SCHIEDAMSCHE COURANT in Cobra-collectie ernstig beschadigd Grotere woningen vrij door extra punten Ik sieei :u, ■Fire e: 'i U ■ÜkHii Gemeente houdt enquête opdraaien? over gas m Ivethel Bewoners krijgen toch geld voor opknappen straat deze krant PANTALONS!! TEXTIEL BIJHANS "We gaan weer i haring; vangen!' Nieuw dak voor burgemeester Schiedammer boosop Vlaardingse politie na uur in cel. Pagina drie. Tussen Haakjes: de rubriek voi nieuwtjes die normaal niet zo gauw in de krant komen. Pagina vijf. VanderGaag optimistisch over delging schulden FC Vlaardingen. Pagina zes. Bruikleen en slecht onderhoud Overleg politieke partijen heeft geen resultaat Schiedam zoekt slapende kleuter De Trechter protesteert klassieke dames sPctsgwoSn WmWÊm Wil buurt voor kosten "b i Weer slopen op Van Ley den Gael Surfclub breekt eigen clubhuis af -i::::"'-"'" Woensdag 11 februari 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 29 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - kiaehtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen „Natuurlijk ben ïk hier zeer positief over. Dat na drie jaar de Noordzee eindelijk weer eens opengaat voor de Nederlandse ha ringvissers. Het had al veel eerder moeten gebeuren, maar toch: we gaan weer haring vangen!" Dat is de reactie van de Vlaardingse 'haringre- der' Kwakkelstein op het opheffen van het vangstverbod voor de Neder landse haringvisserij. Kwakkelstein zag sinds de vangstbeperkingen zijn haringvloot in drie jaar tijds van twaalf naar één slinken. Uitbreiding van zijn vloot zit er voor lopig echter niet in. Hij verwacht ook dat de Deense en andere 'vervangen de' haringsoorten hun plaats op de markt, ook wanneer er weer verse Hollandse haring aangevoerd zal worden, blijvend zullen behouden. Wel denkt hij dat de haring weer iets goedkoper zal worden. Waar: „Het is overigens wel jammer dat het verbod opgeheven wordt nu alle echte ha ringschepen zijn gesaneerd." Vlaardingen Burgemeester Wim Kieboom krijgt binnenkort een nieuw dak op zijn ambtswoning aan de Maasboulevard. De oude dakbe dekking is aan vervanging toe en Kiebooms huisbaas de gemeente is van mening dat het onderhoud moet worden uitgevoerd. In de vergadering van burgemeester en wethouders is beloten de gemeen teraad een krediet van 24.000 gulden te vragen om de werkzaamheden uit te voeren. Schiedam De unieke Cobra-verzameling van het stedelijk museum te Schiedam heeft door jarenlange verwaarlozing ernstige schade opgelopen. Veel waardevolle kunstwerken, met name gouaches en tekeningen van Karei Appel, zijn sinds 1962 slecht geconserveerd- Bovendien hebben zij door bruikleen aan allerlei musea extra beschadigingen opge daan. n tegenwoordig lid museumcommissie. Veel schilderijen, die nu al historisch kunnen worden ge noemd, mogen absoluut niet meer uitgeleend worden, zo schrijft de landelijk Cobra-des- kundige, dr Willemïjn L. Stok vis, in een rapport aan mu seumdirecteur Hans Paalman. De inhoud van het rapport, waarvan recentelijk de mu seumcommissie op de hoogte is gebracht, heeft geleid tot ver bijstering onder de Schiedam mers, die in 1954 zijn begon nen met het verzamelen van werk van Cobra-kunstenaars. „Ik vraag mij toch af of er in het Schiedamse museum wel iemand in staat is om werk te conserveren," zegt Goos Ver- wei j, verzamelaar van het eer ste uur en van de „Directeur Paalman heeft zich nog nooit zorgen gemaakt over de opslag van het Cobra-werk. En als je dan ziet, hoe hij on langs unieke jeneveraffiches met verkeerde lijm opgeplakt heeft, dan ga je toch twijfelen aan de deskundigheid. Ik vraag mij nu af, hoe het is ge steld met de kwaliteit van de rest van de museumcollectie." Cultuurwethouder Herman Posthoorn liet gistermiddag, bij afwezigheid van de mu seumdirecteur, weten dat de adviezen van dr Stokvis wat betreft het conserveren sriel worden nagevolgd. Voor zover dat binnen de mogelijkheden lag, is dat reeds gebeurd. Zo slaan de schilderijen niet meer, zij liggen nu, en volgens Posthoorn scheelt dat al veel. Aan de verkeerde vochtig heidsgraad van het museum depot zal snel iets worden ge daan. De wethouder verwacht „elk moment" de prijsopgaaf van een benaderde restaura teur. Het herstel zal naar ver wachting een jaar in beslag nemen. Op pagina vijf meer over de beschadigde Cobra-collectie. Gemeente dwingt Petaio to aftocli Schiedam Verschillende po litieauto's, talloze legale en il legale zendamateurs en tien tallen bewoners van Schie- dam-West hebben gisteravond twee uur lang gezocht naar een driejarig inwonertje van de wijk, dat in zijn onder broekje en op zijn sokjes de straat op zou zijn gegaan en sindsdien zoek was. Nadat heel de wijk was uitgekamd, kwa men politiemensen op het idee om toch naar maar eens in de slaapkamer van het knulletje te kijken. En inderdaad boek ten de speurders daar meer succes: het ventje bleek niets vermoedend in diepe slaap In zijn bed te liggen. Schiedam Ontmoetingscen trum voor werklozen 'De Trechter' protesteert tegen de bezuinigingsvoorstellen van de regering. In een brief aan de gemeenteraad met ingesloten 1000 handtekeningen, vraagt de Trechter de raad om zich tegen de bezuiningsvoorstellen uit te spreken. „De jongeren gaan dadelijk met een fooi naar huis in plaats van een redelijk sala ris." aldus een woordvoerder van de Trechter. De brief wordt volgende week in dc raadsvergadering behandeld. ADVERTENTIE GS% polyester 35%viscose Baten38-52! socmw koemajkt i VLAAflDMGEN OWBEOCWAMVEWGa 67 MAASSLUIS KOMNGSH06K In de burgerzaal van hal stadhuis zochten politieks partijen samen met Potato naar een oplossing. Oie kwam er uiteindelijk niet. Doorstromings- regel gemeente Schiedam De gemeente gaat extra punten toeken nen aan mensen die van een grote naar een kleine re woning willen. Hier mee moet het tekort aan beschikbare grotere wo ningen opgevuld worden. Door de hoeveelheid extra punten zal gemakkelijker een woonvergunning wor den verleend aan deze mensen. terhans. „Ze bieden houvast om goedkopere en grotere woningen vrij te krijgen." De PvdA-fractie daarentegen vindt de doorstroming een slecht middel voor urgente woningzoekenden. „Deze re geling gaat uit van de be staande toestand," zegt PvdA-raadslid Hans van Kleef. „Degene die goedkoop en ruim wonen zullen niet zomaar uit hun huis gaan. De woningen die door deze re geling vrijkomen zullen dan ook van een mindere kwali teit zijn. Nou, dan kom je weer op het punt dat mensen die het niet kunnen betalen geen goede woning kunnen krijgen. Die doorstromings- regel is een middel maar wel zeer gematigd," aldus Van Kleef. Het PvdA-raadslid ziet een meer effectieve oplossing in- het bouwen van goedkope woningen, zoveel mogelijk renoveren en het vorderen van leegstaande panden. De belanghebbenden moeten echter wel aan een aantal voorwaarden voldoen. De huurprijs moet minstens 150 gulden hoger zijn dan de wo ning die men verlaat en ook twee kamers minder bevat ten. Deze regeling is een van de voorgestelde wijzigingen In de woonruimteverorde ning. De gemeente wil met deze doorstroming een eerlij ker woonruimteverdeling bewerkstelligen. „De woon ruimteverdeling is op het ogenblik het verdelen van de ellende," meldt de nieuwe gemeentewet. „Dit negatieve uitgangspunt eist, dat alle mogelijke middelen worden aangewend deze verdeling zo optimaal mogelijk over alle betrokkenen te laten ge schieden." Inmiddels heeft D'66 laten weten deze wijziging te on dersteunen. „De wijziging geeft nieuwe mogelijkhe den," aldus Annemarijke Pe- Schiedam De gemeen te gaat een enquête hou den onder de bewoners in Kethel-kerkbuurt over de aanleg van een gasleiding. Aan de hand van deze enquête zal men bekijken of de in vestering van twee mil joen voor de aanleg van gas en cai onder de be woners noodzakelijk blijkt. Dit werd gisteravond beslo ten in de commissie finan ciën en economische zaken. Zowei de PvdA als de VVD vonden dat eerst gepeild moest worden of de bewo ners zelf de kostenconse quenties willen dragen. Van de aanleg komt gemid deld 1500 gulden, afhanke lijk van de afstand naar de woning, voor rekening van de bewoner. „Wat heeft men er voor over," vroeg WD-raadslid Cor van Tilborg zich af. „Laten'we eerst die afwe ging maken, zodat we niet dadelijk ons neus stoten als we besluiten de investering te maken en de bewoners straks niet de eigen aanslui ting willen betalen." De CPN en D'66 behielden het standpunt dat de bewo ners er recht op hebben, of deze investering nu renda bel is of Piet. De CDA-frac- tie greep nog even terug op de verplichtingen die Schiedam op zich genomen heeft bij de annexatie in 1942. „Veel delen van Schiedam hebben niets hoeven te be talen voor hun gasaanslui- ting. Als we nog even door praten zijn we vijf jaar ver der, heb ik een lange baard en zijn de kosten al weer verdubbeld," reageerde Ke- thelbewoner G. Smits. De bewoners willen het door hen zelf opgestelde plan zelf uitvoeren. Zij rekenden de commissie voor dat zij daar een bedrag van circa 3.5000 gulden voor nodig hebben. Daarmee willen 2e bloembak ken en verkeersdrempels in hun straat realiseren, terwijl ook enkele kleine bomen in het plan zijn opgenomen. Verantwoordelijk PvdA-wet- houder Bas Goudriaan maakte door het besluit de bewoners alsnog een subsidie toe te ken nen een ommezwaai van hon derdtachtig graden. Enkele weken geleden liet hij de be- wonersgroep weten dat er Vlaardingen De zigeunerfamilie van Koko Petaio heeft de stad onvrijwillig weer verlaten. Vanmorgen rond half tien zijn de vijf grote caravans, waarin de 25 zi- geneuners gehuisvest zijn, de gemeente grenzen gepasseerd, daartoe gedwongen door het gemeentebestuur. De groep werd begeleid en in de gaten gehouden door een flinke politiemacht, die op di verse plaatsen in de omgeving was opgesteld. De zigeuners zijn in de richting van Maas sluis gereden, m de hoop daar wat vriendelijker te worden ontvangen dan in Vlaardingen het geval was geweest. Burge meester Van Es had gistera vond laten doorschemeren, niet afwijzend te staan tegeno ver eventuele mogelijkheden om de zigeuners de helpende hand bieden. „Het water stijgt ons steeds verder tot de lippen. Overleg dat gistermiddag plaatsvond met wethouder Jel- le Wijnstok en pogingen die gisteravond werden onderno men door politiek Vlaardingen om een oplossing te forceren haalden niets uit: het college bleef bij haar standpunt dat de zigeuners de stad ogenblikke lijk weer moesten verlaten. Dat gebeurde overigens onder luid protest van demonstran ten, die ijllings bij elkaar wa ren geroepen en die zich op het parkeerterein aan de Clau dius Civilislaan, de tijdelijke standplaats van Petaio, verza meld hadden. Vanmiddag kwamen de frac tieleiders in de Amsterdamse gemeenteraad bij elkaar om de gespannen situatie te bespre ken rond het kamp in Amster dam-Noord, dat Petaio uit angst heeft verlaten. In het debat staat de vraaj* centraal of de politie Petaio's familie voldoende bescherming kan bieden legen agressieve buurt bewoners. Gisteravond was een klein deel van politiek Vlaardingen druk in de weer een oplossing te zoeken voor de problemen waarin de 25 zigeuners verke ren. In de burgerzaal van het stadhuis probeerden raadsle den van PvdA, CDA, VVD en D'66 op uitnodiging van PSP'er Leo Zeef overeenstem ming te bereiken over een verzoek aan het college het uitwijzingsbesluit op te schor ten. Maar al snel werd duide lijk dat men het niet eens kon worden. Telefonisch liet PvdA-fractieleider Hans Ver- sluijs weten dat hij achter het college bleef staan. Hij vreesde ervoor dat, wanneer Petaio zou mogen blijven, een prece dent zou worden geschapen voor andere zigeunergroepen. CDA en VVD namen hetzelf de standpunt in als de socialis ten. Alleen D'66 en de PSP bleven bereid met de geza menlijke fractieleiders er bij burgemeester Kieboom op aan te dringen het besluit terug te draaien. Kieboom zelf bleek helemaal niet tot overleg be reid: ook al waren er alterna tieve staanplaatsen, dan nog zou hij zijn uitwijzing staande houden, zo werd uiteindelijk bekend. Vlak voor middernacht deden actievoerders een poging een petitie aan burgemeester Kie boom te overhandigen. De burgemeester gaf echter geen gehoor. Zie ook pagina drie. Op de Vlaardingse Van Leyden Gaelstraat bulderen de sloopballen weer. Sinds enkele dagen wordt gewerkt aan de verdergaande atbraak van oude panden, die plaats moeten maken voor de tweede fase van de nieuwbouw op de kaalslag. Nog even. en de 1e Van Leyden Gaelstraat zal in niets meer lijken op hoe het vroeger was. Vlaardingen De bewonersgroep van de Jan Steenstraat krijgt toch geld van de gemeente om de straat opnieuw in te richten. Een eerder verzoek was afgewezen, maar gisteravond besloot de raadscommissie voor verkeer en vervoer het verzoek van de be woners toch te honoreren. geen geld meer in het bomen- potje zat, waaruit de opknap beurt betaald zou moeten wor den, terwijl hij vorig jaar het geld had toegezegd tijdens het driemaandelijks wijkoverleg. Nu wil Goudriaan het planne tje financieren uit een ander potje van de plantsoendienst. „Omdat Ik ze eerder de indruk heb gegeven dat het wel zou lukken, stem ik nu toe", aldus Goudriaan. Op vragen van PvdA-raadslid Van Opijnen antwoordde hij dat hij in de toekomst dergelijke zaken we gens de slechte financiële situ atie van de gemeente wal meer zal afhouden. Maassluis De windsurfclub Delfland heeft een begin gemaakt met de afbraak van haar eigen clubhuis aan de Schenkeldijk in Maassluis. Delfland doet dit op last van burgemeester en wet houders van de gemeente Maassluis. Het college vindt dat het clubhuis, dat zonder vergunning is gebouwd, moet verdwijnen. JH» Dd nieuwsblad. i u al het nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra koeten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. V0B 1 o Aa»s^C 0*°wetd MteS oei ,e\. B

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1