongeveer moet plaats vinden. Ze legt uit dat er wo ningen moeten worden ge sloopt en woningen moeten worden gerenoveerd. De ge meente ziet ook dat er weinig voorzieningen in de wijk zijn en daar moet iets aan gedaan worden. Maar een visie op de wijk? Nee. Een visie is meer dan een beschrijving en die leg je vast in een bestemmingsplan. Of in een structuurplan. Daarin be door Richard Stomp schrijf je hoe een wijk eruit moet gaan zien. Wat je wel en wat je niet in die wijk wilt hebben. Waar woningen moe ten komen, waar winkels en waar voorzieningen. Zo'n vi sie, structuurplan, is niet ge maakt. Toch moet een project team praten over stadsver nieuwing in een deel van die wijk. Maar je kunt daarover moeilijk praten, als je niet weet hoe de hele wijk er uit moet gaan zien. Eerst de grote lijn en dan pas kijken hoe het in een deel van een wijk eruit moet gaan zien. Het Winkt erg simpel, maar het heeft toch een jaar ge duurd voordat de gemeente dat heeft geaccepteerd. Een. brief van acht pagina's van het adviesbureau ARO uit Zoeter- woude moest eraan te pas ko men om dat te bereiken. Het GTB- terrein is in zuid onderwerp van overleg. De rapportage van de gemeen te voor de interim-saldorege- ling (ISR) die op tafel ligt, wordt mi opzij geschoven'. Dat is alleen maar bedoeld om geld van het rijk binnen te halen, zeggen ambtenaren in het pro jectteam. En er zitten genoeg dingen in, waar het stadskan toor maar al te graag van af wil, beweren diezelfde ambte naren (onder anderen Jan Goed, de projectleider voor Zuid). Welke dat nou precies zijn, wordt er niet bïjverteld. Het overleg in Zuid start nu dus opnieuw. Iedereen doet net of de ISR-rapportage niet bestaat; ze beginnen nu waar jaren geleden eigenlijk begon nen had moeten worden: er wordt gewerkt aan een struc tuurschets, En pas als de grote lijnen allemaal vastliggen. kunnen de zaken in de stads vernieuwing worden aange pakt. Overleg met bewoners vindt voorlopig nog niet plaats. Ar mand van Puyvelde vindt dat alleen de bewonersvereniging over de grote lijnen moet pra ten. De vereniging kan veel beter alle belangen afwegen, meent hij. Individuele bewo ners kijken teveel naar hun ei gen situatie en zien het alge meen belang over het hoofd. Als er overeenstemming is gaat de vereniging terug naar de achterban. De zestienhon derd aangesloten bewoners kunnen dan beoordelen of de vereniging hun belangen goed heeft vertegenwoordigd. Secties Om tot een visie op de stads vernieuwing te komen, zijn drie secties in het projectteam gestart. Daarin wordt gepraat over nieuwbouw, over wijk- welzijnsvoorzieningen en over de Hoofdstraat. Vanuit de sec ties gaan de plannen naar het projectteam en daarna kunnen de bewoners zich erover uit spreken. Zonder problemen overlegt men ook na het nieuwe begin niet. Van Puyvelde maakt zich geregeld nog kwaad over de houding van de gemeente. Bij voorbeeld in het geval van de wijkwelzijnsvoorzieningen. De plaatsen die de bewonersvere niging een jaar geleden heeft voorgesteld, zijn nog steeds niet door de gemeente onder zocht En toen komt er bin nenkort een advies vanuil het stadskantoor over de plaats voor de voorzieningen. Zo sleept het overleg zich ook na het nieuwe begin voort Op weg naar een structuurschets. Vijftig Vlaardingse vrouwen in de sneeuw. Dat het een dolle boel zou worden stond bij voorbaat vast. mei van dat klef te tegen zo'n dikke buik aan en dat gehijg in je nek." is het commentaar. Er is geen rivaliteit, wel de so lidariteit en de ontspannen lol van vrouwen-onder-elkaar. „Volgend jaar moeten we dit wéér doen" is de kreet die je overal hoort. Dat er volgend jaar waarschijnlijk een reisje naar Parijs inzit en dat 't alle maal aardig in de papieren gaat lopen wordt kortgesloten door de opmerking: „Nöu, meiden, dan gaan we 's mor gens naar school en *s middags bij Vroom en Dreesmann wer ken in december. Hebben we die centen zo bij elkaar," Marlies, de henna-rode, rebel se dochter van Truus kijkt te vreden toe als haar moeder, swingend en twistend in een „kalte Platte" op een belen dend tafeltje belandt, zich ex cuseert en blijmoedig verder danst, temidden van haar vriendinnen. „Dit is prima" zegt Marlies, „dit is het sfeertje van het vrouwencaé waar ik altijd kom. Maar mijn moeder hoef ik daar niet mee naar toe te nemen, want dat wil ze niet. Ze is het ook helemaal niet met me eens als we discussie ren over feminisme cn eman cipatie. En mijn studiegenoten in Amsterdam zijn totaal met geïnteresseerd in wat er op de mavo en havo voor volwasse nen gebeurt. Dat vinden ze maar een rolbevestigend zoet houdertje. Maar ik heb meege maakt en gemerkt hoe mijn moeder ten goede is veranderd sinds ze naar school gaat: dat ze zelfstandiger en zelfbewus ter is geworden en meer zich zelf durft te zijn. Mijn moeder en ik, y^e 2ijn eigenlijk met hetzelfde bezig, alleen ieder op een andere manier." Westland De kring West- land van het FNV start 15 februari met een enquête in de zeven Westlandse ge meenten. Alleen leden van de federatie worden onder vraagd. Het FNV wil weten wat de leden denken van hun woon- en leefklimaat. In de enquête staan onder meer vragen over de gezondheid zorg, de verkeerssituatie in de woonomgeving en over werken. Op het gebied var» gezondheidszorg wil het FNV bijvoorbeeld weten of er voldoende dokters tandartsen zijn, en of de le den behoefte hebben aan een apotheek in de omgeving. Kringvoorzitter W. F. Be- rendse weet dat de meeste gemeenten wel beschikken over dergelijke gegevenS maar het FNV wil daar geen gebruik van maken omdat de organisatie van de eigen leden wil horen wat hun ideeen zijn. Het FNV stippelt aan de hand van de antwoorden een beleid uit. om de komende jaren een richtlijn te hebben. „Je kunt alleen maar een goed beleid voeren, als je weet wat er onder de leden leeft," aldus Berendse. Het FNV is ruim een jaar be zig geweest met de voorbe reidingen voor deze enquête; één van de grootste projecten die de kring Westland -ooit heeft aangepakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5