SPORT 'Er is niets mooier als de j eugd trainen SPS8T Spirit houdt kampioens kansen Aad Moerman niet Feyenoord Vlaardingse volleybaliers bij voorbaat kansloos Cock Pols5 5bowlingduizendpoot9: SPQRTKQRÏ Nationaal kampioenschap 4e klasse libre SWMBP Toch een schitterende ervaring doftdtfdag 5 februari 1981 VD/SC/WW Schiedam Het gesprekspunt is haast onvermijdelijk. Praat met iedere willekeuri ge wedstrijd(sport)bowler en hij of zij zal onmiddelijk de associatiatie met de gezelli ge bierdrinkende bowlingavondjes van de tafel vegen. Zo ook bij het Schiedamse echtpaar Pols thuis, waar de vrouw des huizes, Cock, als trotse bezitster van het zojuist afgekomen trainers A-diploma, assistent-coach van Nederlands jeugd teamtrainer Chris Mijnsbergen, secretaresse van de jeugdcommis sie van de Nederlandse Bowling Federatie en trainster van de Vlaardingse jeugdse- lectie, alras haar stokpaardje toont. Cock Pols als actief bowling speelster: toch gekozen voor de leugd- training. Met echtgenoot Kees als hoofdbestuurslid van 'de NBF ook al geen onbekende, mag de link naar het spel met 'de bal en de kegels (pins dus voor de betrokkenen) vrij snel gelegd zijn. Bowlingdui zendpoot Cock Pols is 45 jaar, heelt verder geen bezighe- zij dan ook met een kleim den behalve haar huishou* teleurstelling onderschoven. den, maar toont steeds meer de kenmerken van een echte prof. „Nu ik.de A-cursus samen met nog twintig kandidaten heb gehaald, is mijn ambitie om zelf als speelster door te gaan, eigenlijk op een laag pitje geschoven", concludeert dan ook met een kleine Vrijdag 6 februari: Nationaal kampioenschap 4e klasse libre, 19.00 uur, Bil jartcentrum 'De Griffioen', Van Leyden Gaelstraat 17- 19, Vlaardingen. Zaterdag 7 februari: Barendrech t-Zwaluwen, 14.30 uur; Excelsior M-JAC, 14.30 uur, Lavendelstra ar, Maassluis; PPSC-VVGZ, 14.30 uur, sportpark Thurle- de, Schiedam;DSQ-TSB, 14.30 uur, Capelle-Vlaardin- gen, 14.30 uur; Naaldwijk- MVV*27, 14.30 uur; Satelliet- KMD, 14.30 uur, sportpark 't Nieuwelant, Vlaardingen; *s- Gravenzande-DSS'26, 14.30 uur, HBSS-HVO. 14.30 uur, sportpark Harga, Schiedam; GSS-Botlek, 14,30 uur, sport park Harga, Schiedam; DVO'32-OFB, 15.45 uur, Ma rathon weg, Vlaardingen; Flakkee-VDL, 15.45 ur; CION-DES'67, 15.45 uur, Ma rath on weg, Vlaardingen; VVK-Puttershoek, 14.00 uur, sportpark Bijdorp, Schiedam; GTB-Nationale Nederlanden, 15.45 uur, sportpark Harga, Schiedam; Broleco-Valkenberg M <h), 15.30 uur, Westwijkhal, Vlaardingen; Tonegido-MVC (d), 14.00 uur; De Zebra's-B en P (d), 16.00 uur; WC 2-B en P (h), 18.00 uur; PVC/Blokkeer-Broleco (d), 15.15 uur; Juventus-JRC Boxtel (d), 18.30 uur; SZC- De Lansingh, 21.20 uur, Bad- West, Rotterdam; Nationaal kampioenschap 4e klasse li bre, 14.00 uur, Biljartcen- trum 'De Griffioen', le Van Leyden Gaelstraat 17-19, Vlaardingen. Zondag 8 februari: SVV-Helmond Sport, 14.30 uur, sportpark Harga, Schie dam; Heracles-Vlaardingen, 14.30 uur; Feyenoord-Fortu- na Vlaardingen, 12.00 uur; Alblasserdam-Schiedam, -14.30 uur, SVDP-SFC, 14.30 uur; SCO'63-RKWIK, 14.30 uur; Demos-Flakkee, 14.30 uur, sportpark Harga, Schie dam; Zwarte Pijl-DRZ, 14.30 uur; Germinal-FCN'66,14.30 uur; OVV-SVDPW, 14.00 uur; MSV'71-FC Rotterdam, 14.30 uur, sportpark De Commandeur, Maasland; Olympus S-Schiedamse Boys, 14.30 uur, sportpark Bijdorp, Schiedam; DHS-De Hollandiaan (vriendschappe lijk), 14.00 uur, sportpark "Kethel, Schiedam; VFC- Schipluiden, 14.00 uur, Sportlaan, Vlaardingen; Westlandia-De Hollandiaan (d), 14.00 uur; Hellas 2-De Hollandiaan (h), 15.10 uur; Spartaan -WIK <d), 12.40 uur; UVG-Velo (d), 13.40 uur, Margriethal, Schiedam; UVG-DwS (d), Margriethal, Schiedam; 14.40 uur, UVG 2- DWS (d), 15.50 uur, Mar- greithal, Schiedam; UVG 3- HVK (h), 17.50 uur, Mar- .griethal, Schiedam; WF- DWS 2, 13.50 uur. Margriet hal, Schiedam; Unxtas-Eros (d), 13.00 uur, Olympiahal, Maassluis; Unitas-Rohda (h), 14.00 uur, Olympiahal, Schiedam; Nationaal kam pioenschap 4e klasse libre, 12.00 uur, büjartcentrum 'De Griffioen', le Van Leyden Gaelstraat 17-19, Vlaardin gen. Keus „Tsja. ik heb een duidelijke keus gemaakt door de jeugd te gaan begeleiden", stelt Cock Pols bijna resoluut, „Het is altijd m'n ideaal ge weest. Kijk, door dat A-diploma mag ik dus zelfs gevorderde senioren begeleiden, hoger kan al niet in Nederland, want voor een B en C-cursus moet men voor onderricht naar het mekka van de bow- lingsport moeten, Amerika dus. Maar, als die kans zich voor doet, zal -ik hem ook zeker grijpen. Voorlopig heb ik hier ook m'n handen vol aan de jeugd". Gestoomd van de A-cursus, die in totaal tien zaterdagen behept, vertelt Cock Pols, af en toe met zakelijke infor matie onderbroken door haar wederhelft, hoezeer het jeugdbowling haar hart heeft gestolen. „Ik ben aangesloten bij de Bowling Bond Vlaardingen, die haar competitie (of leagu eavonden in het centrun 'De Kangoeroe' speelt Daar train ik de Vlaardingse ieugd en dat het goed met het jeugdig talent mag blij ken uit het feit, dat met voor de Nederlandse jeugdkam pioenschappen op 8 en 9 maart in Rotterdam zeven tien Vlaardingse kinderen aan de limiet hebben vol daan. Dat is toch fantastisch, er is ook niets mooier als met de jeugd werken. Die spontane reacties". Werk Wat is het werk nu precies van een bowlingtrainer of in dit geval trainster T Cock Pols: „Vooral bij kinde ren is het kwestie van tech niek, hoe ze de bal vast moe ten houden, de passen, het leren hoe een bal een bepaal de lijn kan volgen. En wanneer ze eenmaal aan wedstrijden beginnen, dan ligt de situatie weer meer ge concentreerd op het coachen. Zoals iedere trainer bij iede re sport dat dus heeft: de ene heert een scheldwoord nodig en de ander moet je niets te gen zeggen. Met de Nederlandse jeugd- SchiedamHet midweeks korfbalgeweld kende in verbande- met de aanstaande korfbalinterland Nederland-België dit maal het 'rijke' aantal van drie wedstrijden. -:~ ploeg ligt daar vooral mijn taak bij de meisjes. Mentale begeleiding". De familie Pols is merkwaar dig genoeg pas sinds '74 ac tief in de bowling en dat al- Kees ditmaal: „Ja, de eerste aanschaf is duur. Maar in de vorm van sponsering, die er in de hoogste leagues is, is er wat terug te doen. leen omdat ze buren kregen, En spelers van vertegen- die de kick al eerder te pak ken hadden. Cock: „Ik herrinner me het nog erg goed. Ze gingen spe- door EmfJe Schelvis ciaal schoenen kopen en een bal voor zo'n tweehonder- vijftig gulden en wij ver klaarden ze helemaal voor gek. Maar eenmaal in de ban werden wij ook verslaafd en nog kort geleden reed ik 'even' naar Rijswijk om een nieuwe bal ter waarde van 215 gulden te-kopen, omdët een van miin twee andère ballen mankementen ver toonde". Op de vraag of bowlen dan inderdaad een dure sport is, antwoorden Cock en Kees (beiden ook spelend voor het gesponsorderde team van De Kangoeroe) bevestigend. woordigende teams komen natuurlijk voor alle CRM-re- gels in aanmerking. Dat geldt dus voor de pure wedstrijdsporters als com pensatie. De bondscontributie ligt niet zo gek hoog, maar alleen om dat de sportfaciliteiten bin nen commerciële instellingen gerangschikt zijn, komen comsumpties op horecani- veau te liggen". Wedstri j dbowlers Cock gelijk: „Maar we krij gen van Dick Hollander van De Kangoeroe alle mogelijk heden. Alles kan". En knipogend Kees ween Vergis je niet, de topavonden voor de cen tra (en er komen er steeds meer, de NBF zit al tegen de 20.000 leden aan) zijn natuur lijk wanneer de recreanten komen. Maar de rest van de week en als ze wedstrijdbowlers in huis hebben, verdienen ze ook een grijpstuiver. Kijk, als we de tarieven voor dewedstrijdbowlers in een vergadering met de bowling- huisexploitanten afspreken, hebben we heus ook wat te vertellen". „Hoewel de pers weinig over bowlen bericht, dan wel in de kranten of de televisie, gaat het goed met ons bow len. Ik geef wel toe, dat is ook ei gen schuld, een duidelijk be leid is er eigenlijk niet wat dat aangaat. Maar ja, als biljarten door Studio Sport wordt uitgezon den, dan zien ze dat wel als een kijkevenement. Daar wil ik wel over discussiëren. Kijk, in Europa hebben we wat de dames betreft nog al leen Zweden voor ons en bij de heren Zweden en Enge~ land. daarbij krijgen we in 1982 de Europese kampioen schappen en 1987 waar schijnlijk de wereldkam pioenschappen. Dan kan niemand meer oms heen en dat is ook de bedoe ling, want de topbowlers zijn net zo goed topsporter". Succes hield gelijke tred (6-6) met Sagitta in een zeer aan trekkelijk duel in de Schie damse Margriethal, terwijl Spirit zijn kampioenskansen in leven hield door Trekvo gels 4 met 2-3 te verslaan. ODI, tenslotte, klopte verras send in de slotfase De Spar taan (6-7). Succes-Sagitta 6-6 In een zeer sportief duel, hielden de beide ploegen el kaar goed in evenwicht. Zo wel het Schiedamse als het Ridderkerkse team liepen niet meer als twee punten verschil uit. De ruststand van 3-3 gaf opnieuw een blijk van de gelijkwaardig heid en de zeer fraaie tref fers gaven het spannende treffen nog meer aanzien. Met als uitblinkster Paula de Geus, die tweemaal scoorde, kon Succes toch geen net aanspraak op de volle winst maken. De overige Schie damse treffers kwamen van Peter van Zouwen. Kees Jonkman, Kees Gouweleeuw Marja Bijl (1). Spirit-Trekvogels 4 2-3 De tweede helft liet het wat scoren betreft afweten, maar de bij rust bereikte 2-3 marge was voldoende voor de zege. Zodoende blijft het gat van twee punten met Olympia (over 2 1/2 week is Spirit in Spijkenisse te gast) in stand. Trekvogels 4, een midden moter, verraste door de felle tegenstand en treffers van Martin Lokker en Frans van de Krans (strafworp) werden vlot genivelleerd. Martin Lokker zorgde toch al voor de rust voor de beslissende treffer. De Spartaan-ODI 6-7 Een wedstrijd, waarin ODI voortdurend tegen een ach terstand moest aankijken, maar steunend op conditio nele overmacht zijn tegen stander middels een treffer van Ronald de Kruyf toch puntloos achterliet De groot ste achterstand bedroeg 5-ï_ De overige treffers kwamen van: Marlène Olivier (2), Louis de Vries, Leon 't Hart, Els van 't Hof en Elly van de Lely. Dirk Hoogenboom is weer onder de pannen. De sympathieke oefenmeester tekende gisteravond een een jarigcontract bij de Vlaardingse voetbalvereniging DSS'26. Zoals bekend, was Hoogenboom de laatste drie seizoenen actief bij TSB. Hoek van Holland Aad Moerman, de Hoekse spits van de Westlandse zaterdag derdeklasser 's-Gravenzanase SV, zal definitief niet naar Feyenoord gaan. De 27-jarige Hoekenaar, die twee oefenwedstrijden bij de Rotterdamse eredivisieclub speelde, werd na een lang onderhoud met Vaclac Jezek op zijn tekortkomingen voor een plaats in 'De Kuippioeg' gewezen. „Mijn leeftijd is natuurlijk het grootste bezwaar", stelt Aad Moerman, bedrijfsleider van een restaurant in Hoek van Holland. „Maar ik dacht wel, dat ze dat in eerste instantie niét belangrijker vonden. Ook een Nanninga brak trouwens op 28-jarige leeftijd pas door, daar hield ik zelf ook maar aan vast. Tsja, het is toch altijd een streyen voor mij geweest, be taald voetbal. In ieder geval begreep ik wel, dat ik niet voor het C- team in aanmerking kom. Een groot compliment was wel, dat Jezek me -als ik een paar jonger was geweest- graag nad willen hebben". De droom, die begon met een oefenwedstrijd tegen het Haagse Oranjeplein en een onderlinge oefenpartij, is dus voorbij. Aad Moerman: „Het is toch een schitterende ervaring ge weest. Even dat sfeertje proeven. Zoals bij die oefenwedstrijd, dat de jongens al bij voorbaat balen van het slechte weer. en élweer een oefenpartij, terwijl jij je op zit te vreten. Officieel had ik overigens deze week nog een wedstrijd gespeeld, maar de herstellen de Petur Petursson kreeg de voorkeur. Jammer, maar ik ga me nu weer helemaal op 's-Graven- zandse richten. De weekbrief van Vlaar dingen reageert op de uit latingen van Satelliet-trai ner Rob Schiedon over col lega Joop Molendijk, vori ge week in deze krant ge daan, als volgt: 'We willen over een man die zo praat weinig woorden vuil ma ken. Eén ding weten we wel. Door deze opmerkingen is er in Vlaardingen, volgens ons, geen voetbalvereni ging meer die deze man als trainer in dienst zou willen nemen. Conclusie: wil Rob Schie don binnen de gemeente^ grenzen actief blijven, zaf hij simpel het contract met Satelliet moeten verlengen. De Schiedamse korfbal vereniging Succes vraagt zich op bestuursniveau af of de investering in een dure trainer het gewenste resultaat oplevert. Er ligt zelfs een voorstel om de prestatie wat verder naar achteren te schiiiven en de recreatie wat te pre valeren. Zou dat iets met de tegen vallende resultaten te doen hebben Zondag staan weer de 'bekende' tien minuten Feyenoord-Fortuna op het programma. Suggestie die het clubblad van Fortuna aan de hand doet om de- korte periode zonder scha de door te komen: 'een knal tegen de bal in de richting van de Kuip of Overmaas. De commissaris van dè Koningin van de provincie Zuid-Holland, Maarten Vrolijk, zal zijn samen met zijn gecom mi teerden een werkbezoek brengen aan de gemeente Vlaardingen. Daarbij staat ook een visite aan het sportpark Broek polder op het programma. In de Schiedamse Sport raad is een afspraak ter goede trouw gemaakt, dat verenigingen niet ten be hoeve van ledenwerving sportuitrustingen, tassen en schoenen ter beschikking mogen stellen. Ook PPSC is lid gewor den van de VZC (vereni ging van zaterdagclubs). VlaardingenZonder enige twijfel gaan de volleyballers van Valkenberg/Martinus zaterdag om'15.30 in de wed strijd tegen Broleco in de sporthal aan de Floris de vijfdelaan in Vlaardingen het kampioenschap in de eerste divisie binnenhalen. Qua spanning hoeft niemand naar die strijd uit te kijken. Maar qua volleybalkunst is er meer dan genoeg aanlei ding om eens langs te gaan. Vanwaar die tegenstelling? Het Amstelveense Martinus is een ploeg apart in de eer ste divisie. Vorig seizoen nog speelde die club, waarbij Frits Suèr (van. AVRO's Sportpanorama) de bestuursscepter zwaait, ere divisie. Een jaartje maar, ze redden' het niet en degradeerden on danks aardige resultaten. De leegloop, die degraderen de clubs meestal teistert, bleef uit: Sterker er kwam zelfs toelooop. En niet van de eerste de be sten. International, vleuge laanvaller Bert Goedkoop door Chris Mast vierde 'met Deltalloy- d/AMVJ zijn eerste lands kampioenschap. Maar mede door zijn oplei ding aan het CIOS (Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders) in Over- veen was hij zich langzamer hand bewust geworden van de commerciële en professio nele sfeer, waarin de (top- )sport bij AMVJ werd bedre ven. En hij had er genoeg van ge kregen. Hij verhuisde even als, de 40-jarige routinier Geert Trompetter. Tezamen met de linkshandi ge Marco Brouwers (ook in ternational) vormen zij het centrale trio. De competitie in de eerste di visie is voor deze volleybal lende cowboys maar bijzaak. Hun wedstrijdjes wikkelen zrj met groot machtsvertoon Daarbij schuwen zij tal van spectaculaire aanvalscombi- naties - zoals de 'stotter-aan- val' - niet. Tot nog toe hebben zij dan ook al hun matches (op één na die tegen het Tilburgse Sarto, die in 31 eindigde) met 3-0 weten te winnen. Maar echt uitgeleefd hebben de Amstelveners zich in de bekerstrijd. Eerst schakelden zij in de kwart-finale het Groningse Lycurgus met 31 uit, en in de halve finale toonden zij zich een uiterst taaie tegen standers van het Vughtse WC, de latere bekerwinaar. Het duurde vijf sets voordat Martinus capituleerde. Na afloop mopperde VVC- coach Rob Haehmang, dat Martinus te zeer had gepro voceerd. Commentaar van Bert Goed koop:,,Ja als wij uitgaan, dan doeft wij dat nou eenmaal op het Leidseplein en niet in het dorpscafé van Vught. Misschien dat we daarom iets brutaler zijn." Vlaardingen Voor het eerst sinds acht jaar is het district Nieuwe Waterweg Noord van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond dit weekeinde weer eens in de gelegenheid om een na tionaal kampioenschap te organiseren. Vrijdag (19.00 uur), zater dag (14.00 uur) en zondag (12.00 uur) strijden de acht gewestelijke kampioenen in biliartcentrum De Grif fioen aan de le Van Ley den Gaelstraat om de titel in de vierde klasse libre. Gezien de moyennes tij dens de gewestelijke kam pioenschappen is L. van Gorp uit Kaatsheuvel de grootste kanshebber met een score van 1.99 carom- boles per beurt. Delftenaar J. Hilkhuizen benadert hem in moyenne tot op een tiende terwijl ook M. Sinkelman uit het Westfriese Opperdoes nau welijks voor hem onder doet met een moyenne van 198.5.. De overige deelnemers zijn Loo (Kloosterzande), Liefe rink (Apeldoorn), Van Groenen (Oss), Van Leusen (Nieuw Leusen), Doom (Huizen).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 7